Aktualności

Memorandum Intencyjne Arabii Saudyjskiej z BAE Systems

9 marca br. koncern BAE Systems poinformował, że Arabia Saudyjska podpisała z rządem Wielkiej Brytanii memorandum intencyjne MoI (Memorandum of Intent) dotyczące nabycia 48 wielozadaniowych samolotów myśliwskich Eurofighter Typhoon. MoI podpisano w czasie wizyty w Londynie księcia Mohamada bin Salmana Alb-Sauda i spotkania delegacji saudyjskiej z brytyjskim ministrem obrony Gawinem Williamsonem.

Podpisanie MoI nie oznacza zakupu maszyn, ale pokazuje, że zawarcie umowy nastąpi w stosunkowo niedalekiej przyszłości. BAE Systems podał, że negocjacje dotyczące warunków handlowych są kontynuowane.

Zobacz więcej

Palenie pierwszych blach dla szwedzkiego okrętu wywiadowczego w Stoczni Remontowej Nauta

1.03.2018 w Stoczni Remontowej Nauta miało miejsce palenie pierwszych blach dla okrętu wywiadowczego Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Uroczystość, w której także wzięli udział przedstawiciele szwedzkiej grupy zbrojeniowej Saab, która w 2017 r. zleciła budowę okrętu należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej stoczni, stanowi rozpoczęcie etapu produkcji jednostki.

Wykonane zgodnie z harmonogramem projektu rozpoczęcie palenia blach jest ważnym kamieniem milowym przy produkcji budowanego w Polsce i wyposażanego w Szwecji okrętu wywiadowczego dla Svenska Marinien. Stanowi również zwieńczenie wspartego doświadczeniem z zakresu projektowania okrętów biura MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd. okresu intensywnej współpracy pomiędzy Saab i Stocznią Remontową Nauta. Postęp dotychczasowych prac uzyskał pozytywną ocenę szwedzkiej agencji zamówień obronnych (FMV), która wcześniej podpisała z Saab odrębną umowę na zaprojektowanie, budowę i dostawę szwedzkiego okrętu wywiadowczego. Podczas, gdy zostanie on zbudowany, zwodowany i jego wstępne próby zostaną wykonane w Polsce, montaż dodatkowego wyposażenia jednostki i prace instalacyjne wykonane zostaną w stoczni Saab w Karlskronie.

Zobacz więcej

Kontrakty śmigłowcowe Airbus Helicopters na Heli-Expo 2018

W czasie odbywających się w Las Vegas amerykańskich targów Heli-Expo 2018 koncern Airbus Helicopter podpisał kilka umów na dostawę śmigłowców dla operatorów z całego świata.

 

Airbus Helicopters i niemiecka firma Helicopter Travel Munich (HTM) podpisały podczas kontrakt na zakup czterech wiropłatów H125, co oznacza powiększenie floty operatora do 25 śmigłowców. Maszyny będą używane do lotów pasażerskich, prac na wysokościach, filmowania i sesji zdjęciowych, ale także do gaszenia pożarów. W ub. roku HTM odebrała dwie większe maszyny rodziny H145. Nowe H125 będą wyposażone w cyfrowy glass-cockpit serii G500.

zobacz więcej: Kontrakty śmiglowcowe Airbus Helicopters na Heli-Expo 2018

Zobacz więcej

Rozpoczęcie modernizacji PZL-130 TC-I Orlik

W lutym pierwsze cztery z 12 samolotów PZL-130 TC-I Orlik z   42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu przetransportowano do zakładów PZL „Warszawa-Okęcie” S.A. (Airbus) w celu ich kompleksowej modernizacji.

Umowę w sprawie modernizacji samolotów PZL-130 TC-I Orilk do standardu TC-II Advanced podpisali 19 grudnia ub. roku szef Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Dariusz Pluta oraz prezes PZL Warszawa-Okęcie Manuel Eduardo Heredia Ortiz i wiceprezes Władysław Skorski (patrz „Lotnictwo” nr 1-2/2018). Wartość umowy wynosi 186 mln PLN. Kontrakt obejmuje szeroki zakres prac, w zakres których wchodzi wymiana układu napędowego (silnika i śmigła), skrzydeł, modyfikacje kadłuba i łoża silnika oraz przebudowa i modernizacji kabin pilotów. Samoloty PZL-130 TC-II Advanced otrzymają nowe wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne, radiostacje pokładowe, układ klimatyzacji, wymianie na nową podlegać będzie także cała instalacja elektryczna płatowca. Wszystkie Orliki mają opuścić zakłady na Okęciu z tzw. zerowym resursem. Modernizacja wszystkich samolotów ma zostać wykonana do końca października 2020 roku.

Zobacz więcej

Saab przedstawia pierwszy egzemplarz samolotu AEW&C GlobalEye

W piątek 23 lutego br. w szwedzkim Linköping odbył się zorganizowany przez Saab dla mediów pierwszy pokaz statyczny samolotu wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej (AEW&C) GlobalEye. Zaawansowany, wszechstronny system, oparty na platformie samolotu odrzutowego Global 6000 produkcji Bombardiera przeszedł gruntowny proces modyfikacji przed przystosowaniem go do obecnej roli. Publiczny pokaz stanowi znaczący kamień milowy w rozwoju programu budowy samolotu.

Zobacz więcej

Nowość wydawnicza: Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny XXI wieku

Od kilku dni na wydawniczym rynku obecna jest bardzo ciekawa publikacja „Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny XXI wieku” opracowana nakładem kilku specjalistów pod redakcją prof. Piotra Mickiewicza. Książka wydana została nakładem Wydawnictwa PWN, a jednym z jej patronów medialnych została Nowa Technika Wojskowa. 

Dowiedz się więcej klikająć na link:  Nowość wydawnicza: Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny XXI wieku

Zobacz więcej

Oświadczenie Lockheed Martin w sprawie Homara

Firma Lockheed Martin jest w pełni zaangażowana w trwające rozmowy dotyczące programu Homar, w tym także w negocjacje z Polską Grupą Zbrojeniową i partnerami z konsorcjum. Lockheed Martin został wybrany jako partner dla PGZ w otwartym i przejrzystym postępowaniu w 2017 roku. Od tego czasu, prowadząc intensywne i elastyczne rozmowy z PGZ, pracujemy nad sfinalizowaniem naszej oferty na program Homar, spełniającej wymagania Ministerstwa Obrony Narodowej.

Niedawno złożona przez nas oferta spełnia wszystkie formalne, pierwotne wymagania polskiej strony i późniejsze zmiany w ich zakresie, i jest wspierana przez rząd Stanów Zjednoczonych w przedmiocie standardowych, amerykańskich regulacji prawnych, pozwalających na transfer technologii za granicę. Nasza pełna, kompleksowa oferta pozostaje w mocy. Lockheed Martin na bieżąco udziela wszystkich informacji, o które występuje PGZ w ramach obecnego postępowania. Jesteśmy gotowi do podpisania umowy w jak najszybszym terminie.

Lockheed Martin jest sprawdzonym partnerem, wspierającym polską obronność od ponad 20 lat. Oferta dotycząca programu Homar odpowiada na polskie potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, obejmując dostarczenie takich rozwiązań, które są sprawdzone na polu walki oraz interoperacyjne z siłami zbrojnymi USA i natowskich partnerów.   

Zobacz więcej

BALT- MILITARY- EXPO: 15. Bałtyckie Targi Militarne

Ponad 100 firm z 15 krajów potwierdziło swój udział w 15. Bałtyckich Targach Militarnych BALT-MILITARY-EXPO, które odbędą się w Gdańsku w dniach 25-27 czerwca 2018 r. Targom towarzyszą Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON oraz Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ratownictwa Medycznego RESCUE EXPO.

Targi BALT-MILITARY-EXPO są nierozerwalnie związane z morzem i wybrzeżem. Koncentrują się na tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemach obronnych i ratownictwa na morzu i lądzie. Targi organizowane są w ścisłej współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz  Inspektoratem Marynarki Wojennej. W tegorocznej edycji udział biorą czołowi producenci i dostawcy najnowszej generacji uzbrojenia, sprzętu oraz wyposażenia z Danii, Francji, Irlandii,  Kanady, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i z Polski.

Targom BALT-MILITARY-EXPO towarzyszą konferencje i wystawy:

  • VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON
  • 4. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ratownictwa Medycznego RESCUE EXPO

BALT-MILITARY-EXPO to nie tylko targi, konferencje i wystawy, ale także widowiskowe pokazy działań antyterrorystycznych i ratowniczych na wodach Morskiego Portu Gdynia nieopodal Skweru Kościuszki. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się prezentacja dynamicznego abordażu płynącego statku. Akcja ta będzie miała za zadanie odbicie z rąk porywaczy zakładników, a odbędzie się przy użyciu łodzi bojowych i śmigłowca.

 

BALT-MILITARY-EXPO 2018 |  www.baltmilitary.pl

25-26 czerwca, godz.10.00-17.00 | 27 czerwca, godz. 10.00-16.00

AMBEREXPO | ul. Żaglowa 11, Gdańsk

Zobacz więcej

Creotech centrum kompetencyjnym CERN

Firma otrzymała warte ponad 0,5 mln złotych zlecenie na dostawę zaawansowanych systemów elektroniki pomiarowej na potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Kilka tygodni wcześniej spółka Croetech Instruments S.A. zawarła także z CERN 3-letnią umowę ramową dotyczącą projektowania elektroniki pomiarowej zyskując, jako pierwsza firma w naszej części Europy, status centrum kompetencyjnego tej najbardziej prestiżowej jednostki badawczej na świecie.

Creotech Instruments coraz silniej rozwija swoją współpracę z wiodącymi jednostkami naukowymi w Europie i na świecie. W 2017 roku firma zrealizowała już znaczną dostawę zaawansowanej elektroniki pomiarowej dla super nowoczesnego centrum naukowego ELI w Republice Czeskiej. Odbiorcą sprzętu był Instytut Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, który prowadzi projekt ELI: EXTREME LIGHT INFRASTRUCTURE, zwany czeską „Gwiazdą Śmierci”. Wartość zlecenia, obejmującego dostawę niemal 200 podzespołów zaawansowanej elektroniki pomiarowej, przekroczyła 0,5 mln złotych.

W tym roku technologiczna firma z Piaseczna dostarczyła także instrumenty pomiarowe do brazylijskiego synchrotronu Sirius. Wartość tego zlecenie wyniosła około 3 mln PLN i obejmowała kilkaset różnych modułów pomiarowych.

Zobacz więcej

Powstało Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych

4 stycznia 2018 r. na terenie Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych. Głównym zadaniem centrum będzie kompleksowe zapewnienie dostępności i sprawności urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) dla wszystkich typów statków powietrznych użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP. (...)

Uchwałę o utworzeniu centrum kompetencyjnego zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. podjął 20 grudnia 2017 roku. Koncepcja jego powołania została wypracowana wspólnie przez szefostwo Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, WCBKT S.A. oraz Biuro Platform Lotniczych Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. 

Zobacz więcej

Huta Stalowa Wola S.A. podpisała kolejny kontrakt

W dniu 28.12.2017 r. w siedzibie Inspektoratu Uzbrojenia Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę na dostawę Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia (AWRU) na kwotę ponad kilkudziesięciu milionów złotych. Wojsko Polskie otrzyma wsparcie logistyczne w postaci pojazdu, który służyć będzie do wykonywania niezbędnej diagnostyki oraz napraw w warunkach polowych sprzętu już dostarczanego w ramach realizacji programu „RAK”. Konfiguracja KMO przewiduje dostawę po 1 egz. pojazdu AWRU na każdy moduł.

Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia to pojazd zbudowany w oparciu o podwozie JELCZ 6x6, z kontenerem wyposażonym w niezbędny sprzęt, w tym elektroniczny, do realizacji przeglądów i napraw wraz z podstawowym magazynem elementów zamiennych, dodatkowo jest wyposażony w system teleinformatyczny i łączności, który w sposób zautomatyzowany komunikuje się ze szczeblem dowodzenia. 

Zobacz więcej

Robot TRM i urządzenie EXPLORER dla Biura Ochrony Rządu

W drugiej połowie grudnia 2017 Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę robota mobilnego TRM® w kompletacji 3 roboty i 1 stanowisko operatorskie oraz 7 sztuk zmodernizowanego urządzenia EXPLORER. Urządzenia posłużą funkcjonariuszom BOR m.in. do przeprowadzania  rozpoznania pirotechnicznego. To kolejne urządzenia Instytutu PIAP, które wesprą pracę BOR.

TRM® Taktyczny Robot Miotany to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. TRM® powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. TRM® może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. TRM® utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże.

EXPLORER  to urządzanie do inspekcji miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych. W zastosowaniach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek może być wykorzystywany m.in. do: rozpoznania podwozi samochodowych, szybów wentylacyjnych, studzienek kanalizacyjnych, korytarzy technicznych czy innych miejsc poddawanych kontroli.

EXPLORER składa się ze zdalnie sterowanej kamery i wysięgnika teleskopowego o długości operacyjnej od 1 do 1,85 m.

Zobacz więcej

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor

W środę, 20 grudnia, w Porcie Wojennym w Gdyni odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor. To pierwsza z czterech jednostka typu Kobben, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat.

W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.

Uroczystość opuszczenia bandery na ORP Kondor odbędzie się 20 grudnia o godzinie 09:00 w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. W uroczystości weźmie udział Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel, przedstawiciele dowództwa 3. Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Bojowych, załoga okrętu oraz zaproszeni goście. Zgodnie z tradycją bandera wojenna z ORP Kondor trafi do Muzeum Marynarki Wojennej. Po wycofaniu z eksploatacji okręt zostanie przekazany Agencji Mienia Wojskowego.

Zobacz więcej

Lubawa Armenia z kontraktem na 1,7 mln USD

14 grudnia Lubawa Armenia podpisała umowę z Ministerstwem Obrony Armenii na dostawę sprzętu specjalistycznego o wartości 1,7 mln USD.

Wyroby wyprodukowane zostaną w zakładach Lubawy Armenia w Charentsavan i trafią do służb mundurowych w Republice Armenii.

- Kontrakt procedowany był już od dłuższego czasu, ostatecznie zakończył się pozytywną decyzją Rządu Armenii, który jest naszym partnerem w całym przedsięwzięciu. Jest to bardzo dobra wiadomość i mam nadzieję, że ta decyzja otworzy nam drzwi do kolejnych kontraktów w regionie – skomentował Marcin Kubica, Prezes Lubawy S.A.

Działająca od 2013 r. Lubawa Armenia jest spółką joint-venture, w której 51% udziałów posiada Lubawa S.A., natomiast pozostałe 49% należy do “Charentsavan Machine-tool Factory” OJSC - firmy kontrolowanej przez Ministerstwo Obrony Republiki Armenii. Ormiańska filia Lubawy zajmuje się produkcją m. in. siatek maskujących, namiotów oraz systemów ochrony indywidualnej, których niewielkie dostawy realizowała już w poprzednich latach.

- Nasza spółka jest pierwszą inwestycją zagraniczną w tej branży na terenie Armenii. Inwestycje w obronność są tam bardzo potrzebne, dlatego też wciąż pokładamy nadzieje w tym podmiocie. Dzięki niemu prowadzimy również promocję naszych produktów w innych krajach, m. in. w Gruzji czy Kazachstanie – dodaje Marcin Kubica.

Zobacz więcej

Robot IBIS® dla Straży Granicznej w Krakowie i Rzeszowie

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawy mobilnych robotów IBIS® wraz z wyposażeniem dodatkowym dla Straży Granicznej w Krakowie i Rzeszowie. To kolejne roboty PIAP, które zwiększą bezpieczeństwo na terenie portów lotniczych w Polsce.

Roboty IBIS® wspierają funkcjonariuszy lotniczych przejść granicznych m.in.: w rozpoznaniu pozostawionych bagaży, wywiezieniu ich w miejsce przeznaczone do neutralizacji i samej neutralizacji. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu mogą być wykorzystane do wydawania poleceń na odległość lub negocjowania z potencjalnym przestępcą lub zakładnikiem.

Roboty IBIS® z Placówek Straży Granicznej w Krakowie i Rzeszowie, dołączyły do grona robotów już służących na lotniskach w Polsce. Dla przypomnienia: są to lotniska w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Modlinie i Wrocławiu.

IBIS® jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. W Straży Granicznej zyskał uznanie dzięki dużemu udźwigowi manipulatora i dużej prędkości.

Zobacz więcej

Kolejny robot PIAP GRYF® dla Komendy Głównej Policji

W pierwszym tygodniu grudnia 2017 r Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę robota PIAP GRYF®do Komendy Głównej Policji.

To kolejny robot, który wesprze pracę policyjnych pirotechników przy rozpoznaniu i neutralizacji ładunków niebezpiecznych. Robot PIAP GRYF® w kompletacji dedykowanej dla zespołów minersko - pirotechnicznych pozwala na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego, rentgena czy strzelby. Technik bombowy może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota takich jak: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon.  W przypadku zakłóceń radiowych pracę ułatwi automatyczna nawijarka z przewodem światłowodowym.

Zobacz więcej

Przekazanie ORP Kormoran Marynarce Wojennej

Kilka tygodni temu, na wodach Zatoki Gdańskiej, pomyślnie zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy badania kwalifikacyjne nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran”. Potwierdziły one wymagania kontraktowe okrętu do realizacji jego głównych zadań, tj. poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, przeprowadzania jednostek morskich przez akweny zagrożone minami oraz obrony przeciwminowej okrętów i statków podczas przejścia morzem. Okręt budowany przez konsorcjum, którego trzon tworzą stocznia Remontowa Shipbuilding (lider) oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM) w dniu 17 listopada br. został formalnie przekazany Marynarce Wojennej.

Zobacz więcej

MON kupuje uderzeniowe Warmate

Według ostrożnych prognoz szefów Grupy WB w bieżącym roku liczba użytkowników bezzałogowego systemu Warmate sięgnąć powinna dziesięciu. Z pewnością pomoże w tym dzisiejszy kontrakt związany z dostawą tego „drona-kamikadze” do Wojska Polskiego. Warmate wejdzie zatem na uzbrojenie drugiej już armii NATO, zresztą prezesi bez zbytniej przesady określają swój produkt, że sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Widać to choćby po możliwościach produkcyjnych firmy, zlecenie dla polskiej armii planuje się zrealizować do połowy przyszłego roku, a jak powiedział w dniu dzisiejszym prezes zarządu WB Piotr Wojciechowski – może nawet wcześniej. Dopiszmy, że mowa o 1000 bezzałogowców. 

Zobacz więcej

Od hitlerowskiego Wampira do najnowocześniejszych noktowizorów świata

Wielka Wojna. To ona dała pierwszy sygnał, który pokazywał w praktyce jak bardzo technologia zmienia losy walk na froncie i poza nim – była to wojna kontrastów i absurdów. Technologia była gdzieś w połowie drogi między szablą, a karabinem maszynowym, co czasem tworzyło kuriozalne sytuacje. W nocy walki były dużo mniej intensywne ze względu na bardzo słabą widoczność – wtedy do akcji wkraczały ewentualnie jedynie małe odziały, które zakradały się za okopy wroga.

Dlatego już w 1939 roku III Rzesza miała w swoich laboratoriach prototyp pierwszego noktowizora w historii. Nie był on jednak przystosowany do użytku przez żołnierzy piechoty – początkowo był częścią celownika montowanego na działach przeciwpancernych oraz PaK 40 czy niszczycielach Marder II.

Zobacz więcej

Pomyślnie zakończone próby pocisku kierowanego Brimstone zwiększają zdolności samolotu Eurofighter Typhoon

Seria odpaleń precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powierzchnia Brimstone z głowicami bojowymi, przenoszonych przez Eurofightera Typhoona, zakończyła się sukcesem, zwiększając zdolności samolotu.
Próby prowadzone przez dział Military Air & Information BAE Systems w Warton, w hrabstwie Lancashire, w Wielkiej Brytanii, stanowią część programu nowych ulepszeń, które zostaną wprowadzone przez Royal Air Force (RAF, królewskie siły powietrzne Wielkiej Brytanii), zapewniając Typhoonowi miejsce w czołówce pod względem zdolności bojowych. Brimstone jest bronią do punktowego niszczenia celów powierzchniowych, gwarantującą małe zniszczenia poboczne, jeszcze bardziej zwiększającą sprawdzone w boju zdolności Typhoona do wykonywania różnorodnych zadań podczas jednej misji. Obecnie planowane są kolejne etapy prac nad pociskiem Brimstone – w tym ocena przez RAF w połowie 2018 r. – przed wprowadzeniem go do służby.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter