Widzowie komedii wojennej Giuseppe w Warszawie rozpoznali zapewne tytułowy okrzyk znakomicie. To z nim na ustach Giuseppe Santucci przemierzał okupacyjną Warszawę w poszukiwaniu swego peemu MAB 38, podprowadzonego przez polskie podziemie.
Obowiązująca w pierwszej połowie lat 30. szwajcarska doktryna użycia lotnictwa w dużym stopniu czerpała wprost z doświadczeń Wielkiej Wojny. Składające się w większości z oficerów piechoty dowództwo Schweizer Armee upatrywało w lotnictwie...
Studiując obecną literaturę historyczną poświęconą wojskom pancernym w II wojnie światowej, łatwo zauważyć, że według dosyć powszechnego mniemania najlepszy sprzęt pancerny mieli Niemcy, którzy osiągali swe sukcesy, zwłaszcza te najbardziej spektakularne, dzięki dwóm pojazdom...
Rok 1943 określany jest często jak przełomowy dla II wojny światowej. Wówczas to Wehrmacht zmuszony został do strategicznej obrony, ponosząc klęski pod Stalingradem, Kurskiem, Kijowem czy w Tunezji. Ten rok okazał się katastrofalny również dla niemieckich wojsk pancernych...
Ze zwycięsko zakończonej wojny domowej młoda radziecka republika wyszła wycieńczona, ze zniszczonym przemysłem i prawie bez kadr (zarówno wojskowych, jak i w administracji oraz przemyśle).
Po ewakuacji wojsk alianckich z Dunkierki stało się jasne, że wojna w Europie będzie trwała jeszcze kilka lat. W związku z tym w lipcu 1940 roku z inicjatywy Winstona Churchilla powołano do życia Kierownictwo Operacji Specjalnych – SOE.
W czasie II wojny światowej Niemcy oprócz wytwarzanych w setkach tysięcy peemów MP 38 i MP 40 wyprodukowali również ponad 26 000 niemal identycznych MP 41. Ale po co ? Dla kogo ? W tej historii pytań jest znacznie więcej niż odpowiedzi.
We wrześniu 1939 roku, ORP Admirał Sierpinek nie należał do jednostek bojowych w ścisłym tego słowa znaczeniu – był uzbrojonym okrętem sztabowym Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku.
Rok 1916 przyniósł nasilenie działań lotniczych przeciwko okrętom podwodnym, jak i wreszcie pierwsze sukcesy na tym polu! Jednak pierwszym zatopionym okrętem podwodnym Wielkiej Wojny był okręt francuskiej Marine Nationale...
Kiedy 19 kwietnia 1944 roku, w przeddzień urodzin Adolfa Hitlera, z pochylni gdańskiej stoczni Schichaua spłynął na wodę U 3501, pierwszy U-Boot typu XXI, dyrekcja zakładu świętowała wielki sukces...
Brytyjczycy, jako naród nierozerwalnie związany z morzem, zapewne po dziś dzień żałują, że jedynym większym, zachowanym okrętem – pamiątką z czasów chwały Royal Navy z lat II wojny światowej – jest lekki krążownik Belfast, podczas gdy na złom oddano wszystkie pancerniki.
W 1937 roku południowoafrykańscy sztabowcy podjęli starania o zakup, a gdy to się nie powiodło o rozpoczęcie prac nad własnym samochodem pancernym. Ograniczone środki finansowe na siły zbrojne Związku Południowej Afryki sprawiły, że organizacja jednostek motorowych była niemożliwa.
Przed świtem 6 czerwca 1944 r. żołnierze brytyjskiej 6. Dywizji Powietrznodesantowej wylądowali na tyłach wojsk niemieckich w Normandii we Francji, odgrywając rolę forpoczty alianckich sił inwazyjnych. Wieczorem tego dnia po raz pierwszy dokonano w warunkach bojowych udanego desantu szybowcowego pojazdów pancernych.
Wiosną 1937 r. w ogarniętej wojną domową Hiszpanii obie strony konfliktu zaczęły wykorzystywać dwusilnikowe bombowce o całkowicie metalowej konstrukcji, zdolne uciec atakującym je samolotom myśliwskim. Informacje o tym sprawiły, że dowództwo Korpusu Lotniczego Armii Stanów Zjednoczonych...
Na początku lat 30. XX w., powrócono w US Navy do prac rozwojowych nad niezawodnymi i odpornymi na uszkodzenia siłowniami turboparowymi. Przy projektowaniu nowych urządzeń napędowych wykorzystane zostały doświadczenia z wieloletnich prób z wysokociśnieniowymi kotłami parowymi.
Postęp jaki dokonał sie w dziedzinie penetrowania naszego wewnętrznego „kosmosu” jakim sa morskie głębiny jest niewiarygodny. Pozwala mieć nadzieję, że już wkrótce odnajdziemy wszystko to co kiedykolwiek zgubiliśmy na morzu...
Film Spectre jest 24. według oficjalnej listy bondowskich filmów, produkowanych przez firmę EON Productions, należącą do rodziny Brocolli. Bondologia nieoficjalna dodaje do tej listy jeszcze co najmniej dwa tytuły: siódmy film z Seanem Connerym jako Bondem Never Say Never Again z 1983 roku oraz pierwsze, telewizyjne Casino Royale z 1954 roku, z Barrym Nelsonem w roli głównej. Film z czasów, gdy hasło „James Bond” nie znaczyło jeszcze wiele w popkulturze, a powieści Iana Fleminga były znane tylko nielicznym wielbicielom gatunku.
Chyba trudno znaleźć inną nazwę związaną z wojskową bronią palną w Ameryce bardziej niż Arsenał Springfield. Przez niemal 200 lat tu właśnie biło serce Służby Uzbrojenia Armii Stanów Zjednoczonych. I choć wojsko wyszło stąd w roku 1968, Arsenał Springfield żyje nadal – jako pełne inicjatyw muzeum.
, bo i u nas może wzbudzić zainteresowanie. Ta nazwa to element firmowej „polityki historycznej”, nadającej nowym konstrukcjom nazwy słynnych poprzedników – z którymi zazwyczaj nic ich nie łączy.
Jednym z mniej znanych zagadnień historii wojskowości XX wieku jest broń pancerna Republiki Argentyny. W szczególności kwestia ta odnosi się do konstrukcji zbudowanych w tym państwie w późnych latach 30. oraz w okresie II wojny światowej.