Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Chińskie samoloty pasażerskie

Chiński przemysł lotniczy od wielu lat próbuje dołączyć do grona największych dostawców samolotów pasażerskich. Choć plany te obliczone są w dużej mierze na przejęcie rynku wewnętrznego, chińskie ambicje mają bardziej dalekosiężny charakter. 

Zobacz więcej

Lotnicze aspekty walk w Górskim Karabachu

27 września siły zbrojne Azerbejdżanu rozpoczęły ofensywę w zajmowanym od ćwierćwiecza przez siły ormiańskie Górskim Karabachu. Game changerem konfliktu okazały się będące w azerskim arsenale bezpilotowe statki powietrzne produkcji tureckiej i izraelskiej.

Zobacz więcej

Hermann Graf – ekspert Sowietów od bombardowań strategicznych

W wyniku klęski III Rzeszy Sowieci wzięli do niewoli wielu prominentnych oficerów i generałów Wehrmachtu, lub dzięki współpracy z aliantami uzyskali możliwość dostępu do innych, gdy znajdowali się w gestii Amerykanów czy Brytyjczyków. Dla wojskowych RKKA najważniejsi byli oczywiście generałowie wojsk lądowych III Rzeszy...

Zobacz więcej

III/6 Dywizjon Myśliwski w latach 1937–1939. Część I

W godzinach przedpołudniowych 2 września 1939 roku w zasadzce w Kłoniszewie dyżur w kabinach PZL-i pełnili ppor. pil. Marian Trzebiński oraz kpr. pil. Jan Malinowski. Na stogu siana mechanicy z lornetkami lustrowali niebo w poszukiwaniu niemieckich samolotów. W pewnym momencie dali znak dowódcy klucza, że mają startować. 

Zobacz więcej

Przeciw radarom i obronie przeciwlotniczej

W ostatnich tygodniach, media, w tym i branżowe, poświęciły dość dużo miejsca doniesieniom dotyczącym ostatniej odsłony konfliktu w Górskim Karabachu. Dość dużo miejsca poświęcono przy tym stratom ponoszonym przez ormiańską obronę przeciwlotniczą. Przy czym były to dość często informacje utrzymane w sensacyjnym tonie...

Zobacz więcej

Global Strike Command – strategiczna pięść sił zbrojnych USA

Air Force Global Strike Command to pełna nazwa stosunkowo nowej, powstałej w 2009 roku formacji, wchodzącej w skład Sił Powietrznych USA. Mimo „młodego wieku” pełni ona kluczową rolę nie tylko w obrębie tego rodzaju sił zbrojnych, ale w całym systemie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. 

Zobacz więcej

Włoskie lotnictwo torpedowe. Część 2. Najcięższe bitwy Regia Aeronautica, lata 1942–1943

Wydarzenia roku 1941 roku spowodowały, że w Regia Aeronautica bardzo wysoko oceniono nową specjalność, jaką dla Włochów było lotnictwo torpedowe. Sztab Generalny Królewskiego Lotnictwa nakazał przekształcić w jednostki torpedowe aż trzy Stormi (pułki) bombowe: 7°, 32° i 46°. 

Zobacz więcej

Myśliwiec Polikarpow I-153. Część I

W czerwcu 1941 roku dwupłatowe samoloty myśliwskie były już poważnym anachronizmem. Mimo tego były jeszcze dość licznie reprezentowane w lotnictwach państw na kilku kontynentach. W Europie stanowiły część wyposażenia sił powietrznych Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, Słowacji, Szwecji i Węgier. 

Zobacz więcej

Czerwone gwiazdy z pomocą dla Warszawy

Powstanie wywołane przez dowództwo Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie od początku znalazło się w wojskowej i politycznej izolacji. Armia Czerwona, która choć starała się w kolejnych tygodniach zdobyć miasto, otrzymała jednocześnie z Moskwy zakaz udzielania pomocy powstańcom. 

Zobacz więcej

Czerwone Spitfire’y nad Kubaniem – cz. II

Kubań to pierwszy rejon walk, nad którym po stronie radzieckiej wzięło udział kilka pułków myśliwskich uzbrojonych w amerykańskie i brytyjskie myśliwce przekazane w ramach umowy lend-lease. Użycie Airacobr z 16. GIAP oraz 45. i 298. IAP stało się wkrótce powszechnie znane, ale szczegóły działalności bojowej 57. 

Zobacz więcej

Antonow An-30

Rozległość obszaru Związku Radzieckiego sprawia, że istnieje zapotrzebowanie na środki do jego badań. Znaczące miejsce wśród nich zajmowały samoloty fotogrametryczne, szczególnie potrzebne w rejonach Syberii i Dalekiego Wschodu. W latach 50. stosowano odpowiednie modyfikowane pasażerskie Li-2, Ił-12 oraz Ił-14.

Zobacz więcej

Śmigłowiec bojowy Tiger. Użytkownicy i projekty modernizacyjne

Śmigłowiec bojowy Airbus Helicopters Tiger (Tigre) powstawał jako wyspecjalizowana maszyna przeciwpancerna. Zmiana środowiska bezpieczeństwa światowego i wyzwania pola walki spowodowały, że ostatecznie powstał uniwersalny śmigłowiec bojowy. Maszyna uczestniczyła już w kilkunastu operacjach bojowych i można...

Zobacz więcej

Siły Powietrze Omanu

Oman nie jest zaliczany do regionalnych potęg wojskowych na Bliskim Wschodzie i nie angażuje się w lokalne konflikty. Stopniowo rozbudowywane i modernizowane Królewskie Siły Powietrzne Omanu nie są zbyt liczne w porównaniu z sąsiednimi krajami, ale dysponują obecnie bardzo nowoczesnym wyposażeniem i infrastrukturą. 

Zobacz więcej

Zapomniane Sokoły dla Iraku

Sokoły to dobrzy lotnicy, są jednak wśród nich osobniki, które nie opuszczają gniazda. Podobny los spotkał dwa śmigłowce W-3A Sokół zbudowane przez Wytwornię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”, które nie opuściły zakładu, w którym powstały.

Zobacz więcej

Bayraktar TB2. Dziryt sułtana – turecki dron bojowy

Turecki bezzałogowiec bojowy Bayraktar TB2 zwrócił na siebie powszechną uwagę dzięki szerokiemu wykorzystaniu w trwających obecnie konfliktach zbrojnych. Wystarczy wspomnieć, że tylko w 2020 roku, drony TB2 dały o sobie znać podczas wojny w Libii, Syrii i Górskim Karabachu. 

Zobacz więcej

Powietrzne rozpoznanie Wielkiej Brytanii

Ostatnie miesiące przyniosły szereg informacji dotyczących obecnie użytkowanych lub przyszłych maszyn rozpoznawczych brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Z jednej strony jest to związane z kolejnymi etapami wdrażania nowych systemów, takich jak Protector RG Mk 1 czy Poseidon MRA Mk 1...

Zobacz więcej

Lista strat materialnych Ob.d.L. kwatermistrza 6.Abt na wrzesień 1939 roku – analiza w świetle niemieckich dokumentów archiwalnych. Część VIII. Bombowiec He 111 (Kampfflugzeug)

Obok Dorniera Do 17 drugim podstawowym średnim bombowcem Luftwaffe w kampanii wrześniowej w Polsce był skonstruowany w latach trzydziestych ubiegłego stulecia przez Ernsta Heinkla He 111. Początki tej konstrukcji zainicjował jednosilnikowy (silnik BMW VI) szybki samolot pasażersko-pocztowy He 70...

Zobacz więcej

Douglas SBD Dauntless

Douglas SBD Dauntless był podstawowym bombowcem nurkującym US Navy w latach 1941–1944, w czasie bitwy o Midway zdobywając sławę pogromcy japońskich lotniskowców. Dłużej, bo do końca drugiej wojny światowej, wytrwał w jednostkach US Marine Corps. Dauntlessy służyły również w amerykańskich Siłach Powietrznych...

Zobacz więcej

Czerwone Spitfre’y nad Kubaniem – cz. I

Bitwa powietrzna na Kubaniem, w południowej części Związku Radzieckiego, toczona wiosną 1943 roku weszła do sowieckiej historiografii jako wielkie zwycięstwo nad niemieckimi siłami lotniczymi. Przez wiele lat twierdzono, że właśnie wtedy radzieccy piloci po raz pierwszy zdołali przejąć inicjatywę w powietrzu i...

Zobacz więcej

Szachak – Dassault Mirage IIIC w służbie Izraela, cz. I – wojna sześciodniowa

Gwiazdą bliskowschodniego nieba lat 60. i wczesnych lat 70. był myśliwiec Mirage III, w służbie izraelskiej noszący nazwę Szachak. Dzięki niemu Chejl ha-Awir zdobyły przewagę powietrzną w rejonie, a jego piloci zwyciężyli w licznych bitwach powietrznych w trzech wojnach Izraela z arabskimi sąsiadami. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter