Historia uzbrojenia

Samobieżny moździerz Sturmtiger

W następstwie przeciągających się walk miejskich w Stalingradzie Hitler wpadł w jeden ze swoich słynnych ataków furii i zażądał od swych sztabowców i przemysłowców działa szturmowego zdolnego wjechać do opornego miasta i obrócić je w proch wraz z obrońcami. Niemiecka armia miała pod dostatkiem ciężkich dział zdolnych tego dokonać...

Zobacz więcej

Najwięksi pechowcy pierwszego półrocza

Kiedy Włochy wypowiedziały 10 czerwca 1940 roku wojnę Francji i Wielkiej Brytanii, marynarka wojenna tego kraju miała 59 niszczycieli. W pierwszym półroczu działań bojowych utraciła na Morzu Śródziemnym osiem. Trzy czwarte z nich należało do I i II dywizjonu tworzonych przez jednostki typu Turbine

Zobacz więcej

Plama na honorze: S&W Light Rifle Model 1940

Nawet słynnym firmom produkującym broń zdarzają się wpadki epickich rozmiarów: modele tak nieudane, że przynoszące wstyd zasłużonym markom. W dziejach Smith & Wessona taką czarną owcą był Light Rifle M1940.

Zobacz więcej

„Dar poprzedniej generacji”, czyli amerykańskie pancerniki typu Iowa.

Budowę pancerników typu Iowa poprzedziły liczne próby modelowe przeprowadzone w specjalnym basenie Taylora. Na podstawie ich wyników określono m.in. opory kadłuba i potrzebną moc siłowni, by osiągnąć założoną w projekcie prędkość około 33 węzły przy wyporności normalnej.

Zobacz więcej

Mały, ale zadziorny: MAS 38

Kompaktowy pistolet maszynowy wielu wydaje się wynalazkiem lat 60. – ale mylą się oni srodze, bo pierwszy peem klasy PDW Francuzi wymyślili już w połowie lat 20. Wybrany dla niego nabój ograniczył jednak do minimum jego przydatność bojową.

Zobacz więcej

Myśliwce nad Chałchyn Goł. I-16, I-153, I-15bis vs Ki-27

Przeciętnemu Europejczykowi trudno będzie znaleźć na mapie niezbyt wielką rzekę Chałchyn Goł, płynącą na jałowym i bezludnym pograniczu mongolsko-mandżurskim, jednak właśnie tam latem 1939 roku miały miejsce krwawe dla obu stron konfliktu walki...

Zobacz więcej

OORP Wicher i Burza w II wojnie światowej. Wybuch drugiej wojny światowej – dzieje samotnego niszczyciela ORP „Wicher”

W latach 1926-1932, francuska stocznia Chantiers Navals Francais, zbudowała na zamówienie Kierownictwa Polskiej Marynarki Wojennej dwa kontrtorpedowce, które miały stanowić zalążek potężnej i nowoczesnej floty morskiej, jaką chciano stworzyć w kolejnych latach. 

Zobacz więcej

Spider Web Patrols — zwalczanie niemieckich okrętów podwodnych przez alianckie lotnictwo morskie w latach 1917-1918

Przestrzeń morska otaczająca Wyspy Brytyjskie w 1917 roku była głównym terenem polowań U-bootów i polowań na nie ze strony RNAS. Dowództwo RNAS w tym rejonie rozwinęło sieć stacji lotniczych, z których część znajdowała się na terytorium francuskim...

Zobacz więcej

Lufa za burtą

Podczas przestrzeliwania dział i nkm-ów, 9 czerwca 1948 roku, na wodach Zatoki Gdańskiej, w pobliżu boi G toru wodnego z Gdyni do Nowego Portu, przy oddaniu pierwszego strzału urwała się lufa działa kal. 45 mm przy odrzucie z opornika na ścigaczu Błyskawiczny i zatonęła na głębokości 13 m. Ofiar w ludziach nie było. 

Zobacz więcej

„Dar poprzedniej generacji”, czyli amerykańskie pancerniki typu Iowa. Cz.1

Zwykle za najlepsze okręty, jakie kiedykolwiek zbudowano uznaje się amerykańskie pancerniki typu Iowa. Przez swoich zwolenników nazywane są współcześnie „darem poprzedniej generacji”. 

Zobacz więcej

Czołgi lekkie Renault R35 i R40

Kiedy 3 września 1939 roku Francja przystąpiła do wojny, na 41 batalionów czołgów piechoty (batallions de chars de combat – BCC) aż 17 stanowiły jednostki wyposażone w czołgi typu Renault R35, łącznie w służbie liniowej znajdowało się w tym okresie 765...

Zobacz więcej

Znad Sekwany nad Wisłę - francuskie czołgi dla Wojska Polskiego

We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie wystawiło trzy liniowe bataliony tzw. czołgów bojowych, wówczas w tej kategorii dostępne były tylko maszyny wagi lekkiej, stąd też taką klasyfikację miały one w swych nazwach - lekkie.

Zobacz więcej

Obiekt G-52. Ciężka artyleria w lotnictwie sowieckim

Próby zainstalowania dział dużego kalibru na samolotach podejmowano niejednokrotnie na całym świecie, rzadko jednak sięgano po oręż kalibru większego niż 40 mm. Większość tych prac nie wychodziła poza stadium projektu (np. Junkers Ju-388 uzbrojony w dwa działka 50 mm), niektóre doczekały się prototypów...

Zobacz więcej

Red Tails. Czarnoskórzy piloci myśliwców z czerwonymi ogonami

Od czerwca 1943 r. w zmaganiach na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych brały udział jednostki lotnicze, których personel w całości składał się z Afroamerykanów. Ich historia została niedawno przypomniana na ekranach kin, w filmie Red Tails. 

Zobacz więcej

Stan polskiego lotnictwa na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w świetle raportów Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych

W II Rzeczypospolitej dla lotnictwa przewidywano rolę wsparcia broni głównych: piechoty, kawalerii i artylerii. Mimo tego faktu znaczenie jednostek lotniczych nie było lekceważone i w miarę szczupłych środków finansowych administracja armii starała się podnosić jego wartość. 

Zobacz więcej

Dwa WIEKI Remingtona

W 1816 roku 22-letni Eliphalet Remington Jr. wyruszył w 15-milową wędrówkę przez nowojorską puszczę z Illion do Utica, by znaleźć rusznikarza zdolnego pobruzdować lufę, którą wykonał. Taki był początek firmy, która wciąż istnieje i ma się coraz lepiej...

Zobacz więcej

Pancerniki kontra lotniskowce

Ostateczne wycofanie ze służby pancerników typu Iowa postawiło US Navy w bardzo trudnej sytuacji. Tym samym NATO nie dysponuje obecnie okrętami, mogącymi w tani i szybki sposób zapewnić w pełni efektywne wsparcie ogniowe oddziałom walczącym na lądzie.

Zobacz więcej

Amerykańskie niszczyciele typu Porter Część 2

Niszczyciel Selfridge oznaczony sygnaturą DD-357 był w historii US Navy drugą jednostką o tej nazwie i drugim okrętem typu Porter w kolejności. Stępkę położono 18 grudnia 1933 roku w stoczni New York Shipbuilding Co. w Camden (Stan Nowy Jork). 

Zobacz więcej

Historia i rozwój radzieckich sił podwodnych (II) Okres 1930-1945

W Związku Radzieckim wraz z umocnieniem nowej władzy i niepowodzeniem polityki niesienia „rewolucji proletariatu” do Europy postawiono na rozwój bazy przemysłowej i umocnienie sił zbrojnych. Słynne przysłowie mówi, że generałowie zaczynają nową wojnę tam, gdzie zakończyli starą. 

Zobacz więcej

Uwaga Tygrysy!

W listopadzie 1942 roku do Tunezji zostały skierowany schwere Panzer-Abteilung 501, a w marcu 1943 roku na „trzeszczący” front skierowano drugi batalion czołgów ciężkich schwere Panzer-Abteilung 504. Jednakże część załóg z s.Pz.Abt.501 została ewakuowana...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter