Po uruchomieniu końcem 1936 roku produkcji seryjnej bombowców He 111B-1, zimą przełomu 1936 i 1937 roku na maszyny te przezbroił się latający dotychczas na Dornierach Do 23 dywizjon I./KG 154 (I Gruppe Kampfgeschwader 154). Wiosną 1937 roku Heinkle otrzymał również utworzony rok wcześniej dywizjon II./KG 154 dotychczas latający na...
W 1931 roku w zakładach Landsverk opracowano projekt drezyny motorowej L 320. Uzbrojenie miało się składać z czterech karabinów maszynowych zamontowanych po dwa w obu końcach wagonu z polem ostrzału 180°. Dodatkowo na stropie wagonu znajdowały się dwie stożkowe wieże bojowe z karabinem maszynowym i działkiem oraz centralnie usytuowanej wieży obserwacji okrężnej.
Transporter czołgów M19, składający się z ciągnika balastowego M20 (Diamond T 980/981) i 12-kołowej przyczepy M9, powstał jako wynik kilku pozornie niezwiązanych ze sobą czynników. Pierwszym była dostrzeżona pod koniec lat 30. przez Brytyjskie Ministerstwo Wojny niewystarczająca liczba transporterów czołgów, drugim brak...
Samolot do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142 ma nieco krótszą historię od swojego protoplasty, którym był Tu-95. Duży udźwig i zasięg turbośmigłowego bombowca umożliwił zabudowanie w jednym płatowcu wyposażenia do poszukiwania zanurzonych jednostek podwodnych oraz sporego zapasu uzbrojenia.
Ze względu na swoje położenie obszar Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej odgrywał ważną rolę w planach radzieckich sztabowców. Stosunkowa bliskość tego terenu (a zwłaszcza jego zachodnich obwodów) do europejskich krajów NATO uczyniła z niego naturalne miejsce do rozmieszczenia strategicznych jednostek rakietowych.
Finowie przyjęli do uzbrojenia broń swoich wrogów – karabin kapitana Siergieja Mosina z 1891 roku. Nie mieli zresztą innego wyjścia, bo w ich jednostkach wojskowych i magazynach w 1920 roku znajdowało się około 200 tysięcy Mosinów, a młodego państwa nie było stać na wdrażanie innych wzorów. Jednak już w końcu lat 20. ubiegłego wieku Finowie...
Nagrodą w ogłoszonym w 1923 roku przez włoskie Ministerstwo Wojny konkursie na traktor artyleryjski o całkowitej adhezji, przeznaczony do holowania ciężkich dział polowych po wszelkich terenach była kwota 200 000 lirów. Do współzawodnictwa stanęły wspomniane firmy: Fiat, Breda i Pavesi.
W latach 1945–1947 dostaw samolotów bojowych i ich wersji szkolno-bojowych nie było zbyt wiele. Według dostępnych opracowań w pierwszych miesiącach po zakończeniu wojny otrzymaliśmy 40 Jak-9M i tyle samo Iłów-2, a także 16 szkolnych Jaków-9W i 18 UIłów-2, ale liczby te ledwo pozwoliły odstawić na konserwację płatowce...
Po przyjęciu Polski do NATO 12 marca 1999 roku polskie samoloty myśliwskie MiG-21bs stały się elementem najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie. Zbliżające się do kresu służby maszyny otrzymały szansę, aby w ostatnich latach swojej aktywności uczestniczyć w sojuszniczych ćwiczeniach z zachodnimi samolotami...
Od czasu wycofania z linii dwóch ostatnich pancerników obrony wybrzeża typu Sverige (22 marca 1957 r.) rdzeniem sił uderzeniowych Svenska Marinen stały się okręty podwodne.
Trzy okręty liniowe typu España to pierwsze i zarazem ostatnie drednoty zbudowane na potrzeby marynarki wojennej Hiszpanii (Armada Española), a jednocześnie najmniejsze jednostki tej klasy w historii. Zaprojektowano je pod konkretne założenia operacyjne przy mocno ograniczonym budżecie, a priorytetem miała być siła ognia.
Jednym z efektów kapitulacji Japonii 2 września 1945 r. była całkowita likwidacja sił zbrojnych tego kraju. Napięta sytuacja polityczna w regionie sprawiła jednak, że Stany Zjednoczone szybko te postanowienia – i jeszcze wiele innych – zdecydowały się złagodzić. Rozpoczęto odtwarzanie sił paramilitarnych, które w 1954 r. przekształcono...
Wojna z Ukrainą pokazała, jak wiele słabych punktów ma rosyjska armia. Wyszkolenie wojsk, organizacja operacji, taktyka użycia sił na froncie czy wreszcie walory taktyczno-techniczne większości posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia pozostawiają wiele do życzenia, co czasami stoi w sprzeczności z przedwojennym przekazem.
Historia użycia w polskich siłach zbrojnych radzieckich kierowanych przeciwlotniczych systemów rakietowych nieuchronnie zbliża się ku końcowi. Warto więc wrócić do samych początków i przybliżyć dwa pierwsze systemy – Dwina i Wołchow – od których wszystko się zaczęło.
Zachodni sąsiad Rzeczpospolitej w 1926 roku przystąpił do realizacji tajnych prac określanych jako projekt osuszania terenów i ochrony przeciwpowodziowej. W rzeczywistości prowadzona na wschodniej granicy Niemiec „akcja melioracyjna” stanowiła etap przygotowawczy do powstania tzw. wału wschodniego...
Na początku 1937 roku czołgi D1 wchodzące w skład trzech batalionów były jedynymi nowoczesnymi czołgami piechoty na stanie armii francuskiej. Produkowane w latach 1931–1935 pojazdy odstawały już jednak jakością jak na ówczesne standardy. D1 był czołgiem opracowanym jako następca Renault FT jednak wyprodukowano zaledwie 160 sztuk...
Średni samolot bombowy Heinkel He 111 był jednym z najnowocześniejszych i najbardziej udanych średnich bombowców okresu przedwojennego. W pierwszych latach II wojny światowej był najliczniejszym reprezentantem tej kategorii maszyn w niemieckich sił powietrznych.
Pierwszy samolot skonstruowany w firmie Grumman – dwupłatowy dwumiejscowy myśliwiec pokładowy FF-1 – pozwolił młodej wytwórni zaistnieć w branży zdominowanej wcześniej przez Boeinga i Curtissa. Okazał się całkiem udany, ale został zbudowany w niewielkiej liczbie i trafił do wyposażenia tylko jednej eskadry operacyjnej.
W latach 90. samoloty myśliwskie MiG-21bis kontynuowały służbę w nowych warunkach, wynikłych z przemian społeczno-ustrojowych w Polsce. W związku z kryzysem gospodarczym zaowocowała podjęta dekadę wcześniej decyzja o zakupie kolejnej wersji MiG-a-21.
Współczesny Wietnam, jak bodaj żaden inny kraj na świecie, został ukształtowany przez wojnę. Od początku XX wieku Wietnamczycy walczyli z francuskimi kolonizatorami, od 1940 roku – z japońskimi okupantami, potem znowu z Francuzami, co zakończyło się klęską tych ostatnich po słynnej bitwie pod Dien Bien Phu w 1954 roku.