Okręty liniowe typu Richelieu pod względem projektu były jednymi z pierwszych prawdziwych pancerników uniwersalnych (zwanych też potocznie „szybkimi”). Już w połowie lat 20. ubiegłego wieku, gdy większość krajów przystąpiła do uzupełniania swoich flot krążownikami ciężkimi (tzw. „waszyngtońskimi”), dowództwo Marine Nationale doszło do wniosku...
Gdy wykonywał zadania jako okręt hydrograficzny, chętnie o jego dalekich rejsach na Spitsbergen pisała także prasa cywilna. Później, po przebudowie na jednostkę rozpoznania radioelektronicznego, informacji o jego służbie już nie było. Oto historia budowy i służby ORP Bałtyk, który zamiast łowić ryby na Morzu Północnym, przez ćwierć wieku podnosił banderę wojenną.
Pod koniec II wieku p.n.e. konsul Mariusz Gajusz rozpoczął reformę armii Republiki Rzymskiej, wskutek której legiony znacznie zmieniły swoją dotychczasową strukturę i charakter. W myśl nowych założeń odchodzono od armii o charakterze obywatelskim, na rzecz służby zawodowej, poddanej surowym wymogom wojskowej dyscypliny.
W lutym 1940 roku Rikugun Kōkū Honbu (Główne Biuro Lotnictwa Armii) zleciło kilku zainteresowanym wytwórniom lotniczym opracowanie projektów nowych, jednosilnikowych, jednomiejscowych samolotów myśliwskich, mających mocniejszą konstrukcję, silniejsze uzbrojenie i lepsze osiągi niż konstruowane wówczas w firmie Nakajima myśliwce Ki-43 i Ki-44.
Koncepcja opracowania ciężkiego działa samobieżnego, uzbrojonego w potężną armatę do prowadzenia ognia na wprost, a ponadto osłoniętego solidnym pancerzem, pojawiła się w Wehrmachcie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Pojazdy takie, uzbrojone w długolufowe armaty kal. 10,5 cm, 12,8 cm lub 15 cm...
Produkowana na licencji w Hucie Stalowa Wola samobieżna haubica kal. 122 mm 2S1 Goździk powstała także w specyficznym wariancie przeznaczonym dla jednostek Obrony Wybrzeża. Seria powstała w małej liczbie, ale stanowi przykład dostosowania wyrobów oryginalnych do wymagań polskiej armii.
Bombowce A-26 Invader pojawiły się na frontach drugiej wojny światowej zbyt późno, aby odegrać znaczącą rolę w zmaganiach z Niemcami i Japonią. Przezbrajanie jednostek USAAF w Europie rozpoczęło się dopiero pod koniec 1944 roku, a na Pacyfiku w lecie 1945 roku. Nie był to wszakże koniec ich kariery bojowej.
Idea opracowania aparatu latającego zdolnego do pionowego startu i lądowania powstała na długo przed pojawieniem się pierwszego samolotu i początkowo próbowano ją zrealizować w formie śmigłowca. Zaprojektowanie samolotu o analogicznych właściwościach było przez wiele lat hamowane...
Wyposażona w samoloty A-37B eskadra Escuadrón de Combate 311 (ESCOM 311) „Dragones” Sił Powietrznych Kolumbii (Fuerza Aérea Colombiana, FAC), stacjonująca w Barranquilli na wybrzeżu Morza Karaibskiego jest jedyną kolumbijską jednostką użytkującą tych legendarnych, dwusilnikowych odrzutowców szturmowych, służących już ponad 40 lat.
Należy stwierdzić, że tankietki się nam nie udały. Reprezentują całkowicie przestarzałą koncepcję. Jazda jest bardzo niebezpieczna dla samej załogi. Pomimo starań [załogi] mogą zawieść w najbardziej krytycznym momencie. Taką opinię o użyciu tankietek vz.33 podał w swoim raporcie gen. bryg. Václav Pozdíšek...
Czołgi lekkie 38.M Toldi stanowiły podstawowe uzbrojenie węgierskich wojsk pancernych w latach 1940–1941. Czołgi te były intensywnie wykorzystywane podczas operacji w Siedmiogrodzie, Jugosławii i na Ukrainie. Służyły w kompaniach lekkich czołgów oddziałów rozpoznawczych, w kawalerii pancernej i batalionach cyklistów-czołgów lekkich.
Przejęcie 9 września 1965 roku przez Bundeswehrę pierwszego pochodzącego z partii produkcyjnej czołgu Leopard 1 zapoczątkowało trwającą wiele dekad, aż do pierwszych lat XXI wieku, służbę tego wozu w niemieckich wojskach pancernych. Prócz blisko 40 lat służby z czarnymi krzyżami na wieży, Leopard 1 to także...
W pierwszym tygodniu września 1940 roku powietrzna bitwa o Wielką Brytanię weszła w nową fazę. Chęć odwetu i złamania morale Brytyjczyków sprawiły, że celem kampanii Luftwaffe stał się Londyn. Kryptonim, jaki Niemcy nadali nalotom na brytyjską stolicę, nie pozostawiał złudzeń co do ich zamiarów – „Loge” to...
Dwa okręty liniowe typu Richelieu były największymi, najnowocześniejszymi i jak dotąd, ostatnimi jednostkami tej klasy w historii Marine Nationale. Przy ich konstrukcji wykorzystano zdobyte doświadczenia wyniesione z budowy małych, aczkolwiek niezwykle udanych pancerników typu Dunkerque.
Słowo „corvette”, oznaczające korwetę, pojawiło się w XVII wieku w terminologii francuskiej, jako zapożyczenie słowa „corf” z języka holenderskiego (niderlandzkiego, czy tez flamandzkiego). Cofając się w czasie do wieków antycznych można założyć, że pochodzenie słowa korweta związane jest z rzymską nazwą statku handlowego – corbita.
Początkowo, czwarty ciężki krążownik lotniczy miał być identyczny, jak Noworossyjsk, czyli nieco zmodyfikowaną wersją projektu wyjściowego. Ostatecznie wyszedł kolejny raz zmodernizowany okręt. Jednak w dalszym ciągu nie był to jeszcze lotniskowiec.
Na Marynarkę Wojenną nieodmiennie patrzy się przez pryzmat sił okrętowych. Jednak nie wystarczy porównać liczby okrętów w poszczególnych klasach. Ważne jest także jakie uzbrojenie znajduje się na ich pokładach. Kadłuby przecież nie niszczą nieprzyjaciela, tylko zamontowane na nich wyrzutnie rakiet i torped czy stanowiska artyleryjskie.
Samolot bombowy i szturmowy Douglas A-26 (potem B-26) Invader został skonstruowany w latach 1941–1942 jako następca A-20. Choć klasyfikowany był jako bombowiec lekki, to pod względem gabarytów i masy niewiele odbiegał od średnich bombowców B-25 Mitchell i B-26 Marauder.
Do 1961 r. w Lotnictwie Dalekiego Zasięgu sformowano jednostki nosicieli broni jądrowej wyposażone w samoloty Tupolew Tu-16 i Tu-95 oraz Miasiszczew 3M. W bombowce Miasiszczewa wyposażono 40. i 79. Pułk Ciężkich Bombowców 73. Dywizji Ciężkich Bombowców w Ukraince oraz...
Historia badań i prób wyposażenia artylerii ciężkiej WP w ciągniki rolnicze została omówiona w artykule „Motorowa artyleria ciężka Wojska Polskiego. Część 2” w numerze 6/2017 Techniki Wojskowej Historia. Opisane tam zostały jednak pojazdy zagraniczne, zwłaszcza niemieckie i szwedzkie oferowane polskiej armii...