Ki-27, w kodzie alianckim znany jako Nate, był pierwszym myśliwcem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej w układzie wolnonośnego dolnopłata. Od połowy 1938 do połowy 1942 r. stanowił podstawowe wyposażenie jednostek myśliwskich Lotnictwa Armii.
Cechy samolotu F-5 Freedom Fighter, takie jak stosunkowo nowoczesna konstrukcja, dobre właściwości pilotażowe i rozsądne koszty eksploatacji, spowodowały, że pierwsza generacja F-5 okazała się niekwestionowanym sukcesem eksportowym.
Do pierwszego wykorzystania bojowego samochodów pancernych w armii włoskiej doszło w 1912 roku w czasie wojny włosko-tureckiej w Libii. W walkach Włosi użyli samochodów pancernych Fiat Arsenale. Do budowy tego modelu wykorzystano podwozie samochodu ciężarowego Fiat 15 bis.
Nocny samolot myśliwski Heinkel He 219 jest uważany za jedną z najbardziej udanych tego typu konstrukcji, jakie powstały w latach II wojny światowej. Powszechnie uchodzi też za maszynę, która mogła załamać podjętą przez Royal Air Force nocną ofensywę bombową nad miasta III Rzeszy.
Dla fanatycznych wielbicieli Napoleona I, których w Polsce wydaje się być więcej niż we Francji, fregata Belle Poule z 1834 roku to przede wszystkim jednostka, która przewiozła do Europy zwłoki eks-cesarza z Wyspy Św. Heleny.
Okręt, który zakończył swą karierę jako ARA General Belgrano narodził się blisko pół wieku wcześniej. USS Phoenix (CL-46) należał do tzw. „drugiej serii” lekkich krążowników typu Brooklyn budowanych dla US Navy od połowy lat 30. XX wieku.
Punkt bazowania w Helu, gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej, ulice Vlissingen w Holandii, a być może również specjalistyczne baseny na Malcie, które służą między innymi do realizacji ujęć podwodnych...
W latach pięćdziesiątych nowe samoloty wojskowe, szczególnie opracowywane wówczas myśliwce tzw. serii wieku, stały się konstrukcjami o znacznym zaawansowaniu technicznym. Wzrastał stopień komplikacji ich systemów pokładowych...
Oficerom włoskiego lotnictwa długo przed wybuchem II wojny światowej udało się trafnie przewidzieć rozwój sił powietrznych w kierunku bezpośredniego wsparcia sił lądowych. W składzie Regia Aeronautica bardzo szybko znalazły się więc jednostki samolotów szturmowych...
Pistolet Parabellum to klasyk-samograj i na naszych łamach gościł już tyle razy, że chyba tylko M1911 go przebija. Ale jak w piśmie o klasycznej motoryzacji nigdy dość zdjęć Jaguara E-Type, tak i u nas nigdy dość pięknych – oraz ciekawych – parabelek
Że Bren był produkowanym w Anglii czechosłowackim erkaemem, który wygrał II wojnę światową wie każde dziecko. Ale czy równie znaną sprawą jest produkcja identycznego karabinu w Protektoracie Czech i Moraw, pod niemiecką okupacją, dla sojuszniczki III Rzeszy – Bułgarii ?
Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to dobra okazja, by w marcowym numerze przyjrzeć się w co byli uzbrojeni żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego.
Historia włoskich wojsk pancernych w latach 1940-43 nie obfituje w przykłady spektakularnych zwycięstw, o wiele częściej ich udziałem były porażki i wysokie straty osobowe. W dużym stopniu był to rezultat niskiej jakości sprzętu bojowego.
Francja, podobnie jak inne mocarstwa morskie w pierwszych dwóch dekadach XX wieku, po podpisaniu porozumień Traktatu Waszyngtońskiego w lutym 1922 roku przystąpiła niemal z marszu do projektowania najsilniejszych artyleryjskich okrętów wojennych...
W chwili wybuchu II wojny światowej brytyjski dwupłatowy myśliwiec Gloster Gladiator niewątpliwie był samolotem przestarzałym. Niemniej jednak piloci latający na tym typie odnotowali w ciągu pierwszego półtora roku wojny pokaźną liczbę zwycięstw w powietrzu...
Klasa pancerników obrony wybrzeża powstała w latach 70. XIX wieku. Z założenia były to wyspecjalizowane, silne okręty o małym zanurzeniu, służące do ochrony własnych wybrzeży przed okrętami wroga lub siłami desantowymi.
Latem 1939 r. prace prowadzone w Charkowie nad nowym czołgiem średnim i szybkobieżnym przyniosły w końcu upragniony finał. Wojskowe próby przeszły dwa prototypy tego samego wozu w dwóch alternatywnych odmianach: lżejszej A-20 i cięższej A-32.
W pierwszych latach drugiej wojny światowej armie wielu państw stosowały jako standardową broń wsparcia pododdziałów piechoty lekkie moździerze (granatniki) o kalibrach oscylujących wokół 50 mm. Wśród broni stromotorowej tego typu można wymienić przykładowo polskie granatniki wz. 36 kal. 46 mm...
Rosyjski Maxim był obok brytyjskiego Vickersa jednym z najdłużej pozostających w linii cekaemów w historii. „Zaliczył” dwie wojny światowe oraz konflikt koreański. Wykorzystywano go także w wielu pomniejszych starciach, jak choćby ostatnio w Donbasie.
Do tej pory zajmowaliśmy się na naszych łamach głównie pistoletami wojskowymi Browninga wytwarzanymi przez FN Herstal, a tymczasem między rokiem 1962 a początkiem lat 80., produkowano tam także znakomite pistolety sportowe, i to też konstrukcji Browninga.