Historia uzbrojenia

Kutry pościgowe projektu 918

Jednostki te, lubiane przez załogi, przez 38 lat pełniły służbę w ochronie morskiej granicy państwa, pod banderami WOP i SG. Zaprojektowane i zbudowane w kraju były w swoim czasie kutrami o nowatorskich rozwiązaniach. Wielka szkoda, że żaden z nich, nie trafił do którejś z polskich ekspozycji muzealnych.

Zobacz więcej

Suchoj Su-2 w boju

Lotniczą legendą frontu wschodniego jest samolot szturmowy Iliuszyn Ił-2. W trudnych pierwszych miesiącach wielkiej wojny ojczyźnianej podstawowym jednosilnikowym samolotem uderzeniowym radzieckich sił powietrznych była jednak inna maszyna – lekki bombowiec bliskiego zasięgu Suchoj Su-2. 

Zobacz więcej

Fairey Firefly część II

Dwumiejscowe myśliwce pokładowe Fairey Firefly weszły do służby jesienią 1943 r., a w lecie 1944 r. przeszły chrzest bojowy podczas nalotów na niemiecki pancernik Tirpitz. Pod koniec drugiej wojny światowej walczyły na Dalekim Wschodzie, a w latach 1950–1953 w wojnie koreańskiej. 

Zobacz więcej

T-34 – skąd się wziął?

Zagadnienie wprowadzania nowych rozwiązań techniczno-technologicznych najciekawiej przedstawiało się w ZSRR, ponieważ w kraju tym istniał ogromny przemysł pancerny, ale też działała potężna flota czołgów, lecz oba te zjawiska około 1935 roku były już jednako przestarzałe. Sowieccy specjaliści z całego przemysłu zbrojeniowego, podróżując...

Zobacz więcej

Na drodze do Pe-2

Wieczorem 21 października do gabinetu Andrieja Nikołajewicza Tupolewa wkroczyło trzech agentów NKWD, czwarty zajął sekretariat. W tym czasie Tupolew, będący jednym z założycieli Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego (CAGI), pełnił funkcję głównego inżyniera Głównego Zarządu Przemysłu Lotniczego (GUAP). 

Zobacz więcej

Mitsubishi F1M (Pete)

Wodnosamolot obserwacyjny Mitsubishi F1M2, w kodzie alianckim nazywany Pete, był ostatnim dwupłatem przyjętym do wyposażenia Lotnictwa Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej i jedynym produkowanym seryjnie samolotem tej kategorii (pomijając nieliczne samoloty obserwacyjne Nakajima J1N1-F). 

Zobacz więcej

Nowe rozdanie, czyli TKS wersji 2.0

Ogólna koncepcja krajowego czołgu pływającego powstała w połowie 1935 roku, jednak początkowe ułożenie silnika poprzecznie do kierunku jazdy wymuszało konieczność zastosowania bardziej skomplikowanego układu przeniesienia. Po fiasku pierwszej koncepcji inż. Habich proponuje umieszczenie silnika klasycznie...

Zobacz więcej

Broń torpedowa II Rzeczypospolitej – część 2

Chcąc zakończyć temat torped kalibru 550 mm, należałoby omówić jeszcze dwie kwestie: sprawę torped wz. 1919 oraz odpalania torped, a zwłaszcza nastawiania w torpedach tzw. wachlarza (przed wojną nazywanego „rozsiewem”) przy strzelaniu torped salwą. Zacznę może od tej drugiej sprawy.

Zobacz więcej

Krążowniki

Historia ukazuje krążowniki, jako okręty o wielu obliczach. Obecne czasy nie są dla nich łaskawe, choć zapewne to bardziej wina polityki, niż przemysłu stoczniowego i sił morskich. Może jednak obrót koła historii niedługo pozwoli klasie krążowników na ponowny rozkwit.

Zobacz więcej

Krążowniki ciężkie typu Baltimore część 2

W poprzedniej części niniejszego artykułu poświęconego krążownikom ciężkim typu Baltimore (14 jednostkom podstawowego typoszeregu) skupiłem się na opisie technicznym ich konstrukcji. Tym razem skoncentruję się na uzbrojeniu, systemie kierowania ogniem oraz modernizacjach i przebudowach.

Zobacz więcej

Fairey Firefly. Część 1

Fairey Firefly został skonstruowany na początku lat 40. jako dwumiejscowy dzienny myśliwiec pokładowy. Okazał się jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych brytyjskich samolotów morskich. Był produkowany od 1941 do 1956 r. w ponad dwudziestu wersjach i wariantach, różniących się detalami konstrukcji, napędem, wyposażeniem i uzbrojeniem. 

Zobacz więcej

Rosienie 1941 – Termopile po sowiecku

Grupa Armii „Nord” była najbardziej specyficznym związkiem spośród wszystkich przygotowanych do działań przeciw ZSRR: szeroko rozstawiona, z częścią sił wyznaczonych do zapewnienia przesłony Prus Wschodnich i ze słabym związkiem pancernym wycelowanym w części niemal w morze, a do tego ugrupowanym w niedogodnym terenie. 

Zobacz więcej

Motorowa artyleria ciężka Wojska Polskiego część 2

Historia motoryzacji armat 120 mm wz. 1878/09/31 została omówiona w jednym z wcześniejszych numerów czasopisma. To krótkie opracowanie nie wyczerpuje jednak poruszanej w nim tematyki, stanowiąc raczej punkt wyjścia do dalszych rozważań dotyczących poprawy właściwości marszowych artylerii ciężkiej WP w latach trzydziestych. 

Zobacz więcej

Czołgi T-26. Produkcja w latach 1938-1941

W końcu 1933 roku T-26 uzbrojony w armatę 45 mm mógł być uważany za najlepszy w świecie lekki czołg wsparcia piechoty. Jednak już po dwóch czy trzech latach prymat ten został utracony. We Francji pojawiły się nowe czołgi piechoty R 35, H 35 i FCM 36, które choć były stosunkowo powolne...

Zobacz więcej

Czołg piechoty Mark IV Churchill I-II

W kwietniu 1939 roku rząd brytyjski premiera Neville’a Chamberlaina podjął decyzję o przygotowaniu odpowiednich sił lądowych do zbliżającej się wojny w Europie. Na początku lat 30. Brytyjczycy zdali sobie sprawę, że doktryna „dziesięciu lat”, zgodnie z którą w Europie nie dojdzie do konfliktu zbrojnego porównywalnego z wielką wojną, dobiegła końca. 

Zobacz więcej

Flak w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku

Gdy 1 sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie zbrojne powstanie polskiego ruchu oporu, słabo uzbrojone i rozproszone pododdziały konspiracyjne musiały zmierzyć się z silnym oraz dobrze uzbrojonym garnizonem niemieckim. Jego najwartościowszym elementem był silny kontyngent Luftwaffe, głównie w postaci 80. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej

Zobacz więcej

Hispano Aviación HA-1112 Buchon

Samolot myśliwski HA-1112 był hiszpańską odmianą słynnego Messerschmitta Bf 109. Hiszpanie początkowo postanowili zabudować na niemieckim płatowcu silnik Hispano-Suiza, ale kłopoty, jakie przy tym napotkali, doprowadziły do kolosalnego opóźnienia programu. Po dostosowaniu płatowców do brytyjskich silników Rolls-Royce Merlin serii 500...

Zobacz więcej

Grumman F8F Bearcat

Pokładowy samolot myśliwski Grumman F8F Bearcat został skonstruowany w latach 1943–1944 jako następca słynnego Hellcata. Był od niego mniejszy, lżejszy, szybszy i zwrotniejszy, ale pojawił się zbyt późno, żeby wziąć udział w drugiej wojnie światowej. W ciągu kilku lat Bearcaty zostały zastąpione przez myśliwce z napędem odrzutowym. 

Zobacz więcej

Northrop F-5E Tiger II w służbie

Samolot myśliwski Northrop F-5E Tiger II znalazł się w służbie sił powietrznych 24 państw. Brał udział w szeregu lokalnych konfliktów zbrojnych, z których najbardziej znaczącym była wojna Iranu z Irakiem (1980–1988), która pochłonęła większość maszyn dostarczonych do pierwszego z tych państw. 

Zobacz więcej

Avro Canada CF-105 Arrow

25 marca 1958 roku prototyp nowego kanadyjskiego myśliwca rozpędzał się do startu do dziewiczego lotu, a światek lotniczy Kraju Klonowego Liścia widział przyszłość w różowych barwach. Niespełna rok później w miejsce radości pojawiły się smutek i gniew. Ogłoszona wówczas decyzja odbija się echem...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter