W 2020 roku łącznie na obronność wydatkowano 52,1 mld PLN oraz dodatkowo kwotę 686,5 mln PLN przeniesiono na wydatki niewygasające. Podsumowując, wykonanie powinno wynieść prawie 52,8 mld PLN, czyli o 7,8 mld PLN (17,3%) więcej niż rok wcześniej, oraz o 2,8 mld PLN (5,6%) więcej, niż planowano w ustawie budżetowej na 2020 rok przed nowelizacją.
We wrześniu br. w Polsce miała miejsce prezentacja śmigłowca wielozadaniowego Leonardo AW139 (w wersji ratowniczej HH-139B użytkowanej przez włoskie siły powietrzne), który jest proponowany polskim siłom zbrojnym jako nowy wielozadaniowy wiropłat z różnorodnym wyposażeniem zadaniowym.
Proces modernizacji technicznej polskiego lotnictwa wojskowego w ostatnich dwóch latach objął zakup samolotów bojowych F-35 Lightning II oraz kilka mniejszych kontraktów dotyczących m.in. pozyskania partii samolotów transportowych C-130H Hercules. W jego ramach prowadzono także modernizację posiadanych statków powietrznych.
W 2020 roku Federacja Rosyjska zakończyła realizację najambitniejszego programu przezbrojenia swoich sił zbrojnych we współczesnej historii tego państwa. Państwowy Program Uzbrojenia (PPU) był częścią zainaugurowanej w 2009 roku reformy armii i został podyktowany dziejową koniecznością. Bez niego część rosyjskich sił zbrojnych...
Wraz z podpisaniem przez Ministerstwo Obrony Narodowej umowy na dostawy samolotów F-35A Lightning II przeznaczonych dla Sił Powietrznych, rozpoczęły się przygotowania do wdrożenia nowych maszyn do służby. Wiąże się to m.in. z koniecznością przygotowania odpowiedniej infrastruktury, jak również rozwiązania kwestii logistycznych...
Jednym z warunków do uzyskania przewagi na współczesnym polu walki jest zdobycie kontroli nad przestrzenią powietrzną, co z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo dla własnych wojsk oraz infrastruktury, a z drugiej pozwala na jej wykorzystanie do działań rozpoznawczych, uderzeniowych, czy transportowych. Aby było to...
Temat nabrał dynamiki w kilku tygodniach poprzedzających 14 lipca, dzień ogłoszenia planów i rozpoczęcia procedury zakupu amerykańskich czołgów M1A2SEPv3 Abrams. Nie był jednak nowy. Przed kilku laty pojawiła się już informacja, że MON dokonał wyceny związanej z zakupem „400” amerykańskich Abramsów. Wycena ta miała być jednak...
Bułgaria jest jednym z trzech państw NATO wciąż użytkujących radzieckie myśliwce MiG-29 i jedynym mającym samoloty szturmowe Su-25. Od chwili transformacji ustrojowej z powodu niedostatecznego finansowania Bułgarskie Siły Powietrzne mają ciągły problem nie tylko z pozyskaniem nowych, nowoczesnych statków powietrznych, lecz także...
Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, po zmianach wprowadzanych od 2016 roku, osiągnęły stosunkowo niedawno pełne systemowe zdolności operacyjne. Dla Kijowa ten rodzaj sił zbrojnych jest bardzo ważny, dlatego szybko dąży się do pełnego zakończenia procesu jego transformacji oraz osiągnięcia standardów obowiązujących w NATO.
O ile finanse i potencjał ludzki w zrozumiały i oczywisty sposób ograniczają możliwości w zakresie zwiększenia potencjału sił zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii, to jednak należy zauważyć, że od czasu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu procesy modernizacyjne we wspomnianych krajach uległy zintensyfikowaniu.
Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o pozyskaniu amerykańskich samolotów transportowych C-130H Hercules nie jest niespodzianką, należała bowiem do grupy wypracowanych i mających mocne, merytoryczne podstawy. Wymiana pokoleniowa polskich średnich samolotów transportowych jest technicznie konieczna...
W latach 2011–2020 podpisano łącznie 120 umów na realizację prac badawczo-rozwojowych z zakresu obronności o całkowitej wartości ok. 4,2 mld PLN. W tym samym okresie na finansowanie tych umów, jak i zawartych wcześniej, wydatkowano łącznie ponad 4,3 mld PLN, co jednak stanowiło jedynie 1,4% łącznych nakładów na obronność.
Najważniejszym ubiegłorocznym wydarzeniem dotyczącym unowocześnienia polskiej armii było niewątpliwie podpisanie umowy na zakup samolotów F-35A Lightning II. Zabrakło natomiast oczekiwanych od kilku lat decyzji w sprawie rozpoczęcia wielu innych priorytetowych programów modernizacyjnych, w szczególności...
Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe (WPD), to jedynie ok. 5% stanu osobowego sił zbrojnych tego kraju, a jednocześnie samodzielny rodzaj wojsk podporządkowany bezpośrednio naczelnemu dowódcy, który utrzymując zdolność do przerzutu zapewnia możliwość projekcji siły w dowolnym rejonie Rosji oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
Estonia jest trzecim krajem bałtyckim, który odzyskał niepodległość na początku lat 90. XX wieku po trwającym ponad 50 lat przymusowym wcieleniu do Związku Radzieckiego, po czym w 2004 roku wraz z Litwą i Łotwą przystąpił do NATO. Estońskie Siły Powietrzne zostały utworzone w 1994 roku.
Lekka broń przeciwpancerna piechoty „od zawsze” borykała się z problemem ograniczonej skuteczności. Pomijając nieliczne wyjątki jej efektywne działanie było zależne od rażenia bocznych i tylnych powierzchni atakowanego pojazdu oraz możliwie bliskiego dystansu jej użycia – zatem braku wrogiej piechoty osłaniającej atakowane wozy bojowe.
Założenia budżetu Republiki Czeskiej na 2020 rok zakładały przeznaczenie na obronność w sumie 75,5 mld CZK, czyli 3,32 mld USD. Oznaczało to 13% wzrost nakładów w stosunku do roku poprzedniego. Równocześnie wspomniana wartość pozostawała wciąż wyraźnie poniżej docelowego poziomu wydatków, ustalonego na 2% PKB.
Łotwa to jeden z trzech krajów bałtyckich, które odzyskały niepodległość na początku lat 90. XX wieku po trwającym ponad 50 lat przymusowym wcieleniu do Związku Radzieckiego, po czym w 2004 roku razem wstąpiły do NATO. Odrodzone w 1992 roku łotewskie Siły Powietrzne są jednymi z najmniejszych w Europie.
W okresie ostatnich dwóch dekad na potrzeby Marynarki Wojennej RP pozyskano zaledwie 9 okrętów, z czego tylko dwa nowe, przy jednoczesnym wycofaniu ze służby 53 jednostek! W 2000 roku średnia wieku 97 eksploatowanych okrętów wynosiła 20 lat, natomiast w 2020 roku na stanie pozostają 53 jednostki, których średni wiek to 34 lata.
Air Force Global Strike Command to pełna nazwa stosunkowo nowej, powstałej w 2009 roku formacji, wchodzącej w skład Sił Powietrznych USA. Mimo „młodego wieku” pełni ona kluczową rolę nie tylko w obrębie tego rodzaju sił zbrojnych, ale w całym systemie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.