Polityka obronna

HAL LCH: Lekki Śmigłowiec Bojowy

Indie są niezwykle trudnym terenem do działań śmigłowcowych. Bardzo duże zróżnicowanie terenu od wybrzeży po najwyższe na świecie pasmo gór oraz wynikające z tego znaczne różnice temperatur stawiają przed konstruktorami bardzo wysokie wymagania.

Zobacz więcej

Konkurenci w programie Kruk. Tak podobni, czy zupełnie różni ?

Choć przyśpieszenie programu Kruk, mającego doprowadzić do wdrożenia do służby następców wysłużonych śmigłowców Mi-24D/W eksploatowanych przez lotnictwo Wojsk Lądowych, zapowiadane było już od pewnego czasu, to...

Zobacz więcej

Bundeswehra A.D. 2015 (1) Deutsche Marine

12 listopada 2015 roku Bundeswehra, czyli siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec, będą obchodziły 60 rocznicę swojego powstania. Jubileusz ten przypada w trakcie piątego już roku wdrażania reformy sił zbrojnych (określanej mianem Neuausrichtung) zapowiedzianej 18 maja 2011 roku...

Zobacz więcej

Long Range Strategic Bomber – na ostatniej prostej

Program LRS-B wchodzi w kolejną fazę realizacji. W jego wyniku już za dekadę Amerykanie zamierzają wprowadzić do linii nowy typ bombowca strategicznego. Ostatni raz miało to miejsce ćwierć wieku temu. Prace nad samolotami programu LRS B są przy tym już dość zaawansowane...

Zobacz więcej

PSRA Pilica gotowy do wdrożenia

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek. 

Zobacz więcej

Salon w Kielcach ponownie rekordowy

Przywykliśmy, że na przełomie sierpnia i września, lub w pierwszych dniach września, na terenie wystawienniczym Targi Kielce odbywają się dwie imprezy: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jak i trochę w ich tle Międzynarodowe Targi Logistyki. 

Zobacz więcej

Kieleckie impresje – po raz 23.

Targi MSPO wyrosły na jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych branży zbrojeniowej – więc choć tematów strzeleckich zwykle na nich jak na lekarstwo, nie sposób pominąć corocznej relacji z Kielc. 

Zobacz więcej

Wybory parlamentarne AD 2015 – komu zaufać?

Najważniejszym prawem w ustroju demokracji parlamentarnej jest prawo do wybierania parlamentu – a posiadacze broni są obywatelami świadomymi swych praw. W tym roku mamy do wyboru osiem możliwości – osiem, bo tylko te komitety, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach mają w praktyce szanse dostać się do Sejmu. 

Zobacz więcej

NATO i UE kontra Rosja nad Bałtykiem

Istotnym elementem rosyjskiej polityki europejskiej staje się kontrolowana eskalacja napięcia w północnej części Europy...

Zobacz więcej

Czy Polsce jest potrzebna Marynarka Wojenna?

28 listopada 2018 roku minie sto lat od momentu utworzenia dekretem nr 155 Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Marynarki Polskiej”. Zatem wydawać by się mogło, że szukanie odpowiedzi na pytanie postawione w tytule nie ma większego sensu, skoro ten rodzaj Sił Zbrojnych istnieje i funkcjonuje. 

Zobacz więcej

Lotniczy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach w dużej mierze koncentruje się co prawda na ofercie przemysłu obronnego skierowanej dla wojsk lądowych, jednak od kilku lat stał się również areną rywalizacji lotniczej. 

Zobacz więcej

Rozwojowe wersje AW129 Mangusta

Śmigłowce AW129 (A129) Mangusta znajdują się od ponad dwóch dekad na wyposażeniu włoskich sił zbrojnych,zaś ich odmiana oznaczona T129, trafiła do uzbrojenia armii tureckiej. W kontekście oczekiwanego przetargu na nowe śmigłowce szturmowe dla Wojska Polskiego...

Zobacz więcej

Tur V z AMZ Kutno

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swą światową premierę miał najnowszy pojazd AMZ-KUTNO Sp. z o. o., Tur V. To propozycja kutnowskiej firmy na wóz opancerzony, który Wojsko Polskie chce pozyskać w ramach programu „Pegaz”. 

Zobacz więcej

Roboty dla sił zbrojnych

Pododdziały i zespoły rozpoznania i rozminowania (Explosive Ordnance Reconnaissance oraz Explosive Ordnance Disposal) wyposażane są priorytetowo w nowoczesny sprzęt. Motywacją jest bowiem zamiar maksymalnego chronienia życia żołnierza.

Zobacz więcej

Kolejne podejście do VIP

17 lipca br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w postępowaniu na udzielenie zamówienia publicznego na dostawę dwóch „małych” samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP), wraz ze szkoleniem personelu latającego i technicznego oraz pakietem logistycznym, wnioski o udział złożyło dziewięciu oferentów. 

Zobacz więcej

PT-91 Twardy – modernizacja zamiast fikcji ?

Bezdyskusyjnie dwoma priorytetowymi programami dla polskich Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych są: wyłonienie następcy przestarzałych BWP- 1 (program „Borsuk”) oraz modernizacja posiadanych czołgów Leopard 2A4 (program „Leopard 2PL”). 

Zobacz więcej

Lotnictwo Klonowego Liścia cz. I

Kanadyjskie lotnictwo wojskowe może pochwalić się zarówno długą historią, jak i aktualnym zaangażowaniem w szereg operacji na całym świecie. Royal Canadian Air Force (RCAF) są nieustannie modernizowane, jednak wiele kluczowych programów wymiany sprzętu ma już wieloletnie opóźnienia.

Zobacz więcej

Ukraińskie Su-24 nad Donbasem

W wyniku Euromajdanu na Ukrainie pod koniec lutego 2014 roku państwo ukraińskie nagle stanęło w obliczu nieuchronnego zagrożenia inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej. Na domiar złego rozpoczął się również dynamiczny rozwój wydarzeń geopolitycznych na Krymie ...

Zobacz więcej

Master vs Eurofighter. Pojedynek w przestworzach

Szkolenie w manewrowych walkach powietrznych to jeden z najtrudniejszych elementów do opanowania przez przyszłych pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych, a jednocześnie dostarczający wielu emocji. Pierwsze kroki w zakresie podstawowych manewrów myśliwskich uczniowie stawiają już na samolocie szkolenia zaawansowanego aJt ...

Zobacz więcej

90 lat Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych

Za początek historii dęblińskiej „Szkoły Orląt” uważa się powstanie w Grudziądzu w listopadzie 1925 r. Oficerskiej Szkoły Pilotów, przemianowanej wkrótce na Oficerską Szkołę Lotnictwa. Miała ona kształcić od podstaw personel latający dla lotnictwa wojskowego młodego odrodzonego państwa polskiego ...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter