Aktualności

Oświadczenie Targów Kielce

Kielce, 19.06.2020 r.

Oświadczenie

 

Informujemy, że treść oświadczenia przekazana do Mediów przez Polską Grupę Zbrojeniową nie została uzgodniona z Zarządem Targów Kielce. Na spotkaniu 18 czerwca 2020 roku prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia z prezesem Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Andrzejem Kensbokiem ustalono jak poniżej: 

Zarządy Targów Kielce i Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. ustaliły, że decyzja związana z rezygnacją z udziału Partnera Strategicznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w tegorocznej edycji MSPO zostaje zawieszona.

W drugiej połowie lipca Partnerzy podejmą stosowne kroki w zależności od aktualnej sytuacji pandemicznej. W przypadku, o ile sytuacja na to pozwoli, MSPO odbędzie się w zaplanowanym terminie 8-11.09.2020.  Jeśli sytuacja pandemiczna pogorszy się MSPO 2020 zostanie odwołane.

W spotkaniu udział wziął poseł Ziemi Świętokrzyskiej, wiceminister Spraw Zagranicznych dr Piotr Wawrzyk.

 

                                                                                                          Targi Kielce

 

Zobacz więcej

Targi POLSECURE już od 24 do 26 listopada w Targach Kielce.

Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu.

Nowe wydarzenie jest dedykowane Policji oraz wszystkim służbom odpowiedzialnym za szeroko rozumiane bezpieczeństwo publiczne i ochronę przed zagrożeniami występującymi głównie wirtualnie ale również w świecie rzeczywistym. Klientami targów poza Policją będą Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, GOPR, WOPR, TOPR, służba więzienna, służby wywiadu, ochrony portów i lotnisk, agencje ochrony, agencje detektywistyczne, Straż Miejska, przedstawiciele władz samorządowych - miast, gmin, powiatów, uczelnie, szkoły policyjne i mundurowe.

Zobacz więcej

MSPO 2020 bez zmian

Przygotowania do Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaplanowanego na wrzesień 2020 trwają. Na 5 miesięcy przed wystawą udział potwierdziło przeszło 100 firm z Polski i ze świata, na powierzchni niemal 6.000 mkw. Partnerem strategicznym Salonu jest Polska Grupa zbrojeniowa, organizacja wydarzenia przebiega we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Ten stan przygotowania jest adekwatny do odpowiedniego okresu w latach poprzednich.


Obok polskich firm w Targach Kielce pojawią się przedstawiciele Niemiec, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Wśród nich największe, międzynarodowe firmy zbrojeniowe takie jak Kongsberg Defence and Aerospace AS, Nammo AS, MBDA, Rheinmetall AG, Raytheon, Lockheed Martin Corporation, Boeing, Saab Technologies Poland.

Zobacz więcej

Książka ZBRODNIA Podgaje 1945 już w sprzedaży!

Od dziś w naszym sklepie mogą Państwo zakupić książkę ZBRODNIA Podgaje 1945.

Cena książki zawiera koszty wysyłki Pocztą Polską listem poleconym. Zapraszamy do naszego sklepu. 

Wydarzenia, do jakich doszło w rejonie wsi Podgaje na przełomie stycznia i lutego 1945 roku są główną osią narracji najnowszej książki Roberta Wróblewskiego, zatytułowanej „Zbrodnia. Podgaje 1945”. Autor skupił się tu na szczegółowym opisie walk o wieś Podgaje oraz tragicznym epizodzie z nimi związanym - wzięciem do niewoli, a następnie zamordowaniem grupy żołnierzy Wojska Polskiego. Jednocześnie wydarzenia w Podgajach zostały ukazane w szerszym kontekście walk o linię rzeki Gwdy oraz bojów o miasta Złotów i Jastrowie. Autor oparł swe opracowanie o archiwalia polskie, rosyjskie, niemieckie i łotewskie, jak również dotarł do akt śledztw i zeznań świadków wydarzeń w Podgajach tragicznej zimy 1945 roku.

 

Zobacz więcej

Prenumerata czasopism na 2020 rok

Aby zaprenumerować nasze czasopisma należy wpłacić stosowną kwotę na konto wydawnictwa:

Magnum X sp. z o. o.
al. Stanów Zjednoczonych 51, 04-028 Warszawa
Numer Rachunku: 51 1240 6146 1111 0000 4743 1548

Prosimy podać imię i nazwisko, pełny adres wraz z kodem pocztowym oraz tytuły prenumerowanych czasopism wraz z okresem prenumeraty i numerem od którego ma się rozpocząć prenumerata (przykładowo - „NTW – prenumerata na 12 m-cy, od 1/2020”).

W celu zaprenumerowania czasopism, można skorzystać także z naszego sklepu internetowego www. sklep.magnum-x.pl. W przypadku zamówienia prenumeraty za pośrednictwem sklepiku internetowego obowiązuje inny numer konta, który otrzymacie Państwo w e-mailu z potwierdzeniem złożenia zamówienia.

Prenumerata krajowa

PRENUMERATA 2020

  • Nowa Technika Wojskowa:
    prenumerata na 12 miesięcy, razem 12 numerów w tym 2 numery gratis – 149 PLN.
  • Technika Wojskowa Historia + Technika Wojskowa Historia Numery Specjalne:
    prenumerata na 12 miesięcy, razem 12 numerów w tym 2 numery gratis – 185 PLN.

  • Lotnictwo:
    prenumerata na 12 miesięcy, razem 12 numerów w tym 2 numery gratis  – 189 PLN.

  • Morze, Statki i Okręty :
    prenumerata na 12 miesięcy, razem 6 numerów w tym 1 numer gratis – 99  PLN.

  • Strzał:
    prenumerata na 12 miesięcy, razem 6 numerów w tym 1 numer gratis – 75 PLN.

Korzyści płynące z prenumeraty krajowej:

  • cena czasopisma w prenumeracie jest niższa niż w sprzedaży detalicznej;
  • wydawca pokrywa koszt wysyłki;
  • gwarantujemy niezmienną cenę;
  • czytelnik ma gwarancję, że otrzyma każdy numer czasopisma;
  • czasopismo dostarczane jest bezpośrednio do domu, bez konieczności poszukiwania.

Zobacz więcej

Roboty TRM® dla Portów lotniczych w Świdniku k/Lublina i w Bydgoszczy.

ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP zrealizował zamówienie na Taktyczne Roboty Miotane TRM® dla Straży Granicznej.

Pod koniec października 2019 roku ŁUKASIEWICZ - Instytut PIAP dostarczył do kolejnych Placówek Straży Granicznej w kraju taktyczne roboty miotane TRM®. Roboty otrzymali funkcjonariusze Zespołów Interwencji Specjalnych portu lotniczego w Świdniku k/Lublina i w Bydgoszczy. Tym samym ten model robota dołączył do bliźniaczych konstrukcji PIAP służących na lotniskach: w Warszawie, Krakowie i Modlinie. Od ponad pięciu lat pogranicznicy szkoleni są z taktyki wykorzystania robotów miotanych TRM® w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

TRM® Taktyczny Robot Miotany to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. TRM® powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. TRM® może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. TRM® utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże.

Zobacz więcej

W dniach 18-20 października w Targach Lublin odbędzie się wydarzenie „Militaria – Wystawa Historyczna”.

Nie wiesz jak spędzić weekend? Przyjdź na niezwykłe spotkanie z historią. W dniach 18-20 października w Targach Lublin odbędzie się wydarzenie „Militaria – Wystawa Historyczna”.

200 rekonstruktorów, 15 grup rekonstrukcji historycznych, 13 ścieżek edukacyjnych, setki modeli pojazdów wojskowych oraz mnóstwo pamiątek i eksponatów muzealnych. Do tego wyjątkowe pokazy i spotkania z gośćmi specjalnymi.

Historia na żywo

Tegoroczna edycja zainteresuje zarówno dorosłych jak i najmłodszych miłośników historii. Zwiedzający zobaczą pokazy kucia broni, walki z szablą, prezentacje musztry i pokaz mody międzywojennej. Odbędzie się pokaz gier strategicznych oraz wystawa pamiątek z Powstania Warszawskiego. Nie zabraknie również stałych punktów programu takich jak, giełda kolekcjonerska, wystawa modelarstwa, odzież taktyczna oraz wykrywacze metali.

„Militaria” to również liczne atrakcje dla najmłodszych, możliwość dotknięcia historii „na żywo” oraz udział w specjalnie dedykowanych ścieżkach edukacyjnych.

Ostra jazda

Na wystawie znajdą się m.in. modele pojazdów wojskowych oraz prawdziwe pełnowymiarowe eksponaty, legendarne motocykle WSK, brytyjski samolot ćwiczebny, czołg Leopard 1A5, samochód pancerny z Powstania Warszawskiego, samochód pancerny Ford 1920, pojazdy taktyczne i specjalistyczne. Będzie również możliwość przejażdżki niektórymi pojazdami!

Zobacz więcej

11 października zapraszamy na NOC W INSTYTUCIE LOTNICTWA.

11 października zapraszamy na NOC W INSTYTUCIE LOTNICTWA.

Na imprezie będzie obecny m.in. namiot promocyjny naszego wydawnictwa - Magnum X.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprasza na największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną – 10. Noc w Instytucie Lotnictwa. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będą tajemnice kosmosu. Wydarzenie odbędzie się 11 października 2019 r. w Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Lotnictwa w Warszawie, al. Krakowska 110/114 w godzinach 17:00 – 23:00.

Szczegóły: http://nocwinstytucielotnictwa.pl/

Zobacz więcej

Warszawskie Forum Bezpieczeństwa rozpocznie się już 2 października!

Już 2 października rozpocznie się Warsaw Security Forum 2019 roku. Wśród ponad 1500 gości z całego świata jest 24 przedstawicieli administracji zagranicznej, oficjalna delegacja Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a także światowej klasy eksperci.
Nieprzerwanie od 2014 r. na kilka dni Warszawa staje się regionalnym, a wręcz światowym centrum dyskusji nt. bezpieczeństwa. Forum przyciąga przedstawicieli regionalnych ośrodków analityczno-badawczych, przedstawicieli administracji, przemysłu oraz ekspertów wojskowych i cywilnych.

Warsaw Security Forum zakorzenione jest w dialogu transatlantyckim i wspieraniu stosunków z USA i Europą, jako głównych osi doktryny bezpieczeństwa Polski. Dlatego też, z okazji 70 rocznicy powstania NATO, na Forum będą szeroko dyskutowane nie tylko bieżące potrzeby Sojuszu, ale także zagrożenia w średniej i długiej perspektywie.
Tematy poruszanych zagadnień obejmą obszary od polityk modernizacji sił zbrojnych w krajach NATO, przez problematykę z zakresu cyberbezpieczeństwa, wojen hybrydowych, utrzymywania stabilności i ładu społecznego, aż po zagadnienia z zakresu polityki zagranicznej. Po raz pierwszy w Polsce, w kontekście polityki bezpieczeństwa, rozważeniom poddane zostaną przemiany technologiczne i wpływ np. sztucznej inteligencji na kontrakt społeczny społeczeństw Zachodu.

Zobacz więcej

ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP zrealizował kontrakt dla Sił Zbrojnych Wietnamu.

ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP zrealizował zamówienie na roboty mobilne EXPERT-S wraz z pojemnikami przeciwwybuchowymi VERA i ambulansami pirotechnicznymi.

Na początku września 2019 roku ŁUKASIEWICZ - Instytut PIAP zakończył realizację zamówienia trzech niezależnych zestawów wyposażenia pododdziałów minersko-pirotechnicznych dla Sił Zbrojnych Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

W skład poszczególnego zestawu wchodziły:

  • Robot mobilny, wspomagająco – neutralizujący EXPERT-S
  • Ambulans pirotechniczny z pełną gamą wyposażenia niezbędnego do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z różnego rodzaju ładunkami wybuchowymi.
  • Wentylowany pojemnik przeciwwybuchowy VERA

Robot mobilny EXPERT-S służy do przeprowadzania operacji w środkach transportu. Konstrukcja urządzenia godzi ze sobą dwa sprzeczne wymogi: mała baza mobilna umożliwia manewrowanie w wąskich przestrzeniach, a trzymetrowy manipulator umożliwia podejmowanie obiektów z miejsc trudnodostępnych. Innowacją w robocie są rozkładane stabilizatory boczne umożliwiające zablokowanie położenia bazy mobilnej. Urządzenie wyposażone jest w 6 kamer, a gąsienice przednie (o zmiennym, zdalnie sterowanym nachyleniu) zapewniają stabilność konstrukcji przy pokonywaniu wysokich przeszkód oraz schodów.

 

Zobacz więcej

Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE” | Lublin, 25-26 września 2019

W dniach 25-26 września 2019 r. w Targach Lublin odbędzie trzecia edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic. GRANICE 2019 to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone prezentacji formacji działających na granicach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konferencji i targów będzie bezpieczeństwo finansowe i gospodarcze na polskich granicach oraz granicy zewnętrznej UE.

Wiodącym partnerem merytorycznym tegorocznej edycji Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic jest Krajowa Administracja Skarbowa, a także podlegająca jej Służba Celno-Skarbowa, która obecnie przechodzi proces intensywnej modernizacji technicznej. KAS planuje i wdraża szereg interesujących dla producentów rozwiązań w ramach programów: „Cyfrowa Granica”; „Porty 24”; oraz „TORY 24”. Będą to tematy konferencji towarzyszącej wydarzeniu.

Wydarzenie dedykowane jest szczególnie pracownikom i funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej, a także innym służbom mundurowym. Na wydarzeniu pojawią się także funkcjonariusze Służby Więziennej, Policji, Straży Ochrony Kolei oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Organizatorzy zapraszają również pracowników urzędów państwowych i samorządowych, uczelni wyższych dziennikarzy i ekspertów.

Dopełnieniem konferencji będą targi, podczas których zaprezentują się krajowi i zagraniczni producenci szeroko rozumianego wyposażenia, urządzeń i  technologii, przeznaczonych dla funkcjonariuszy służb granicznych, celnych oraz kontroli sanitarnej i weterynaryjnej na granicach.

Zobacz więcej

Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”

W dniach 25-26 września 2019 r. w Targach Lublin odbędzie III edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „GRANICE”. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone różnym aspektom ochrony granic oraz prezentacji formacji działających na granicach, ich zadań, wyzwań oraz współpracy z innymi instytucjami.

Wiodącym partnerem merytorycznym tegorocznej edycji wydarzenia GRANICE 2019 jest Krajowa Administracja Skarbowa i podlegająca jej Służba Celno-Skarbowa, która przechodzi proces intensywnej modernizacji technicznej.  KAS planuje i wdraża szereg interesujących dla producentów rozwiązań w ramach programów: „Cyfrowa Granica”; „Porty 24”;
„TORY 24”. Będą to tematy konferencji towarzyszącej wydarzeniu oraz okazje do prezentacji przez producentów swoich rozwiązań i propozycji technologicznych w tych obszarach.

Dopełnieniem konferencji będą targi, podczas których zaprezentują się krajowi i zagraniczni producenci szeroko rozumianego wyposażenia, urządzeń i  technologii, w tym IT, przeznaczonych dla funkcjonariuszy służb granicznych, celnych oraz kontroli sanitarnej i weterynaryjnej na granicach.

Zobacz więcej

Huta Stalowa Wola S.A. z zamówieniem na dostawy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych

Huta Stalowa Wola S.A. podpisała z Inspektoratem Uzbrojenia wartą ponad sto milionów złotych umowę na dostawę Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych na potrzeby modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych RAK.

Umowa przewiduje dostawę 24 sztuk Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA) w latach 2019 – 2020. Wozy te przeznaczone są do realizacji zadań z zakresu zaopatrywania kompanijnego modułu ogniowego w amunicję. Dotyczy to zarówno przewozu amunicji, jak i jej zmechanizowanego załadunku i rozładunku. 

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne stanowią element Kompanijnego Modułu Ogniowego RAK. AWA jest oparty na samochodzie ciężarowym JELCZ 882.53, z dwuosobową opancerzoną kabiną. Podwozie jest wyposażone w hakowy system załadowczy kontenerów, pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej i zewnętrznej, urządzenie filtrowentylacyjne, odbiornik nawigacji satelitarnej i stanowisko karabinu maszynowego. Wyposażenie nadwozia stanowi 6 palet specjalnych do przewożenia amunicji 120 mm.

Zobacz więcej

Sukces Teldatu

Firma Teldat po raz drugi z rzędu otrzymała od Raytheon Integrated Defense Systems nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest najlepszym dostawcom amerykańskiego koncernu za spełnianie wysokich kryteriów jakościowo-technicznych i proceduralno-wykonawczych. Bydgoska spółka jest jedyną polską firmą, którą uhonorowano tym laurem.

21 maja w Bostonie, w stanie Massachusetts w USA, odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Supplier Excellence Award”, którymi Raytheon Integrated Defense Systems od wielu lat honoruje swoich dostawców, którzy najlepiej wypełniają bardzo wysokie kryteria jakościowo-techniczne i proceduralno-wykonawcze stawiane przez koncern.

W tym roku jedną z firm, które otrzymały nagrodę - „4-Star Supplier Excellence Award”, został Teldat z Bydgoszczy. Spółka, która od 2016 roku dostarcza Raytheonowi routery, zapewniające zestawom rakietowym i przeciwlotniczym Patriot najwyższej klasy sieciocentryczną łączność, nie tylko została tym laurem uhonorowana drugi raz z rzędu! Jest również jedynym polskim podmiotem wyróżnionym w ten sposób przez amerykańskiego giganta zbrojeniowego.

Zobacz więcej

Lotniczo na niebie i na ziemi! Air Fair 2019

XII Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR odbędzie się 17 i 18 maja 2019 r. na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. W tym roku poza wystawą statyczną sprzętu przygotowaliśmy naprawdę odlotowe atrakcje.
 
Pierwszy dzień AIR FAIR, czyli 17 maja, dedykowany jest wyłącznie Wystawcom i zaproszonym gościom. Swoje stoiska i eksponaty zaprezentuje prawie 100 wystawców. Goście uczestniczyć będą w sympozjum, którego myślą przewodnią będą innowacje i kierunki rozwoju lotnictwa. Wystawa rozpocznie się o godzinie 10.00 i trwać będzie do godziny 17.00.
 
Natomiast 18 maja Wystawa będzie otwarta dla wszystkich chętnych (wstęp bezpłatny). Rozpoczęcie zaplanowane jest na godzinę 10.00, a zakończenie na 16.00. Poprzednia edycja, która odbyła się w 2017 roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem i zgromadziła dziesiątki tysięcy uczestników.
 
Dla uczestników dnia otwartego przygotowano odlotowe atrakcje. Na bydgoskim niebie odbędą się trzy pokazy lotnicze! Wystąpi Maciej Smólski na extra 330sc w pokazie mocnego freestylu, a także Piotr Kowalski, który spędził w powietrzu już ponad 7000 godzin, wykona pokaz dynamiczny na samolocie Yak3, który jest najszybszym i najmocniejszym samolotem tłokowym w Polsce, nie zabraknie również 3AT3, czyli grupy latającej na samolotach Aero AT-3, to prawdziwy majstersztyk pilotażu i najciaśniej latająca formacja w kraju!
 
Poza pokazami lotniczymi dużo będzie działo się również na ziemi. Tu każdy będzie mógł zobaczyć samoloty wojskowe oraz sprzęt logistyczny. Zaprezentuje się także jedna z jednostek Wojsk Specjalnych – Formoza. Jak co roku będzie można usiąść za sterami samolotów odrzutowych albo wejść do czołgu. Znajdzie się również coś dla najmłodszych, którzy będą mogli pomalować kadłub samolotu lub...

Zobacz więcej

IX Międzynarodowa Konferencja Policyjna Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2019

W dniach 8-10 maja w Warszawskim Centrum Expo XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz towarzyszące jej Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2019. 150 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje unikalne rozwiązania i technologie wykorzystywane na rzecz obrony bezpieczeństwa publicznego. Konferencja oraz Targi EUROPOLTECH mają charakter specjalistyczny i dedykowane są profesjonalistom z dziedzin objętych tematyką targową. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji oraz we współdziałaniu ze służbami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, formacjami bezpieczeństwa państwa, Wojskami Specjalnymi i Żandarmerią Wojskową. W ramach ekspozycji targowej eksperci wszystkich służb będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi ofertami sprzętu i wyposażenia z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, łączności, teleinformatyki, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz sprzętu i uzbrojenia dla Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i oddziałów antyterrorystycznych. Zaprezentowane zostaną rozwiązania technologiczne zwiększające skuteczność walki z przestępczością oraz wzmacniające bezpieczeństwo osobiste funkcjonariuszy.

EUROPOLTECH.PL
miejsce: Centrum EXPO XXI, Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa
godziny otwarcia targów: 8-9 maja 10.00-17.00 / 10 maja 10.00-16.00

Zobacz więcej

Wisła z pierwszymi wykonawczymi umowami offsetowymi

Pięć umów związanych z realizacją zapisów offsetu z I fazy programu Wisła zostało podpisanych 26 marca br. na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w podwarszawskiej Zielonce. Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz czterech spółek wchodzących w skład Grupy zawarli porozumienia z amerykańskim Lockheed Martin.

W tym miejscu należy zacząć nietypowo od przypomnienia. Podpisanie 28 marca 2018 roku umowy na dostawy dwóch baterii systemu IBCS/Wisła (trio w postaci systemu dowodzenia IBCS, systemu obrony powietrznej PAC-3+ oraz pocisku PAC-3MSE) poprzedziło sankcjonowane prawem wcześniejsze podpisanie umów offsetowych. Prócz polskiego MON, stronami porozumień offsetowych był Raytheon Company (reprezentujący także dostawcę systemu IBCS – Northrop Grumman) oraz właśnie Lockheed Martin Global Inc. Ten ostatni zobowiązał się do 15 projektów offsetowych obowiązujących jak informowano przez okres 10 lat. Jak wówczas argumentowano, pozyskane zdolności pozwolić mają na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3MSE, produkcję wybranych elementów pocisków PAC-3MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem użytkowanych w Siłach Powietrznych samolotów F-16 Jastrząb. 

Zobacz więcej

10 robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji

15 marca br. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę 10 robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji. Zrealizowany kontrakt dotyczył dziewięciu średnich robotów PIAP GRYF® oraz jednego dużego robota pirotechnicznego IBIS®. Warto dodać, że jest to pierwszy robot IBIS®, zakupiony przez Policję.

Roboty PIAP GRYF® i IBIS® dostarczone zostały z wyposażeniem dedykowanym dla zespołów minersko – pirotechnicznych. Pozwala ono na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego, rentgena czy strzelby. Technik bombowy może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota takich jak: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. W przypadku zakłóceń radiowych pracę ułatwi automatyczna nawijarka z przewodem światłowodowym.

Zobacz więcej

Polskie Siły Powietrzne tracą kolejny myśliwiec MiG-29

4 marca około godziny 14.00 w okolicach miejscowości Drgicz i Stoczek w Województwie Mazowieckim doszło do katastrofy samolotu myśliwskiego MiG-29M z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Pilot katapultował się i przeżył. Został odnaleziony przez służby ratownicze w stanie dobrym. Przewieziono go do szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie, gdzie przechodzi badania.

Do wypadku doszło cztery minuty po starcie z bazy w Mińsku Mazowieckim. Lot miał charakter kontrolno-pomiarowy. MiG-29 spadł na terenie zalesionym, około 1,5 kilometra od najbliższych zabudowań. Nie ma innych poszkodowanych. Maszyna została całkowicie zniszczona.

Tekst: Marcin Strembski

Foto: Ratownictwo Powiatu Węgrowskiego

 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter