Aktualności

Pomyślnie zakończone próby pocisku kierowanego Brimstone zwiększają zdolności samolotu Eurofighter Typhoon

Seria odpaleń precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powierzchnia Brimstone z głowicami bojowymi, przenoszonych przez Eurofightera Typhoona, zakończyła się sukcesem, zwiększając zdolności samolotu.
Próby prowadzone przez dział Military Air & Information BAE Systems w Warton, w hrabstwie Lancashire, w Wielkiej Brytanii, stanowią część programu nowych ulepszeń, które zostaną wprowadzone przez Royal Air Force (RAF, królewskie siły powietrzne Wielkiej Brytanii), zapewniając Typhoonowi miejsce w czołówce pod względem zdolności bojowych. Brimstone jest bronią do punktowego niszczenia celów powierzchniowych, gwarantującą małe zniszczenia poboczne, jeszcze bardziej zwiększającą sprawdzone w boju zdolności Typhoona do wykonywania różnorodnych zadań podczas jednej misji. Obecnie planowane są kolejne etapy prac nad pociskiem Brimstone – w tym ocena przez RAF w połowie 2018 r. – przed wprowadzeniem go do służby.

Zobacz więcej

Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE” | 25-26 października 2017

W dniach 25-26 października 2017 r. w Targach Lublin odbędzie Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Tematem przewodnim wydarzenia będą szczelność granic na wschodniej flance Unii Europejskiej, związane z tym wyzwania oraz planowana modernizacja wyposażenia polskich służb oraz infrastruktury granicznej.

Kryzys migracyjny, konflikt na Ukrainie, wzrost zagrożenia terrorystycznego, działalność zorganizowanych grup przestępczych czy obcego wywiadu – to tylko część problemów, z jakimi zmagają się służby graniczne w Polsce i Europie. Podczas konferencji teoretycy i praktycy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz wizji zapewnienia bezpieczeństwa granic na wschodzie Unii Europejskiej w erze nowych wyzwań technologicznych. Będzie to również doskonała okazja do przeprowadzenia dyskusji o zakresie współpracy straży granicznych w Europie oraz przyszłości wyposażenia tej formacji w naszym kraju. Wydarzenie jest skierowane zarówno do funkcjonariuszy służb granicznych i mundurowych, środowiska akademickiego, ekspertów ośrodków analitycznych oraz podmiotów i instytucji związanych z ruchem granicznym i współpracą transgraniczną.

Zobacz więcej

Weekend z historią w Targach Lublin

21-22 października 2017 r. na terenie Targów Lublin odbędzie się druga edycja wydarzenia „Było… nie minęło” - Spotkanie z historią. W tym roku kolejny raz przeniesiemy się w czasie, a historia będzie na wyciągnięcie ręki. W jednym miejscu spotkamy średniowiecznego rycerza, żołnierza kozackiego, polskiego żołnierza kampanii wrześniowej, armii austro-węgierskiej, rosyjskiej, polskich sił zbrojnych na zachodzie i wielu innych.

Program wydarzenia powstaje w oparciu o popularny cykl telewizyjny „Było…nie minęło – EXTRA”, autorstwa Adama Sikorskiego. Ciesząca się niesłabnącą popularnością audycja, w nowej odsłonie, od września gości na antenie telewizyjnej „Dwójki”. Podczas imprezy zapraszamy na spotkanie z ekipą programu. Nie zabraknie pełnych napięcia opowieści i ciekawostek, które usłyszycie tylko u nas.

Zobacz więcej

26.09.2017 w Lubawie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum – Badawczo – Rozwojowego Lubawa S.A.

W ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Lubawa S.A. zawarła umowę
z Ministerstwem Rozwoju, dotyczącą dofinansowania realizacji projektu „Centrum Badawczo – Rozwojowe Lubawa S.A.”, skupionego na budowie nowoczesnego ośrodka badawczego w Lubawie. Spółka otrzyma dzięki temu dofinansowanie w wysokości 4,58 mln PLN. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój realizowany jest w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Skierowany jest do krajowych przedsiębiorstw, jednostek naukowych i innych instytucji realizujących projekty badawczo rozwojowe oraz wdrażających innowacyjne produkty i rozwiązania.

W ramach inwestycji powstanie w pełni funkcjonalne Centrum, umożliwiające prowadzenie prac badawczo - rozwojowych zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z zewnętrznymi podmiotami, takimi jak jednostki naukowe, mali i średni przedsiębiorcy czy organizacje pozarządowe.

Zobacz więcej

Nagrody i Wyróżniania XXV MSPO

Za nami jubileuszowy XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Tradycyjnie już ostatniego dnia kieleckiej imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień.

 

Nagrodą Prezydenta RP wyróżniono Wojskowy Instytut Łączności im. Prof. Janusza Groszkowskiego za Urządzenie IP-Krypto (wraz ze stacjami generacji i redystrybucji danych kryptograficznych oraz oprogramowaniem do planowania, zarządzania i monitorowania).

 

Najważniejsze targowe nagrody Defender otrzymały:

  • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP (Warszawa) za Lekki Robot Zwiadowczy PIAP FENIX;
  • Lubawa S.A. (Ostrów Wielkopolski) za Uniwersalny Wielkogabarytowy Mobilny Modułowy Hangar - KT Shelter;
  • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider konsorcjum), MSP MARCIN SZENDER, WAT, Politechnika Warszawska za System Odrzutowych Celów Powietrznych JET 2;
  • WB Electronics S.A. (Ożarów Mazowiecki) za Uniwersalny Kalkulator Artyleryjski do Środków Ogniowych Wojsk Rakietowych i Artylerii UKART-2;
  • Concept Sp. z o.o. (Bielsko-Biała) za LPU Wirus 4 w wersji pojazd dalekiego rozpoznania kryptonim Żmija;
  • Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne "Belma" S.A. (Bydgoszcz Białe Błota) za Sterowany Przeciwpancerno-Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy Tulipan; 

czytaj dalej na: Nagrody i wyróżnienia MSPO 2017

Zobacz więcej

Siły Zbrojne RP odebrały samobieżne haubice „KRAB”

31 sierpnia br. na terenie jednostki wojskowej w Węgorzewie, w której stacjonuje 11. Mazurski Pułk Artylerii im. gen Józefa Bema, nastąpiło oficjalne przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP 20 egzemplarzy samobieżnych haubic „KRAB”.

Tym samym HSW SA zakończyła proces wyposażenia dla pierwszego, wdrożeniowego Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina”, składającego się z 24 sh „Krab” kal. 155 mm, a także przekazanych już wcześniej  wojsku pojazdów towarzyszących (11 wozów dowódczo-sztabowych/dowódczych, 6 wozów amunicji i 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki).

Zobacz więcej

Legendarna bramka Garrett PD 6500i – dlaczego ochrania wszystkie najważniejsze miejsca na świecie?

Od 1984 roku – od Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles – jest najchętniej wykorzystywanym przez służby zabezpieczeniem imprez masowych. Swój status zawdzięcza precyzji skanowania, które odbywa się błyskawicznie, dzięki czemu nie zatrzymuje tłumu, a jednocześnie gwarantuje najwyższe standardy bezpieczeństwa. Gwarantuje to marka Garrett.

Bramka do skanowania osób Garrett PD 6500i jest wyposażona w 33 pola detekcji rozmieszczone na całej jej długości, dzięki czemu w jednym momencie wnikliwie przeszukuje osobę z każdej strony.

 Za sprawą ponad 20 trybów bramka z łatwością zostaje dostosowana do potrzeb wynikających ze specyfiki danego miejsca i warunków, które w nim panują. Jej wielofunkcyjność sprawia, że swoje bezpieczeństwo powierzają jej: 

  • lotniska, dworce kolejowe i autobusowe
  • sądy
  • więzienia
  • obiekty sportowe i przemysłowe
  • obiekty polityczne i wojskowe
  • przestrzenie publiczne i prywatne

22 listopada 2016 roku bramka Garrett PD 6500i otrzymała certyfikat Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych jako atestowany produkt dla bezpieczeństwa państwa.

Zobacz więcej

Pracownicy fabryki w Mielcu zbudują specjalistyczne śmigłowce strażackie dla hrabstwa Los Angeles.

Należąca do koncernu Sikorsky fabryka PZL Mielec pracuje nad przełomowym kontraktem na produkcję nowego typu wielozadaniowego śmigłowca S-70i Black Hawk, który pozwoli władzom hrabstwa Los Angeles skutecznie walczyć z pożarami lasów i reagować w innych nagłych wypadkach.

Dwa nowe, wyprodukowane w Mielcu śmigłowce Black Hawk, nazywane „Firehawk”, zapewnią władzom hrabstwa zdolność skutecznej walki z pożarami i przeprowadzania innych akcji o różnym charakterze. Oba śmigłowce znajdują się już w fazie produkcji, a dostawa do klienta nastąpi przed końcem tego roku.

Każdy ze śmigłowców Firehawk będzie miał szersze płaty wirnika, co zwiększy zdolność podnoszenia się maszyny, szklany kokpit cyfrowy pozwalający pilotom lepiej oceniać sytuację w trakcie misji, wbudowany w kokpicie rejestrator dźwięków i danych dotyczących lotu oraz system zarządzania stanem maszyny, pozwalający na stałe monitorowanie jej parametrów operacyjnych.

Zobacz więcej

15-letnia umowa Airbus Helicopters i rumuńskiej firmy IAR

Airbus Helicopters i IAR, wiodąca rumuńska firma działająca w przemyśle lotniczym, zdecydowały się rozszerzyć swoją wyłączną współpracę dotyczącą śmigłowców wielozadaniowych H215M. Zgodnie z tym porozumieniem IAR stanie się głównym dostawcą H215M w ramach wszystkich przyszłych zamówień złożonych przez rumuńskie Ministerstwo Obrony w celu zastąpienia floty starszych śmigłowców. Umowa, początkowo zawarta na 5 lat, została przedłużona do lat 15, co podkreśla zobowiązanie Airbus Helicopters i IAR do wspólnego udziału w modernizacji floty śmigłowców wielozadaniowych rumuńskich sił zbrojnych.

Zobacz więcej

Gripeny uświetnią tegoroczny Słowacki Międzynarodowy Festiwal Lotnictwa (Slovakia’s International Air Festival, SIAF) 2017, który odbędzie się 26 – 27 sierpnia w bazie lotniczej Sliač na Słowacji.

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab po raz kolejny zostanie partnerem generalnym Słowackiego Międzynarodowego Festiwalu Lotnictwa (Slovakia’s International Air Festival, SIAF) 2017, który odbędzie się 26 – 27 sierpnia w bazie lotniczej Sliač na Słowacji. Myśliwiec JAS39 Gripen w barwach Czeskich Sił Powietrznych wykona dynamiczny pokaz swoich możliwości podczas każdego z dwóch dni imprezy, zaś Gripen Węgierskich Sił Powietrznych będzie prezentowany na wystawie statycznej.  

Zobacz więcej

Katastrofa niemieckiego Tigera w Mali

Wczesnym popołudniem 26 lipca w pobliżu Gao na terenie Mali doszło do katastrofy z udziałem niemieckiego śmigłowca szturmowego Tiger UHT uczestniczącego w misji pokojowej. pod auspicjami ONZ w Mali (MINUSMA). Niemiecka Bundeswehra wysłała tam  kontyngent lotniczy złożony z 4 szturmowych Tigerów i 4 transportowych NH-90. W katastrofie Tigera zginęła dwuosobowa załoga maszyny z 36. Kampfhubschrauberregiment. Przyczyny wypadku nie są na razie znane, wiadomo jedynie, że maszyna z nieznanych przyczyn gwałtownie weszła w stromy lot nurkowy, w trakcie którego, przypuszczalnie na skutek przekroczenia ograniczeń eksploatacyjnych, nastąpiło oderwanie łopat wirnika głównego. Nie ma dowodów na to, by wiropłat został zestrzelony. W nagranej korespondencji radiowej brak sygnałów o kłopotach załogi śmigłowca, a wypadek zgłosiła załoga towarzyszącego mu drugiego Tigera.  Przypomnijmy jednak, że w Mali śmigłowce wymagają o wiele częstszych przeglądów ze względu na wysokie temperatury i silne zapylenie powietrza. Utracony Tiger to druga maszyna tego typu stracona przez niemieckie siły zbrojne. Pierwszy z nich  uległ wypadkowi w 2013 roku na poligonie w Bawarii, przy czym nikt wówczas nie zginął

Zobacz więcej

Rumuński Homar – program zakupu systemów rakietowych dla Forțele Terestre Române

Artyleria wojsk lądowych Rumunii (Forțele Terestre Române) dysponuje obecnie jedynie systemami proweniencji radzieckiej (rosyjskiej) oraz produkcji krajowej, w tym holowanymi haubicami M1981/1982 kal. 152 mm (zasięg ognia do 17 km) i M1985 kal. 152 mm (zasięg ognia do 24 km) oraz artyleryjskimi wyrzutniami rakietowymi APR-40 (zasięg ognia do 22 km) i LAROM (zasięg ognia do 45 km). W programie modernizacji technicznej rumuńskich sił zbrojnych na lata 2017-2025 przewidziano zakup nowego uzbrojenia dla pododdziałów artylerii, w tym systemów rakietowych. Agencja ds. Badań nad Techniką i Technologią Wojskową ACTTM (Agenţia de Cercetare pentru Tehnică şi Tehnologii Militare) w styczniu 2017 roku wystosowała zapytanie RFI (Request for Information) do potencjalnych dostawców tego typu uzbrojenia. Zapytanie dotyczyło zakupu 54 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z pociskami o zasięgu 150 km dla trzech oddziałów artylerii (batalionów) z terminami dostaw w latach 2019-2025. Co ciekawe początkowo rumuńskie wymagania mówiły o możliwości wykorzystania w nowych systemach starszych typów amunicji kal. 122 mm używanych w systemach APR-40 i LAROM.

Zobacz więcej

Ochrona radioelektroniczna obiektów Straży Granicznej - wspólny projekt Instytutu PIAP i ITTI sp. z o. o. przy wsparciu finansowym NCBiR.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wraz z ITTI sp. z o. o.  realizuje projekt pt. "Zakłócanie transmisji radiowej w wybranych obiektach Straży Granicznej" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach umowy nr DOB-BIO7/15/04/2015. Wartość Projektu wynosi 1 387 535 zł, z czego 1 248 766 zł stanowi dofinansowanie NCBiR.

Celem projektu jest opracowanie oraz zbudowanie systemu i urządzeń do zakłócania transmisji radiowej wytwarzające kurtynę elektromagnetyczną w wybranych obiektach Straży Granicznej, w celu uniemożliwienia podsłuchu i wycieku danych. Powstałe w Projekcie urządzenie będzie wykorzystywane w jednostkach Straży Granicznej do blokowania niepożądanej emisji radiowej poprzez jej zakłócanie. Planowane zakończenie projektu nastąpi w połowie 2019 roku.

Zobacz więcej

II OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O LOTNICTWIE I PRZEMYŚLE LOTNICZYM

Biała Podlaska to miejsce gdzie 90 lat temu powstały zręby polskiego przemysłu lotniczego. W lipcu 1925 roku z przyzakładowego lotniska Podlaskiej Wytwórni Samolotów wzbił się w powietrze pierwszy wyprodukowany w tej wytwórni samolot. W szczytowej fazie swego rozwoju fabryka zatrudniała 1200 pracowników w Białej Podlaskiej i 500 w swojej filii we Lwowie. W  PWS wyprodukowano największą liczbę płatowców  w okresie międzywojennym.  To tutaj produkowano takie samoloty jak : RWD – 8pws,  PWS – 26, Potez XXVII, Potez XXV, PWS – 10,  PWS – A,  PWS – 18,  Potez – 15.

Biała Podlaska obok takich miast jak Warszawa, Poznań, Lublin, Kraków, Dęblin, Grudziądz, Mielec, Łódź, Radom, Modlin czy Zamość, wpisała się złotymi zgłoskami  w rozwój lotnictwa i przemysłu lotniczego.To w powiecie bialskim w miejscowości Wygoda pod Janowem Podlaskim, odbywał pierwsze próby ze swoim modelem latającym – Czesław Tański. Biała Podlaska to miejsce o długiej tradycji lotniczej, znane wszystkim polskim lotnikom.

Szczegóły w tym regulamin, formularz zgłoszenia i przykładowe pytania znajdą Państwo na stronie: www.interwizja.edu.pl

Zobacz więcej

Na początku sierpnia zapraszamy Państwa na dwa połączone wydarzenia: Mazury AirShow 2017 i XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur

Mazury AirShow 5-6.08.2017 - plaża miejska i port w Giżycku

(pokazy lotnicze nad jeziorem Niegocin)

WSTĘP WOLNY !!

XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur 3-6.08.2017 - Lotnisko Kętrzyn Wilamowo

(wystawa statyczna samolotów, dni otwarte lotniska)

Mazury AirShow 2017 to już XIX edycja jednej z największych imprez lotniczych w Polsce. Wcześniej, od 1999 roku, pokazy te odbywały się pod nazwą Festyn Lotniczy Mazury gromadząc liczną publiczność rozmiłowaną w podniebnych ewolucjach na lotnisku organizatora (Aeroklub Krainy Jezior) w Wilamowie koło Kętrzyna. W 2009 roku organizatorzy zapragnęli zainteresować lotnictwem szerszą publiczność i przenieśli część pokazów nad jezioro Niegocin w okolice plaży miejskiej i portu w Giżycku. Ogromne zainteresowanie i zachwyt widzów potwierdziły, że ta właśnie lokalizacja jest najlepsza dla imprezy i dlatego kolejne edycje odbywają się właśnie w tym miejscu. Scenerią tegorocznej imprezy będzie jezioro Niegocin, a miejscami widokowymi będą: plaża miejska, brzegi wokół jeziora, a także samo jezioro, na którym znajdą się jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, wodnosamoloty itp.).

XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur jest wydarzeniem towarzyszącym Mazury AirShow, przeznaczonym głównie dla polskich i zagranicznych załóg samolotów. Poza integracją wokół idei lotnictwa i wymianą doświadczeń uczestników, organizatorzy Zlotu stawiają sobie za cel jak najlepszą prezentację walorów turystycznych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, ich unikatowego piękna i potencjału wśród tej wyselekcjonowanej grupy docelowej.

Szczegóły na: Program Mazury Airshow 2017

Zobacz więcej

18 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Bell Helicopter z grupy Textron podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom.

18 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Bell Helicopter z grupy Textron podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom. To kolejny krok w stronę zacieśnienia wzajemnych relacji biznesowych pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Bell Helicopter po tym, gdy w grudniu 2016 r. został podpisany list intencyjny o kooperacji dotyczącej śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper.

Na podstawie podpisanego listu intencyjnego Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Bell Helicopter będą prowadzić wspólne prace, mające na celu określenie możliwości pokrycia przyszłego zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP na śmigłowce wielozadaniowe przez platformę UH-1Y Venom. Dokument dotyczy również potencjalnej współpracy przemysłowej i biznesowej w ramach programu pozyskania przez Siły Zbrojne RP śmigłowca uderzeniowego „Kruk”, ujętego w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

W toku kooperacji, której ramy zakreśla podpisany list intencyjny, Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter określą technologie mogące zostać objęte transferem technologii od amerykańskiego partnera do polskich spółek przemysłu obronnego, a także zakres prac produkcyjnych i serwisowych, które spółki z Grupy PGZ będą mogły wykonywać samodzielnie w przypadku zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper oraz śmigłowców wielozadaniowych UH-1Y Venom.

Zobacz więcej

Kolejna partia robotów BALSA dla Sił Zbrojnych RP dostarczona!

Z przyjemnością informujemy, że 28 czerwca 2017 roku Instytut PIAP dostarczył kolejną partię 26 sztuk Lekkiego Robota Rozpoznawczego – model Robot Inżynieryjny 1507 dla Sił Zbrojnych RP. Roboty przekazane zostały razem z zestawem części zamiennych (ZCzZ) oraz zestawem obsługowo-naprawczym (ZON).

Kolejnym krokiem będzie przeszkolenie 35 operatorów, serwisantów i instruktorów w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Ostatnia dostawa BALSY przeprowadzona zostanie do końca czerwca 2018 roku.

Dla przypomnienia: dostawa 26 sztuk Lekkich Robotów Rozpoznawczych została zrealizowana jako jeden z etapów realizacji umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 53 kompletów inżynieryjnego robota wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych kryptonim BALSA – Lekki Robot Rozpoznawczy (LRR).

Zobacz więcej

Siły Zbrojne RP odebrały pierwsze moździerze samobieżne „Rak”

30 czerwca br. na terenie jednostki wojskowej w Międzyrzeczu, w której stacjonuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, nastąpiło oficjalne przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP elementów pierwszego kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm „Rak” na podwoziu kołowym. To inauguracja cyklu dostaw sprzętu artyleryjskiego dla Sił Zbrojnych RP na podstawie umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON i konsorcjum firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Huty Stalowa Wola S.A. (lider) oraz Rosomak S.A.

W uroczystości przekazania elementów pierwszego kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm „Rak” na podwoziu kołowym udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Jarosław Mika, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Sławomir Wojciechowski, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gen. brygady Jarosław Kraszewski, Szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta, Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON płk Karol Dymanowski, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz oraz Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Bernard Cichocki.

Zobacz więcej

Spektrometria ruchliwości jonów w nowoczesnym wykrywaniu materiałów wybuchowych i narkotyków

Wykrywanie zagrożeń takich jak przemyt niebezpiecznych substancji, materiałów wybuchowych i narkotyków wymaga profesjonalnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, dzięki którym służby w skuteczny, szybki i bezpieczny sposób wykryją i zidentyfikują podejrzane substancje, nie dopuszczając do wwiezienia ich do kraju.

Akcje podejmowane w ramach walki z terroryzmem czy szmuglowaniem narkotyków nie raz wymagają od jednostek policyjnych kompetencji laboratorium kryminalistycznego. Na miejscu zdarzenia bowiem musi odbyć się identyfikacja potencjalnie groźnych lub nielegalnych substancji – najlepiej w kilka sekund.  Jak tego dokonać szybko i skutecznie, dotrzymując najwyższych rygorów bezpieczeństwa?

Aby służby na całym świecie mogły skorzystać z innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, dostosowanych do specyficznego stylu pracy, oficerowie izraelskiego wojska rozpoczęli współpracę z inżynierami Laser Detect Systems – liderem na rynku wykrywaczy materiałów wybuchowych i narkotyków.

W efekcie powstały rozwiązania wykorzystujące nowoczesną technologię i dostosowane do wymagającej pracy operacyjnej, w której nie ma czasu na pomyłki i opóźnianie przepływu ludności w takich miejscach jak punkty kontrolne na lotniskach czy przejścia graniczne.

Jednym z tych rozwiązań jest mobilny wykrywacz narkotyków I-Scan LDS 3500-i, dzięki któremu służby mogą identyfikować w ciągu kilku sekund np. prekursory materiałów wybuchowych lub potwierdzać obecność narkotyków na podstawie śladowych próbek w przeszukiwanej lokalizacji – bez czasochłonnego demontowania pojazdów lub innych obiektów czy otwierania pojemników.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter