XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, który w bieżącym roku odbył się w dniach 7 – 10 września, okazał się w warunkach pandemii SARS-CoV-2 jedynym miejscem do szerokiego zaprezentowania się podmiotów zainteresowanych polskim rynkiem lotniczym.
Nie w Londynie, ani w Stambule, ale w Kielcach odbyła się światowa premiera Zdalnie Sterowanych Stanowiska Uzbrojenia (ZSU) oraz powstałego we współpracy z partnerem zagranicznym wielozadaniowego wozu opancerzonego Combatmate. Wszystkie te produkty znajdują się w portfolio Grupy WB, wpisując się w kompetencje jej spółek...
Kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywał się w tym roku już po raz XXIX. i i już na pierwszy rzut oka można było odnotować, że pomimo wciąż odczuwalnych ograniczeń związanych z wirusem COVID-19, wracają na należne im miejsce.
W 2020 roku łącznie na obronność wydatkowano 52,1 mld PLN oraz dodatkowo kwotę 686,5 mln PLN przeniesiono na wydatki niewygasające. Podsumowując, wykonanie powinno wynieść prawie 52,8 mld PLN, czyli o 7,8 mld PLN (17,3%) więcej niż rok wcześniej, oraz o 2,8 mld PLN (5,6%) więcej, niż planowano w ustawie budżetowej na 2020 rok przed nowelizacją.
Wraz z uroczystością podpisania 27 lipca br. umowy dotyczącej pozyskania dla Polskiej Marynarki Wojennej, w ramach programu Miecznik, trzech nowych fregat wielozadaniowych, na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca słuszności obranego kierunku modernizacji tego rodzaju sił zbrojnych.
W 2020 roku Federacja Rosyjska zakończyła realizację najambitniejszego programu przezbrojenia swoich sił zbrojnych we współczesnej historii tego państwa. Państwowy Program Uzbrojenia (PPU) był częścią zainaugurowanej w 2009 roku reformy armii i został podyktowany dziejową koniecznością. Bez niego część rosyjskich sił zbrojnych...
Jednym z warunków do uzyskania przewagi na współczesnym polu walki jest zdobycie kontroli nad przestrzenią powietrzną, co z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo dla własnych wojsk oraz infrastruktury, a z drugiej pozwala na jej wykorzystanie do działań rozpoznawczych, uderzeniowych, czy transportowych. Aby było to...
Kiedy w szyku? – takie pytanie można usłyszeć z kręgów wojskowych przy kolejnych prezentacjach nowego sprzętu tworzonego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. W przypadku bohatera poniższego artykułu, Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego z armatą kal. 30 mm (ZSSW-30), w praktyce możemy konkretniejsze informacje już podać.
O ile finanse i potencjał ludzki w zrozumiały i oczywisty sposób ograniczają możliwości w zakresie zwiększenia potencjału sił zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii, to jednak należy zauważyć, że od czasu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu procesy modernizacyjne we wspomnianych krajach uległy zintensyfikowaniu.
W latach 2011–2020 podpisano łącznie 120 umów na realizację prac badawczo-rozwojowych z zakresu obronności o całkowitej wartości ok. 4,2 mld PLN. W tym samym okresie na finansowanie tych umów, jak i zawartych wcześniej, wydatkowano łącznie ponad 4,3 mld PLN, co jednak stanowiło jedynie 1,4% łącznych nakładów na obronność.
Na początku 2021 roku Wojsko Polskie, a w szczególności Wojska Lądowe, wciąż czekały na wdrożenie rozwiązania, znanego od wielu lat jako Rosomak BMS. Nadzieje, że coś drgnęło w programie, podsyciła najnowsza wizualizacja przygotowana przez realizującą przedsięwzięcie od strony przemysłowej Polską Grupę Zbrojeniową.
Najważniejszym ubiegłorocznym wydarzeniem dotyczącym unowocześnienia polskiej armii było niewątpliwie podpisanie umowy na zakup samolotów F-35A Lightning II. Zabrakło natomiast oczekiwanych od kilku lat decyzji w sprawie rozpoczęcia wielu innych priorytetowych programów modernizacyjnych, w szczególności...
W strukturze Sił Zbrojnych RP znajduje się obecnie 13 batalionów czołgów, w tym: dwa bataliony czołgów Leopard 2A4 (modernizowanych do wersji Leopard 2PL), dwa niepełne bataliony czołgów Leopard 2A5, uzupełnione do pełnego stanu przez 14 czołgów Leopard 2A4, cztery bataliony czołgów PT-91 Twardy oraz pięć batalionów czołgów T-72M1R...
Lekka broń przeciwpancerna piechoty „od zawsze” borykała się z problemem ograniczonej skuteczności. Pomijając nieliczne wyjątki jej efektywne działanie było zależne od rażenia bocznych i tylnych powierzchni atakowanego pojazdu oraz możliwie bliskiego dystansu jej użycia – zatem braku wrogiej piechoty osłaniającej atakowane wozy bojowe.
Założenia budżetu Republiki Czeskiej na 2020 rok zakładały przeznaczenie na obronność w sumie 75,5 mld CZK, czyli 3,32 mld USD. Oznaczało to 13% wzrost nakładów w stosunku do roku poprzedniego. Równocześnie wspomniana wartość pozostawała wciąż wyraźnie poniżej docelowego poziomu wydatków, ustalonego na 2% PKB.
Za jeden z najsprawniej modernizowanych obszarów Sił Zbrojnych RP w ostatnich latach uznaje się Wojska Rakietowe i Artylerii (WRiA). Łączna wartość najważniejszych umów na dostawy sprzętu wojskowego i amunicji, zawartych przez Inspektorat Uzbrojenia w latach 2012–2020 na rzecz WRiA, przekracza kwotę 12 mld PLN, a wydatki...
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczy zaprezentował na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach kilka nowości spośród realizowanych w ostatnim czasie projektów.
Tegoroczna, 28. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się w wyjątkowym reżimie epidemicznym. Uwarunkowania prawne i praktyczna kalkulacja części wystawców spowodowały, że w imprezie wzięło udział znacznie mniej wystawców niż w latach ubiegłych. Niemniej jednak...
Wyrzutnie i pociski Spike-LR są w polskiej armii kluczowym narzędziem w budowie zdolności w obszarze walki z bronią pancerną przeciwnika. Panuje dosyć powszechny i co do zasady słuszny pogląd, że podstawową bolączką jest mała liczba wyrzutni znajdujących się w dyspozycji batalionów Wojsk Lądowych.
Ustanowienie nowego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021–2035, podpisane umowy na pozyskanie: wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A, elementów kolejnych siedmiu kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak oraz stacji radiolokacyjnych Bystra, a jednocześnie...