Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Mirage III cz. IV. Użytkownicy zagraniczni, wersje eksportowe, licencyjne i modernizacje

Samoloty Mirage III oraz ich warianty pochodne odniosły znaczny sukces eksportowy, stając się jedną z najlepiej rozpoznawalnych maszyn w historii lotnictwa. W dużej mierze było to związane z udziałem w działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. W praktyce nie był to jednak jedyny powód ich popularności. 

Zobacz więcej

Ugandyjskie Suchoje. Su-30MK2 nad Czarnym Lądem

W 2010 roku branżowe media obiegła dość zaskakująca wiadomość: Uganda miała właśnie stać się piątym zagranicznym nabywcą samolotów wielozadaniowych rodziny Su-30MK2 produkowanych w zakładach KnAAPO (obecnie: KnAAZ) w Komsomolsku nad Amurem. 

Zobacz więcej

Modernizacja francuskich sił powietrznych

W ciągu ostatnich kilku lat francuskie siły zbrojne przechodzą rewizję swoich zdolności operacyjnych i bojowych. Biorą udział w kilku operacjach zbrojnych, co z jednej strony umożliwia utrzymanie wysokiej gotowości komponentów i zwiększanie poziomu doświadczenia bojowego, a z drugiej wymaga dodatkowych nakładów finansowych. 

Zobacz więcej

Śmigłowiec Mi-14 w służbie polskiej Marynarki Wojennej

Dostęp Polski do Morza Bałtyckiego nie tylko jest przywilejem, lecz także nakłada na nasze państwo obowiązki ochrony jego wód terytorialnych przed potencjalnym agresorem. Władze państwa muszą ponadto zapewnić siłom wojskowym oraz ludności cywilnej zabezpieczenie ratownicze nad tym akwenem. 

Zobacz więcej

Rosyjski przemysł lotniczy w 2018 roku. Dostawy samolotów i śmigłowców wojskowych dla własnych sił zbrojnych oraz na eksport

W 2018 roku do rosyjskich sił powietrznych WWS podporządkowanych dowództwu Sił Powietrzno-Kosmicznych – WKS i lotnictwa morskiego marynarki wojennej – MA WMF własny przemysł lotniczo-kosmiczny dostarczył ponad 140 nowych samolotów i śmigłowców. 

Zobacz więcej

Dornier Do 17Ka. Jugosłowiański „Latający Ołówek“ Cz. I

Podstawą wyposażenia jednostek bombowych Królewskich Jugosłowiańskich Sił Powietrznych (Vazduhoplovstvo vojske Kraljevine Jugoslavije) przed wybuchem II wojny światowej był bombowiec Do 17Ka, specjalnie opracowany na potrzeby tego użytkownika wariant skonstruowanego w zakładach Dorniera słynnego „latającego ołówka”...

Zobacz więcej

Cel: Warszawa! Nocne naloty Wojenno-Wozdusznych Sił w lipcu 1944 roku

Pod koniec lipca 1944 roku Warszawa została dwukrotnie zbombardowana przez radzieckie bombowce Ił-4 z 3. Korpusu Lotniczego Gwardii Lotnictwa Dalekiego Zasięgu. Celem był praski, położony na wschodnim brzegu Wisły, węzeł kolejowy. W ten sposób dowództwo Lotnictwa Dalekiego Zasięgu starało się wesprzeć lądową ofensywę 1. Frontu Białoruskiego...

Zobacz więcej

Boeing AH-64 Apache. Cz.1 narodziny

Rozwój wyspecjalizowanych śmigłowców szturmowych zapoczątkowany został przez sukces pierwszych maszyn AH-1 Cobra. Choć okazały się być one maszynami udanymi, to jednak odziedziczony po UH-1 układ napędowy z pojedynczym silnikiem i dwułopatowym wirnikiem nośnym niósł pewne ograniczenia, szczególnie widoczne w gorącym klimacie. 

Zobacz więcej

Polskie MiG-21PF

W latach 60. XX wieku wprowadzenie samolotów MiG-21 do uzbrojenia polskiego lotnictwa można uznać za nieomal milowy krok w jego rozwoju. Możliwości bojowe tej konstrukcji przewyższały o kilka klas wszystkie eksploatowane dotychczas w jednostkach samoloty bojowe. Niestety, masowe dostawy do kolejnych pułków blokowała...

Zobacz więcej

Spitfire – obrońca Albionu. Część 3

W połowie sierpnia 1940 roku powietrzna bitwa o Wielką Brytanię weszła w krytyczną fazę, nazwaną batalią o lotniska. Niemcy zrozumieli, że nie wykrwawią Fighter Command potyczkami nad kanałem La Manche. Jeśli chcieli zdobyć panowanie nad obszarem od wybrzeża po stolicę kraju, musieli zniszczyć bazy RAF wokół Londynu.

Zobacz więcej

Niezwykły pojedynek nad frontem wschodnim: He 111 vs Pe-8

Nocą z 17 na 18 czerwca 1943 roku nad frontem wschodnim miała miejsce nietypowa walka powietrzna, w której radziecki czterosilnikowy samolot bombowy Petlakow Pe-8 z 890. AP DD starł się z niemieckim bombowcem He 111 z eskadry 9./KG.27. Co ciekawe, obie maszyny pilotowane były przez asów lotnictwa bombowego.

Zobacz więcej

Avia B-534 – cz. I

Avia B-534 był najnowocześniejszym myśliwcem czechosłowackiej konstrukcji, który wszedł do produkcji i wyposażenia jednostek lotniczych przed rozpadem Czechosłowacji w marcu 1939 r. Podczas drugiej wojny światowej był używany bojowo w lotnictwie słowackim i bułgarskim. 

Zobacz więcej

U-2 w służbie CIA

Samoloty U-2 były odpowiedzią na palącą potrzebę wglądu w to, co dzieje się za żelazną kurtyną, i przez kilka lat stały się cierniem w oku sowieckich dygnitarzy. Nieco zapomniane w erze systemów satelitarnych z czasem ponownie zyskały na znaczeniu i zostały gruntownie zmodernizowane, przeżywając drugą młodość.

Zobacz więcej

Dassault Mirage III Część III

Na bazie samolotu Mirage III zakłady Dassault opracowały liczne samoloty eksperymentalne i prototypowe, m.in. w celu zwiększenia możliwości konstrukcji, jak również przebadania koncepcji w której ówcześnie upatrywano przyszłość lotnictwa bojowego, a więc zapewnienia możliwości pionowego startu i lądowania.

Zobacz więcej

Rozwój lotnictwa Libanu

Libańskie siły powietrzne to mały, ale profesjonalny komponent powietrzny, którego personel latający ma spore doświadczenie bojowe. Miały swój udział w walkach z islamistami, w tym z Państwem Islamskim, a obecnie rosną zarówno pod względem liczby posiadanego sprzętu latającego, jak i profesjonalizmu pilotów. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Tajwanu

Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (Tajwanu) kontynuują tradycję utworzonych w 1923 roku w Kantonie Chińskich Sił Powietrznych (Chinese Air Force; Zhongguo Kongjun). Ich najważniejszym zadaniem jest obrona Tajwanu przed ewentualną agresją ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. 

Zobacz więcej

Polskie lotnictwo wojskowe 2001–2018

„Historia lubi się powtarzać” – ta uniwersalna maksyma znajduje potwierdzenie także w przypadku lotnictwa wojskowego, a dowodem tego są rodzime siły powietrzne, które po prawie trzech dekadach od odzyskania przez Polskę suwerenności znalazły się u progu podobnej sytuacji, w jakiej były na przełomie XX i XXI wieku. 

Zobacz więcej

Myśliwce przyszłości

Piąta generacja powojennych myśliwców zaczęła pojawiać się w stosunkowo wolnym tempie. Prekursorem takich maszyn był opracowany jeszcze w latach zimnej wojny amerykański F-22A Raptor. Mimo pewnych niedostatków wynikających ze ściśle wyznaczonej mu roli myśliwca przewagi powietrznej oraz...

Zobacz więcej

Następcy Rafale i Typhoon. Projekty europejskich samolotów bojowych

Miniony rok przyniósł wydarzenia o potencjalnie kluczowym charakterze dla rozwoju europejskiego przemysłu lotniczego. Są one związane z uruchomieniem programów mających doprowadzić do powstania samolotów wielozadaniowych nowej generacji.  

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter