Historia uzbrojenia

Lotniskowce Cesarskiej Floty. Lata wojny

Japońska przedwojenna doktryna użycia Cesarskiej Marynarki Wojennej(dalej IJN, od ogólnie stosowanej anglojęzycznej nazwy Imperial Japanese Navy)w przypadku konfliktu globalnego miała paradoksalnie charakter obronny. Wynikało to z uwarunkowań historycznych, jak i ratyfikowanych trak­tatów. 

Zobacz więcej

Czołg 7TP w Sowietach – nowe spojrzenie

W określanej przez historyków i publicystów rosyjskich mianem „marszu wyzwoleńczego” agresji wobec pokonanej już przez Niemcy Rzeczpospolitej uczestniczyła m.in. 24. Brygada Czołgów pod dowództwem płk P.S. Fotczenkowa. 19 września oddziały pancerne podległe płk Fotczenkowowi miały zdobyć, a najpewniej przejąć, dwa porzucone polskie czołgi. 

Zobacz więcej

„Kaczki Guderiana” Jagdpanzer IV Ausf. F, Panzer IV/70 (V) i Panzer IV/70 (A). Część 1

Punktem wyjścia do powstania tytułowych pojazdów była potrzeba opracowania nowego i lepiej uzbrojonego działa samobieżnego, mającego zastąpić wozy bojowe Sturmgeschütz III/40. w dwóch firmach, Krupp i Vomag  zaprojektowano dwa różne pojazdy wykorzystyjące podwozia czołgów Panzer IV.

Zobacz więcej

Śmigłowiec bojowy Kamow Ka-52 Aligator

Śmigłowiec bojowy Ka-52 wywodzi się z jednomiejscowego Ka-50, w którym zastosowano kilka unikatowych dla maszyn o tym przeznaczeniu rozwiązań konstrukcyjnych, w tym dwa najważniejsze – układ przeciwbieżnych wirników nośnych bez śmigła ogonowego oraz zautomatyzowany system pilotażowo-nawigacyjny, który miał ograniczyć załogę do jednego pilota. 

Zobacz więcej

Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe

Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe, będące odrębną formacją w ramach Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, od czasu uznania w 1941 roku za odrębny rodzaj wojsk uważane są za strukturę elitarną, co przejawia się m.in. w specyficznych elementach umundurowania i wyposażenia, począwszy od beretów, a skończywszy na...

Zobacz więcej

Grumman FF, SF i G-23

Wyglądający niepozornie, a nawet nieco niezgrabnie dwupłatowy myśliwiec Grumman FF, przez pilotów nazywany pieszczotliwie Fifi, zapisał się w historii amerykańskiego lotnictwa jako pierwszy samolot zbudowany w firmie Grumman oraz pierwszy samolot pokładowy US Navy o całkowicie metalowej konstrukcji z chowanym podwoziem i zakrytymi kabinami załogi. 

Zobacz więcej

Tupolew Tu-22M. Cz. I

zwalczania ważnych celów o znaczeniu operacyjnym i od tego czasu był maszyną politycznie kontrowersyjną. Według osiągów nie był klasyfikowany jako bombowiec strategiczny, co było przedmiotem sporów między ZSRR i USA już od końca lat 70. 

Zobacz więcej

Wschodnie Niemcy pod bronią. Wojska lądowe Volksarmee

Narodowa Armia Ludowa NRD jako członek Układu Warszawskiego miała kluczowe znaczenie w ramach sojuszniczego systemu, zajmując rubież wyjściową w planach błyskawicznej ofensywy na Europę Zachodnią, a później pierwszą linię oporu w operacji obronnej. Istotną częścią Volksarmee były jej wojska lądowe, których potencjał...

Zobacz więcej

Trzy z „wielkiej piątki” – pancerniki typu Colorado. Cz. 1

Trzy amerykańskie okręty liniowe typu Colorado wraz z dwoma podobnymi typu Tennessee tworzyły razem grupę zwaną później potocznie Big Five, czyli Wielką Piątką. Były to ostatnie klasyczne superdrednoty US Navy – tzw. standard battleships – i zarazem pierwsze uzbrojone w armaty artylerii głównej kal. 406 mm. Ich projekt wynikał z...

Zobacz więcej

Niezbudowane francuskie lotniskowce

W poprzednim numerze „MSiO” przedstawiliśmy historię projektowania i podejmowanych prób budowy lotniskowców dla Marine Nationale. Poniżej zamieścimy opis techniczny jednostek typu Joffre, których budowę przerwały wybuch II wojny światowej oraz klęska armii francuskiej w maju i czerwcu 1940 r.

Zobacz więcej

Największe desantowce świata – Okręty typu America

Uniwersalne okręty desantowe typu America powstały na bazie wniosków wyciągniętych z eksploatacji uniwersalnych okrętów desantowych-doków typu Wasp oraz starszych, wycofanych już ze służby typu Tarawa. Inny jednak jest koncept ich wykorzystania. Kosztem możliwości prowadzenia desantu drogą morską zwiększono bowiem zdolności...

Zobacz więcej

Radzieckie dozorowce zimnej wojny

W poprzednim numerze opisaliśmy małe okręty przeciwpodwodne – ostatni pod względem wielkości typoszereg okrętów w łańcuchu sił mających wytropić i zniszczyć podwodniaków na wodach przybrzeżnych. Z kolei dozorowiec był nazwą przyjętą w radzieckiej flocie dla jednostek średniej wielkości, zdolnych do eskortowania innych okrętów i statków na...

Zobacz więcej

Długowieczny szkuner szkolny

W szkoleniu przyszłych oficerów naszej marynarki wojennej szczególne miejsce zajmuje praktyka na pokładzie żaglowca szkolnego ORP Iskra. W ponad stuletniej historii polskiej floty nazwę taką otrzymały dwie jednostki; druga w dalszym ciągu pływa pod biało-czerwoną banderą. 

Zobacz więcej

W cieniu polityki. Duńskie okręty podwodne 1909-1945

Marynarka Wojenna Królestwa Danii (Søværnet) eksploatowała okręty podwodne przez 95 lat. W tym czasie Dannebrog, czyli szkarłatną banderę z białym krzyżem posiadającą formę jaskółczego ogona, podnosiły 34 jednostki należące do 11 typów. Na początku XX w. Dania zdecydowała się na wprowadzenie do służby okrętów podwodnych, poszukując...

Zobacz więcej

Aero A-300

Aero A-300 był najnowocześniejszym samolotem bombowym skonstruowanym w Czechosłowacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Niestety pojawił się zbyt późno, aby zdążyć wejść do wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa wojskowego przed rozpadem kraju i zajęciem Czech i Moraw przez Niemcy w marcu 1939 roku. 

Zobacz więcej

Polskie lotnictwo myśliwskie w walce z Armią Czerwoną. 17 września 1939 r.

W wydanej w 1983 roku w Londynie książce pt. Wojna polsko-sowiecka 1939 Ryszard Szawłowski (autor napisał ją pod pseudonimem Karol Liszewski) opisał stoczoną 17 września 1939 roku walkę samotnego polskiego myśliwca, który miał zaatakować trzy sowieckie dwusilnikowe bombowce, z których dwa miał zestrzelić, a trzeciego uszkodzić. 

Zobacz więcej

Samolot szturmowy Suchoj Su-25. Cz. III

Jednomiejscowy samolot szturmowy Su-25 należy do klasy nielicznych powojennych odrzutowych samolotów szturmowych przeznaczonych do bliskiego wsparcia lotniczego. W czasach ZSRR był eksportowany do krajów zaprzyjaźnionych, a po rozpadzie ZSRR wiele maszyn z drugiej ręki trafiło do sił zbrojnych mniejszych państw. 

Zobacz więcej

Nowa uniwersalna armata dywizyjna kalibru 76 mm dla Armii Czerwonej

Po wygranej przez bolszewików wojnie domowej Armia Czerwona znajdowała się w opłakanym stanie. Jakość uzbrojenia, którym dysponowano pozostawiała wiele do życzenia.Na początku lat 30. podjęto prace koncepcyjne nad skonstruowaniem nowej armaty dywizyjnej kalibru 76,2 mm.

Zobacz więcej

Trałowce - minowce typu FM w Polskiej Marynarce Wojennej: ORP Mewa, ORP Jaskółka, ORP Czajka i ORP Rybitwa

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał dekret nr 155, dotyczący powołania do życia Polskiej Marynarki Wojennej. W obrębie nowych granic Rzeczpospolitej znalazł się pas wybrzeża o długości 140 km, dający realny dostęp do morza. Warunkiem niezbędnym do jego utrzymania i wykorzystywania było istnienie marynarki wojennej oraz floty handlowej. 

Zobacz więcej

CAC Boomerang

Boomerang był pierwszym samolotem myśliwskim skonstruowanym samodzielnie w Australii. Jego projekt powstał w pośpiechu w ciągu kilku miesięcy w najbardziej krytycznym okresie, gdy postępy japońskiej ofensywy w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku zagroziły bezpośrednio Australii...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter