Polityka obronna

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych – rusza modernizacja armii na kredyt

Ustawa o obronie Ojczyzny z dnia 11 marca 2022 roku stworzyła podstawę do utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który zastąpił dotychczasowy Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Choć nazwy są podobne, to sposób funkcjonowania obu funduszy istotnie się różni. 

Zobacz więcej

MEX Shooting Range & Club

Wolno, bo wolno, ale mapa strzelnic w Polsce zaczyna się zagęszczać – oczywiście, więcej ich powstaje w większych ośrodkach miejskich i ich pobliżu, bo tam po prostu jest więcej potencjalnych klientów, a strzelnica ma na siebie zarabiać. Zdecydowanie więcej powstaje obiektów otwartych, ale pojawiają się także nowe strzelnice kryte.

Zobacz więcej

Lekka Piechota 2022, edycja Han Solo

Zawody Lekka Piechota, organizowane przed Klub Strzelających Inaczej, mają już renomę w środowisku strzeleckim oraz stałe grono zawodników, którzy szybko zapełniają listy startowe. W tym roku wprowadzona została nowa formuła, nazwana Solo, która różni się tym, że strzela się indywidualnie, a nie w parach oraz nie zwiedza się – uroczej skądinąd – okolicy.

Zobacz więcej

Furia 2 – poć się i strzelaj

Kilka miesięcy temu uczestniczyliśmy w pierwszej edycji zawodów taktyczno-strzeleckich Furia, zorganizowanych przez firmę C12 SPEC Szkolenia, pod wodzą Dariusza Pollaka i Agnieszki Wolak, wspieranych przez ekipę organizacyjną w sile bodaj plutonu. W maju br. miała miejsce druga edycja tych zawodów, na którą również się wybraliśmy.

Zobacz więcej

Przyszłość polskiej naziemnej obrony powietrznej – rozmowa z płk. Michałem Marciniakiem

Z chwilą podpisania 28 marca 2018 roku umowy na dostawę dwóch baterii systemu Patriot/IBCS w ramach I fazy programu Wisła rozpoczęło się tworzenie praktycznie całkowicie nowego polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. O tym jak przebiega ten proces Tomasz Dmitruk rozmawiał z...

Zobacz więcej

NATO kontra Rosja na Bałtyku

Napaść Rosji na Ukrainę sprawiła, że sytuacja międzynarodowa nie tylko w Europie, ale i na całym świecie mocno się skomplikowała. Śledzenie sytuacji wojskowej i politycznej stało się chlebem powszednim dziennikarzy i analityków, którzy oprócz przekazywania bieżących informacji starają się oceniać, jaka czeka nas przyszłość...

Zobacz więcej

Bezzałogowe statki powietrzne w Siłach Zbrojnych RP

Pierwszy zestaw bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na potrzeby Wojska Polskiego pozyskano w 2005 roku. Od tego czasu znaczenie tego rodzaju systemów istotnie wzrosło, ale ich kompleksowe wdrożenie zaplanowano dopiero w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022. 

Zobacz więcej

Budżet obronny Polski na 2022 rok

W dniu 1 lutego br. Prezydent RP podpisał ustawę budżetową na 2022 rok. Zakłada ona wzrost wydatków obronnych w stosunku do 2021 roku o 5,9 mld PLN (11,5%), do poziomu 57,8 mld PLN. To drugi rok, w którym na obronność mają zostać przeznaczone środki w wysokości 2,2% PKB Polski. 

Zobacz więcej

Gwiezdne wojny Kremla. Ewolucja wybranych systemów antysatelitarnych ZSRR i Rosji

Kinetyczny test pocisku antysatelitarnego Nudol w listopadzie 2021 roku potwierdził zaawansowane prace Rosji nad bronią tej klasy oraz jej destrukcyjne, nieodwracalne i długotrwałe skutki na niskiej orbicie Ziemi. Tekst rekonstruuje zauważalną ciągłość pomiędzy kinetycznymi systemami ZSRR i Rosji, które...

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP w 2021 roku

W podsumowaniu procesu modernizacji technicznej za 2020 rok jako największą porażkę wskazany został brak decyzji w sprawie uruchomienia postępowań na pozyskanie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu kr. Narew i fregat kr. Miecznik. W 2021 roku oba te zadania weszły w fazę realizacji, co należy uznać za sukces.

Zobacz więcej

Stare, nowe i planowane w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej

Fatalnej kondycji polskiej Marynarki Wojennej oraz programom mającym przynieść jej modernizację poświęcono już wiele uwagi, w tym w miesięczniku „Nowa Technika Wojskowa”. Głównie skupiamy się na siłach okrętowych, rzadziej podejmując temat zadań i potrzeb Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW)...

Zobacz więcej

Miecznik – działania w warunkach morza zamkniętego

Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o budowie serii wielozadaniowych fregat rakietowych Miecznik wywołała falę publikacji prasowych i internetowych, odnoszących się zarówno do kwestii technicznych związanych z konstrukcją, jak i do zasadności samego programu. Autorzy tych publikacji...

Zobacz więcej

Policyjna kontrola posiadacza broni

Podczas przenoszenia lub przewożenia broni spotykamy się z sytuacjami, w których policja podejmuje wobec nas różne czynności kontrolne – najczęściej jest to kontrola drogowa. Jak zachować się podczas kontroli policji, gdy mamy przy sobie legalnie posiadaną broń? Typowa odpowiedź prawnika zabrzmi: „To zależy”.

Zobacz więcej

W kierunku zintegrowanej obrony powietrznej

Budowa naziemnego, wielowarstwowego i zintegrowanego systemu obrony powietrznej, to jedno z najbardziej priorytetowych i kosztowniejszych zadań związanych z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP, na którego wykonanie w latach 2020–2035 roku planuje się przeznaczyć budżet w wysokości 122,6 mld PLN. 

Zobacz więcej

Radziecki i rosyjski potencjał pancerny – przegląd

Czołg jako środek walki debiutował w Rosji w czerwcu 1919 roku w rejonie Carycyna. Integrujący siłę ognia, manewrowość oraz walory osłony pancernej czołg otrzymał uprzywilejowaną pozycję w Armii Czerwonej. Wpisując się w założenia koncepcji operacji głębokiej produkowane masowo radzieckie czołgi podlegały ciągłej ewolucji. 

Zobacz więcej

F-16 Jastrząb. 15 lat pod znakiem biało-czerwonej szachownicy

9 listopada 2021 roku minęło 15 lat od oficjalnego przyjęcia na wyposażenie Sił Powietrznych samolotu wielozadaniowego Lockheed Martin F-16C/D Block 52+. Dostawa 48 maszyn trwała od listopada 2006 roku do grudnia 2008 roku. Samoloty trafiły na wyposażenie trzech eskadr lotnictwa taktycznego:...

Zobacz więcej

Trzy korony rosną w siłę. Modernizacja szwedzkich sił zbrojnych

W dniu 14 października 2020 szwedzkie Ministerstwo Obrony opublikowało projekt ustawy opisujący planowane wydatki na obronność w latach 2021–2025. Bazował on na przekazanym w maju 2019 roku rządowi Szwecji przez Siły Zbrojne (Försvarsmakten) raporcie o rozwoju zdolności obronnych w latach 2021–2025. 

Zobacz więcej

Potencjał pancerny NATO w Europie

Czołgi, stanowią podstawę wojsk ciężkich każdej armii. Wyznaczały zdolności operacyjne w przeszłości, stanowią bardzo ważny ich mnożnik również w XXI wieku. Poniżej zawarto przegląd wojsk pancernych europejskich armii NATO, które wobec potencjalnego, ale najbardziej dziś prawdopodobnego klasycznego przeciwnika...

Zobacz więcej

MSPO 2021 - ciągłość pomimo przeciwności

Kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywał się w tym roku już po raz XXIX. i i już na pierwszy rzut oka można było odnotować, że pomimo wciąż odczuwalnych ograniczeń związanych z wirusem COVID-19, wracają na należne im miejsce. 

Zobacz więcej

Modernizacja fińskich sił zbrojnych

W ciągu ostatnich dwóch lat doniesienia medialne związane z modernizacją Sił Obrony Finlandii (Puolustusvoimat) zostały zdominowane przez informacje związane z programami zakupu nowych korwet wielozadaniowych (Program Squadron 2020) oraz wyborem następców samolotów bojowych F/A-18C/D Hornet (program HX). 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter