Historia uzbrojenia

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Buk-M1 w ukraińskich siłach zbrojnych

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Buk, przyjęty na uzbrojenie Armii Radzieckiej 40 lat temu, nadal z powodzeniem wykonuje stawiane przed nim zadania. Bez przesady można napisać, że jest to jeden z najskuteczniejszych środków obrony przeciwlotniczej znajdujących się w zasobach armii ukraińskiej.

Zobacz więcej

Trzy z „wielkiej piątki” – pancerniki typu Colorado - część 2

Po japońskim ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 r. z trójki superdrednotów typu Colorado do służby nadawały się praktycznie dwa okręty – USS Maryland (BB-46) i USS Colorado (BB-45). Dla kontrastu, USS West Virginia (BB-48) odniósł tak poważne uszkodzenia, że jego powrót do linii stanął pod znakiem zapytania. 

Zobacz więcej

Historia trzech japońskich rajderów

Korsarskie działania niemieckich okrętów nawodnych podczas II wojny światowej zostały dość dobrze przedstawione w literaturze i są powszechnie znane. W ich cieniu – zarówno w rzeczywistości, jak i na kartach opracowań – pozostają korsarskie operacje nawodnych jednostek japońskich, co również jest godne bliższego przedstawienia.

Zobacz więcej

Duńskie okręty podwodne – część 2

Kontynuujemy opowieść o służbie duńskich okrętów podwodnych. W tej części prześledzimy losy jednostek tej klasy po II wojnie światowej.

Zobacz więcej

Baza morska w Świnoujściu w latach 1945-1965

Zmiany na mapie Europy po II wojnie światowej sprawiły, że w granicach Polski znalazło się Wybrzeże Bałtyckie – od Mierzei Wiślanej na wschodzie aż po port w Świnoujściu na zachodzie. Oznaczało to konieczność zorganizowania sił morskich i obrony pięciokrotnie dłuższego niż przed wojną Wybrzeża.

Zobacz więcej

Japońskie krążowniki typu Mogami. Część 1

Japońskie krążowniki typu Mogami zapisały się w szczególny sposób nie tylko historii Cesarskiej Japońskiej Floty czy w wojny na Pacyfiku, ale i światowego budownictwa okrętowego. Wynikało to z niecodzienności koncepcji, cech konstrukcyjnych oraz szerokiego zakresu modernizacji i zmian w uzbrojeniu. 

Zobacz więcej

Shermany w armii izraelskiej

Najpopularniejszym czołgiem używanym przez izraelskie wojska pancerne od czasu ich powstania w 1948 roku był amerykański M4 Sherman. Ciągłe modyfikacje czyniły go zdolnym sprostać warunkom panującym na ówczesnym polu walki. Shermany pozostawały w służbie do połowy lat 70. XX wieku, a opracowane na ich podwoziach pojazdy...

Zobacz więcej

F-22, pierwsza sowiecka armata dywizyjna

Prowadzone przez kilka lat próby zbudowania następcy 76 mm armaty dywizyjnej wzór 1902 zakończyły się fiaskiem. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy był zapiekły konserwatyzm znacznej części kadry dowódczej. Jeżeli dodamy do tego zacofanie przemysłu zbrojeniowego i kiepski stan metalurgii uzyskamy bardzo nieciekawe perspektywy na kolejne lata.

Zobacz więcej

Nakajima C6N Saiun (Myrt)

Nakajima C6N Saiun, w kodzie alianckim znany jako Myrt, został skonstruowany w 1942 roku jako pokładowy samolot rozpoznawczy. Rozwój sytuacji wojennej sprawił, że nigdy nie operował z pokładów lotniskowców. Dzięki ogromnemu zasięgowi mógł wykonywać loty rozpoznawcze nad obszarami zajętymi przez siły amerykańskie...

Zobacz więcej

Jak-40 w polskim lotnictwie wojskowym

Samolot Jak-40 przez długie lata był symbolem transportu polskich władz i oficjeli. W naszych siłach zbrojnych wykonywał także inne zadania, jak holowanie rękawów do strzelań powietrznych. Część maszyn wojskowych okresowo latała w barwach PLL LOT. Inna została przekazana do Instytutu Lotnictwa, który posiadał również swój własny samolot. 

Zobacz więcej

Tupolew Tu-22M. Cz. II

Samoloty Tu-22M w ostatnich kilkunastu latach zimnej wojny w znacznej mierze stanowiły o sile uderzeniowej radzieckiego lotnictwa. Po raz pierwszy zostały użyte bojowo nad Afganistanem w czasie sowieckiej inwazji na tej kraj. Później wykorzystano je do nalotów bombowych na cele naziemne w czasie konfliktów zbrojnych, które prowadziła po 1991 roku Rosja. 

Zobacz więcej

Legenda z polskiego nieba. Samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra

Pod koniec lipca ubiegłego roku, po blisko 60 latach służby, ostatecznie zakończyła się kariera TS-11 Iskra w polskiej służbie. Samolot ten, będący pierwszą opracowaną w Polsce maszyną odrzutową, stał się swego rodzaju ikoną naszego lotnictwa, przyczyniając się do wyszkolenia pokoleń pilotów wojskowych. Choć należy pamiętać, że...

Zobacz więcej

Lotniskowce Cesarskiej Floty. Lata wojny

Japońska przedwojenna doktryna użycia Cesarskiej Marynarki Wojennej(dalej IJN, od ogólnie stosowanej anglojęzycznej nazwy Imperial Japanese Navy)w przypadku konfliktu globalnego miała paradoksalnie charakter obronny. Wynikało to z uwarunkowań historycznych, jak i ratyfikowanych trak­tatów. 

Zobacz więcej

Czołg 7TP w Sowietach – nowe spojrzenie

W określanej przez historyków i publicystów rosyjskich mianem „marszu wyzwoleńczego” agresji wobec pokonanej już przez Niemcy Rzeczpospolitej uczestniczyła m.in. 24. Brygada Czołgów pod dowództwem płk P.S. Fotczenkowa. 19 września oddziały pancerne podległe płk Fotczenkowowi miały zdobyć, a najpewniej przejąć, dwa porzucone polskie czołgi. 

Zobacz więcej

„Kaczki Guderiana” Jagdpanzer IV Ausf. F, Panzer IV/70 (V) i Panzer IV/70 (A). Część 1

Punktem wyjścia do powstania tytułowych pojazdów była potrzeba opracowania nowego i lepiej uzbrojonego działa samobieżnego, mającego zastąpić wozy bojowe Sturmgeschütz III/40. w dwóch firmach, Krupp i Vomag  zaprojektowano dwa różne pojazdy wykorzystyjące podwozia czołgów Panzer IV.

Zobacz więcej

Śmigłowiec bojowy Kamow Ka-52 Aligator

Śmigłowiec bojowy Ka-52 wywodzi się z jednomiejscowego Ka-50, w którym zastosowano kilka unikatowych dla maszyn o tym przeznaczeniu rozwiązań konstrukcyjnych, w tym dwa najważniejsze – układ przeciwbieżnych wirników nośnych bez śmigła ogonowego oraz zautomatyzowany system pilotażowo-nawigacyjny, który miał ograniczyć załogę do jednego pilota. 

Zobacz więcej

Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe

Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe, będące odrębną formacją w ramach Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, od czasu uznania w 1941 roku za odrębny rodzaj wojsk uważane są za strukturę elitarną, co przejawia się m.in. w specyficznych elementach umundurowania i wyposażenia, począwszy od beretów, a skończywszy na...

Zobacz więcej

Grumman FF, SF i G-23

Wyglądający niepozornie, a nawet nieco niezgrabnie dwupłatowy myśliwiec Grumman FF, przez pilotów nazywany pieszczotliwie Fifi, zapisał się w historii amerykańskiego lotnictwa jako pierwszy samolot zbudowany w firmie Grumman oraz pierwszy samolot pokładowy US Navy o całkowicie metalowej konstrukcji z chowanym podwoziem i zakrytymi kabinami załogi. 

Zobacz więcej

Tupolew Tu-22M. Cz. I

zwalczania ważnych celów o znaczeniu operacyjnym i od tego czasu był maszyną politycznie kontrowersyjną. Według osiągów nie był klasyfikowany jako bombowiec strategiczny, co było przedmiotem sporów między ZSRR i USA już od końca lat 70. 

Zobacz więcej

Wschodnie Niemcy pod bronią. Wojska lądowe Volksarmee

Narodowa Armia Ludowa NRD jako członek Układu Warszawskiego miała kluczowe znaczenie w ramach sojuszniczego systemu, zajmując rubież wyjściową w planach błyskawicznej ofensywy na Europę Zachodnią, a później pierwszą linię oporu w operacji obronnej. Istotną częścią Volksarmee były jej wojska lądowe, których potencjał...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter