Artyleria lądowa

Radzieckie działa holowane 1945-1990. Armaty przeciwpancerne. Część 2

W ZSRR po zakończeniu II wojny światowej produkowano i długo eksploatowano nie tylko działa artylerii polowej, ale także holowane armaty przeciwpancerne. Stało się tak, mimo że w większości krajów uprzemysłowionych zostały one bardzo szybko wyparte przez...

Zobacz więcej

Niemieckie armaty przeciwpancerne o stożkowym przewodzie lufy

W poprzednich numerach „Poligonu” pojawiały się wzmianki o niemieckich armatach przeciwpancernych o stożkowym przewodzie lufy. W latach II wojny światowej, ze względu na swe osiągi, mogły one dawać nadzieję na zwiększenie skuteczności niemieckiej obrony przeciwpancernej, ale skomplikowana technologia...

Zobacz więcej

Wrześniowe nowości w programach Wisła i Narew

Ostatnie miesiące, ze szczególnym uwzględnieniem września, były bardzo obfite w informacje związane z prowadzonym w Polsce programem obrony powietrznej kryptonim Wisła. Do najważniejszych należy zaliczyć kolejny krok, ogłoszony podczas tegorocznego MSPO w Kielcach przez szefa MON...

Zobacz więcej

Wybrane modernizacje systemów Patriot

Temat systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot jest w ostatnim czasie relatywnie często poruszany w mediach, zarówno codziennych jak i tych specjalistycznych. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu najbliższych miesięcy możemy być świadkami wiążących decyzji odnośnie programu Wisła...

Zobacz więcej

Perspektywy rozwoju amerykańskich systemów antyrakietowych

W dniach 13-14 kwietnia 2016 roku wiceadmirał James D. Syring, jak co roku, zaprezentował sprawozdanie z funkcjonowania podlegającej mu Missile Defense Agency (Agencji Obrony Rakietowej). Zapoznani z nim zostali członkowie trzech odpowiednich podkomisji Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Zobacz więcej

Aegis Ashore – element amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce

W maju 2016 roku rozpoczęła się w Polsce realizacja lądowego komponentu projektu EPAA (European Phased Adaptive Approach), tj. jednego z podsystemów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. 

Zobacz więcej

Waffenträger 8,8cm

Od początku II wojny światowej jedną z największych bolączek Wehrmachtu był brak odpowiedniej liczby środków transportu artylerii. Problem ten nasilił się wraz z rozpoczęciem działań na froncie wschodnim. 

Zobacz więcej

Kiedy liczy się nie tylko jakość. Dywizyjna obrona przeciwpancerna Wehrmachtu

Doświadczenia I wojny światowej jasno wskazywały, że piechota musi być wyposażona w środki obrony przed czołgami. Początkowo zastanawiano się nad zastosowaniem dział uniwersalnych, które mogłyby wspierać w walce piechotę, a w krytycznych momentach pełnić rolę artylerii przeciwpancernej. 

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna wojsk lądowych arabskich państw Zatoki Perskiej

Wysokie wydatki na zbrojenia w skali świata są w dużym stopniu napędzane przez Bliski Wschód, a w szczególności przez arabskie państwa Zatoki Perskiej. Niektóre z nich zdają się mieć wręcz nieograniczone rezerwy finansowe na zakupy sprzętu wojskowego. 

Zobacz więcej

Jaki granatnik przeciwpancerny dla Wojska Polskiego ?

Konieczność zastąpienia znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego wysłużonych RPG-7 oraz niespełniających wymagań pola walki RPG-76 każe postawić pytanie jaki powinien być przyszły granatnik przeciwpancerny szczebla drużyny/plutonu. 

Zobacz więcej

Modernizacja rosyjskich strategicznych sił jądrowych w latach 2011–2020

O supermocarstwowej roli Rosji w wymiarze militarnym decyduje jej potencjał nuklearny. Państwo to przejęło ostatecznie całą spuściznę ZSRR, jeśli idzie o broń masowej zagłady. 

Zobacz więcej

Artyleria w zwalczaniu pojazdów opancerzonych

Artyleria nie bez podstaw nazywana była „Bogiem Wojny” - jej ogień zwykle jest decydujący dla skuteczności prowadzonych działań. Stanowi ona ogromne zagrożenie nie tylko dla siły żywej, ale też pojazdów opancerzonych. 

Zobacz więcej

PSRA Pilica gotowy do wdrożenia

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek. 

Zobacz więcej

Kubańskie hybrydy

Od dłuższego czasu Rewolucyjne Siły Zbrojne Kuby starają się dostosowywać swoje uzbrojenie do zmieniających się potrzeb. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim ograniczenia budżetowe, wskutek czego nie wchodzi w rachubę najprostsze rozwiązanie – kompleksowy zakup nowoczesnego sprzętu za granicą.

Zobacz więcej

Pierwszy sprawdzian SM-3 Block IIA

Jedną z pierwszych decyzji administracji prezydenta Baracka Obamy w sferze bezpieczeństwa narodowego była dalsza budowa lądowego komponentu obrony przed pociskami balistycznymi w oparciu o pociski rodziny SM-3, dotąd przenoszone tylko przez okręty US Navy.

Zobacz więcej

Artyleryjskie „czwórki” (Część I)

Solidna budowa, wytrzymałość i prostota produkcji podwozia czołgu Pz.Kpfw. IV sprawiła, że w latach drugiej wojny światowej w oparciu o nie skonstruowano szereg różnego rodzaju wozów, począwszy od dział szturmowych, poprzez samobieżne zestawy przeciwlotnicze...

Zobacz więcej

Wisła w cieniu śmigłowców

21 kwietnia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski ogłosił wyniki kolejnego etapu przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP i poinformował o rekomendowaniu zestawu Patriot w postępowaniu na przeciwlotniczy i przeciwrakietowy zestaw rakietowy średniego zasięgu Wisła...

Zobacz więcej

Modułowa wieża Cockerill 3000

Jedno serce, wiele wersji – takim hasłem belgijska firma CMI Defence promuje swój najnowszy produkt, rodzinę modułowych systemów wieżowych Cockerill 3000, której pierwsi przedstawiciele zostali zaprezentowani podczas salonu IDEX-2015 w Abu Zabi. Cockerill 3000 to konstrukcja unikalna, ponieważ...

Zobacz więcej

Celowniki do Pioruna

Realizacja, rozpoczętej w listopadzie 2010 r. pracy rozwojowej „Modernizacja przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom, kryptonim Piorun”, powoli zbliża się do finału. Aktualny termin jej zakończenia to wrzesień bieżącego roku. Nie może zatem dziwić, że choć jej wyniki otoczone są tajemnicą, coraz więcej powstałych w jej ramach urządzeń jest prezentowanych publicznie.

Zobacz więcej

Nowości rosyjskiej obrony przeciwrakietowej


Prace nad środkami obrony przeciwrakietowej rozpoczęto w ZSRR w latach 50. XX wieku, gdy coraz bardziej realne stawało się zagrożenie atakiem z użyciem pocisków balistycznych przenoszących głowice jądrowe, wobec których wszystkie istniejące środki obrony przeciwlotniczej były bezradne.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter