Wojska lądowe Japońskich Sił Samoobrony – Rikujō Jieitai – dysponują własnym lotnictwem przeznaczonym do bezpośredniego wsparcia na polu walki. Jednostki lotnicze są integralną częścią związków taktycznych i operacyjnych Rikujō Jieitai.
Z początkiem roku w Mirosławcu rozpoczęła funkcjonowanie 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Jest to istotny krok Sił Zbrojnych RP w zakresie tworzenia struktury organizacyjnej przeznaczonej dla powietrznych bezzałogowców.
O supermocarstwowej roli Rosji w wymiarze militarnym decyduje jej potencjał nuklearny. Państwo to przejęło ostatecznie całą spuściznę ZSRR, jeśli idzie o broń masowej zagłady.
Barcelona budzi w Polsce dwa oczywiste skojarzenia. Pierwsze związane jest ze słynnym, nie tylko na Starym Kontynencie, klubem piłkarskim, czyli Fútbol Club Barcelona zwanym przez kibiców, po prostu Barça. Drugie, to oczywiście dzieła najsłynniejszego katalońskiego architekta i inżyniera Antoniego Gaudiego...
W obliczu czekających nas rozstrzygnięć w procesie pozyskania nowych okrętów podwodnych w ramach programu Orka, warto przedstawić możliwości, jakie obecnie mamy, zbierając w jednym miejscu informacje o dostępnych konstrukcjach, ich uzbrojeniu oraz środowisku, w którym miałyby działać.
35,9 mld zł liczy budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2016 roku, w ramach tej kwoty 10,5 mld zł zaplanowano na wydatki majątkowe, co stanowi 29,5 proc. wydatków obronnych i gwarantuje realizację postanowień ustawy z 25 maja 2001 roku o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu SZ RP.
Rola Marynarki Wojennej w polskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, jako gwaranta realizacji narodowych interesów na morzu, nie jest dzisiaj wyrazista, ani tym bardziej znacząca. To efekt braku zdefiniowania tej kategorii interesów w polskich dokumentach strategicznych
Sejm i Senat pod koniec stycznia opiniowały projekt stanowiska rządu, dotyczący zaproponowanej przez Komisję Europejską nowej unijnej dyrektywy o broni – i trzeba tu pochwalić obie izby parlamentu i rząd: polskie stanowisko jest takie, jak być powinno, czyli negatywne dla komisyjnego projektu.
Kaijō Jieitai są jednym z trzech rodzajów Japońskich Sił Samoobrony. Powstały z myślą o ochronie morskich interesów kraju oraz obronie Japonii przed zagrożeniami od strony morza. Ich integralną częścią jest lotnictwo morskie liczące ponad 300 samolotów i śmigłowców...
Po rozpadzie Układu Warszawskiego w 1990 roku odpowiedzialność za ochronę polskiej granicy morskiej i wód terytorialnych przejęły Marynarka Wojenna RP oraz powstała w 1991 roku Straż Graniczna. Z tych dwóch formacji jedynie MW RP miała własne organiczne lotnictwo.
Choć od czasu zestrzelenia przez Turcję Su-24M w listopadzie 2015 roku nie doszło jak dotąd do równie poważnych incydentów, to jednak w okresie od końca listopada do końca grudnia miało miejsce kilka wydarzeń wartych uwagi, a odnoszących się bezpośrednio do rosyjskiego zaangażowania w Syrii.
W dniach 14–15 października na polsko-ukraińskim niebie wzdłuż granicy między obu sąsiadującymi krajami oraz w strefie międzynarodowego portu lotniczego w Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławów) na Ukrainie odbyły się dwustronne polsko-ukraińskie manewry lotnicze...
Kōkū Jieitai powstały 1 lipca 1954 r. jako jeden z trzech rodzajów Japońskich Sił Samoobrony. Obecnie służy w nich ponad 50 tys. osób i niemal 800 samolotów i śmigłowców. Głównym zadaniem Kōkū Jieitai od czasu ich utworzenia pozostaje obrona powietrzna kraju.
Zainspirowany trochę tekstem z bloga jednego z generałów w stanie spoczynku, dotyczącym oceny defilady op. cit. „… defilada była… raczej przeglądem zakupów dla wojska, niż „pokazem siły”. Do tego większość pokazanego sprzętu była pochodzenia zagranicznego...
Artykuł dotyczący przyszłości polskiej Marynarki Wojennej (MSiO 9-10/2015) zdecydowanie nie wydał mi się przekonywujący. W szczególności brakuje mi konkluzji, jaka to właściwie Marynarka Wojenna jest Polsce potrzebna.
Wskazując oferty na nowy polski okręt podwodny, cały czas musimy określać je mianem „potencjalnych”. Polski program podwodny nie osiągnął etapu formalnego rozpoczęcia postępowania, co pozwala na wskazywanie bardzo szerokiego wachlarza ofert na przyszłą Orkę. Pochodzą one zarówno z Europy, ale nie brakuje zwolenników opcji azjatyckiej, zwracających uwagę na ciekawe propozycje Koreańczyków czy Japończyków. Nie ulega jednak wątpliwości, że chociaż formalnie ciągle wiadomo niewiele, za najbardziej wiarygodnych kandydatów w polskich programie uznać możemy przede wszystkim trzy konstrukcje europejskie.
Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022 przewiduje pozyskanie na potrzeby Marynarki Wojennej RP trzech okrętów podwodnych nowego typu kryptonim Orka. Do kwietnia 2014 roku MON planował zakupić okręty bez pocisków manewrujących.
Zgodnie z deklaracjami, Inspektorat Uzbrojenia miał pod koniec października przystąpić do dialog technicznego z firmami, które chcą zaoferować Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej wytwarzane przez siebie śmigłowce szturmowe.
Ostatni dzień września 2015 roku z pewnością zapisze się w historii, tak geopolityki jak i wojskowości. Na wniosek prezydenta Władimira Putina, oficjalnie motywowany formalną prośbą o interwencję wojskową, wystosowaną przez najbliższego sojusznika Federacji Rosyjskiej na Bliskim Wschodzie, syryjskiego prezydenta...
Polskie przepisy regulujące dostęp do broni są niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o wymagania zdrowotne stawiane osobom ubiegającym się o pozwolenie na broń.