Przemysł obronny

Lotniczy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach w dużej mierze koncentruje się co prawda na ofercie przemysłu obronnego skierowanej dla wojsk lądowych, jednak od kilku lat stał się również areną rywalizacji lotniczej. 

Zobacz więcej

Rozwojowe wersje AW129 Mangusta

Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...

Zobacz więcej

Tur V z AMZ Kutno

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”. 

Zobacz więcej

Roboty dla sił zbrojnych

Pododdziały i zespoły rozpoznania i rozminowania (Explosive Ordnance Reconnaissance oraz Explosive Ordnance Disposal) wyposażane są priorytetowo w nowoczesny sprzęt. Motywacją jest bowiem zamiar maksymalnego chronienia życia żołnierza.

Zobacz więcej

PT-91 Twardy – modernizacja zamiast fikcji ?

Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”). 

Zobacz więcej

Nowe szaty Kraba

Zgodnie z planem, pod koniec sierpnia miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja armatohaubicy kal. 155 mm Krab osadzonej na nowym nośniku gąsienicowym, zaś na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach została ona zaprezentowana szerokiej publiczności. 

Zobacz więcej

Kormoran II

31 sierpnia, już po oddaniu numeru do druku, miało dojść do wodowania pierwszego z serii trzech nowych niszczycieli min projektu 258 „Kormoran II”. W związku z tym, że prace przebiegają jak dotąd zgodnie z harmonogramem, jesteśmy co raz bliżej chwili oddania do służby pierwszej nowej jednostki przeciwminowej ...

Zobacz więcej

Wietrzny major z Turcji

Na polskim rynku pojawił się właśnie nowy pistolet alarmowy kalibru „do 6 mm”, a więc nie wymagający uzyskania pozwolenia na jego zakup i posiadanie, strzelający nabojami 9 mm P.A.K. – tym razem jego zewnętrzna forma nawiązuje do kształtów Beretty 92FS.

Zobacz więcej

Vis wz. 35 de novo – FB Radom znów produkuje Visy!

Fabryka Broni „Łucznik”-Radom ponownie uruchamia produkcję pistoletów wz. 35 – można rzec, że po 71 latach przerwy od ewakuacji Waffenfabrik Radom w sierpniu 1944 roku, jeśli nie liczyć 26 sztuk wykonanych metodami rzemieślniczymi w latach 90. 

Zobacz więcej

Wystawa Armia 2015, Kubinka 16-19 czerwca 2015

W połowie czerwca Rosjanie urządzili wielką wojskową wystawę propagandowo-komercyjną Armia 2015. W ciągu kilku miesięcy, nie licząc się z kosztami, w szczerym polu koło miasteczka Kubinka pod Moskwą wybudowano imponujące centrum wystawowe nazwane Patriota. 

Zobacz więcej

Scipio 8x8 – polsko-słowacki wóz bojowy dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej

W dniu 3 lipcabr.szefowie rządówRzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz i Republiki Słowackiej Robert Fico, w obecności ministrów obrony obu państw Tomasza Siemoniaka i Martin Glváča, podpisali w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie dwóch projektów dotyczących uzbrojenia. 

Zobacz więcej

Pierwszy eksportowy kontrakt na Ospreye

14 lipca br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i konsorcjum Bell/Boeing zawarli, długo oczekiwany, pierwszy eksportowy kontrakt na produkcję i dostawy samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami politycznymi, o których informowaliśmy także na łamach NTW...

Zobacz więcej

Trzech rywali w postępowaniu na Orlika i Zefira

Rok 2015 ma szansę przejść do historii jako ten, w którym zostaną wybrane i zamówione aparatu z czterech, z sześciu zaplanowanych, kategorii bezzałogowych systemów powietrznych. Mowa tutaj o platformach największych i najbardziej kosztownych klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) - Zefir i taktycznej średniego zasięgu - Gryf...

Zobacz więcej

Ślązak i reszta

Uroczystość chrztu i wodowania patrolowca ORP Ślązak, która odbyła się 2 lipca bieżącego roku w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, stała się też przyczynkiem do odświeżenia wiadomości na temat stanu zaawansowania programu modernizacji Marynarki Wojennej RP.

Zobacz więcej

Kubańskie hybrydy

Od dłuższego czasu Rewolucyjne Siły Zbrojne Kuby starają się dostosowywać swoje uzbrojenie do zmieniających się potrzeb. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim ograniczenia budżetowe, wskutek czego nie wchodzi w rachubę najprostsze rozwiązanie – kompleksowy zakup nowoczesnego sprzętu za granicą.

Zobacz więcej

51. Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny w Paryżu

Lista europejskich producentów samolotów bojowych i szkolno-bojowych szybko się skraca. A jeszcze ćwierć wieku temu były na niej takie kraje jak: Czechosłowacja, Rumunia, Jugosławia, Hiszpania, Polska… Widać tę tendencję bardzo wyraźnie także na największym na świecie salonie lotniczo-kosmicznym w Le Bourget.

Zobacz więcej

Wystawa Armija-2015 w Kubince

Wszystko wskazuje na to, że Rosja wreszcie rozwiązała problemy związane z organizacją wystaw uzbrojenia i sprzętu wojsk lądowych. Przez ostatnich kilkanaście lat konkurencyjne imprezy o takim profilu organizowano w trzech różnych miastach - Moskwie, Niżnym Tagile i Omsku, a w samej Moskwie trzykrotnie zmieniano miejsce ich odbywania się, a jeszcze więcej razy – organizatora.

Zobacz więcej

IX Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR 2015

29-30 maja na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy odbyła się IX edycja Międzynarodowej Wystawy AIR FAIR – Wszystko dla lotnictwa. Jak co roku, pierwszy dzień został poświęcony wyłącznie wystawcom oraz zaproszonym gościom, drugi zaś – był otwarty dla zwiedzających.

Zobacz więcej

Paris Air Show 2015

Tegoroczny salon lotniczo-kosmiczny w podparyskim Le Bourget przebiegał przede wszystkim pod znakiem lotnictwa cywilnego i najszerzej zaprezentowały się na nim firmy europejskie. Mimo to nie zabrakło sprzętu wojskowego wszelkich klas i z różnych rejonów świata. Impreza zgromadziła ogółem 2260 podmiotów wystawienniczych z 45 państw.

Zobacz więcej

Pod znakiem produkcji specjalnej 70 lat Remontowa Shipbuilding

70-letnia historia gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding w znacznej części związana jest z tzw. produkcją niekatalogową. Okręty bojowe, specjalne i pomocnicze jednostki pływające powstawały zarówno dla polskiej Marynarki Wojennej, jak również dla flot innych państw...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter