21 i 22 sierpnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Kosakowie odbyły się pokazy Aerobaltic. W ubiegłych latach impreza zyskała już zasłużoną renomę z uwagi na atrakcyjny program i uczestnictwo zagranicznych gwiazd. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, program został ograniczony do pokazów na lotnisku...
Słowenia (oficjalnie: Republika Słowenii; słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) to niewielki kraj leżący w Europie Środkowej nad Morzem Adriatyckim. Od zachodu graniczy z Włochami, od północy z Austrią, od północnego-wschodu z Węgrami, a od wschodu i południa z Chorwacją. Od 2004 roku jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.
Pionowzlot Harrier został skonstruowany w Wielkiej Brytanii, ale był też używany, rozwijany i produkowany w Stanach Zjednoczonych pod oznaczeniem AV-8. Amerykańskie Harriery pierwszej generacji służyły w USMC oraz lotnictwie morskim Hiszpanii i Tajlandii. Harriery II trafiły do wyposażenia USMC oraz lotnictwa morskiego Hiszpanii i Włoch...
Podczas tegorocznego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma Bell zaprezentowała oferowane Polsce śmigłowiec uderzeniowy AH-1Z Viper oraz wielozadaniowy UH-1Y Venom, a także propozycje w programach FVL.
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) zaprezentował podczas MSPO 2021 kilka nowości w zakresie uzbrojenia i systemów samoobrony statków powietrznych, bezzałogowych statków powietrznych oraz autonomiczny system pomiarów nośności nawierzchni lotniskowych Bizon.
Grupa WB zaprezentowała na tegorocznym MSPO innowacyjny, a zarazem kompleksowy system zwalczania środków obronnych przeciwnika zorganizowanych w tzw. strefy wzbraniania, znane również jako strefy antydostępowe (Anti Acces/Area Denial, A2/AD). Rozwiązanie nazwane W2MPIR...
XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, który w bieżącym roku odbył się w dniach 7 – 10 września, okazał się w warunkach pandemii SARS-CoV-2 jedynym miejscem do szerokiego zaprezentowania się podmiotów zainteresowanych polskim rynkiem lotniczym.
W sierpniu br. doszło do upadku rządu Afganistanu i zajęcia kraju przez siły talibów. W konsekwencji rozpadowi uległy Afgańskie Siły Powietrzne. Lotnictwo koalicji państw NATO, wspierającej dotychczasowy rząd, utworzyło most powietrzny, wywożąc z lotniska w Kabulu własnych obywateli oraz afgańskich współpracowników.
Podział lotnictwa na odrębne rodzaje sił zbrojnych, wprowadzony w 1962 roku, przetrwał niecałe trzy dekady. Przygotowywane od 1988 roku ich ponowne połączenie idealnie trafiło w swój czas, gdy po zmianach ustrojowych w Europie Wschodniej kraje należące do rozwiązanego Układu Warszawskiego zmuszone były do...
We wrześniu br. w Polsce miała miejsce prezentacja śmigłowca wielozadaniowego Leonardo AW139 (w wersji ratowniczej HH-139B użytkowanej przez włoskie siły powietrzne), który jest proponowany polskim siłom zbrojnym jako nowy wielozadaniowy wiropłat z różnorodnym wyposażeniem zadaniowym.
Amerykańscy piloci myśliwscy z 17.PS (P) po raz pierwszy weszli do walki nad Jawą 3 lutego 1942 roku. Do jednostki tej włączono następnie wszystkich pilotów z 20.PS (P) i 3.PS (P), którym udało się dotrzeć na tę wyspę. Do kolejnej walki doszło 9 lutego. Od 10 lutego Japończycy zawiesili ataki z powodu złej pogody.
Myśliwce Kawanishi N1K2-J Shiden kai zadebiutowały w boju na początku 1945 roku. Większość wyprodukowanych samolotów trafiła do 343. Grupy Powietrznej (343. Kōkūtai) – jednej z najlepszych jednostek lotniczych Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej w końcowym okresie wojny na Pacyfiku.
We wrześniu 1939 roku na terytorium neutralnej Estonii zatrzymane zostały dwa polskie samoloty – komunikacyjny Lockheed L-14H Super Electra oraz sanitarny RWD-13S. Pomimo prób ich odzyskania lub odsprzedaży obie internowane maszyny pozostały w Estonii, by po włączeniu tego kraju w skład ZSRS zostać zagarnięte przez lotnictwo sowieckie.
Średni An-8 był pierwszym radzieckim wojskowym samolotem transportowym z napędem turbośmigłowym. Gdyby radzieckie kierownictwo kierowało się zdrowym rozsądkiem, pozostałby tylko prototypem, ponieważ równocześnie z nim powstawał wydajniejszy, czterosilnikowy An-12.
Myśliwce Lockheed Martin F-22A Raptor uznawane są za chlubę lotnictwa bojowego US Air Force. Pomimo deklarowanych wysokich możliwości zbudowano jedynie 195 samolotów tego typu, uznawanych za pierwsze na świecie myśliwce piątej generacji. Zakończenie produkcji seryjnej F-22 w 2012 roku uznane zostało...
Leżąca „na końcu świata” Nowa Zelandia jest wolna od bezpośrednich zagrożeń militarnych. Z tego powodu Nowozelandzkie Siły Powietrzne są nieliczne i od dwóch dekad nie mają w wyposażeniu samolotów bojowych. Ich główne zadania to patrolowanie mórz, przewóz ludzi i ładunków oraz poszukiwanie i ratownictwo.
AW159 Wildcat to najnowszy członek znanej od 50 lat rodziny wielozadaniowych śmigłowców Lynx. Dzięki wprowadzonym zmianom w konstrukcji, zespole napędowym i wyposażeniu reprezentuje on zupełnie nową jakość i oferuje znacznie większe możliwości operacyjne.
Proces modernizacji technicznej polskiego lotnictwa wojskowego w ostatnich dwóch latach objął zakup samolotów bojowych F-35 Lightning II oraz kilka mniejszych kontraktów dotyczących m.in. pozyskania partii samolotów transportowych C-130H Hercules. W jego ramach prowadzono także modernizację posiadanych statków powietrznych.
Ambicje tureckiego przemysłu lotniczego sięgają bardzo wysoko, czego przykładem jest rozpoczęcie programu samolotu wielozadaniowego nowej generacji w ramach programu TF-X. Plany rozwoju własnych konstrukcji lotniczych nie ograniczają się jednak w przypadku Turcji tylko do samolotów czy...
Według znanego powiedzenia diabeł tkwi w szczegółach. I tak właśnie było z nowym samolotem bombowym, mającym zapewnić WWS RKKA możliwość prowadzenia działań w znacznym oddaleniu od własnych granic. Chociaż sama bryła płatowca została zaprojektowana dość dobrze, to te nieszczęsne szczegóły sprawiały wiele kłopotów.