Historia uzbrojenia

Douglas A-26 (B-26) Invader. Użytkownicy zagraniczni

W odróżnieniu od wielu innych typów amerykańskich samolotów, podczas drugiej wojny światowej Invadery nie zostały przekazane żadnemu sojusznikowi w ramach Lend-Lease Act (poza dwoma egzemplarzami testowanymi przez Brytyjczyków). Dopiero od końca lat 40. Samoloty B-26 zaczęły trafiać do różnych krajów na całym świecie...

Zobacz więcej

Radzieckie samoloty myśliwsko-szturmowe pionowego i krótkiego startu i lądowania Jakowlew Jak-36 i Jak-38 – monografia cz. II

Samolot Jak-38, będący wersją seryjną samolotu Jak-36M, choć dysponował stosunkowo ograniczonymi możliwościami bojowymi, okrzyknięty „radzieckim Harrierem” stał się symbolem radzieckiego lotnictwa morskiego ostatnich kilkunastu lat zimnej wojny.

 

Zobacz więcej

Miniaturowe U-Booty z Elbląga dla Polskiej Marynarki Wojennej

W lipcu 1944 roku elbląska stocznia Schichaua otrzymała od Naczelnego Dowództwa Kriegsmarine zlecenie na budowę 500 miniaturowych okrętów podwodnych typu XXVII B5 („Seehund” – pol. foka), później określanych również jako typ 127.

Zobacz więcej

Francuskie pancerniki ostatniej generacji. Richelieu i Jean Bart - część 2

Okręty liniowe typu Richelieu pod względem projektu były jednymi z pierwszych prawdziwych pancerników uniwersalnych (zwanych też potocznie „szybkimi”). Już w połowie lat 20. ubiegłego wieku, gdy większość krajów przystąpiła do uzupełniania swoich flot krążownikami ciężkimi (tzw. „waszyngtońskimi”), dowództwo Marine Nationale doszło do wniosku...

Zobacz więcej

Jeden okręt – dwa wcielenia

Gdy wykonywał zadania jako okręt hydrograficzny, chętnie o jego dalekich rejsach na Spitsbergen pisała także prasa cywilna. Później, po przebudowie na jednostkę rozpoznania radioelektronicznego, informacji o jego służbie już nie było. Oto historia budowy i służby ORP Bałtyk, który zamiast łowić ryby na Morzu Północnym, przez ćwierć wieku podnosił banderę wojenną.

Zobacz więcej

„Muły Fabrycego”. Wojsko Polskie w walce o właściwe obciążenie piechura

Pod koniec II wieku p.n.e. konsul Mariusz Gajusz rozpoczął reformę armii Republiki Rzymskiej, wskutek której legiony znacznie zmieniły swoją dotychczasową strukturę i charakter. W myśl nowych założeń odchodzono od armii o charakterze obywatelskim, na rzecz służby zawodowej, poddanej surowym wymogom wojskowej dyscypliny. 

Zobacz więcej

Nakajima Ki-84 Hayate

W lutym 1940 roku Rikugun Kōkū Honbu (Główne Biuro Lotnictwa Armii) zleciło kilku zainteresowanym wytwórniom lotniczym opracowanie projektów nowych, jednosilnikowych, jednomiejscowych samolotów myśliwskich, mających mocniejszą konstrukcję, silniejsze uzbrojenie i lepsze osiągi niż konstruowane wówczas w firmie Nakajima myśliwce Ki-43 i Ki-44. 

Zobacz więcej

Jagdtiger – łowca czołgów

Koncepcja opracowania ciężkiego działa samobieżnego, uzbrojonego w potężną armatę do prowadzenia ognia na wprost, a ponadto osłoniętego solidnym pancerzem, pojawiła się w Wehrmachcie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pojazdy takie, uzbrojone w długolufowe armaty kal. 10,5 cm, 12,8 cm lub 15 cm...

Zobacz więcej

Morski Goździk - polska wersja samobieżnej haubicy 2S1

Produkowana na licencji w Hucie Stalowa Wola samobieżna haubica kal. 122 mm 2S1 Goździk powstała także w specyficznym wariancie przeznaczonym dla jednostek Obrony Wybrzeża. Seria powstała w małej liczbie, ale stanowi przykład dostosowania wyrobów oryginalnych do wymagań polskiej armii.

Zobacz więcej

Douglas A-26 (B-26) Invader w służbie USAAF, USAF i CIA

Bombowce A-26 Invader pojawiły się na frontach drugiej wojny światowej zbyt późno, aby odegrać znaczącą rolę w zmaganiach z Niemcami i Japonią. Przezbrajanie jednostek USAAF w Europie rozpoczęło się dopiero pod koniec 1944 roku, a na Pacyfiku w lecie 1945 roku. Nie był to wszakże koniec ich kariery bojowej. 

Zobacz więcej

Radzieckie samoloty myśliwsko-szturmowe pionowego i krótkiego startu i lądowania Jakowlew Jak-36 i Jak-38

Idea opracowania aparatu latającego zdolnego do pionowego startu i lądowania powstała na długo przed pojawieniem się pierwszego samolotu i początkowo próbowano ją zrealizować w formie śmigłowca. Zaprojektowanie samolotu o analogicznych właściwościach było przez wiele lat hamowane...

Zobacz więcej

„Smoki” nad Karaibami. A-37B w Siłach Powietrznych Kolumbii

Wyposażona w samoloty A-37B  eskadra  Escuadrón de Combate 311 (ESCOM 311) „Dragones” Sił Powietrznych Kolumbii (Fuerza Aérea Colombiana, FAC), stacjonująca w Barranquilli na wybrzeżu Morza Karaibskiego jest jedyną kolumbijską jednostką  użytkującą tych legendarnych, dwusilnikowych odrzutowców szturmowych, służących już ponad 40 lat. 

Zobacz więcej

Sardynki w piwie, czyli nikt nic nie wie

Należy stwierdzić, że tankietki się nam nie udały. Reprezentują całkowicie przestarzałą koncepcję. Jazda jest bardzo niebezpieczna dla samej załogi. Pomimo starań [załogi] mogą zawieść w najbardziej krytycznym momencie.  Taką opinię o użyciu tankietek vz.33 podał w swoim raporcie gen. bryg. Václav Pozdíšek...

Zobacz więcej

Czołg lekki 38.M Toldi. Część II. Działania bojowe

Czołgi lekkie 38.M Toldi stanowiły podstawowe uzbrojenie węgierskich wojsk pancernych w latach 19401941. Czołgi te były intensywnie wykorzystywane podczas operacji w Siedmiogrodzie, Jugosławii i na Ukrainie. Służyły w kompaniach lekkich czołgów oddziałów rozpoznawczych, w kawalerii pancernej i batalionach cyklistów-czołgów lekkich.

Zobacz więcej

Pierwszy powojenny Kampfpanzer – Leopard 1. Część II

Przejęcie 9 września 1965 roku przez Bundeswehrę pierwszego pochodzącego z partii produkcyjnej czołgu Leopard 1 zapoczątkowało trwającą wiele dekad, aż do pierwszych lat XXI wieku, służbę tego wozu w niemieckich wojskach pancernych. Prócz blisko 40 lat służby z czarnymi krzyżami na wieży, Leopard 1 to także...

Zobacz więcej

Spitfire – obrońca Albionu. Część IV

W pierwszym tygodniu września 1940 roku powietrzna bitwa o Wielką Brytanię weszła w nową fazę. Chęć odwetu i złamania morale Brytyjczyków sprawiły, że celem kampanii Luftwaffe stał się Londyn. Kryptonim, jaki Niemcy nadali nalotom na brytyjską stolicę, nie pozostawiał złudzeń co do ich zamiarów – „Loge” to...

Zobacz więcej

Francuskie pancerniki ostatniej generacji Richelieu i Jean Bart

Dwa okręty liniowe typu Richelieu były największymi, najnowocześniejszymi i jak dotąd, ostatnimi jednostkami tej klasy w historii Marine Nationale. Przy ich konstrukcji wykorzystano zdobyte doświadczenia wyniesione z budowy małych, aczkolwiek niezwykle udanych pancerników typu Dunkerque. 

Zobacz więcej

Korwety – nowe wyzwania

Słowo „corvette”, oznaczające korwetę, pojawiło się w XVII wieku w terminologii francuskiej, jako zapożyczenie słowa „corf” z języka holenderskiego (niderlandzkiego, czy tez flamandzkiego). Cofając się w czasie do wieków antycznych można założyć, że pochodzenie słowa korweta związane jest z rzymską nazwą statku handlowego – corbita. 

Zobacz więcej

Historia okrętu projeku 11434/11430

Początkowo, czwarty ciężki krążownik lotniczy miał być identyczny, jak Noworossyjsk, czyli nieco zmodyfikowaną wersją projektu wyjściowego. Ostatecznie wyszedł kolejny raz zmodernizowany okręt. Jednak w dalszym ciągu nie był to jeszcze lotniskowiec.

Zobacz więcej

Uzbrojenie okrętów MW PRL w latach 80. XX wieku

Na Marynarkę Wojenną nieodmiennie patrzy się przez pryzmat sił okrętowych. Jednak nie wystarczy porównać liczby okrętów w poszczególnych klasach. Ważne jest także jakie uzbrojenie znajduje się na ich pokładach. Kadłuby przecież nie niszczą nieprzyjaciela, tylko zamontowane na nich wyrzutnie rakiet i torped czy stanowiska artyleryjskie.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter