Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Aichi D3A (Val)

Od przyjęcia do służby pod koniec 1922 roku pierwszego lotniskowca Hōshō aż do połowy lat 30. jedyną siłą ofensywną lotnictwa pokładowego Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej (Dai Nippon Teikoku Kaigun) były bombowce torpedowe, określane oficjalnie jako pokładowe samoloty uderzeniowe (kanjō kōgekiki; w skrócie kankō). 

Zobacz więcej

Nowe śmigłowce transportowe Mi-26T2W i Mi-8AMTSz-WN

Organizowane od kilku lat Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne Armija-2018 pod patronatem Państwowej Korporacji GP Rostiech jest jedną z najlepszych okazji do zapoznania się z nowościami oferowanymi przez przemysł obronny Federacji Rosyjskiej. Dotyczy to oczywiście także najnowszych osiągnięć w dziedzinie techniki lotniczej...

Zobacz więcej

Westlant 18 – lotnictwo pokładowe Royal Navy wraca do gry

Pierwsze lądowanie myśliwca F-35 Lightning II, w wariancie pionowego startu i lądowania, kończy trwający dziewięć lat okres, gdy Royal Navy nie dysponowała odrzutowym lotnictwem bojowym bazowania pokładowego. Samo pojawienie się naddźwiękowych myśliwców 5. generacji na pokładzie najnowszego nabytku Royal Navy...

Zobacz więcej

Nakajima G8N Renzan (Rita)

Japoński czterosilnikowy samolot bombowo-torpedowy G8N Renzan został skonstruowany w firmie Nakajima podczas drugiej wojny światowej. Był jednym z nielicznych japońskich samolotów napędzanych czterema silnikami i mających podwozie z kołem przednim.

Zobacz więcej

Dassault Mirage III – monografia cz. II

Rozwój samolotu Mirage III objął opracowanie i wdrożenie do wielkoseryjnej produkcji  zmodyfikowanej wersji myśliwskiej Mirage IIIE, maszyn rozpoznawczych Mirage IIIR i pochodnych oraz odmiany myśliwsko-bombowej Mirage 5. 

Zobacz więcej

Fokker 70/100. Regionalny Holender

Założona przez Antona Fokkera firma Fokker przez prawie cały ubiegły wiek umożliwiła holenderskiemu przemysłowi silnie zaznaczać swoją obecność w branży lotniczej. Wieloletnią historię jednego z najbardziej znanych producentów lotniczych wieńczy rodzina odrzutowych samolotów komunikacji regionalnej JetLine. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Danii

Duńskie Siły Powietrzne zostały utworzone jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych w 1950 r. Swój rozkwit przeżywały w latach 50. i 60., w szczytowym okresie zimnej wojny. Obecnie, po przeprowadzonych w ostatnich dekadach redukcjach, ich liczebność jest niewielka, a potencjał bojowy dość ograniczony. 

Zobacz więcej

Wietnamskie Suchoje. Su-27 i Su-30MK2 w służbie VPAF

Socjalistyczna Republika Wietnamu stała się w latach 90. drugim zagranicznym użytkownikiem samolotów myśliwskich przewagi powietrznej Su-27SK/UBK oraz ich kolejnych wersji. Zakupione w Rosji samoloty weszły w skład Ludowych Sił Powietrznych oraz Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wietnamu...

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna lotnictwa Marynarki Wojennej w latach 2001-2018

Polska Marynarka Wojenna dysponuje organicznymi pododdziałami lotniczymi wyposażonymi w samoloty i śmigłowce. Od 1994 roku są one zgrupowane w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. pil. Karola Trzaski-Durskiego. W latach 1995–2018 brygada kilkukrotnie przechodziła przeobrażenia organizacyjne...

Zobacz więcej

Samolot myśliwski Petliakow Pe-3

W latach 1940-1941 w Związku Sowieckim zapanowała wręcz moda na konstruowanie dwusilnikowych ciężkich samolotów myśliwskich dalekiego zasięgu. Komisja ekspertów przy Ludowym Komisariacie przemysłu Lotniczego (NKAP) była zasypywana kolejnymi projektami. Napłynęły one między innymi z biur konstrukcyjnych...

Zobacz więcej

Boeing B-17 Flying Fortress. Cz. 3 Użytkownicy zagraniczni

Największym użytkownikiem bombowców B-17 było oczywiście lotnictwo amerykańskie; znacznie mniej znana jest służba tych samolotów w innych krajach. Podczas drugiej wojny światowej Latające Fortece były używane również w lotnictwie brytyjskim i kanadyjskim. 

Zobacz więcej

Boeing bierze wszystko

Ostatnie tygodnie lata i początek jesieni okazały się być wyjątkowo pomyślne dla Boeing Defense, Space & Security - wojskowego działu koncernu Boeing. W ciągu czterech tygodni na korzyść producenta rozstrzygnięto bowiem trzy duże programy realizowane przez amerykański departament obrony. 

Zobacz więcej

Dassault Mirage III Część I

Mirage III jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych samolotów doby zimnej wojny. Konstrukcja zakładów Dassault osiągnęła znaczny sukces eksportowy, stając się podstawową maszyną bojową sił powietrznych wielu państw na całym świecie oraz uczestnicząc w szeregu konfliktów zbrojnych, dzięki czemu osiągnęła status ikony lotnictwa wojskowego.

Zobacz więcej

Lotnictwo pokładowe US Navy

Za datę narodzin lotnictwa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych uznaje się oficjalnie 8 maja 1911 r. Tego dnia US Navy przygotowała kontrakt dla firmy Curtiss Aeroplane Company na budowę dwóch samolotów specjalnie przystosowanych do jej potrzeb. 

Zobacz więcej

MiG-29 polskich Sił Powietrznych w detalach

Polskie Siły Powietrzne używają aktualnie 23 samolotów myśliwskich MiG-29 w wersji jednomiejscowej oraz sześciu w wersji dwumiejscowej. W niniejszym materiale spróbujemy przedstawić szczegóły tej wyjątkowej konstrukcji oraz wykonane w ciągu ostatnich 25 lat modernizacje i doposażenia.

Zobacz więcej

Zestrzelenie rosyjskiego Iła-20M w Syrii

Wieczorem 17 września służby kontroli lotów z rosyjskiej bazy wojskowej Humajmim w Syrii utraciły kontakt z samolotem zwiadu elektronicznego Ił-20M o rejestracji RF-93610, który znajdował się w odległości 35 km od lotniska podczas powrotu z patrolu bojowego. Jak się okazało, maszyna z 15 osobami na pokładzie padła ofiarą...

Zobacz więcej

Boeing B-17 Flying Fortress, cz. 2 Wersje specjalistyczne

Na bazie bombowca Boeing B-17 zbudowane szereg maszyn dostosowanych do innych zadań. Były to samoloty, na których testowano inne typy jednostek napędowych, samoloty eskortowe YB-40, rozpoznawcze F-9, transportowe CB-17G, VB-17G i C-108, samoloty wczesnego wykrywania i ostrzegania PB-1, ratownicze SB-17G, zdalnie sterowane samoloty...

Zobacz więcej

Modernizacja bombowców B-52H

26 października br. minie 56 lat od chwili, gdy ostatni wyprodukowany egzemplarz bombowca strategicznego B-52H, maszyna o numerze 61-0040, opuścił zakłady Boeinga. Pomimo upływu tak długiego czasu samoloty te pozostają wciąż jednym z kluczowych elementów potencjału uderzeniowego amerykańskich sił powietrznych (USAF).

Zobacz więcej

Z szachownicą na dnie… Polskie lotnictwo morskie we wrześniu 1939 roku

W przededniu działań wojennych Morski Dywizjon Lotniczy (MDLot.) w Pucku stracił w wypadkach kilka egzemplarzy sprzętu latającego. W kwietniu 1939 roku koło Swarzewa przy wykonywaniu skrętu na wysokości około 300 m, wpadłszy w korkociąg, rozbił się tuż przy drodze z Pucka do Swarzewa wodnosamolot R-XIII ter/hydro pilotowany przez mata pil. Mariana Tomsię...

Zobacz więcej

Jakowlew Jak-23

Poważnym krokiem naprzód w rozwoju radzieckiego lotnictwa odrzutowego był zakup w Wielkiej Brytanii silników ze sprężarką odśrodkową, które dostosowano do produkcji w ZSRR. Jednym z pierwszych samolotów w nie wyposażonych był opracowany w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa myśliwiec Jak-23. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter