Historia uzbrojenia

Malowanie i oznakowanie polskich czołgów średnich T-34-85 w czasie II wojny światowej

Czołg średni T-34-85 to jeden z najlepiej znanych pojazdów okresu II wojny światowej. Wozy tego typu znalazły się także na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego walczących na froncie wschodnim. Wydawać by się mogło, że malowanie polskich „osiemdziesiątek piątek” to temat niebudzący wątpliwości. 

Zobacz więcej

Początek wojny z panem Messerschmittem

Latem 1942 roku Amerykanie rozpoczęli bardzo złożoną i skomplikowaną operację dyslokowania swojego lotnictwa w Brytanii w celu sprowadzenia Niemiec z powrotem do „epoki kamienia łupanego”. Wraz z pojawieniem się jednostek 8. Armii Powietrznej na Wyspie i wykonywaniem przez nie pierwszych misji bombowych...

Zobacz więcej

Nieznane myśliwce Regia Aeronautica (1938–1943) cz. II

W latach 1938–1943 we włoskich wytwórniach lotniczych opracowano wiele jednomiejscowych jednosilnikowych myśliwców lądowych (caccia terrestre), z których tylko nieliczne trafiły do produkcji seryjnej. Reszta pozostała na etapie projektu, prototypu lub co najwyżej niewielkiej serii próbnej. 

Zobacz więcej

Starfightery nad Wietnamem

Lockheed F-104 Starfighter miał być jednym z najważniejszych samolotów spodziewanej w czasach Zimnej Wojny konfrontacji zbrojnej między NATO a Układem Warszawskim. Do konfrontacji na masową skalę w Europie nie doszło, doszło za to na mniejszą skalę w Wietnamie...

Zobacz więcej

Kalinin K-7. Porażka giganta

W pewnej fantastycznej powieści znaleźć można opis punktu zwrotnego II wojny światowej – ataku sowieckiego lotnictwa na Warszawę, w chwili gdy Hitler przyjmował tam defiladę swoich wojsk po podbiciu Polski. W trakcie tego ataku Rosjanie zrzucają bombę atomową nazwaną „Iwan” z samolotu TB-4.

Zobacz więcej

Okręty podwodne typu E

W połowie 1914 roku Royal Navy miała 9 okrętów podwodnych dużego zasięgu – w ówczesnej terminologii „zamorskich” – typu E. Ponieważ od początku eksploatacji okazywało się, że z technicznego punktu widzenia są to jednostki bardzo udane, po wybuchu I wojny światowej podjęto decyzję...

Zobacz więcej

American Hero: Springfield M1903

Stany Zjednoczone miały najwcześniejsze ze wszystkich krajów świata doświadczenia w eksploatacji wojskowej broni powtarzalnej – pierwsze modele przyjęto tam do uzbrojenia już w czasie wojny secesyjnej (Spencer z zamkiem klinowym i Henry z zamkiem ślizgowym). 

Zobacz więcej

Kiedy liczy się nie tylko jakość. Dywizyjna obrona przeciwpancerna Wehrmachtu

Doświadczenia I wojny światowej jasno wskazywały, że piechota musi być wyposażona w środki obrony przed czołgami. Początkowo zastanawiano się nad zastosowaniem dział uniwersalnych, które mogłyby wspierać w walce piechotę, a w krytycznych momentach pełnić rolę artylerii przeciwpancernej. 

Zobacz więcej

Raketen Panzerbüchse 54 Panzerschreck. Prawdziwe straszydło na czołgi

Zdawać by się mogło, że temat niemieckiej pancerzownicy znanej jako Ofenrohr albo Panzerschreck został już dokładnie przedstawiony polskiemu czytelnikowi. Na jej temat opublikowano w naszym kraju liczne artykuły, a nawet doczekała się ona książkowej monografii. Tymczasem nic bardziej mylnego. 

Zobacz więcej

Granatnik przeciwpancerny Panzerfaust

Doświadczenia wojny domowej w Hiszpanii ukazały naglącą potrzebę wyposażenia piechoty w prostą i skuteczną broń przeciwpancerną, dostępną na możliwie najniższym szczeblu taktycznym, a najlepiej by miał ją każdy żołnierz. Przy tym, jeśli podczas walk o Madryt jesienią 1936 r. ...

Zobacz więcej

Pancerniki kontra lotniskowce

Jednym z ulubionych twierdzeń, „speców” od historii morskiej występujących w mass mediach jest, iż 7 kwietnia 1945 roku (zatopienie „Yamato”), to „kres ery pancernika”.

Zobacz więcej

ORP Wicher i ORP Burza w II wojnie światowej

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku wiązało się z faktem oparcia północnej granicy kraju o wybrzeże Bałtyku. Jej krótka, bo zaledwie 72–kilometrowa linia, sięgająca od Orłowa do Jeziora Żarnowieckiego, nie zaspakajała w pełni narodowych aspiracji morskich...

Zobacz więcej

„Grzmiąca góra” US Navy - okręt pancerny Dunderberg

Zaprojektowany w 1862 roku z myślą o konfrontacji z najpotężniejszą wówczas flotą wojenną świata, Dundenberg wzbudzał w swoim czasie powszechne zainteresowanie.

Zobacz więcej

Nieznane myśliwce Regia Aeronautica (1938–1943) część I

W czasie II wojny światowej lotnictwo myśliwskie Regia Aeronautica cierpiało na niedobór samolotów myśliwskich o odpowiednio wysokich osiągach.  Aby zaradzić temu problemowi włoski przemysł lotniczy próbował różnych środków...

Zobacz więcej

Niemieckie działa samobieżne Hummel

Podczas walk na łuku kurskim w lipcu 1943 roku miał miejsce debiut bojowy kilku nowych niemieckich pojazdów pancernych. Na szerszą skalę zastosowano wówczas także samobieżne haubice kal. 150 mm o wdzięcznie brzmiącej nazwie Hummel [Trzmiel]. 

Zobacz więcej

Typhoony nad Normandią

W czasie walk w Normandii ogromną rolę odegrało alianckie lotnictwo, które wywalczyło przewagę w powietrzu i było w stanie skutecznie paraliżować oddziały lądowe Wehrmachtu i Waffen-SS. W realizacji drugiego z wymienionych zadań w szeregach Royal Air Force wyróżniały się...

Zobacz więcej

„Kontrola morza” po szwedzku. Szwedzkie pancerniki typu Sverige część 2

W poprzedniej części artykułu omówiłem genezę pancerników typu Sverige wraz z przyjętą doktryną, zgodnie z którą je zbudowano oraz przedstawiłem opis techniczny tych jednostek, z uwzględnieniem m.in. charakterystyki kadłuba, ochrony biernej i napędu. 

Zobacz więcej

Jedenastka dla generała

Od roku 1943 amerykańska generalicja nosiła Colty M1903 Pocket Hammerless .32 ACP i M1908 Pocket Hammerless .380 ACP, o kurkach wewnętrznych. Oba pistolety były już mocno przestarzałe konstrukcyjnie, a używane w nich browningowskie naboje 7,65 mm x 17SR i 9 mm x 17 także do mistrzów skuteczności nie należały. 

Zobacz więcej

Prawie-Fallschirmjägergewehr dla (bogatych) prawie-spadochroniarzy

Pan Bernd Dittrich z Kulmbach położonego miedzy Erfurtem a Norymbergą założył firmę Sport-Systeme Dittrich oferującą repliki konstrukcji, o których słyszeli wszyscy miłośnicy drugowojennego uzbrojenia i o których użyciu większość tychże entuzjastów może co najwyżej pomarzyć. 

Zobacz więcej

Wobbly Webley – Strażnik Imperium

Birmingham było jednym z największych europejskich zagłębi rusznikarskich, kolebką zorganizowanej kontroli jakości i obowiązkowych prób wytrzymałościowych broni. W latach 30. XIX wieku bracia Philip i James Webleyowie odbywali termin u birminghamskich mistrzów rusznikarskich...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter