Większość osób, która uważnie śledziła ciąg wydarzeń podczas rosyjskiej aneksji Krymu na początku marca 2014 roku, z pewnością pamięta zdarzenie mające miejsce 4 marca w pobliżu bazy lotniczej Belbek k. Sewastopola...
Litwa, dzisiaj entuzjastyczny i prężnie rozwijający się członek NATO i Unii Europejskiej (UE), od okupacji przez ZSRR w 1940 r. aż do odzyskania niepodległości w 1991 r. była oficjalnie częścią Związku Radzieckiego.
Gao w Mali, 11 czerwca 2015 r. Jest wcześnie rano, lecz mimo zachmurzenia temperatura na asfalcie przed małym terminalem miejscowego lotniska przekracza już 40°C. Grupa wojskowego i cywilnego personelu ONZ czeka na codzienny przylot Antonowa AN-74-100...
Indie są niezwykle trudnym terenem do działań śmigłowcowych. Bardzo duże zróżnicowanie terenu – od wybrzeży po najwyższe na świecie pasmo gór – oraz wynikające z tego znaczne różnice temperatur stawiają przed konstruktorami bardzo wysokie wymagania.
Choć przyśpieszenie programu Kruk, mającego doprowadzić do wdrożenia do służby następców wysłużonych śmigłowców Mi-24D/W eksploatowanych przez lotnictwo Wojsk Lądowych, zapowiadane było już od pewnego czasu, to...
12 listopada 2015 roku Bundeswehra, czyli siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec, będą obchodziły 60 rocznicę swojego powstania. Jubileusz ten przypada w trakcie piątego już roku wdrażania reformy sił zbrojnych (określanej mianem Neuausrichtung) zapowiedzianej 18 maja 2011 roku...
Program LRS-B wchodzi w kolejną fazę realizacji. W jego wyniku już za dekadę Amerykanie zamierzają wprowadzić do linii nowy typ bombowca strategicznego. Ostatni raz miało to miejsce ćwierć wieku temu. Prace nad samolotami programu LRS B są przy tym już dość zaawansowane...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek.
Przywykliśmy, że na przełomie sierpnia i września, lub w pierwszych dniach września, na terenie wystawienniczym Targi Kielce odbywają się dwie imprezy: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jak i trochę w ich tle Międzynarodowe Targi Logistyki.
Targi MSPO wyrosły na jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży zbrojeniowej – więc choć tematów strzeleckich zwykle na nich jak na lekarstwo, nie sposób pominąć corocznej relacji z Kielc.
Najważniejszym prawem w ustroju demokracji parlamentarnej jest prawo do wybierania parlamentu – a posiadacze broni są obywatelami świadomymi swych praw. W tym roku mamy do wyboru osiem możliwości – osiem, bo tylko te komitety, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach mają w praktyce szanse dostać się do Sejmu.
28 listopada 2018 roku minie sto lat od momentu utworzenia dekretem nr 155 Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Marynarki Polskiej”. Zatem wydawać by się mogło, że szukanie odpowiedzi na pytanie postawione w tytule nie ma większego sensu, skoro ten rodzaj Sił Zbrojnych istnieje i funkcjonuje.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach w dużej mierze koncentruje się co prawda na ofercie przemysłu obronnego skierowanej dla wojsk lądowych, jednak od kilku lat stał się również areną rywalizacji lotniczej.
Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”.
Pododdziały i zespoły rozpoznania i rozminowania (Explosive Ordnance Reconnaissance oraz Explosive Ordnance Disposal) wyposażane są priorytetowo w nowoczesny sprzęt. Motywacją jest bowiem zamiar maksymalnego chronienia życia żołnierza.
17 lipca br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w postępowaniu na udzielenie zamówienia publicznego na dostawę dwóch „małych” samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP), wraz ze szkoleniem personelu latającego i technicznego oraz pakietem logistycznym, wnioski o udział złożyło dziewięciu oferentów.
Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”).
Kanadyjskie lotnictwo wojskowe może pochwalić się zarówno długą historią, jak i aktualnym zaangażowaniem w szereg operacji na całym świecie. Royal Canadian Air Force (RCAF) są nieustannie modernizowane, jednak wiele kluczowych programów wymiany sprzętu ma już wieloletnie opóźnienia.