Polityka obronna

Rozwój flot podwodnych na Bałtyku. Bezpieczeństwo narodowe, a panowanie w głębinach. Cz. 1

Morze Bałtyckie jest akwenem – wbrew powszechnej opinii – sprzyjającym prowadzeniu działań przez okręty podwodne. Na ogół kiepskie warunki propagacji fal akustycznych oraz liczne wraki i anomalie magnetyczne znacznie utrudniają pracę sonarów czy magnetometrów, które stanowią główne narzędzia wykrywania tej klasy jednostek. 

Zobacz więcej

MSPO 2024 – dopisała ekspozycja, ale zdecydowanie mniej kontraktów

Za nami MSPO. To już 32. edycja tej imprezy, która przez lata nabrała wiatru w żagle i z pewnością zabrzmi to źle, ale wojna za wschodnią granicą przysłużyła się kieleckiemu salonowi, dodatkowo wzmacniając jego regionalną pozycję. W dniach 3-6 września teren Targów Kielce odwiedziło ponad 28 tysięcy osób mogących zapoznać się z ofertą 769 firm...

Zobacz więcej

Dania przyspiesza modernizację sił zbrojnych

W marcu bieżącego roku duński rząd poinformował o zwiększeniu, w ciągu najbliższej dekady, wydatków na cele obronne o równowartość 5,6 mld USD (38 mld duńskich koron). Deklaracje te złożono już po ogłoszeniu zamiaru osiągnięcia pułapu wydatków na obronność na poziomie 2% PKB do 2030 roku. 

Zobacz więcej

Rekordowe wydatki na obronność w 2023 roku

W 2023 roku na obronność Polski planowano wydatkować 4,1% PKB Polski. Na etapie wykonania wskaźnik ten osiągnął jednak poziom jedynie 3,23%. Mimo to, ubiegłoroczne wydatki obronne były rekordowe i zamknęły się kwotą 110,3 mld PLN, czyli o połowę (50,1%) wyższą niż rok wcześniej. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji cz. II

Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne (Armée de l'Air et de l'Espace, AAE) mają obecnie około 540 samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Wiele z nich pochodzi z lat 80., a nawet 70. XX wieku, czyli ma za sobą ponad 40 lat eksploatacji. Są jednak modernizowane w celu przystosowania do aktualnych wymagań. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna polskiego lotnictwa wojskowego w latach 2023–2024

Od publikacji ostatniego artykułu z nieniniejszego cyklu, którego narracja zakończyła się na sierpniu 2023 roku, doszło do podpisania szeregu umów dotyczących nabycia nowych statków powietrznych i zapasów środków bojowych, co jest jasnym sygnałem, że przyspieszona modernizacja techniczna nie zwalnia tempa. 

Zobacz więcej

Po wielkim wstrząsie 2022 roku. Modernizacja techniczna wybranych państw wschodniej flanki NATO

Rosyjski pełnoskalowy atak na Ukrainę, zapoczątkowany 24 lutego 2022 roku, stał się w wielu krajach europejskich katalizatorem do uruchomienia, często odkładanych przez lata programów modernizacji sił zbrojnych. Niejednokrotnie prym wiodą w tym  państwa tzw. wschodniej flanki NATO, w tym Finlandia, będąca jednym z najmłodszych członków... 

Zobacz więcej

Miasto Lwa. Singapur i jego system militarny

Singapur, chociaż państwo niewielkie terytorialnie, ale jednak bardzo zasobne, efektywnie wpisuje się w system bezpieczeństwa Azji Południowo-Wschodniej. Specyfika kraju powoduje, że jego włodarze rozwinęli dostosowany do jego potrzeb potencjał militarny opierający się nie tylko o zabezpieczenie samego „miasta”, ale również podejść do...

Zobacz więcej

Radar Sajna – kluczowy element systemu Narew

Blisko trzy lata temu, 7 września 2021 roku, podpisana została umowa ramowa na dostawę systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Podstawowym sensorem tego systemu ma być Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem (RWKO) Sajna, przeznaczony do wykrywania i śledzenia celów, a także wstępnego naprowadzania na nie...

Zobacz więcej

Defiladowe ciekawostki

Zmiana władzy, co z tym związane i kierownictwa resortu obrony, nie spowodowała rezygnacji z tradycji (kilkunastoletniej) organizowania z okazji Święta Wojska Polskiego stosownej defilady. Co do zasady wydarzenie to odbywa się w Warszawie, a od kilku lat do tego celu wykorzystywana jest nadrzeczna Wisłostrada. 

Zobacz więcej

25 lat polskiego lotnictwa wojskowego w NATO

12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska oficjalnie stała się członkiem NATO. 

Zobacz więcej

Bezzałogowe systemy powietrzne

Z chwilą wejścia polskiego lotnictwa wojskowego do NATO pojęcie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) było znane jedynie teoretycznie. Na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP nie było bowiem żadnych aparatów tego rodzaju. Postęp techniczny, wydarzenia na arenie międzynarodowej oraz wykorzystanie maszyn bezpilotowych na polu walki sprawiły...

Zobacz więcej

Modernizacja lotnictwa śmigłowcowego

Wejście Polski w struktury NATO zastało lotnictwo śmigłowcowe w stosunkowo dobrym stanie, ze względu na liczebność floty i jej różnorodność, wynikającą z zadań, jakie przed nią postawiono. Używanymi typami wiropłatów były różne wersje śmigłowców Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 i W-3 Sokół.

Zobacz więcej

Modernizacja lotnictwa szkolnego

W chwili przystąpienia do NATO szkolenie lotnicze było oparte na dwóch typach samolotów – turbośmigłowych PZL-130 Orlik i odrzutowych TS-11 Iskra.

Zobacz więcej

Modernizacja lotnictwa transportowego

Lotnictwo transportowe pełniło w strukturach polskiego lotnictwa wojskowego niewielką rolę. W razie konfrontacji z NATO działania tej formacji miały zostać bowiem wsparte przez samoloty radzieckie. To one miały zabezpieczyć manewr przerzutu 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej w ramach operacji opanowania największej duńskiej wyspy Zelandia. 

Zobacz więcej

Modernizacja lotnictwa bojowego

Wchodząc w 1999 roku w struktury NATO polskie lotnictwo wojskowe borykało się z problemami typowymi dla państw byłego bloku wschodniego, które dołączały do Sojuszu. Przede wszystkim posiadane statki powietrzne można było jedynie prowizorycznie dostosować do współdziałania z maszynami zachodnimi. 

Zobacz więcej

Lotnictwo wojskowe małych krajów bałtyckich

Trzy kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia – pod pewnymi względami mają bardzo podobną historię. Wszystkie zostały anektowane przez Związek Radziecki w 1940 roku, odzyskały niepodległość na początku lat 90., przyjęły prozachodnią politykę i razem, 29 marca 2004 roku, przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Zobacz więcej

Walka Czołgów 2024

Po kilku latach przerwy Urząd Miasta i Gminy w Orzyszu, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, 16. Pułk Saperów, Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, oraz Ośrodek Szkolenia Poligonowego WLąd Bemowo Piskie, na którego terenie wszystko się odbyło - zorganizowały kolejną, czwartą już edycję pokazów prowadzonych pod hasłem „Walka Czołgów”. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji. Cz. I

Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne obchodzą w tym roku 90. rocznicę utworzenia jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Pod względem liczby eksploatowanych statków powietrznych plasują się w pierwszej dziesiątce największych sił powietrznych na świecie. Ich zadania obejmują cztery obszary...

Zobacz więcej

30 lat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

Lotnictwo morskie jako pierwsze w naszych siłach zbrojnych odeszło od klasycznej struktury organizacyjnej opartej na pułkach i eskadrach. Utworzona rozkazami z 1994 roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej istnieje do dziś, choć przez lata zmieniał się jej skład i wyposażenie.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter