Przemysł obronny

Czy Polsce jest potrzebny przemysł obronny ?

Zainspirowany trochę tekstem z bloga jednego z generałów w stanie spoczynku, dotyczącym oceny defilady op. cit. „… defilada była… raczej przeglądem zakupów dla wojska, niż „pokazem siły”. Do tego większość pokazanego sprzętu była pochodzenia zagranicznego...

Zobacz więcej

Pojazdy AUV w Marynarce Wojennej

Współczesny postęp techniczny, którego jesteśmy świadkami, stwarza niemal nieograniczone możliwości zastosowania środków i systemów bezzałogowych w działaniach militarnych, w tym także prowadzonych na morzu.

Zobacz więcej

Su-22 w nowej odsłonie

W połowie września Siły Powietrzne odebrały dwa pierwsze wyremontowane samoloty myśliwsko-bombowe Su-22. To finalny efekt decyzji o perspektywicznym zachowaniu w linii jednej eskadry tych maszyn. Realizację zadania ogłoszono jeszcze w lutym 2014 roku...

Zobacz więcej

Zestawy drogowe do przerzutu ciężkiej techniki bojowej – potrzeby i możliwości (cz. II)

Ciężkie gąsienicowe pojazdy bojowe, z racji ich charakterystyk technicznych, a zwłaszcza resursów agregatów układu napędowego i przeniesienia napędu, na dalekie odległości transportowane są bądź koleją, bądź z użyciem zestawów drogowych. 

Zobacz więcej

Radary pola walki. Docelowy standard w rozpoznaniu

Inspektorat Uzbrojenia pod koniec sierpnia tego roku ogłosił postępowanie przetargowe związane z zakupem na potrzeby Sił Zbrojnych RP przenośnych radarów pola walki (Ground Surveillance Radar). Do 2022 roku założono pozyskanie 93 kompletów radarów...

Zobacz więcej

Wokół programu Kruk

Zgodnie z deklaracjami, Inspektorat Uzbrojenia miał pod koniec października przystąpić do dialog technicznego z firmami, które chcą zaoferować Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej wytwarzane przez siebie śmigłowce szturmowe.

Zobacz więcej

Bell AH-1Z Viper. Nowa odsłona legendy

Rozwojowa konstrukcja AH-1Z Viper jest najnowszym wcieleniem legendarnej Cobry, która zapisała wiele znaczących kart w historii śmigłowców szturmowych. Wiropłat został opracowany przez konsorcjum Bell Helicopter...

Zobacz więcej

IRIS-T SL

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowany został zestaw IRIS-T SL. Symbolicznie jako jego nośnik wykorzystano samochód ciężarowy Jelcz, bowiem zestaw jest oferowany w postępowaniu na system obrony powietrznej krótkiego zasięgu kryptonim Narew. 

Zobacz więcej

PSRA Pilica gotowy do wdrożenia

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek. 

Zobacz więcej

Salon w Kielcach ponownie rekordowy

Przywykliśmy, że na przełomie sierpnia i września, lub w pierwszych dniach września, na terenie wystawienniczym Targi Kielce odbywają się dwie imprezy: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jak i trochę w ich tle Międzynarodowe Targi Logistyki. 

Zobacz więcej

Kieleckie impresje – po raz 23.

Targi MSPO wyrosły na jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży zbrojeniowej – więc choć tematów strzeleckich zwykle na nich jak na lekarstwo, nie sposób pominąć corocznej relacji z Kielc. 

Zobacz więcej

Upadek bałtyckich stoczni

Wieść niesie, że tylko polskie stocznie upadły natomiast niemieckie urosły ich kosztem. Prawda jest inna. Łączna produkcja bałtyckich stoczni mierzona pojemnością brutto (GT) spadła w latach 2008 – 2014 o 88% i wynosi teraz tyle ile pod koniec lat 40. 

Zobacz więcej

Air Show Radom 2015

W ostatni weekend sierpnia lotnisko na radomskim Sadkowie, które aktualnie jest domem zarówno 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, jak i cywilnego Portu Lotniczego, stało się już po raz dziesiąty areną Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. 

Zobacz więcej

Lotniczy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach w dużej mierze koncentruje się co prawda na ofercie przemysłu obronnego skierowanej dla wojsk lądowych, jednak od kilku lat stał się również areną rywalizacji lotniczej. 

Zobacz więcej

Rozwojowe wersje AW129 Mangusta

Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...

Zobacz więcej

Tur V z AMZ Kutno

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”. 

Zobacz więcej

Roboty dla sił zbrojnych

Pododdziały i zespoły rozpoznania i rozminowania (Explosive Ordnance Reconnaissance oraz Explosive Ordnance Disposal) wyposażane są priorytetowo w nowoczesny sprzęt. Motywacją jest bowiem zamiar maksymalnego chronienia życia żołnierza.

Zobacz więcej

PT-91 Twardy – modernizacja zamiast fikcji ?

Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”). 

Zobacz więcej

Nowe szaty Kraba

Zgodnie z planem, pod koniec sierpnia miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja armatohaubicy kal. 155 mm Krab osadzonej na nowym nośniku gąsienicowym, zaś na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach została ona zaprezentowana szerokiej publiczności. 

Zobacz więcej

Kormoran II

31 sierpnia, już po oddaniu numeru do druku, miało dojść do wodowania pierwszego z serii trzech nowych niszczycieli min projektu 258 „Kormoran II”. W związku z tym, że prace przebiegają jak dotąd zgodnie z harmonogramem, jesteśmy co raz bliżej chwili oddania do służby pierwszej nowej jednostki przeciwminowej ...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter