Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Nowe samoloty i śmigłowce dla rosyjskich sił zbrojnych

Od początku 2020 roku zapowiadano kilka nowych dużych kontraktów na dostawy statków powietrznych dla rosyjskich sił zbrojnych, związanych ze zaktualizowanym Państwowym Programem Uzbrojenia na lata 2018–2027 (GPW 2018–2027, ros. Gosudarstiwiennaja Programma Woorużenija na 2018–2027 god). 

Zobacz więcej

Obrona powietrzna PRL Anno Domini 1982. Część 2. Siły aktywnej obrony WOPK

Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia. 

Zobacz więcej

Powietrzni samuraje – przyszłość japońskiego lotnictwa myśliwskiego

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony przechodzą obecnie okres intensywnej modernizacji. W bieżącym roku do historii ostatecznie odejdą ostatnie z wciąż eksploatowanych samolotów F-4 Phantom II. Jednocześnie trwa wdrażanie do służby kolejnych F-35A Lightning II. Rozszerzenie skali zakupów tych ostatnich...

Zobacz więcej

Włoskie lotnictwo torpedowe. Część 1. Brakujące ogniwo wojny Mussoliniego

Włosi byli pierwszą nacją, która wykonała udany zrzut torpedy z pokładu samolotu. Znany prawnik argentyńskiego pochodzenia markiz Raùl Pateras-Pescara i kapitan inżynierów morskich Alessandro Guidoni testowali lotnicze torpedy począwszy od 1914 roku. 26 lutego w Wenecji Guidoni podjął próby ze zrzutem torpedy...

Zobacz więcej

Royal Air Force i Fleet Air Arm kontra Tirpitz. Część 1

Tirpitz, jeden z dwóch najpotężniejszych pancerników, jakimi dysponowała Kriegsmarine podczas II wojny światowej, był celem nalotów brytyjskiego lotnictwa przez kilka lat. Chociaż rzadko wychodził w morze, dla Churchilla, który mówił o nim „ta bestia”, stał się swego rodzaju obsesją.

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-61 Hien. Część 2. Użycie operacyjne

Myśliwce Ki-61 zadebiutowały w akcji nieco przypadkowo podczas słynnego rajdu Doolittle'a, zatem na długo przed oficjalnym przyjęciem do służby i przezbrojeniem pierwszych jednostek bojowych. Na froncie pojawiły się dopiero w lecie 1943 roku. Walczyły nad Nową Gwineą, Filipinami, Okinawą i Wyspami Japońskimi. 

Zobacz więcej

Vought F7U Cutlass

Vought F7U Cutlass był jednym z najbardziej niezwykłych i nowatorskich samolotów kiedykolwiek przyjętych do wyposażenia lotnictwa US Navy. To pierwszy produkowany seryjnie amerykański samolot w układzie bezogonowym; pierwszy amerykański myśliwiec odrzutowy od początku zaprojektowany z myślą o użyciu silników z dopalaczami...

Zobacz więcej

Antonow An-32

Lekki samolot transportowy An-32 powstał na bazie An-26 z uwzględnieniem potrzeb klientów potrzebujących maszyn zdolnych do operowania w warunkach dużych wysokości i wysokich temperatur.

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Irlandii

Irlandzkie siły powietrzne są pod kilkoma względami nietypowe. Są jednymi z najmniejszych w Europie – obecnie mają 26 statków powietrznych, w tym tylko jeden z napędem odrzutowym. Nie dysponują samolotami bojowymi z prawdziwego zdarzenia, choć od czasu do czasu pojawiają się mniej lub bardziej...

Zobacz więcej

Indonezyjskie Suchoje. Su-27SK/SKM i Su-30MKK/MK2 w służbie Sił Powietrznych Indonezji

Siły Powietrzne Indonezji są jednym z bardziej egzotycznych użytkowników rosyjskich samolotów bojowych. Eksploatują obecnie szesnaście myśliwców Suchoja: pięć jednomiejscowych Su-27SK/SKM oraz jedenaście dwumiejscowych Su-30MKK/MK2. Od kilku lat negocjowany jest też kontrakt na zakup jedenastu najnowszych Su-35SK.

Zobacz więcej

Europejscy użytkownicy śmigłowców rodziny Mi-24

Śmigłowce bojowe (bojowo-transportowe) rodziny Mi-24 (Mi-35) są na świecie niezwykle rozpowszechnione, są bowiem na stanie sił zbrojnych i organizacji paramilitarnych prawie 60 krajów. Pomimo zachodzących w wielu armiach świata zmian nie zanosi się na to, abyśmy szybko rozstali się ze śmigłowcami tej rodziny...

Zobacz więcej

Renesans naddźwiękowych samolotów pasażerskich

Po skonstruowaniu w latach 50. pierwszych bojowych samolotów naddźwiękowych nieuniknione stało się zainteresowanie przemysłu opracowaniem samolotów cywilnych o wysokich osiągach prędkościowych. Kilka krajów zaangażowało się wówczas w prestiżowy wyścig w dziedzinie konstrukcji naddźwiękowych samolotów pasażerskich...

Zobacz więcej

Obrona powietrzna PRL Anno Domini 1982

Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego, nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.

Zobacz więcej

Nie tylko transportowy. Różne wcielenia Airbusa C295

Od chwili oblotu pierwszego prototypu C295M minęły już ponad dwie dekady. W tym czasie linie produkcyjne opuściło co najmniej 176 maszyn tego typu (stan na kwiecień bieżącego roku). Kolejnych 38 oczekuje na dostawy, produkcję, lub też znajduje się w różnych fazach montażu. 

Zobacz więcej

Samolot myśliwski DI-6. Nieznany uczestnik kampanii wrześniowej

Kiedy rankiem 17 września 1939 roku Związek Sowiecki, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy, podstępnie zaatakował Polskę, nasze lotnictwo nie było już w stanie podjąć walki z nowym najeźdźcą. Do starć między samolotami obu stron dochodziło jedynie w nielicznych przypadkach. 

Zobacz więcej

Nachtjagdwaffe w dobie bitwy o Wielką Brytanię

W czasie trwania tzw. bitwy o Anglię, kiedy nad Wyspy Brytyjskie ciągnęły liczne wyprawy bombowe Luftwaffe, również bombowce RAF prowadziły intensywne nocne akcje ofensywne. Działania Bomber Command zmusiły dowództwo Luftwaffe do rozbudowy własnego nocnego lotnictwa myśliwskiego – Nachtjagdwaffe. 

Zobacz więcej

English Electric Canberra. Część II. Użytkownicy

Canberry wyprodukowane w Wielkiej Brytanii i Australii służyły w siłach powietrznych 16 krajów. Najdłużej używane były w Wielkiej Brytanii (w latach 1951–2006), Peru (1956–2008) i Indiach (1957–2007). Brały aktywny udział w wielu konfliktach zbrojnych – wojnie sueskiej w 1956 roku, wojnie domowej w Kongu w latach 1961–1962...

Zobacz więcej

Maltańskie Beauforty w czerwcu i lipcu 1942 roku

W drugiej połowie czerwca 1942 roku Afrika Korps zmusił brytyjską 8. Armię do odwrotu na linię El Alamein. Uszczuplanie dostaw dla oddziałów Rommla kolejny raz stało się więc sprawą najwyższej wagi. Przeciwko konwojom płynącym z Włoch do portów libijskich wykorzystane zostały m.in. samoloty torpedowe Bristol Beaufort...

Zobacz więcej

Antonow An-26

Wprowadzony do produkcji na początku lat 70. i wyprodukowany w niemal 1400 egzemplarzach An-26 był podstawowym lekkim samolotem transportowym sił powietrznych państw bloku wschodniego. Choć droga do powstania tej maszyny nie była prosta, wynik okazał się wart wysiłku i uporczywości konstruktorów z biura Olega Antonowa. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Kataru

Do połowy ubiegłego roku Siły Powietrzne Emiratu Katar były nieliczne, a ich potencjał bojowy niewielki. W najbliższych latach sytuacja ulegnie radykalnej zmianie dzięki pozyskaniu nowoczesnych samolotów bojowych Dassault Rafale, Boeing F-15QA i Eurofighter Typhoon oraz śmigłowców NH90. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter