Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Walter Wolfrum – as Jagdgeschwader 52 w bitwach powietrznych od Kubania po Śląsk

W drugiej połowie wojny Luftwaffe zaczęła stopniowo tracić przewagę w powietrzu na kolejnych teatrach działań. Z tego względu jedynie nieliczni niemieccy piloci myśliwscy, którzy przybyli na front w połowie wojny, mogli pochwalić się dużymi sukcesami, potwierdzonymi przez dokumenty strony przeciwnej. 

Zobacz więcej

Goodyear F2G Super Corsair

Goodyear F2G Super Corsair był połączeniem płatowca doskonałego myśliwca Vought F4U-1 Corsair z największym silnikiem tłokowym produkowanym seryjnie Pratt & Whitney R-4360 Wasp Major. Dzięki wysokim osiągom na małej wysokości znakomicie nadawał się do zwalczania nisko lecących samolotów wroga atakujących amerykańskie okręty...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Węgier

Węgry po transformacji ustrojowej przez wiele lat nie dokonywały modernizacji technicznej swoich Sił Powietrznych. Jedynym wyjątkiem było wydzierżawienie szwedzkich myśliwców Gripen w pierwszej dekadzie XXI wieku. Dopiero w 2016 roku Ministerstwo Obrony zainicjowało ambitny program zakupów nowego i modernizacji...

Zobacz więcej

Śmigłowiec bojowy Mil Mi-28

Śmigłowiec bojowy Mi-28 został opracowany jako następca rozpowszechnionej maszyny bojowo-transportowej Mi-24, z zachowaniem jej zasadniczej konfiguracji aerodynamicznej i konstrukcyjnej. Mimo, że mający klasyczną dwuosobową załogę Mi-28 przegrał w latach 80. w konkursie na nowy śmigłowiec szturmowy dla armii sowieckiej z...

Zobacz więcej

Brygada Bombowa w walce z XVI Korpusem Armijnym. Część 2. Pierwsza interwencja

VI dywizjon bombowy pochodził z 6. pułku lotniczego ze Lwowa. W jego skład wchodziło dowództwo oraz 4. i 5. eskadry bombowe wyposażone w samoloty PZL.23 Karaś. Jednostką dowodził mjr obs. Alfred Peszke. W momencie wybuchu wojny dywizjon przebywał na tajnym lotnisku polowym w rejonie miejscowości Nosów, ok. 15 km na pn.-zach. od Białej Podlaskiej. 

Zobacz więcej

Rozkaz: bombardować! Działania lotnictwa bombowego w Nadbałtyckim Okręgu Wojskowym 22 czerwca 1941 roku

Wbrew legendzie o zniszczeniu pierwszego dnia operacji „Barbarossa” radzickich sił powietrznych na ziemi, w wyniku nalotów Luftwaffe ciężkie straty poniosły jedynie rozlokowane na lotniskach położonych w pobliżu granicy jednostki myśliwskie, szturmowe i bliskiego rozpoznania.

Zobacz więcej

F-35 w 2022 roku – zagraniczna droga od sukcesu do sukcesu

Rok 2022 rozpoczął się wyjątkowo pozytywnie dla amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. Przejawem tego była m.in. finalizacja umowy na zakup samolotów F-35A przez Finlandię, do czego doszło w połowie lutego. Kolejne tygodnie zaowocowały jednak jeszcze bardziej spektakularnymi wiadomościami. 

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 marca – 23 kwietnia 2022

Po miesiącu intensywnych walk, które rozpoczęły się 24 lutego 2022 roku, rosyjski Sztab Generalny ogłosił 25 marca osiągnięcie jednego z czterech głównych celów inwazji na Ukrainę. Według rosyjskich wojskowych miała nastąpić tzw. demilitaryzacja ukraińskiego państwa, czyli pozbawienie Sił Zbrojnych Ukrainy możliwości ofensywnych, które...

Zobacz więcej

Saab 29 Tunnan

Saab J 29, z powodu pękatego kształtu kadłuba nazywany Flygande Tunnan (latająca beczka), został skonstruowany pod koniec lat 40. Był pierwszym szwedzkim myśliwcem od początku zaprojektowanym do napędu silnikiem odrzutowym i jedynym użytym w działaniach bojowych. W chwili powstania był najbardziej awangardowym myśliwcem z...

Zobacz więcej

MiG-21MF w lotnictwie polskim – część II

Przełom lat 80. i 90. był w Polsce czasem wielkiej zmiany ustrojowej. Choć w początkowym okresie nie miała ona większego wpływu na sprzęt lotniczy, podjęte decyzje dotyczące floty samolotów MiG-21 parę lat później miały dla niej katastrofalne skutki.

Zobacz więcej

Pogrom Stukasów nad Rodos

9 października 1943 roku na południe od wyspy Rodos myśliwce P-38 Lightning przechwyciły grupę bombowców nurkujących Junkers Ju 87 atakujących brytyjskie okręty wojenne. Amerykańscy piloci raportowali zestrzelenie co najmniej 16 napotkanych Stukasów. Aż siedem z nich strącić miał prowadzący formację major William Leverette. 

Zobacz więcej

Lotnictwo morskie Hiszpanii

Lotnictwo Hiszpańskiej Marynarki Wojennej ma długą i bogatą historię. Pięć lat temu obchodziło setną rocznicę utworzenia, a za dwa lata obchodzić będzie 70. rocznicę reaktywacji. Choć pozostaje w cieniu Wojsk Lotniczych (Sił Powietrznych) i Lotnictwa Wojsk Lądowych, to odgrywa istotną rolę w strukturze hiszpańskich sił zbrojnych. 

Zobacz więcej

Fairey Albacore. Część 2. Służba w FAA i RAF-ie

Pierwszą jednostką brytyjskiego lotnictwa pokładowego (Fleet Air Arm, FAA), w której znalazł się bezpośredni następca Swordfisha, był szkoleniowy 767. Squadron. Sformowany pół roku później 826. Squadron został pierwszą bojową z nowymi dwupłatami na stanie, które trafiły jeszcze do trzynastu kolejnych. 

Zobacz więcej

Bezzałogowe statki powietrzne w Siłach Zbrojnych RP

Pierwszy zestaw bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na potrzeby Wojska Polskiego pozyskano w 2005 roku. Od tego czasu znaczenie tego rodzaju systemów istotnie wzrosło, ale ich kompleksowe wdrożenie zaplanowano dopiero w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022. 

Zobacz więcej

Powietrzne rozpoznanie lotnictwa wojskowego PRL

W pewnym momencie rozwoju nowoczesnych technologii to nie myśliwce, nie bombowce, ani żadne inne rodzaje lotnictwa wojskowego wymagały ciągłego ulepszania i inwestowania w kosztowne specjalistyczne wyposażenie. Szeroko rozumiane sprawy rozpoznania stały się newralgiczną częścią sił powietrznych każdego państwa...

Zobacz więcej

Następca amerykańskich „latających radarów”

8 lutego br. US Air Force opublikowały zapytanie o informacje w związku z planami zakupu następców samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej E-3G AWACS (Airborne Warning and Control System, czyli dosłownie Powietrzny System Ostrzegania i Dowodzenia).

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 luty – 23 marca 2022

Rankiem 24 lutego rozpoczęła się prowadzona przez Federację Rosyjską tzw. specjalna operacja wojskowa na Ukrainie, faktycznie będąca niesprowokowaną agresją. Rosyjski Sztab Generalny zakładał opanowanie kluczowych punktów strategicznych kraju w maksymalnie trzy dni.

Zobacz więcej

North American B-25 Mitchell – cz. II. Użytkownicy w latach 1941–1945

Podczas drugiej wojny światowej bombowce B-25 Mitchell były użytkowane zarówno przez Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (USAAF), jak i lotnictwo Korpusu Piechoty Morskiej (USMC). Ponadto trafiły do wyposażenia sił powietrznych Australii, Brazylii, Chin, Holandii, Kanady i Wielkiej Brytanii. 

Zobacz więcej

MiG-21MF w lotnictwie polskim – cz. I

Samoloty MiG-21MF, należące do trzeciej generacji słynnej radzieckiej konstrukcji, pojawiły się w Polsce pod koniec 1972 roku. Trwające do 1975 roku dostawy objęły 120 maszyn. Ich efektem było wprowadzenie na stan polskiego lotnictwa szóstej już wersji tej maszyny i drugiej po wersji PFM pod względem liczby dostarczonych egzemplarzy.

Zobacz więcej

Suchoj Su-35S

Jednomiejscowy wielozadaniowy samolot myśliwski Su-35S jest najnowocześniejszym rosyjskim samolotem bojowym. Został opracowany jako myśliwiec uzupełniający, w założeniu jako tymczasowa platforma w oczekiwaniu na maszynę nowej generacji Su-57. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter