W 1914 roku armia rosyjska nie dysponowała pociągami pancernymi na obszarze Wielkiego Księstwa Finlandzkiego. W związku z narastającym zagrożeniem ze strony niemieckiej (desant w Ostrobotni) zbudowano jeden pociąg pancerny. Pociąg stacjonował w Oulu i jego skład nie jest znany.
Królewskie Jugosłowiańskie Siły Powietrzne na skutek zawiłej polityki zagranicznej kraju i zmiennych relacji z europejskimi mocarstwami w chwili agresji państw Osi w kwietniu 1941 roku dysponowały trzema typami nowoczesnych samolotów bombowych: niemieckimi Dornier Do 17Ka, brytyjskimi Bristol Blenheim oraz...
Lata 50. były okresem bardzo dynamicznego rozwoju lotnictwa dzięki nowym osiągnięciom w dziedzinie aerodynamiki i postępowi w konstrukcji silników turboodrzutowych. Pokładowy samolot myśliwski Grumman F11F Tiger był jednym z efektów i zarazem ofiarą tego rozwoju – kolejne samoloty o coraz wyższych osiągach szybko go zdeklasowały.
Czterosilnikowy średni samolot transportowy An-12 powstał w oparciu o doświadczenia zebrane podczas projektowania dwusilnikowego Ana-8. Tworzony niemal równolegle z mniejszym kuzynem, okazał się bardziej udany i szybko wyparł go z linii produkcyjnych, a wkrótce z wyposażenia radzieckiego lotnictwa wojskowego, stając się...
W połowie XX wieku do wojsk lądowych Sojuszu NATO wprowadzono wyrzutnie taktycznych i operacyjno-taktycznych rakiet balistycznych MGM-5 Corporal (1951–1964), MGM-29 Sergeant (1962–1977), MGM-52 Lance (1965–1993) oraz MGM-31 Pershing IA (1960–1989), przygotowanych do wykonywania uderzeń bronią jądrową.
Po porażce programów czołgów nowej generacji MBT-70 oraz XM803 i ich ostatecznym zamknięciu w 1971 roku, US Army nadal potrzebowała nowego wozu opancerzonego mogącego z powodzeniem mierzyć się, a nawet przewyższać, radzieckie czołgi podstawowe jak T-64 czy T-64A.
O ile zarówno artyleria okrętowa, jak i prędkość nowego pancernika były czynnikami najbardziej rozbudzającymi emocje członków komisji i samego Fishera, o tyle nie wolno było zapomnieć o trzecim istotnym aspekcie nowego projektu, a mianowicie o systemie opancerzenia, jako tarczy ochronnej okrętu liniowego.
Produkcja czołgu T-34 zwiększała się, mimo że jesienią 1942 roku znowu musiano ją przeorganizować w związku z utratą fabryki STZ w Stalingradzie. Proces ten trwał również w 1943 roku, i to pomimo wprowadzania na linie montażowe dział pancernych. Kreml podjął decyzję o uruchomieniu ich produkcji już w połowie kwietnia 1942 roku...
Po wkroczeniu do Czech i Moraw 15 marca 1939 roku Niemcy zdobyły znaczne ilości broni. Dużo bardziej wartościowe zyski przyniosły Rzeszy Niemieckiej jednak fabryki zbrojeniowe, które znajdowały się na terenie nowo utworzonego Protektoratu. Zbrojovka Brno, ČKD i Škoda były jednymi z najlepszych producentów uzbrojenia w międzywojennej Europie...
Powrót z przedstawionych szczegółowo w artykule 10. Brygada Kawalerii w akcji („TWH" nr sp. 1/2021) ćwiczeń międzydywizyjnych, odbywających się we wrześniu 1937 roku na terenie Wielkopolski i Kujaw, sprawił, że pierwsza z polskich brygad motorowych zakończyła oficjalnie pierwszy okres swojego szkolenia.
Początkowo nic nie zapowiadało, że jeden z kilkudziesięciu okrętów budowanych metodą potokową, w dodatku, na bazie kadłuba statku handlowego, stanie się protoplastą nowej podklasy okrętów wojennych - śmigłowcowców desantowych.
Idea stworzenia ogniowej interwencji z niebios w mordercze działania piechoty narodziła się właściwie natychmiast po włączeniu się samolotów w Wielką Wojnę. Natomiast jej ziszczenie przez długi czas wisiało w próżni z racji niebagatelnych ograniczeń technicznych, z jakimi zetknięto się w pierwszym roku wojny.
Drugą część rozważań dotyczących wyposażenia oraz metod działania polskich czołgów lekkich "Vickers" na przyszłym polu bitwy należy rozpocząć od dnia 11 marca 1935 roku, kiedy DowBrPanc, wydało Regulamin czołgów "Vickers", cz. III, Opis sprzętu (pismo 0957-10/Studja 35).
Przyszło mi wyrazić moją najgłębszą wdzięczność towarzyszom z 2. Ukraińskiej Sowieckiej Armii za czołg, który otrzymałem w prezencie. Ten dar jest drogi nam wszystkim, drogi robotnikom i chłopom Rosji, jako dowód heroizmu braci Ukraińców, drogi także dlatego, że świadczy o całkowitym upadku Ententy, która wydawała się tak potężna.
Pionowzlot Harrier został skonstruowany w Wielkiej Brytanii, ale był też używany, rozwijany i produkowany w Stanach Zjednoczonych pod oznaczeniem AV-8. Amerykańskie Harriery pierwszej generacji służyły w USMC oraz lotnictwie morskim Hiszpanii i Tajlandii. Harriery II trafiły do wyposażenia USMC oraz lotnictwa morskiego Hiszpanii i Włoch...
Amerykańskim okrętom podwodnym typu Gato, Balao i Tench po zakończeniu II wojny światowej groziło szybkie wycofanie z eksploatacji. Zwłaszcza w kontekście tych ostatnich, a więc jednostek w najgorszym razie kilkuletnich, mogłoby to oznaczać poważne marnotrawstwo zasobów.
Przedstawiamy drugą część przeglądu stawiaczy min Kriegsmarine, które pełniły tę trudną i niebezpieczną służbę w czasie II wojny światowej po wcześniejszej przebudowie z jednostek cywilnych.
Podobnie jak niedawno opisane na naszych łamach niszczyciele rodziny projektowej 051, fregaty będące bohaterami tego artykułu również przez wiele lat stanowiły symbol floty Chińskiej Republiki Ludowej. Ich cechy charakterystyczne to konstrukcja skopiowana z radzieckich projektów oraz w większości przestarzałe...
Pierwsza połowa lat 50. XX w. to jeden z najgorszych dla polskiej marynarki wojennej okresów funkcjonowania. Dynamiczny rozwój innych rodzajów sił zbrojnych nie szedł w parze z zaspokojeniem czasem nawet najważniejszych potrzeb marynarzy, zwłaszcza jeśli chodzi o techniczną modernizację floty.
W czasie II wojny światowej w umysłach przeróżnych wizjonerów wylęgały się najrozmaitsze pomysły, mające wzmocnić rodzimą machinę wojenną bądź też utrudniać życie przeciwnikowi. Pod względem rozmachu żaden jednak nie mógł się równać z szaloną na pozór koncepcją przedstawioną w 1942 r. przez Geoffreya Nathaniela Pyke’a.