Artykuł przedstawia dzieje 151. EM latającej na PZL-ach P.7a w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Na samolotach z mocno wyeksploatowanymi silnikami zadaniem eskadry było zwalczanie samolotów Luftwaffe, wykonywanie lotów rozpoznawczych, eskortowanie własnych samolotów rozpoznawczych.
Działania powietrze podczas stoczonej 80 lat temu bitwy ardeńskiej zaliczają się do jednych z najbardziej zmasowanych w czasie drugiej wojny światowej. Bitwa wyróżniała się wielką skalą zaangażowanych sił, zasięgiem terytorialnym, bardzo intensywnym i permanentnym przebiegiem, a co za tym idzie wysokimi stratami.
XF5F-1 Skyrocket był pierwszym dwusilnikowym myśliwcem pokładowym zamówionym przez US Navy i pierwszym tego rodzaju samolotem skonstruowanym w firmie Grumman. Jego projekt powstał pod koniec lat 30., a jedyny zbudowany prototyp oblatano w 1940 roku. Problemy napotkane podczas prób oraz zmiana priorytetów po wybuchu wojny...
Śmigłowiec transportowy CH-47 Chinook został skonstruowany na przełomie lat 50 i 60. w firmie Vertol. W połowie lat 60. Chinooki zadebiutowały podczas wojny w Wietnamie, gdzie wykazały się ogromną wszechstronnością i wytrzymałością. Od tamtej pory trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek operację wojsk amerykańskich bez ich udziału.
Końcem 2017 roku Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przyjęły do uzbrojenia pocisk aerobalistyczny Kindżał wynoszony w powietrze przez samoloty-nosiciele MiG-31K będące przebudowanymi myśliwcami przechwytującymi. O jego istnieniu po raz pierwszy wspomniał prezydent Putin w czasie oficjalnego wystąpienia w marcu 2018 roku.
W październiku Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej utrzymały inicjatywę na szczeblu taktyczno-operacyjnym na całej linii frontu, co wymusiło stopniowe wycofywanie się związków taktycznych Sił Zbrojnych Ukrainy z części zajmowanych pozycji. Największe postępy Rosjanie odnotowali w obwodzie donieckim...
W 2023 roku do uzbrojenia Wojska Polskiego weszło pierwszych 12 lekkich samolotów bojowych FA-50, a w tym roku zaprezentowano pierwszy, wyprodukowany dla Polski samolot bojowy piątej generacji F-35A Husarz. Za chwilę rozpocznie się także proces szerokiej modernizacji 48 samolotów bojowych F-16 Jastrząb.
Historia następcy BSP MQ-1 Predator, czyli MQ-9 Reaper, choć może się to w pierwszej chwili wydawać zaskakujące, rozpoczęła się praktycznie ćwierć wieku temu. Prace nad tym bezzałogowym statkiem powietrznym rozpoczęto bowiem jeszcze pod koniec lat 90. Ich rezultatem był oblot pierwszego prototypu Predatora B, do którego doszło w lutym 2001 roku.
Jak pokazała wojna w Wietnamie, przewaga liczebna i techniczna nie zawsze wystarcza do odniesienia zwycięstwa w walce powietrznej. Konieczne jest również poznanie sposobu działania lotnictwa przeciwnika oraz odpowiednie do tego przygotowanie własnych pilotów. Te dwa czynniki legły u podstaw utworzenia...
Realizowane do końca 1956 roku zakupy samolotów myśliwskich rodziny MiG-15 pozwoliły po kilku latach wyposażyć posiadane pułki lotnictwa myśliwskiego w liczbę maszyn wystarczającą do wypełnienia etatów. Szybko postępująca modernizacja techniczna stawiała już jednak kolejne wyzwania.
Japończycy wylądowali na Borneo już 16 grudnia 1941 roku, ale początkowo ich atak skierowany był przeciwko brytyjskiej części wyspy. W części holenderskiej, na małej wyspie Tarakan przy północno-wschodnim wybrzeżu Borneo, znajdowały się bogate złoża ropy naftowej, które stanowiły oczywisty cel dalszej japońskiej ekspansji.
F3H (F-3) Demon był pierwszym myśliwcem pokładowym firmy McDonnell ze skośnymi skrzydłami i jedynym produkowanym seryjnie myśliwcem tej firmy napędzanym jednym silnikiem. Jego służba operacyjna przypadła na okres względnego spokoju między wojnami w Korei i Wietnamie, więc nie miał okazji do sprawdzenia się w...
Pułkownik Wacław Król zapisał się trwale w historii Polskich Sił Powietrznych jako jeden z 42 polskich asów lotniczych. Sukcesy odnosił we wrześniu 1939 roku nad Polską, w kampanii francuskiej w 1940 roku, podczas bitwy o Anglię, w lotach ofensywnych nad Europą Zachodnią oraz pod niebem Afryki.
Rok 1958 był „gorący” jeśli chodzi o zimnowojenne incydenty lotnicze. Kilkukrotnie miały miejsce przechwycenia amerykańskich samolotów, a dwukrotnie Rosjanie posunęli się do ich zestrzelenia, przy czym za drugim razem towarzyszyły temu liczne ofiary śmiertelne. Dziś incydenty te są zapomniane, lecz w kontekście obecnej...
Airbus Helicopters H225M Caracal został skonstruowany pod koniec XX wieku jako wersja rozwojowa średniego śmigłowca transportowego AS332 Super Puma/AS532 Cougar Mk II. Przeznaczony jest przede wszystkim do poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych, wsparcia sił specjalnych, ewakuacji medycznej oraz transportu personelu...
Trwający już ponad 40 lat program zakupu, wdrożenia, eksploatacji i użycia operacyjnego samolotów wczesnego ostrzegania i kierowania Boeing E-3A Sentry (AWACS) jest jednym z najbardziej udanych międzynarodowych przedsięwzięć w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ogólna sytuacja na froncie przybrała niekorzystny obrót dla Ukrainy. Rosjanie przejęli inicjatywę na wszystkich kierunkach, w tym kurskim. Utrzymanie ukraińskiej obecności na terytorium Federacji Rosyjskiej zaczęło generować duże straty i pochłaniać siły niezbędne na innych odcinkach.
Pokazy na lotnisku w Sacheon, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby KAI, były znakomitą okazją do prezentacji najnowszych osiągnięć i projektów tego producenta. Warto przypomnieć, że w przeszłości KAI zajmował się licencyjną produkcją i montażem samolotów bojowych KF-16 i F-15K,...
Podczas wojen zawsze szczególnie cenne były innowacyjne rozwiązania. Potrzebowano ciągle nowych pomysłów, pozwalających zaskoczyć przeciwnika, a pomysłowość ludzka nie zna przecież granic. Ale wojna rosyjsko-ukraińska nawet wytrawnych ekspertów zadziwia nowymi i budzącymi coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami.
Ze względu na nieustające zagrożenie ze strony nieprzyjaznych państw, a także terrorystycznych podmiotów niepaństwowych, Izrael posiada liczne i dobrze wyposażone Siły Powietrzne, które mają zapewnić zdecydowaną przewagę nad każdym ewentualnym przeciwnikiem. Najważniejszym czynnikiem decydującym o rozbudowie...