Polityka obronna

F-35A Lightning II – polski wybór

Planowany i procedowany zakup przez polski resort obrony samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II od kilku miesięcy elektryzuje nie tylko specjalistów zajmujących się tematyką bezpieczeństwa, samych wojskowych, ale również opinię publiczną naszego kraju. Na obecnym etapie znamy mało faktów dotyczących potencjalnego kontraktu...

Zobacz więcej

PZL W-3 Sokół – 30 lat na straży Bałtyku

Lotnictwo morskie jest jednym z głównych filarów zabezpieczenia akwenów morskich i linii brzegowej. Nie inaczej jest w przypadku Morza Bałtyckiego, które ze względu na swój zamknięty charakter i specyficzne warunki naturalne potrzebuje różnorodnych statków powietrznych. 

Zobacz więcej

Prawo do posiadania broni: nowy front wojny polityczno-kulturowej

Kiedy w 2011 roku Ustawa o broni i amunicji (UOBiA, ubojka) została znowelizowana, środowisko strzeleckie odetchnęło pełną piersią. Zaroiło się od pikników i imprez strzeleckich, rozkwitały nowe kluby strzeleckie zrzeszające sportowców i kolekcjonerów. 

Zobacz więcej

Wierność kontra wytrwałość – amerykańscy i chińscy marines

Współczesna piechota morska to specyficzny i elitarny rodzaj formacji, wykonujący najczęściej dużo szerszy wachlarz zadań niż to wynika z samej jej nazwy. Koszty utrzymania piechoty morskiej (marines) są przy tym również wysokie, ale jednak wiele państw decyduje się na posiadanie takich oddziałów. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Norwegii

W listopadzie bieżącego roku norweskie Siły Powietrzne będą obchodziły 75. rocznicę utworzenia. Od kilku lat stare typy samolotów myśliwskich i śmigłowców zastępowane są nowoczesnymi maszynami nowej generacji. Wprawdzie nie wszystko przebiega zgodnie z założeniami, ale...

Zobacz więcej

30 lat minęło, czyli Wojsko Polskie w 1989 roku

Trzeba mieć świadomość, że w armii w zasadzie nigdy nie ma stanu „constans”. Cały czas coś w niej podlega zmianom, albo w zakresie struktur organizacyjnych, w składzie osobowym, albo w zestawie posiadanego uzbrojenia i wyposażenia. Jednak w tym roku, co warto odnotować, mija 30 lat odkąd Wojsko Polskie jest poddawane nieustannej reformie. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Iraku

W kwietniu br. Irackie Siły Powietrzne obchodziły 88 rocznicę powstania. Mają więc długą i zarazem bogatą historię. Od 16 lat, tj. od czasu obaleniu reżimu Saddama Husajna w wyniku operacji Iraqi Freedom, można jednak mówić o zupełnie nowych, utworzonych od podstaw Irackich Siłach Powietrznych.

Zobacz więcej

Lata 1986–1990, czyli jak likwidowano WOPK

Najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych PRL – Wojska Obrony Powietrznej Kraju (WOPK) – był jednocześnie tym o największym nasyceniu najdroższymi elementami uzbrojenia występującego w całej armii. Nic więc dziwnego, że gdy nadszedł kryzys finansowy państwa coraz trudniej było sprostać w nim wysokim wymogom nowoczesności.

Zobacz więcej

Śmigłowiec Mi-14 w służbie polskiej Marynarki Wojennej

Dostęp Polski do Morza Bałtyckiego nie tylko jest przywilejem, lecz także nakłada na nasze państwo obowiązki ochrony jego wód terytorialnych przed potencjalnym agresorem. Władze państwa muszą ponadto zapewnić siłom wojskowym oraz ludności cywilnej zabezpieczenie ratownicze nad tym akwenem. 

Zobacz więcej

O sprawach ważnych nie tylko dla Marynarki Wojennej

W miarę jak wyzbywamy się okrętów, których remont ze względów ekonomicznych jest nieopłacalny, nasila się spór o to, jaką ma być nasza marynarka wojenna, do czego ma być zdolna, jaką ma mieć strukturę, okręty i inne środki bojowe. Naszą wyobraźnię krępuje przeszłość – tak jak pisałem w innym opracowaniu:...

Zobacz więcej

Ranking flot wojennych świata

Co pewien czas w polskich mediach pojawiają się pytania dotyczące rodzimych sił morskich. Na szczęście wśród tych pytań nie przeważają takie, które dotyczyłyby sensu istnienia marynarki wojennej. O wiele częściej zadawane są pytania dotyczące jej możliwości bojowych, struktur, rodzajów klas i liczby okrętów. 

Zobacz więcej

Blaski i cienie modernizacji technicznej Wojska Polskiego w 2018 roku

Podpisanie wielomiliardowej umowy na dostawę systemu IBCS/Patriot w ramach programu Wisła z pewnością było najważniejszym wydarzeniem dotyczącym modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w 2018 roku, które mimo występowania pewnych ryzyk należy ocenić pozytywnie. Z drugiej strony w ubiegłym roku nie udało się...

Zobacz więcej

Polskie lotnictwo wojskowe 2001–2018

„Historia lubi się powtarzać” – ta uniwersalna maksyma znajduje potwierdzenie także w przypadku lotnictwa wojskowego, a dowodem tego są rodzime siły powietrzne, które po prawie trzech dekadach od odzyskania przez Polskę suwerenności znalazły się u progu podobnej sytuacji, w jakiej były na przełomie XX i XXI wieku. 

Zobacz więcej

Wydatki obronne Polski w latach 2000-2019

Jednym z czynników mających decydujący wpływ na potencjał sił zbrojnych poszczególnych państw ma niewątpliwie wysokość budżetu przeznaczanego na funkcjonowanie i unowocześnianie armii przez poszczególne państwa. Od chwili wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska stara się systematycznie zwiększać nakłady na obronę narodową. 

Zobacz więcej

„Anakonda 18” na morzu

Z udziałem blisko 12 500 żołnierzy z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego na lądzie, morzu i w powietrzu, w pierwszej połowie listopada odbyły się największe cykliczne manewry Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „Anakonda 18”. Blisko 5000 żołnierzy ćwiczyło na terytorium Estonii, Litwy i Łotwy oraz na akwenie Morza Bałtyckiego. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Danii

Duńskie Siły Powietrzne zostały utworzone jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych w 1950 r. Swój rozkwit przeżywały w latach 50. i 60., w szczytowym okresie zimnej wojny. Obecnie, po przeprowadzonych w ostatnich dekadach redukcjach, ich liczebność jest niewielka, a potencjał bojowy dość ograniczony. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna lotnictwa Marynarki Wojennej w latach 2001-2018

Polska Marynarka Wojenna dysponuje organicznymi pododdziałami lotniczymi wyposażonymi w samoloty i śmigłowce. Od 1994 roku są one zgrupowane w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. pil. Karola Trzaski-Durskiego. W latach 1995–2018 brygada kilkukrotnie przechodziła przeobrażenia organizacyjne...

Zobacz więcej

Dwie dekady w NATO. Modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP [3]

W tegorocznej Nowej Techniki Wojskowej nr 8 i 9 przedstawiliśmy analizy planów oraz przebieg realizacji procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP od chwili przystąpienia Polski do NATO aż do dzisiaj, dla 12 obszarów tematycznych. W trzeciej i ostatniej części omówione zostaną kolejne cztery obszary i wnioski końcowe.

Zobacz więcej

Jaka marynarka wojenna jest potrzebna Polsce?

Zakończona dymisją wypowiedź Inspektora Marynarki Wojennej o zawiedzionych – po raz kolejny – marynarskich nadziejach na odbudowę floty wojennej i próby zakupu australijskich, przeznaczonych na złom fregat ukazały społeczeństwu stan Marynarki Wojennej w 100-lecie jej istnienia. Unaoczniły także kompletny brak wizji do czego...

Zobacz więcej

Wykonanie budżetu MON w 2017 roku

W 2017 roku łącznie na obronność wydatkowano 37,285 mld PLN, czyli o 1,54 mld PLN (4,3%) więcej niż rok wcześniej. Resortowi obrony udało się kolejny raz wykorzystać praktycznie wszystkie środki dostępne na ten cel zapisane w ustawie budżetowej, co było niewątpliwie sukcesem.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter