Przemysł obronny

Wietrzny major z Turcji

Na polskim rynku pojawił się właśnie nowy pistolet alarmowy kalibru „do 6 mm”, a więc nie wymagający uzyskania pozwolenia na jego zakup i posiadanie, strzelający nabojami 9 mm P.A.K. – tym razem jego zewnętrzna forma nawiązuje do kształtów Beretty 92FS.

Zobacz więcej

Vis wz. 35 de novo – FB Radom znów produkuje Visy!

Fabryka Broni „Łucznik”-Radom ponownie uruchamia produkcję pistoletów wz. 35 – można rzec, że po 71 latach przerwy od ewakuacji Waffenfabrik Radom w sierpniu 1944 roku, jeśli nie liczyć 26 sztuk wykonanych metodami rzemieślniczymi w latach 90. 

Zobacz więcej

Wystawa Armia 2015, Kubinka 16-19 czerwca 2015

W połowie czerwca Rosjanie urządzili wielką wojskową wystawę propagandowo-komercyjną Armia 2015. W ciągu kilku miesięcy, nie licząc się z kosztami, w szczerym polu koło miasteczka Kubinka pod Moskwą wybudowano imponujące centrum wystawowe nazwane Patriota. 

Zobacz więcej

Scipio 8x8 – polsko-słowacki wóz bojowy dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej

W dniu 3 lipcabr.szefowie rządówRzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz i Republiki Słowackiej Robert Fico, w obecności ministrów obrony obu państw Tomasza Siemoniaka i Martin Glváča, podpisali w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie dwóch projektów dotyczących uzbrojenia. 

Zobacz więcej

Pierwszy eksportowy kontrakt na Ospreye

14 lipca br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i konsorcjum Bell/Boeing zawarli, długo oczekiwany, pierwszy eksportowy kontrakt na produkcję i dostawy samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami politycznymi, o których informowaliśmy także na łamach NTW...

Zobacz więcej

Trzech rywali w postępowaniu na Orlika i Zefira

Rok 2015 ma szansę przejść do historii jako ten, w którym zostaną wybrane i zamówione aparatu z czterech, z sześciu zaplanowanych, kategorii bezzałogowych systemów powietrznych. Mowa tutaj o platformach największych i najbardziej kosztownych klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) - Zefir i taktycznej średniego zasięgu - Gryf...

Zobacz więcej

Ślązak i reszta

Uroczystość chrztu i wodowania patrolowca ORP Ślązak, która odbyła się 2 lipca bieżącego roku w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, stała się też przyczynkiem do odświeżenia wiadomości na temat stanu zaawansowania programu modernizacji Marynarki Wojennej RP.

Zobacz więcej

Kubańskie hybrydy

Od dłuższego czasu Rewolucyjne Siły Zbrojne Kuby starają się dostosowywać swoje uzbrojenie do zmieniających się potrzeb. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim ograniczenia budżetowe, wskutek czego nie wchodzi w rachubę najprostsze rozwiązanie – kompleksowy zakup nowoczesnego sprzętu za granicą.

Zobacz więcej

51. Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny w Paryżu

Lista europejskich producentów samolotów bojowych i szkolno-bojowych szybko się skraca. A jeszcze ćwierć wieku temu były na niej takie kraje jak: Czechosłowacja, Rumunia, Jugosławia, Hiszpania, Polska… Widać tę tendencję bardzo wyraźnie także na największym na świecie salonie lotniczo-kosmicznym w Le Bourget.

Zobacz więcej

Wystawa Armija-2015 w Kubince

Wszystko wskazuje na to, że Rosja wreszcie rozwiązała problemy związane z organizacją wystaw uzbrojenia i sprzętu wojsk lądowych. Przez ostatnich kilkanaście lat konkurencyjne imprezy o takim profilu organizowano w trzech różnych miastach - Moskwie, Niżnym Tagile i Omsku, a w samej Moskwie trzykrotnie zmieniano miejsce ich odbywania się, a jeszcze więcej razy – organizatora.

Zobacz więcej

IX Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR 2015

29-30 maja na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy odbyła się IX edycja Międzynarodowej Wystawy AIR FAIR – Wszystko dla lotnictwa. Jak co roku, pierwszy dzień został poświęcony wyłącznie wystawcom oraz zaproszonym gościom, drugi zaś – był otwarty dla zwiedzających.

Zobacz więcej

Paris Air Show 2015

Tegoroczny salon lotniczo-kosmiczny w podparyskim Le Bourget przebiegał przede wszystkim pod znakiem lotnictwa cywilnego i najszerzej zaprezentowały się na nim firmy europejskie. Mimo to nie zabrakło sprzętu wojskowego wszelkich klas i z różnych rejonów świata. Impreza zgromadziła ogółem 2260 podmiotów wystawienniczych z 45 państw.

Zobacz więcej

Pod znakiem produkcji specjalnej 70 lat Remontowa Shipbuilding

70-letnia historia gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding w znacznej części związana jest z tzw. produkcją niekatalogową. Okręty bojowe, specjalne i pomocnicze jednostki pływające powstawały zarówno dla polskiej Marynarki Wojennej, jak również dla flot innych państw...

Zobacz więcej

CTM uruchomił system walki Kormorana II – na razie w laboratorium

9 kwietnia 2015 r. w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni uruchomiono Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych. Jego obecna konfiguracja obejmuje większość stanowisk okrętowego systemu walki, przeznaczonego dla niszczyciela min Kormoran II.

Zobacz więcej

Scipio – polsko-słowacki wojownik

Na tegorocznych targach IDET 2015, które odbyły się w dniach 19-21 maja br. w czeskim Brnie, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Rosomak S.A. i słowacką spółką EVPÚ a.s. zaprezentowały kołowy wóz bojowy Scipio. Najnowszy wariant bojowego Rosomaka stanowi połączenie polskiego nośnika i słowackiej wieży TURRA-30, a opracowany został specjalnie z myślą o podboju słowackiego rynku.

Zobacz więcej

Holowniki dla Marynarki Wojennej

Koncern stoczniowy Damen ma w swej ofercie szereg klas okrętów i statków specjalnych. Na naszych łamach przedstawialiśmy dotąd głównie te bojowe i wsparcia działań, stanowiące rdzeń flot wojennych, których zakup planuje także Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zobacz więcej

Nowości z europejskiego rynku militarnej motoryzacji

W 2014 roku na europejskim rynku militarnej motoryzacji, w klasach tonażowych średniej i ciężkiej, pojawiło się co najmniej kilkanaście ciekawych - w tym premierowych - propozycji. Po części były to wyroby zaprojektowane całkowicie od podstaw, nieraz w oparciu o cywilną bazę, inne...

Zobacz więcej

Wisła w cieniu śmigłowców

21 kwietnia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski ogłosił wyniki kolejnego etapu przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP i poinformował o rekomendowaniu zestawu Patriot w postępowaniu na przeciwlotniczy i przeciwrakietowy zestaw rakietowy średniego zasięgu Wisła...

Zobacz więcej

70 lat Remontowa Shipbuilding

Remontowa Shipbuilding jest obecnie największą polską stocznią produkcyjną. W ciągu 70 letniego okresu istnienia wyprodukowała około 1028 statków i okrętów. Zdecydowaną większość stanowią w pełni zaprojektowane i zbudowane jednostki pływające – tylko niewielka część z nich to częściowo wyposażone kadłuby.

Zobacz więcej

Siedemdziesiąt lat Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. w Łodzi

Historia Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. (WZL-1 S.A.) w Łodzi sięga 1945 r., kiedy to 131. Samodzielne Warsztaty Lotnicze, podległe Dowództwu 2. Armii Wojska Polskiego, zostały przebazowane do Łodzi na Plac Leonarda.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter