W drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku brytyjscy decydenci wojskowi rozważając scenariusze ewentualnego starcia wojsk NATO z wojskami Układu Warszawskiego zaczęli dostrzegać konieczność wprowadzenia do służby nowego typu pojazdu wsparcia logistycznego.
W okresie II wojny światowej radzieckie czołgi ciężkie IS-2 znalazły się również na wyposażeniu jednostek pancernych Wojska Polskiego. Pierwsze wozy tego typu otrzymano latem 1944 r. i znalazły się one na stanie formowanych wówczas 4. i 5. Pułku Czołgów Ciężkich, które miały wzmocnić odpowiednio 1. i 2. Armię Wojska Polskiego.
Pierwsze seryjne egzemplarze T-28 zostały przekazane do 2. samo- dzielnego pułku czołgów w Leningradzkim Okręgu Wojskowym. Ulokowanie czołgów w niewielkiej odległości od producenta było koniecznością, bowiem pojazdy te wymagały systematycznego usuwania usterek „wieku dziecięcego” i modyfikacji konstrukcji.
Pociąg pancerny „Pionier” został zbudowany i zestawiony we Lwowie w styczniu-lutym 1919 r., a jego służba w szeregach Wojska Polskiego trwała aż do lata 1921 r. W tym okresie ulegał kilkakrotnie tak poważnym zmianom, że można praktycznie mówić o zupełnie różnych jednostkach, zarówno pod względem taboru kolejowego...
„Zgodnie z umową podpisaną w październiku 1938 roku z firmą francuską Chantiers Augustin Normand, rozpoczęto również w styczniu budowę dwóch okrętów podwodnych zmodyfikowanego typu Orzeł. Pierwszy z nich (jeszcze bez nazwy) budowała stocznia Normanda w Hawrze, drugi – Chantiers de la Loire w Nantes.
Okręty podwodne o napędzie atomowym przenoszące pociski balistyczne… Można na nie spojrzeć jak na szczytowe osiągnięcie w zakresie budownictwa okrętowego, albo jak na najbardziej śmiercionośny wytwór ludzkich rąk. Już tylko z racji zastosowanego napędu mogą one stanowić ogromne zagrożenie dla środowiska.
Firma Troy Industries, znana strzelcom głównie z produkcji broni strzeleckiej oraz akcesoriów, takich jak łoża, chwyty czy mechaniczne przyrządy celownicze, wprowadziła ostatnio do oferty współczesne repliki „historycznych” wariantów karabinka M16. Pierwszym modelem był zaprezentowany na początku 2016 roku subkarabinek Troy GAU-5A/A...
Jednym z pierwszych zagranicznych użytkowników słynnego Messerschmitta Bf 109 stały się w 1939 roku Królewskie Jugosłowiańskie Siły Powietrzne. W momencie dostaw z Niemiec nikt nie spodziewał się, że za kilkanaście miesięcy myśliwce te staną do walki z maszynami tego samego typu, noszącymi na skrzydłach czarne krzyże Luftwaffe.
F9F Panther był pierwszym produkowanym seryjnie myśliwcem firmy Grumman z napędem odrzutowym. Jego projekt powstał z inicjatywy własnej wytwórni, ale udało się zainteresować nim amerykańską Marynarkę Wojenną. Szybko okazało się, że F9F jest najlepszym spośród pierwszej generacji pokładowych myśliwców odrzutowych US Navy.
Japońskie superpancerniki typu Yamato, stając się po wprowadzeniu ich do służby największymi okrętami liniowymi w historii, okazały się kulminacją w budownictwie tej klasy okrętów na skalę światową. Będąc w istocie próbą spełnienia snów o potędze imperialnej Japonii, pojawiły się zbyt późno, aby mogły w jej historii odegrać znaczącą rolę...
W 1908 roku dowództwo Australian Military Forces zgodziło się na zorganizowanie Australian Volounteer Automobile Corps (AVAC). Dowódcą został kpt. Philip Charley z Nowej Południowej Walii. Zgodnie z planami w każdym stanie miała znajdować się jedna sekcja samochodowa. Oficerowie zgłaszający się do służby musieli być dobrymi kierowcami oraz dysponować…
Niezwykle intensywny rozwój lotnictwa w okresie międzywojennym umożliwił osiągnięcie przez samoloty myśliwskie prędkości lotu rzędu 500 km/h, a samoloty doświadczalne przekroczyły nawet barierę 700 km/h. Wspólne wysiłki konstruktorów samolotów i silników oraz aerodynamików, umożliwiły z czasem przybliżenie osiągów maszyn seryjnych...
Podczas I wojny światowej dość powszechnie stosowano urządzenia do miotania płynów łatwopalnych, występujące w dwóch rodzajach. Lekkie, o niewielkim zasięgu stanowiły indywidualną broń specjalnych pododdziałów piechoty używaną głównie podczas natarcia. Ciężkie, przewożone na wózkach miały ze względu na swoją masę charakter ściśle defensywny.
W październiku 1931 roku brytyjskie Ministerstwo Lotnictwa (Air Ministry) skierowało do zainteresowanych wytwórni lotniczych specyfikację F.7/30, w której określiło wymagania taktyczno-techniczne dla nowego jednomiejscowego samolotu myśliwskiego zdolnego do działania zarówno w dzień, jak i w nocy. Miał on przewyższać osiągami...
Rok 1936 wstrząsnął Europą. Oto bowiem w Hiszpanii wybuchła wojna domowa, a 18 października Hitler ogłosił w Niemczech wdrożenie tzw. planu czteroletniego, Vierjahresplan, zakładającego wielkie, znacznie intensywniejsze niż dotąd zbrojenia. Wehrmacht rósł w siłę, rosła też potęga Armii Czerwonej...
Na przełomie wiosny i lata 1942 roku Niemcy przystąpili do formowania nowego rodzaju oddziałów w formacji pancernej – samodzielnych batalionów czołgów ciężkich. Miały one odgrywać rolę asa w rękawie dowództw korpusów czy nawet armii na głównych odcinkach walk. W założeniu silnie opancerzone i uzbrojone Tygrysy miały wspierać natarcia...
W historii lotnictwa wojskowego znajdziemy wiele sławnych samolotów, które miały wpływ na jego rozwój i zasłużyły się w licznych wojnach. Wśród nich niewątpliwie ma swoje miejsce i ten mały, pękaty myśliwiec. Czy jednak jest to zasadne? Był przecież pierwszym seryjnym dolnopłatem myśliwskim z wciąganym podwoziem.
US Navy nie utraciła żadnego okrętu podwodnego w ciągu pierwszych piętnastu lat ich posiadania. Pierwszym utraconym został F-4, który 25 marca 1915 roku poszedł na dno z całą załogą pod Pearl Harbor. W grudniu 1917 roku z F-1, staranowanego u brzegów Kalifornii przez F-3, ocalało pięciu ludzi.
Niemieckie U-booty (skrót od niem. „Unterseeboot”, oznaczający okręt podwodny) typu VIIC były jednymi z najlepszych i zarazem najliczniej produkowanych okrętów podwodnych II wojny światowej. Konstrukcja tych jednostek była bardzo solidna. Jak na okręty oceaniczne – mimo niewielkich rozmiarów – cechowały się dobrymi właściwościami morskimi...
Historia aparatów ewakuacyjnych (zwanych również ucieczkowymi) z okrętów podwodnych jest ... starsza niż same okręty podwodne, przynajmniej te, działające operacyjnie.