W 2017 roku pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy kryptonim Regina z 24 samobieżnymi armatohaubicami Krab kalibru 155 mm oraz pojazdami pomocniczymi ma zostać odebrany przez Wojska Rakietowe i Artylerii. Tym samym zakończy się proces wdrażania do służby w polskiej artylerii...
W ZSRR po zakończeniu II wojny światowej produkowano i długo eksploatowano nie tylko działa artylerii polowej, ale także holowane armaty przeciwpancerne. Stało się tak, mimo że w większości krajów uprzemysłowionych zostały one bardzo szybko wyparte przez...
W poprzednich numerach „Poligonu” pojawiały się wzmianki o niemieckich armatach przeciwpancernych o stożkowym przewodzie lufy. W latach II wojny światowej, ze względu na swe osiągi, mogły one dawać nadzieję na zwiększenie skuteczności niemieckiej obrony przeciwpancernej, ale skomplikowana technologia...
Ostatnie miesiące, ze szczególnym uwzględnieniem września, były bardzo obfite w informacje związane z prowadzonym w Polsce programem obrony powietrznej kryptonim Wisła. Do najważniejszych należy zaliczyć kolejny krok, ogłoszony podczas tegorocznego MSPO w Kielcach przez szefa MON...
Temat systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot jest w ostatnim czasie relatywnie często poruszany w mediach, zarówno codziennych jak i tych specjalistycznych. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu najbliższych miesięcy możemy być świadkami wiążących decyzji odnośnie programu Wisła...
W dniach 13-14 kwietnia 2016 roku wiceadmirał James D. Syring, jak co roku, zaprezentował sprawozdanie z funkcjonowania podlegającej mu Missile Defense Agency (Agencji Obrony Rakietowej). Zapoznani z nim zostali członkowie trzech odpowiednich podkomisji Kongresu Stanów Zjednoczonych.
W maju 2016 roku rozpoczęła się w Polsce realizacja lądowego komponentu projektu EPAA (European Phased Adaptive Approach), tj. jednego z podsystemów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Od początku II wojny światowej jedną z największych bolączek Wehrmachtu był brak odpowiedniej liczby środków transportu artylerii. Problem ten nasilił się wraz z rozpoczęciem działań na froncie wschodnim.
Doświadczenia I wojny światowej jasno wskazywały, że piechota musi być wyposażona w środki obrony przed czołgami. Początkowo zastanawiano się nad zastosowaniem dział uniwersalnych, które mogłyby wspierać w walce piechotę, a w krytycznych momentach pełnić rolę artylerii przeciwpancernej.
Wysokie wydatki na zbrojenia w skali świata są w dużym stopniu napędzane przez Bliski Wschód, a w szczególności przez arabskie państwa Zatoki Perskiej. Niektóre z nich zdają się mieć wręcz nieograniczone rezerwy finansowe na zakupy sprzętu wojskowego.
Konieczność zastąpienia znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego wysłużonych RPG-7 oraz niespełniających wymagań pola walki RPG-76 każe postawić pytanie jaki powinien być przyszły granatnik przeciwpancerny szczebla drużyny/plutonu.
O supermocarstwowej roli Rosji w wymiarze militarnym decyduje jej potencjał nuklearny. Państwo to przejęło ostatecznie całą spuściznę ZSRR, jeśli idzie o broń masowej zagłady.
Artyleria nie bez podstaw nazywana była „Bogiem Wojny” - jej ogień zwykle jest decydujący dla skuteczności prowadzonych działań. Stanowi ona ogromne zagrożenie nie tylko dla siły żywej, ale też pojazdów opancerzonych.
Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek.
Od dłuższego czasu Rewolucyjne Siły Zbrojne Kuby starają się dostosowywać swoje uzbrojenie do zmieniających się potrzeb. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim ograniczenia budżetowe, wskutek czego nie wchodzi w rachubę najprostsze rozwiązanie – kompleksowy zakup nowoczesnego sprzętu za granicą.
Jedną z pierwszych decyzji administracji prezydenta Baracka Obamy w sferze bezpieczeństwa narodowego była dalsza budowa lądowego komponentu obrony przed pociskami balistycznymi w oparciu o pociski rodziny SM-3, dotąd przenoszone tylko przez okręty US Navy.
Solidna budowa, wytrzymałość i prostota produkcji podwozia czołgu Pz.Kpfw. IV sprawiła, że w latach drugiej wojny światowej w oparciu o nie skonstruowano szereg różnego rodzaju wozów, począwszy od dział szturmowych, poprzez samobieżne zestawy przeciwlotnicze...
21 kwietnia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski ogłosił wyniki kolejnego etapu przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP i poinformował o rekomendowaniu zestawu Patriot w postępowaniu na przeciwlotniczy i przeciwrakietowy zestaw rakietowy średniego zasięgu Wisła...
Jedno serce, wiele wersji – takim hasłem belgijska firma CMI Defence promuje swój najnowszy produkt, rodzinę modułowych systemów wieżowych Cockerill 3000, której pierwsi przedstawiciele zostali zaprezentowani podczas salonu IDEX-2015 w Abu Zabi. Cockerill 3000 to konstrukcja unikalna, ponieważ...
Realizacja, rozpoczętej w listopadzie 2010 r. pracy rozwojowej „Modernizacja przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom, kryptonim Piorun”, powoli zbliża się do finału. Aktualny termin jej zakończenia to wrzesień bieżącego roku. Nie może zatem dziwić, że choć jej wyniki otoczone są tajemnicą, coraz więcej powstałych w jej ramach urządzeń jest prezentowanych publicznie.