Bombowce XB/YB-35 i YB-49 były ukoronowaniem wieloletnich prac Jacka Northropa nad samolotami w układzie latającego skrzydła. Z powodu opóźnień, wzrostu kosztów, problemów technicznych, zmieniających się wymagań i konkurencji innych maszyn nie weszły do produkcji seryjnej i służby operacyjnej.
Krążowniki liniowe typu Kongo należą do jednych z bardziej rozpoznawalnych okrętów Cesarskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Japonii (Dai Nippon Teitoku Kaigun). Chociaż pozostają nieco w cieniu nowszych i bardziej imponujących konstrukcji (zwłaszcza pancerników typu Yamato), spośród japońskich okrętów liniowych to właśnie one...
Pierwsze samochody ciężarowe trafiły do służby liniowej w armii serbskiej już w 1909 roku. Było ich dziesięć sztuk i weszły na wyposażenie kompanii samochodowej, która podlegała Naczelnemu Dowództwu. Stało się tak za przyczyną płk. Damjana Vlajića, który był przewodniczącym Komisji ds. artylerii w Sztabie Generalnym.
Koncepcja nowych, krajowych armat 47 mm dla Wojska Polskiego była żywa w korespondencji krążącej między organami wojskowej administracji przynajmniej od wiosny 1938 roku. W pierwszych dniach maja, w notatce dla szefa I Oddziału SG, jeden z oficerów meldował: Sprawa 47 mm działka ppanc. znajduje się obecnie w stadium teoretycznych rozważań i studiów.
Pierwsze przymiarki do stworzenia kolejnego po TS-11 Iskra samolotu szkolnego polskiej konstrukcji datować można na początek lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to w Dowództwie Wojsk Lotniczych (DWLot) powstał projekt wymagań taktyczno-technicznych (WTT) dla nowej maszyny tej klasy.
Elegancki wolnonośny dolnopłat Avia B-35 był najnowocześniejszym samolotem myśliwskim skonstruowanym w przedwojennej Czechosłowacji. Pojawił się wszakże zbyt późno, aby wejść do produkcji i wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa przed rozpadem kraju w marcu 1939 roku...
Doświadczalne Biuro Konstrukcyjne Ławoczkina było jednym z pionierów zastosowania w konstrukcjach lotniczych skrzydeł skośnych. Skonstruowano w nim udane samoloty myśliwskie napędzane produkowanymi w ZSRR brytyjskimi silnikami Derwent i Nene.
Śmigłowce Mi-8 były dostarczane do Polski w trzech podstawowych wersjach: transportowej/wielozadaniowej (T), pasażerskiej (P) i salon (S). W trakcie eksploatacji w ramach modernizacji i doposażenia niektóre z nich stały się powietrznymi stanowiskami dowodzenia (PD), maszynami ratownictwa lądowego (RL) oraz...
23 listopada 1945 roku zapadła decyzja o utworzeniu wojsk pancernych KNIL (Pantsertroepen). Dowódcą został mjr J.H. Vessel (w 1942 roku dowodził 1. szwadronem kawalerii), w późniejszym czasie stanowisko szefa Biura Broni Pancernej zostało zastąpione przez Dowódcę Wojsk Pancernych (Leger Pantsertroepen Commandant).
Wczesną jesienią 1936 roku, w gabinetach Departamentu Dowodzenia Ogólnego MSWojsk. (DDOgn.) przygotowany zostaje referat „Wyniki studiów własnych nad jednostkami zmotoryzowanymi oraz poglądy obce na organizację i użycie oddziałów pancerno-motorowych”. Autor opracowania, omawiający zwłaszcza sowieckie brygady i korpusy zmechanizowane...
Samolot rozpoznawczy R-10 jest jedną z mniej znanych radzieckich konstrukcji lotniczych okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej, będąc przedstawicielem bardzo popularnej w latach 30. klasy wielozadaniowych jednosilnikowych samolotów, z którą wiązano duże nadzieje, a która nie sprawdziła się jednak w czasie wojny.
W okresie międzywojennym armia węgierska usilne wspierała działania mające na celu budowę samodzielnego, krajowego przemysłu zbrojeniowego, który byłby w stanie dostarczyć wojsku nowoczesne uzbrojenie i sprzęt jeszcze przed wybuchem ewentualnego, nowego konfliktu w Europie.
Jesienią 1942 roku, po decyzji Hitlera nakazującej przebudowę 90 niedoszłych „Tygrysów” na działa szturmowe, w Naczelnym Dowództwie Wojsk Lądowych (OKH – Oberkommando des Heeres) rozpoczęto analizy, jak wykorzystać te pojazdy. Początkowo nie zamierzano formować z użyciem nowego sprzętu jakiś specjalnych oddziałów...
Finlandia przez długi czas znajdowała się pod obcą dominacją, stanowiła też swoisty klin wbity między Szwecję i Rosję. Tylko upadek obu mocarstw dawał jej szansę na niepodległość. Po wojnie szwedzko-rosyjskiej (1808 – 1809) Finlandia wpadła w ręce Rosji – Rosjanie nie włączyli jej do Cesarstwa jako nowej guberni, lecz utworzyli autonomiczne Wielkie Księstwo.
Historia torped liczy sobie już ponad 150 lat. W tym artykule, być może pierwszym z kilkuodcinkowego cyklu, przedstawimy kulisy powstania pierwszych na świecie efektywnych torped wynalezionych w ówczesnej monarchii austriackiej.
W dniach 1-2 lipca 1928 r. nieoczekiwanie doszło do wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego na Wybrzeżu. Inicjatorem sprowadzenia Naczelnika Państwa do Gdyni był Eugeniusz Kwiatkowski, ówczesny minister przemysłu i handlu. Pretekstem, by Piłsudski zobaczył, jak powstaje Gdynia i zapoznał się z osiągnięciami w gospodarce morskiej...
Od chwili udanego debiutu w 1967 r. przeciwokrętowe pociski rakietowe (pokpr) zrobiły dużą karierę jako środek walki na morzu. Dziś są podstawowym orężem zwalczania innych jednostek pływających, a ich możliwości stopniowo się zwiększają. Stale udoskonalane konstrukcyjnie...
Związek Radziecki po drugiej wojnie światowej był jednym z dwóch największych dostawców okrętów do innych państw. Generalnie były to jednostki identyczne lub nieznacznie zmodyfikowane w stosunku do projektów okrętów wprowadzanych do służby we własnej flocie.
Ekranoplan, chociaż przypomina z wyglądu łódź latającą, jest szybką jednostką morską, a nie nisko latającym – w przedziale efektu przypowierzchniowego – samolotem. Ten specyficzny rodzaj statku (okrętu) był w latach 1945-1975 bardzo intensywnie rozwijany w ZSRR...
Praktyka wykorzystywania uzbrojenia wycofanych ze służby okrętów jest powszechnie znana w historii. W tym artykule przedstawimy losy artylerii zdjętej z niemieckiego pancernika Gneisenau.