Próby wykorzystania urządzeń miotających ogień podejmowano już w starożytności. Jednak rozmiary i skomplikowana konstrukcja zbudowanych do tego celu urządzeń mocno ograniczały możliwość ich zastosowania. Do tego typu broni powrócono w latach Wielkiej Wojny, kiedy postęp technologiczny pozwolił na...
W latach II wojny światowej w służbie fińskiego lotnictwa znalazło się 87 samolotów myśliwskich Morane-Saulnier MS.406 i MS.410. Dostarczone w kilku partiach wzięły udział w ostatniej fazie wojny zimowej, a następnie uczestniczyły w trzyletniej wojnie kontynuacyjnej.
Cywilne modele Fiatów 508, których poszczególne wersje rozwojowe oznaczano rzymską numeracją I, II i III, zostały już w dostępnej literaturze omówione dość szeroko, szczególnie w wydawanych przez szereg lat opracowaniach autorstwa dr. Jana Tarczyńskiego. Również wojskowa wersja PF 508 III W, czyli popularny „Łazik”...
Trzeba mieć świadomość, że w armii w zasadzie nigdy nie ma stanu „constans”. Cały czas coś w niej podlega zmianom, albo w zakresie struktur organizacyjnych, w składzie osobowym, albo w zestawie posiadanego uzbrojenia i wyposażenia. Jednak w tym roku, co warto odnotować, mija 30 lat odkąd Wojsko Polskie jest poddawane nieustannej reformie.
W schyłku 1991 roku resort obrony Francji ostatecznie zdecydował o przyjęciu do służby zbudowanego przez rodzimych konstruktorów czołgu Leclerc. Wóz ten do dnia dzisiejszego jest jedynym typem czołgu podstawowego znajdującego się na uzbrojeniu francuskich wojsk lądowych (Armée de Terre).
Będący ikoną II Rzeczpospolitej popularny czołg TKS zdominował w zasadzie myślenie o polskiej broni pancernej okresu międzywojnia. Znacznie rzadziej natomiast mówi się o jego protoplaście, czyli tankietce TK-3, która występowała w batalionach pancernych liczniej niż jej następca i stanowiła rzeczywisty przełom...
Niemieckie wojska pancerne swoją legendę budowały nie tylko w okresie II wojny światowej, po krótkiej pauzie na przełomie lat 40. i 50. zostały z powodzeniem odtworzone i przez kilka dekad stanowiły podstawę obrony terytorium traktatowego NATO w środkowej Europie. Od połowy lat 60. Panzertruppe uzbrojono...
Po utracie 6 kwietnia większości Do 17Ka w wyniku uderzeń samolotów Lufwaffe na jugosłowiańskie lotniska, w kolejnych dniach wojny kwietniowej załogi ocalałych bombowców 3. Pułku Bombowego starały się spowalniać marsz niemieckich wojsk. Następnie Dorniery zostały użyte w ramach mostu powietrznego...
Opracowany w roku 1934 czołg Landsverk L-60 uchodził wówczas za jedną z najnowocześniejszych konstrukcji na świecie. Był oferowany na eksport, ale nie podbił zagranicznych rynków (oprócz Węgier, wstępne zainteresowanie wyrażały także Polska, Austria oraz Irlandia). Pierwszą umowę z Landsverkiem Madziarzy zawarli w roku 1936...
Do 1961 r. w Lotnictwie Dalekiego Zasięgu sformowano jednostki nosicieli broni jądrowej wyposażone w samoloty Tupolew Tu-16 i Tu-95 oraz Miasiszczew 3M. W bombowce Miasiszczewa wyposażono 40. i 79. Pułk Ciężkich Bombowców 73. Dywizji Ciężkich Bombowców oraz 1096. i 1230. Pułk Ciężkich Bombowców 201. Dywizji Ciężkich Bombowców...
Samoloty Mirage III oraz ich warianty pochodne odniosły znaczny sukces eksportowy, stając się jedną z najlepiej rozpoznawalnych maszyn w historii lotnictwa. W dużej mierze było to związane z udziałem w działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. W praktyce nie był to jedyny powód ich popularności.
Najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych PRL – Wojska Obrony Powietrznej Kraju (WOPK) – był jednocześnie tym o największym nasyceniu najdroższymi elementami uzbrojenia występującego w całej armii. Nic więc dziwnego, że gdy nadszedł kryzys finansowy państwa coraz trudniej było sprostać w nim wysokim wymogom nowoczesności.
W trakcie zimnej wojny niszczyciele czołgów stanowiły ważny element walki z bronią pancerną. Po II wojnie światowej ich uzbrojenie zostało zdominowane przez przeciwpancerne pociski kierowane. Obecnie stwarzają one inne możliwości niż jeszcze kilka dekad temu, za czym podążają kolejne armie świata.
Przed omówieniem kwestii udziału polskiej artylerii w ewentualnej operacji ofensywnej, ukierunkowanej na przełamanie czechosłowackich linii umocnień na Śląsku Cieszyńskim, należy odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim zakresie była ona gotowa do podjęcia walki z fortyfikacjami granicznymi.
Pierwsze przygotowania do ataku na III Rzeszę przez terytorium okupowanej Polski musiano podjąć jeszcze w 1940 roku. Między innymi może o tym świadczyć dyrektywa wydana w grudniu tego roku przez ludowego komisarza obrony marszałka Związku Sowieckiego Siemiona Timoszenkę dotycząca wozów bojowych w reorganizowanych oddziałach pancernych.
W drugiej dekadzie stycznia gdyński port wojenny opuściły wycofane ze służby 6 lat temu dwa okręty rakietowego projektu 1241 RE (Tarantul I) o numerach burtowych 436 i 437 eks ORP Metalowiec i ORP Rolnik. Pierwszy swój macierzysty port opuścił ORP Rolnik. Następnego dnia do Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdyni odholowany został 437 eks ORP Metalowiec.
Żaden ze szwedzkich gabinetów sprawujących władzę po zakończeniu II wojny światowej, i to niezależnie od tego czy wywodził się z prawej czy z lewej strony sceny politycznej, nie miał wątpliwości, kto w istocie stanowi zagrożenie dla skandynawskiego królestwa.
Skoro brytyjskie jednostki typu Invincible były klasyfikowane jako lotniskowce, to czy jednostki radzieckie też można do nich zaliczyć? Oficjalna klasyfikacja, jako ciężkie krążowniki lotnicze ma bowiem swoje prawne wytłumaczenie, ale de facto przyjęło się traktować te jednostki jako pierwsze lotniskowce radzieckiej floty.
Tak się złożyło, że broń typowo morska jaką były miny były nam potrzebne zanim jeszcze uzyskaliśmy dostęp do morza... Pierwszymi akwenami wodnymi, na których operowała powstała niedawno Marynarka Wojenna były rzeki, rozlewiska i jeziora Polesia. I tam właśnie toczyła ona swe pierwsze boje...
HMS Enchantress (L56) był to slup wojenny klasy Bittner, zbudowany dla brytyjskiej Royal Navy. Jednostka ta była pierwszym okrętem tej klasy, nazwanym Bittner, lecz później zmieniono jej nazwę na Enchantress. Okręt brał aktywny udział w II wojnie światowej, służąc głównie jako eskorta konwojów.