Pancerniki obrony wybrzeża cieszyły się szczególną popularnością w marynarkach wojennych krajów skandynawskich. Najlepszymi, najsilniejszymi, najnowocześniejszymi i zarazem największymi jednostkami tej klasy były okręty szwedzkie, natomiast najstarszymi i najsłabszymi – duńskie i norweskie.
Morska Brygada Okrętów Pogranicza (MBOP) to związek taktyczny sformowany na początku 1966 r., gdy Wojska Ochrony Pogranicza (WOP) przechodziły ze struktur Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Istniała 25 lat i została zlikwidowana wraz z rozformowaniem WOP i powstaniem Straży Granicznej RP (SG RP).
Czekając na kolejne informacje o możliwym przejęciu przez naszych marynarzy szwedzkich okrętów podwodnych warto odświeżyć sobie historię służby pod biało-czerwoną banderą czterech jednostek projektu 613 i perturbacje ze znalezieniem ich następców. To wtedy po raz pierwszy przejęliśmy ponad 20-letnie, używane okręty...
Bombowce XB/YB-35 i YB-49 były ukoronowaniem wieloletnich prac Jacka Northropa nad samolotami w układzie latającego skrzydła. Z powodu opóźnień, wzrostu kosztów, problemów technicznych, zmieniających się wymagań i konkurencji innych maszyn nie weszły do produkcji seryjnej i służby operacyjnej.
Krążowniki liniowe typu Kongo należą do jednych z bardziej rozpoznawalnych okrętów Cesarskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Japonii (Dai Nippon Teitoku Kaigun). Chociaż pozostają nieco w cieniu nowszych i bardziej imponujących konstrukcji (zwłaszcza pancerników typu Yamato), spośród japońskich okrętów liniowych to właśnie one...
Pierwsze samochody ciężarowe trafiły do służby liniowej w armii serbskiej już w 1909 roku. Było ich dziesięć sztuk i weszły na wyposażenie kompanii samochodowej, która podlegała Naczelnemu Dowództwu. Stało się tak za przyczyną płk. Damjana Vlajića, który był przewodniczącym Komisji ds. artylerii w Sztabie Generalnym.
Koncepcja nowych, krajowych armat 47 mm dla Wojska Polskiego była żywa w korespondencji krążącej między organami wojskowej administracji przynajmniej od wiosny 1938 roku. W pierwszych dniach maja, w notatce dla szefa I Oddziału SG, jeden z oficerów meldował: Sprawa 47 mm działka ppanc. znajduje się obecnie w stadium teoretycznych rozważań i studiów.
Pierwsze przymiarki do stworzenia kolejnego po TS-11 Iskra samolotu szkolnego polskiej konstrukcji datować można na początek lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to w Dowództwie Wojsk Lotniczych (DWLot) powstał projekt wymagań taktyczno-technicznych (WTT) dla nowej maszyny tej klasy.
Elegancki wolnonośny dolnopłat Avia B-35 był najnowocześniejszym samolotem myśliwskim skonstruowanym w przedwojennej Czechosłowacji. Pojawił się wszakże zbyt późno, aby wejść do produkcji i wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa przed rozpadem kraju w marcu 1939 roku...
Doświadczalne Biuro Konstrukcyjne Ławoczkina było jednym z pionierów zastosowania w konstrukcjach lotniczych skrzydeł skośnych. Skonstruowano w nim udane samoloty myśliwskie napędzane produkowanymi w ZSRR brytyjskimi silnikami Derwent i Nene.
Śmigłowce Mi-8 były dostarczane do Polski w trzech podstawowych wersjach: transportowej/wielozadaniowej (T), pasażerskiej (P) i salon (S). W trakcie eksploatacji w ramach modernizacji i doposażenia niektóre z nich stały się powietrznymi stanowiskami dowodzenia (PD), maszynami ratownictwa lądowego (RL) oraz...
23 listopada 1945 roku zapadła decyzja o utworzeniu wojsk pancernych KNIL (Pantsertroepen). Dowódcą został mjr J.H. Vessel (w 1942 roku dowodził 1. szwadronem kawalerii), w późniejszym czasie stanowisko szefa Biura Broni Pancernej zostało zastąpione przez Dowódcę Wojsk Pancernych (Leger Pantsertroepen Commandant).
Wczesną jesienią 1936 roku, w gabinetach Departamentu Dowodzenia Ogólnego MSWojsk. (DDOgn.) przygotowany zostaje referat „Wyniki studiów własnych nad jednostkami zmotoryzowanymi oraz poglądy obce na organizację i użycie oddziałów pancerno-motorowych”. Autor opracowania, omawiający zwłaszcza sowieckie brygady i korpusy zmechanizowane...
Samolot rozpoznawczy R-10 jest jedną z mniej znanych radzieckich konstrukcji lotniczych okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej, będąc przedstawicielem bardzo popularnej w latach 30. klasy wielozadaniowych jednosilnikowych samolotów, z którą wiązano duże nadzieje, a która nie sprawdziła się jednak w czasie wojny.
W okresie międzywojennym armia węgierska usilne wspierała działania mające na celu budowę samodzielnego, krajowego przemysłu zbrojeniowego, który byłby w stanie dostarczyć wojsku nowoczesne uzbrojenie i sprzęt jeszcze przed wybuchem ewentualnego, nowego konfliktu w Europie.
Jesienią 1942 roku, po decyzji Hitlera nakazującej przebudowę 90 niedoszłych „Tygrysów” na działa szturmowe, w Naczelnym Dowództwie Wojsk Lądowych (OKH – Oberkommando des Heeres) rozpoczęto analizy, jak wykorzystać te pojazdy. Początkowo nie zamierzano formować z użyciem nowego sprzętu jakiś specjalnych oddziałów...
Finlandia przez długi czas znajdowała się pod obcą dominacją, stanowiła też swoisty klin wbity między Szwecję i Rosję. Tylko upadek obu mocarstw dawał jej szansę na niepodległość. Po wojnie szwedzko-rosyjskiej (1808 – 1809) Finlandia wpadła w ręce Rosji – Rosjanie nie włączyli jej do Cesarstwa jako nowej guberni, lecz utworzyli autonomiczne Wielkie Księstwo.
Historia torped liczy sobie już ponad 150 lat. W tym artykule, być może pierwszym z kilkuodcinkowego cyklu, przedstawimy kulisy powstania pierwszych na świecie efektywnych torped wynalezionych w ówczesnej monarchii austriackiej.
W dniach 1-2 lipca 1928 r. nieoczekiwanie doszło do wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego na Wybrzeżu. Inicjatorem sprowadzenia Naczelnika Państwa do Gdyni był Eugeniusz Kwiatkowski, ówczesny minister przemysłu i handlu. Pretekstem, by Piłsudski zobaczył, jak powstaje Gdynia i zapoznał się z osiągnięciami w gospodarce morskiej...
Od chwili udanego debiutu w 1967 r. przeciwokrętowe pociski rakietowe (pokpr) zrobiły dużą karierę jako środek walki na morzu. Dziś są podstawowym orężem zwalczania innych jednostek pływających, a ich możliwości stopniowo się zwiększają. Stale udoskonalane konstrukcyjnie...