Historia uzbrojenia

Suchoj T.4 Cud techniki czy techniczna awantura ?

 T.4, Su-100, „setka” Suchoja... lub „latający zbiornik paliwa”. Już w chwili powstania samolot ten budził wiele emocji. Dla jednych szczyt techniki, dla innych awanturnictwo i marnotrawienie sił i środków. Tytanowo-stalowy bombowiec sprzed kilku dziesiątków lat do dziś zadziwia skalą zastosowanych nowych rozwiązań. 

Zobacz więcej

Latające Smoki. Południowowietnamskie Siły Powietrzne

W latach 1955–1975 w Republice Wietnamu przy dużym zaangażowaniu USA niemal od zera stworzono Południowowietnamskie Siły Powietrzne, które u szczytu potęgi zyskały miano czwartych co do wielkości wojsk lotniczych świata. 

Zobacz więcej

Czołg ciężki KW-1 część 2

W 1940 roku zakłady LKZ zbudowały (nie licząc prototypu) 243 czołgi KW-1 i KW-2. Już w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to zbudowano 131 czołgów średnich T-28 o zupełnie innym poziomie technologicznym, był to poważny krok naprzód. Plan na rok 1941 przewidywał budowę 1000 czołgów KW...

Zobacz więcej

Messerschmitt Me 262A-2a Blitzbomber Cz. II

W grudniu 1944 roku ustał napływ samolotów Me 262 przeznaczonych dla lotnictwa bombowego. Od tego miesiąca Luftwaffe skoncentrowała się na wyposażaniu w odrzutowce Messerschmitta jednostek myśliwskich, w tym jednostek bombowych mających pełnić zadania w obronie powietrznej Rzeszy. 

Zobacz więcej

Inicjatywa prywatna czyli potrzeba matką wynalazku. Czołg piechoty Mark III Valentine

Na rozwoju brytyjskich wojsk pancernych po I wojnie światowej silne piętno odcisnęła tzw. zasada 10 lat. Według Winstona Churchilla, który był uznawany za jej głównego twórcę, Imperium nie wejdzie w znaczący konflikt zbrojny na obszarze Europy przez okres wspomnianych 10 lat.

Zobacz więcej

Czołgi w wojnie domowej w Rosji

Nowy rodzaj broni – czołgi, które  pojawiły się na polu walki w czasie pierwszej wojny światowej – przyczynił się do przełamania silnie umocnionych pozycji niemieckich, a w konsekwencji do zakończenia działań wojennych na froncie zachodnim. Koniec Wielkiej Wojny nie zatrzymał  dalszej kariery czołgów...

Zobacz więcej

Nakajima Ki 43 Typ 1 Hayabusa w działaniach bojowych Malaje i Singapur 8 grudnia 1941 – 15 lutego 1942

Na początku listopada 1941 roku pierwsze egzemplarze Ki 43-I z wzmocnionymi skrzydłami przekazano z powrotem 64. Sentai. Wkrótce potem jednostka powróciła do Kantonu. Przed odlotem jej dowódca major Tateo Kato zwrócił się z prośbą do dowództwa Sił Powietrznych Armii Japońskiej, aby w jego samolocie zamontowano...

Zobacz więcej

Carro Armato L 6/40. Ostatni czołg lekki Regio Esercito i jego odmiany

Historia walk jednostek pancernych Regio Esercito (Królewskich Sił Zbrojnych) w latach  1940-1943 to nie tylko nieustanne pasmo klęsk. Jednak sukcesy, jak choćby pod Bir el Gobi w listopadzie 1941 roku, przychodziły o wiele rzadziej niż porażki. 

Zobacz więcej

Kriegsmarine jako mobilna artyleria. Kampfgruppe 2 w Zatoce Ryskiej w sierpniu 1944 roku

Artyleria okrętowa używana była w historii wojen XX wieku do wsparcia wojsk walczących na lądzie dość często i nieraz miała decydujący wpływ na przebieg wydarzeń. Wsparcie takie dotyczyło jednak z reguły operacji desantowych, czy to w sytuacji, kiedy oddziały desantowane próbowały uchwycić przyczółek...

Zobacz więcej

Historia czołgu ciężkiego KW-2

Czołg powstał jako środek wsparcia piechoty pozwalający na przełamanie pierwszej linii obrony przy znacznym zredukowaniu strat w ludziach. Uzbrojenie ówczesnych wozów w postaci armat kalibru 57 mm w przypadku czołgów brytyjskich i niemieckich czy też 75 mm w przypadku czołgów francuskich wystarczało jedynie...

Zobacz więcej

Niezwykła wizyta niezwykłego okrętu. Okręt desantowy-dok HMS Intrepid

HMS Intrepid był jednym z dwóch brytyjskich okrętów desantowych-doków (LPD, ang. Landing Platform Dock) typu Fearless, zbudowanych w latach 60. XX wieku. Razem z siostrzanym Fearless zapoczątkował obecność okrętów tej klasy w Royal Navy.

Zobacz więcej

„Dar poprzedniej generacji”, czyli amerykańskie pancerniki typu Iowa. - część 4

Jedną z większych innowacji zastosowanych u podstaw w projekcie trzech ostatnich, jak dotąd, pancerników US Navy było przeniesienie wszystkich urządzeń i instalacji przeznaczonych dla lotnictwa pokładowego na rufę.

Zobacz więcej

Kijew w roli „kobiety z brodą” czyli okręt wojenny jako centrum rozrywkowo turystyczne

Okręty wojenne z reguły czeka dość marny los. Jeżeli nie zostaną zatopione w bitwie, to cięte są na żyletki lub kończą jako okręt-cel. Tylko nielicznym udaje się zostać okrętem muzeum.

Zobacz więcej

FMA Ae.M.B.1/2 „Bombi”

Lekki samolot bombowy Ae.M.B.1/2 został skonstruowany w argentyńskiej wytwórni FMA w pierwszej połowie lat trzydziestych XX wieku. Był jedynym bombowcem zbudowanym i produkowanym w Ameryce Południowej. 

Zobacz więcej

Dornier Do 24K na Dalekim Wschodzie

W związku ze wzrostem zagrożenia japońską interwencją na Dalekim Wschodzie w 1936 r. Królewska Holenderska Marynarka Wojenna (Koninklijke Marine) uznała za konieczne wzmocnienie lotniczych sił patrolowych stacjonujących w tamtym rejonie. Holendrzy zdecydowali się na zakup trzysilnikowych łodzi latających Dornier Do 24...

Zobacz więcej

Okręty podwodne typu Wilk w działaniach wojennych

Gdy 1 września 1939 roku Rzeczpospolitą Polską najechały hitlerowskie wojska, do walk w obronie jej granic i niepodległości przystąpiło pięć okrętów podwodnych, OORP Wilk, Ryś, Żbik, Sęp i Orzeł, obsadzonych przez wyszkolonych w kraju i zagranicą oficerów, podoficerów  i marynarzy.

Zobacz więcej

O polskich ścigaczach raz jeszcze, ale trochę inaczej...

Początków sprowokowania KMW do poważniejszego zainteresowania się klasą szybkich jednostek prawdopodobnie dopatrywać się można w pismach Spółki Akcyjnej Dla Handlu z Zachodem i Wschodem ZETWEST, które zwróciło uwagę na oferty reprezentowanej przez nich brytyjskiej firmy The British Power Boat Co., znaczącej w tej branży. 

Zobacz więcej

ORP Burza w pierwszych latach wojny

ORP „Burza” był drugim niszczycielem zakupionym przez Polską Marynarkę Wojenną w dwudziestoleciu międzywojennym. Okręt zbudowany został w latach 1926-1932 we francuskiej stoczni Chantiers Navals Francais i przesłużył pod biało-czerwoną banderą ponad 44 lata.

Zobacz więcej

Messerschmitt Me 262A-2a Blitzbomber Cz. I

Decydującą rolę w stworzeniu odmiany bombowej samolotu Me 262 przypisuje się wydarzeniom, które rozegrały się 26 listopada 1943 roku podczas prezentacji prototypów Me 262 Adolfowi Hitlerowi. Jest to jednak spore uproszczenie, prace nad wariantami bombowymi tej maszyny rozpoczęto bowiem wcześniej...

Zobacz więcej

Czołg ciężki KW-1. Koncepcja czołgu ciężkiego dla Armii Czerwonej

Realne warunki do budowy w Związku Sowieckim czołgów ciężkich powstały w lipcu 1929 roku. Zapadła wtedy decyzja o rozpoczęciu działań organizacyjnych. Do prac nad konkretnymi projektami przystąpiono w marcu następnego roku. Przy całkowitym braku własnych doświadczeń na tym polu zamierzano wykorzystać cudze pomysły. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter