Historia uzbrojenia

Sudajew, czyli Suka

Pistolet maszynowy PPS (w naszej nomenklaturze pm wz. 43) widziałem u funkcjonariuszy SOK,straży bankowej i przemysłowej jeszcze w latach 70. XX wieku, a później, w stanie wojennym, używali go dziadkowie z ORMO, nierzadko równolegle z „pepeszą"

Zobacz więcej

Obrona powietrzna PRL Anno Domini 1982. Część 2. Siły aktywnej obrony WOPK

Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia. 

Zobacz więcej

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy 9K37 Buk i jego modyfikacje. Następca 2K12 Kub

W 1967 roku do uzbrojenia radzieckich wojsk lądowych przyjęto zestaw rakiet przeciwlotniczych 2K12 Kub przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na dystansach przewyższającej zasięg pokładowych systemów rażenia środków napadu powietrznego. Posadowione na zunifikowanym podwoziu gąsienicowym zestawy 2K12 Kub...

Zobacz więcej

Pluton zawał leśnych w akcji

Odpowiedzialne za przygotowanie zniszczeń lub zapór mających zatrzymać nieprzyjacielską broń pancerną polskie jednostki saperskie dysponowały pod koniec lat trzydziestych XX wieku szerokim wachlarzem możliwości. Poza przygotowywaniem czasochłonnych i kosztownych, klasycznych rowów przeciwpancernych, kozłów stalowych czy różnego rodzaju zapór przenośnych z przygotowanych wcześniej pni drzew lub innych materiałów...

Zobacz więcej

Heavy Tank M26, czyli Medium Tank General Pershing. Część 2

Wprowadzony do walki pod koniec II wojny światowej czołg M26 stanowił krok milowy w rozwoju amerykańskich wojsk pancernych. Przyjęte przy konstruowaniu tego pojazdu założenia stały się w USA na kilka dekad wyznacznikiem zasad budowy czołgów, choć sam wóz przechodził liczne zmiany i modernizacje.

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-61 Hien. Część 2. Użycie operacyjne

Myśliwce Ki-61 zadebiutowały w akcji nieco przypadkowo podczas słynnego rajdu Doolittle'a, zatem na długo przed oficjalnym przyjęciem do służby i przezbrojeniem pierwszych jednostek bojowych. Na froncie pojawiły się dopiero w lecie 1943 roku. Walczyły nad Nową Gwineą, Filipinami, Okinawą i Wyspami Japońskimi. 

Zobacz więcej

Polska dywizja pancerna

Broń pancerna, a zwłaszcza wyposażone w nią wielkie związki taktyczne stanowiły w drugiej połowie lat trzydziestych temat coraz liczniejszych publikacji w polskiej prasie fachowej. W duże mierze ograniczały się one jednak do omówienia rozwiązań zagranicznych – francuskich, włoskich czy niemieckich.

Zobacz więcej

Vought F7U Cutlass

Vought F7U Cutlass był jednym z najbardziej niezwykłych i nowatorskich samolotów kiedykolwiek przyjętych do wyposażenia lotnictwa US Navy. To pierwszy produkowany seryjnie amerykański samolot w układzie bezogonowym; pierwszy amerykański myśliwiec odrzutowy od początku zaprojektowany z myślą o użyciu silników z dopalaczami...

Zobacz więcej

Obrona powietrzna PRL Anno Domini 1982

Każda armia w czasie pokoju ma jedno, najważniejsze zadanie – jak najlepiej przygotować się do ewentualnego, nowego konfliktu zbrojnego. Podporządkowane są temu wszystkie zabiegi organizacyjne, proces szkolenia oraz modernizacja techniczna posiadanego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.

Zobacz więcej

Samolot myśliwski DI-6. Nieznany uczestnik kampanii wrześniowej

Kiedy rankiem 17 września 1939 roku Związek Sowiecki, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy, podstępnie zaatakował Polskę, nasze lotnictwo nie było już w stanie podjąć walki z nowym najeźdźcą. Do starć między samolotami obu stron dochodziło jedynie w nielicznych przypadkach. 

Zobacz więcej

Doświadczalne Grupy Pancerno-Motorowe Wojska Polskiego w latach 1931–1933

W sierpniu 1931 roku rozpoczął się napływ do jednostek pancernych Wojska Polskiego nowych wozów bojowych krajowej produkcji, czyli niewielkich, szybkobieżnych czołgów TK wz 31. Niespełna rok później do Polski dotarły pierwsze z 38 zamówionych w koncernie Vickers-Armstrong Ltd. dwuwieżowych czołgów lekkich Vickers Six Ton Mk E Alternative A. 

Zobacz więcej

Początki 10. Brygady Pancerno-Motorowej

Trwający kilka lat proces wypracowywania formuły dla najważniejszych jednostek wchodzących w skład przestawianej na trakcję silnikową 10. Brygady Kawalerii, czyli pułków kawalerii zmotoryzowanej, został przedstawiony w cyklu artykułów Zanim zmotoryzowano 10. Brygadę Kawalerii, opublikowanym w magazynie „Technika Wojskowa Historia”. 

Zobacz więcej

Okręty-pułapki US Navy

W styczniu 1942 r. rozpoczęła się operacja Paukenschlag – zwalczanie alianckiej żeglugi przy wschodnim wybrzeżu USA przez niemieckie okręty podwodne. Tylko od 11 stycznia do 6 lutego 5 niemieckich jednostek zatopiło bez strat własnych na tych wodach 23 alianckie statki o łącznej pojemności 150 505 BRT. 

Zobacz więcej

Ostatnie krążowniki waszyngtońskie US Navy

Krążowniki ciężkie typu New Orleans były ostatnimi jednostkami tej klasy w US Navy, zbudowanymi z uwzględnieniem ograniczeń narzuconych przez traktat waszyngtoński z 6 lutego 1922 r.Wraz z eksperymentalnym USS Wichita należały do najlepiej opancerzonych i chronionych jednostek tej klasy w historii. 

Zobacz więcej

Magazyny torped rejonu umocnionego Hel

Niniejszy tekst stanowi próbę uzupełnienia wiedzy na nieopracowany temat infrastruktury technicznej polskiej przedwojennej bazy morskiej na Helu. Ukryte w helskim lesie obiekty, zbudowane przed wojną dla Rejonu Umocnionego Hel, wzbudzają ciekawość pasjonatów.

Zobacz więcej

Szwedzkie okręty podwodne typu Gotland

Po kilku latach prac modernizacyjnych i prób stoczniowych 14 maja 2020 r. do służby liniowej powrócił szwedzki okręt podwodny HMS Gotland. Warto więc przypomnieć tę konstrukcję i przyjrzeć się wprowadzonym zmianom.

Zobacz więcej

Powojenne francuskie krążowniki lekkie

Historia dwóch ostatnich krążowników Marine Nationale nie jest powszechnie znana. Warto ją przybliżyć chociażby ze względu na ciekawe przebudowy, którym podlegały w czasie swojej służby.

Zobacz więcej

English Electric Canberra. Część II. Użytkownicy

Canberry wyprodukowane w Wielkiej Brytanii i Australii służyły w siłach powietrznych 16 krajów. Najdłużej używane były w Wielkiej Brytanii (w latach 1951–2006), Peru (1956–2008) i Indiach (1957–2007). Brały aktywny udział w wielu konfliktach zbrojnych – wojnie sueskiej w 1956 roku, wojnie domowej w Kongu w latach 1961–1962...

Zobacz więcej

Antonow An-26

Wprowadzony do produkcji na początku lat 70. i wyprodukowany w niemal 1400 egzemplarzach An-26 był podstawowym lekkim samolotem transportowym sił powietrznych państw bloku wschodniego. Choć droga do powstania tej maszyny nie była prosta, wynik okazał się wart wysiłku i uporczywości konstruktorów z biura Olega Antonowa. 

Zobacz więcej

Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Wielozadaniowy samolot bojowy F/A-18E/F Super Hornet jest obecnie podstawową maszyną bojową lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej. W czerwcu producent przekazał US Navy dwa pierwsze z zamówionych 78 egzemplarzy jego zmodernizowanego wariantu oznaczonego Block III, do standardu...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter