Historia uzbrojenia

Litewska broń pancerna 1918–1940

W 1919 roku armia litewska zdobyła pierwszy samochód pancerny, który zrządzeniem losu pozostawał w służbie liniowej aż do 1940 roku. Ten fakt nie oznacza jednak, że Litwini nie przywiązywali wagi do posiadania nowoczesnych pojazdów pancernych. Wręcz przeciwnie. 

Zobacz więcej

Wojska Lądowe Ukrainy – pierwsza dekada (1991–2000)

Tworzenie Wojsk Lądowych, jak i innych składowych Sił Zbrojnych Ukrainy, po rozpadzie ZSRR odbywało się na bazie struktur byłej Armii Radzieckiej, stacjonujących na terytorium ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która 24 sierpnia 1991 roku proklamowała swoją niepodległość (potwierdzoną referendum 1 grudnia tego roku). 

Zobacz więcej

Samolot myśliwski Polikarpow I-15

Przedstawiamy historię samolotu, którego skonstruowanie było znaczącym krokiem naprzód w historii sowieckiego przemysłu lotniczego a jednocześnie będącego maszyną niechcianą. Gdyby nie jego udział w działaniach wojennych na terenie Hiszpanii, podczas których odegrał dość ważną rolę, byłby skazany na zapomnienie w cieniu sławnego I-16.

Zobacz więcej

„Kaczki Guderiana”. Jagdpanzer IV Ausf. F, Panzer IV/70 (V) i Panzer IV/70 (A). Część 2

W połowie marca 1945 roku na froncie wschodnim w oddziałach Panzertruppen znajdowało się 357 wozów Panzer IV/70 z czego 189 sztuk było gotowych do działań bojowych. Niemcy dysponowali także 603 czołgami Panzer IV (345 gotowych do walki) oraz 776 wozami Panther (387 sprawnych). Panzer IV/(70) stanowiły zatem znaczny procent wozów bojowych.

Zobacz więcej

„Czołg na lewo! Ogień!”

Miotacz ognia - broń, która w okresie wielkiej wojny siała strach i przerażenie żołnierzy - nie była bronią szczególnie innowacyjną. Była jednak śmiertelnie skuteczna. Użycie miotacza ognia przez Wojsko Polskie stanowi dziś jeden z prawdziwie zapomnianych epizodów przeciwpancernych walk we wrześniu 1939 roku.

Zobacz więcej

T-34-76 – najlepszy czy najgorszy czołg II wojny światowej? Część 1

Nie ulega wątpliwości, że T-34 zalicza się do najsławniejszych czołgów świata w całej 100-letniej historii broni pancernej. Nie oznacza to jednak, że był wozem jedynym w swoim rodzaju, a wręcz rewolucyjnym, jak wielu rosyjskich specjalistów ciągle o tym przekonuje. Owszem, spośród wielu innych konstrukcji pancernych wyróżnia go...

Zobacz więcej

W obawie przed wojną gazową. Historia Heeresgasschutzschule 2 Bromberg

Do dziś trwają spory zachodnich historyków o to, kto pierwszy na polach bitew wielkiej wojny wprowadził do walki gazy bojowe. To wydarzenie spowodowało szok u wielu osób obytych z wojennym rzemiosłem. Do ekwipunku wprowadzono maski przeciwgazowe, które widniały w ewidencji uzbrojenia żołnierzy również podczas drugiej wojny światowej...

Zobacz więcej

Czołgi TKS i Renault R35 w Związku Sowieckim – nowe ustalenia

Na kartach historii polskich czołgów Renault R35, których zakup nawet wśród współczesnych historyków budzi pewne kontrowersje, a których pierwsza partia dotarła nad Wisłę w połowie lipca 1939 roku, do dziś wskazać można kilka białych plam. Dotyczą one spraw o mniejszym znaczeniu jak choćby schematów malowania maskującego...

Zobacz więcej

Ciężki myśliwiec przechwytujący Tupolew Tu-128

Dla przywódców wojskowo-politycznych ZSRR stworzenie wysoce skutecznego systemu obrony powietrznej, zdolnego do objęcia gigantycznego kraju „nieprzeniknionym parasolem” przed jakąkolwiek penetracją, było jednym z najważniejszych zadań w całym okresie powojennym. Pierwsze radzieckie przeciwlotnicze systemy rakietowe S-25 i S-75...

Zobacz więcej

Rosyjskie samoloty rozpoznania operacyjnego Ił-20M

Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji prowadzą, z różną intensywnością, lecz stale, operacje rozpoznania powietrznego, o których najczęściej słychać w kontekście naruszenia przestrzeni powietrznej NATO przez rosyjskie samoloty zwiadowcze, czy bliskich przelotów maszyn tego rodzaju nad zespołami okrętów Paktu Północnoatlantyckiego. 

Zobacz więcej

Dylematy rozwoju lotnictwa wojskowego w epoce Gierka

Nim nadeszły chude dla armii polskiej lata 80. XX wieku, poprzedziła je dekada, która również nie zapisała się w historii znaczącą rozbudową potencjału bojowego poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. We wszystkich kategoriach lotnictwa wojskowego dało się zauważyć stagnację w strukturach organizacyjnych oraz odkładanie na kolejne lata przezbrojenia...

Zobacz więcej

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Buk-M1 w ukraińskich siłach zbrojnych

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Buk, przyjęty na uzbrojenie Armii Radzieckiej 40 lat temu, nadal z powodzeniem wykonuje stawiane przed nim zadania. Bez przesady można napisać, że jest to jeden z najskuteczniejszych środków obrony przeciwlotniczej znajdujących się w zasobach armii ukraińskiej.

Zobacz więcej

Trzy z „wielkiej piątki” – pancerniki typu Colorado - część 2

Po japońskim ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 r. z trójki superdrednotów typu Colorado do służby nadawały się praktycznie dwa okręty – USS Maryland (BB-46) i USS Colorado (BB-45). Dla kontrastu, USS West Virginia (BB-48) odniósł tak poważne uszkodzenia, że jego powrót do linii stanął pod znakiem zapytania. 

Zobacz więcej

Historia trzech japońskich rajderów

Korsarskie działania niemieckich okrętów nawodnych podczas II wojny światowej zostały dość dobrze przedstawione w literaturze i są powszechnie znane. W ich cieniu – zarówno w rzeczywistości, jak i na kartach opracowań – pozostają korsarskie operacje nawodnych jednostek japońskich, co również jest godne bliższego przedstawienia.

Zobacz więcej

Duńskie okręty podwodne – część 2

Kontynuujemy opowieść o służbie duńskich okrętów podwodnych. W tej części prześledzimy losy jednostek tej klasy po II wojnie światowej.

Zobacz więcej

Baza morska w Świnoujściu w latach 1945-1965

Zmiany na mapie Europy po II wojnie światowej sprawiły, że w granicach Polski znalazło się Wybrzeże Bałtyckie – od Mierzei Wiślanej na wschodzie aż po port w Świnoujściu na zachodzie. Oznaczało to konieczność zorganizowania sił morskich i obrony pięciokrotnie dłuższego niż przed wojną Wybrzeża.

Zobacz więcej

Japońskie krążowniki typu Mogami. Część 1

Japońskie krążowniki typu Mogami zapisały się w szczególny sposób nie tylko historii Cesarskiej Japońskiej Floty czy w wojny na Pacyfiku, ale i światowego budownictwa okrętowego. Wynikało to z niecodzienności koncepcji, cech konstrukcyjnych oraz szerokiego zakresu modernizacji i zmian w uzbrojeniu. 

Zobacz więcej

Shermany w armii izraelskiej

Najpopularniejszym czołgiem używanym przez izraelskie wojska pancerne od czasu ich powstania w 1948 roku był amerykański M4 Sherman. Ciągłe modyfikacje czyniły go zdolnym sprostać warunkom panującym na ówczesnym polu walki. Shermany pozostawały w służbie do połowy lat 70. XX wieku, a opracowane na ich podwoziach pojazdy...

Zobacz więcej

F-22, pierwsza sowiecka armata dywizyjna

Prowadzone przez kilka lat próby zbudowania następcy 76 mm armaty dywizyjnej wzór 1902 zakończyły się fiaskiem. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy był zapiekły konserwatyzm znacznej części kadry dowódczej. Jeżeli dodamy do tego zacofanie przemysłu zbrojeniowego i kiepski stan metalurgii uzyskamy bardzo nieciekawe perspektywy na kolejne lata.

Zobacz więcej

Nakajima C6N Saiun (Myrt)

Nakajima C6N Saiun, w kodzie alianckim znany jako Myrt, został skonstruowany w 1942 roku jako pokładowy samolot rozpoznawczy. Rozwój sytuacji wojennej sprawił, że nigdy nie operował z pokładów lotniskowców. Dzięki ogromnemu zasięgowi mógł wykonywać loty rozpoznawcze nad obszarami zajętymi przez siły amerykańskie...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter