Aktualności

Sukces Teldatu

Firma Teldat po raz drugi z rzędu otrzymała od Raytheon Integrated Defense Systems nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest najlepszym dostawcom amerykańskiego koncernu za spełnianie wysokich kryteriów jakościowo-technicznych i proceduralno-wykonawczych. Bydgoska spółka jest jedyną polską firmą, którą uhonorowano tym laurem.

21 maja w Bostonie, w stanie Massachusetts w USA, odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Supplier Excellence Award”, którymi Raytheon Integrated Defense Systems od wielu lat honoruje swoich dostawców, którzy najlepiej wypełniają bardzo wysokie kryteria jakościowo-techniczne i proceduralno-wykonawcze stawiane przez koncern.

W tym roku jedną z firm, które otrzymały nagrodę - „4-Star Supplier Excellence Award”, został Teldat z Bydgoszczy. Spółka, która od 2016 roku dostarcza Raytheonowi routery, zapewniające zestawom rakietowym i przeciwlotniczym Patriot najwyższej klasy sieciocentryczną łączność, nie tylko została tym laurem uhonorowana drugi raz z rzędu! Jest również jedynym polskim podmiotem wyróżnionym w ten sposób przez amerykańskiego giganta zbrojeniowego.

Zobacz więcej

Lotniczo na niebie i na ziemi! Air Fair 2019

XII Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR odbędzie się 17 i 18 maja 2019 r. na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. W tym roku poza wystawą statyczną sprzętu przygotowaliśmy naprawdę odlotowe atrakcje.
 
Pierwszy dzień AIR FAIR, czyli 17 maja, dedykowany jest wyłącznie Wystawcom i zaproszonym gościom. Swoje stoiska i eksponaty zaprezentuje prawie 100 wystawców. Goście uczestniczyć będą w sympozjum, którego myślą przewodnią będą innowacje i kierunki rozwoju lotnictwa. Wystawa rozpocznie się o godzinie 10.00 i trwać będzie do godziny 17.00.
 
Natomiast 18 maja Wystawa będzie otwarta dla wszystkich chętnych (wstęp bezpłatny). Rozpoczęcie zaplanowane jest na godzinę 10.00, a zakończenie na 16.00. Poprzednia edycja, która odbyła się w 2017 roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem i zgromadziła dziesiątki tysięcy uczestników.
 
Dla uczestników dnia otwartego przygotowano odlotowe atrakcje. Na bydgoskim niebie odbędą się trzy pokazy lotnicze! Wystąpi Maciej Smólski na extra 330sc w pokazie mocnego freestylu, a także Piotr Kowalski, który spędził w powietrzu już ponad 7000 godzin, wykona pokaz dynamiczny na samolocie Yak3, który jest najszybszym i najmocniejszym samolotem tłokowym w Polsce, nie zabraknie również 3AT3, czyli grupy latającej na samolotach Aero AT-3, to prawdziwy majstersztyk pilotażu i najciaśniej latająca formacja w kraju!
 
Poza pokazami lotniczymi dużo będzie działo się również na ziemi. Tu każdy będzie mógł zobaczyć samoloty wojskowe oraz sprzęt logistyczny. Zaprezentuje się także jedna z jednostek Wojsk Specjalnych – Formoza. Jak co roku będzie można usiąść za sterami samolotów odrzutowych albo wejść do czołgu. Znajdzie się również coś dla najmłodszych, którzy będą mogli pomalować kadłub samolotu lub...

Zobacz więcej

IX Międzynarodowa Konferencja Policyjna Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2019

W dniach 8-10 maja w Warszawskim Centrum Expo XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz towarzyszące jej Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2019. 150 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje unikalne rozwiązania i technologie wykorzystywane na rzecz obrony bezpieczeństwa publicznego. Konferencja oraz Targi EUROPOLTECH mają charakter specjalistyczny i dedykowane są profesjonalistom z dziedzin objętych tematyką targową. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji oraz we współdziałaniu ze służbami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, formacjami bezpieczeństwa państwa, Wojskami Specjalnymi i Żandarmerią Wojskową. W ramach ekspozycji targowej eksperci wszystkich służb będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi ofertami sprzętu i wyposażenia z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, łączności, teleinformatyki, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz sprzętu i uzbrojenia dla Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i oddziałów antyterrorystycznych. Zaprezentowane zostaną rozwiązania technologiczne zwiększające skuteczność walki z przestępczością oraz wzmacniające bezpieczeństwo osobiste funkcjonariuszy.

EUROPOLTECH.PL
miejsce: Centrum EXPO XXI, Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa
godziny otwarcia targów: 8-9 maja 10.00-17.00 / 10 maja 10.00-16.00

Zobacz więcej

Wisła z pierwszymi wykonawczymi umowami offsetowymi

Pięć umów związanych z realizacją zapisów offsetu z I fazy programu Wisła zostało podpisanych 26 marca br. na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w podwarszawskiej Zielonce. Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz czterech spółek wchodzących w skład Grupy zawarli porozumienia z amerykańskim Lockheed Martin.

W tym miejscu należy zacząć nietypowo od przypomnienia. Podpisanie 28 marca 2018 roku umowy na dostawy dwóch baterii systemu IBCS/Wisła (trio w postaci systemu dowodzenia IBCS, systemu obrony powietrznej PAC-3+ oraz pocisku PAC-3MSE) poprzedziło sankcjonowane prawem wcześniejsze podpisanie umów offsetowych. Prócz polskiego MON, stronami porozumień offsetowych był Raytheon Company (reprezentujący także dostawcę systemu IBCS – Northrop Grumman) oraz właśnie Lockheed Martin Global Inc. Ten ostatni zobowiązał się do 15 projektów offsetowych obowiązujących jak informowano przez okres 10 lat. Jak wówczas argumentowano, pozyskane zdolności pozwolić mają na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3MSE, produkcję wybranych elementów pocisków PAC-3MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem użytkowanych w Siłach Powietrznych samolotów F-16 Jastrząb. 

Zobacz więcej

10 robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji

15 marca br. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę 10 robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji. Zrealizowany kontrakt dotyczył dziewięciu średnich robotów PIAP GRYF® oraz jednego dużego robota pirotechnicznego IBIS®. Warto dodać, że jest to pierwszy robot IBIS®, zakupiony przez Policję.

Roboty PIAP GRYF® i IBIS® dostarczone zostały z wyposażeniem dedykowanym dla zespołów minersko – pirotechnicznych. Pozwala ono na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego, rentgena czy strzelby. Technik bombowy może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota takich jak: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. W przypadku zakłóceń radiowych pracę ułatwi automatyczna nawijarka z przewodem światłowodowym.

Zobacz więcej

Polskie Siły Powietrzne tracą kolejny myśliwiec MiG-29

4 marca około godziny 14.00 w okolicach miejscowości Drgicz i Stoczek w Województwie Mazowieckim doszło do katastrofy samolotu myśliwskiego MiG-29M z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Pilot katapultował się i przeżył. Został odnaleziony przez służby ratownicze w stanie dobrym. Przewieziono go do szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie, gdzie przechodzi badania.

Do wypadku doszło cztery minuty po starcie z bazy w Mińsku Mazowieckim. Lot miał charakter kontrolno-pomiarowy. MiG-29 spadł na terenie zalesionym, około 1,5 kilometra od najbliższych zabudowań. Nie ma innych poszkodowanych. Maszyna została całkowicie zniszczona.

Tekst: Marcin Strembski

Foto: Ratownictwo Powiatu Węgrowskiego

 

Zobacz więcej

I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - #Więziennictwo2019

W dniach 3-4 kwietnia 2019 r. na terenie Targów Lublin odbędzie się ogólnokrajowa konferencja i targi #Wieziennictwo2019 pod patronatem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Organizatorami tego specjalistycznego wydarzenia są Targi Lublin oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Głównym patronem i partnerem instytucjonalnym jest Służba Więzienna, której problematyka ma być w trakcie wydarzenia omawiana. Konferencji towarzyszą targi sprzętu i technologii, które mają zastosowanie w infrastrukturze technicznej więziennictwa. Głównym patronem medialnym wydarzenia jest portal Defence24.pl

Wydarzenie będzie okazją do zapoznania szerokiej opinii publicznej z interesującymi aspektami funkcjonowania więziennictwa. Obszary tematyczne pierwszego dnia wydarzenia obejmować będą: infrastrukturę obiektów, technikę, wyposażenie i zagadnienia logistyczne. Omawiane będą tematy związane systemami wizyjnymi i dozorem elektronicznym oraz potencjalnym wykorzystaniem dronów do ochrony więzień. Poruszane będą również zagadnienia związane z programem modernizacji więziennictwa, a także temat zatrudniania więźniów. Drugi dzień wydarzenia skupiony będzie wokół prezentacji firm dla delegacji Służby Więziennej. Będzie to również czas na spotkania indywidualne przedstawicieli służb mundurowych z wystawcami. Tego dnia odbędzie się również pokaz technik reagowania w sytuacjach kryzysowych, który zaprezentuje Grupa Interwencyjna Służby Więziennej.

Zobacz więcej

Niepowtarzalna kolekcja talerzy marynistycznych

Dla zainteresowanych wyjątkową zastawą - Polska Marynistyczna Kolekcja Talerzy. 
Kolekcja z początku obejmuje dwie najbardziej znane i zasłużone polskie jednostki pływające: Żaglowiec „DAR POMORZA” oraz Okręt „ORP BŁYSKAWICA”. Wyjątkowość pomysłu i jego niepowtarzalność polega na tym, że wizerunki przedstawione na talerzach to reprodukcje obrazów znanego marynisty – Grzegorza Nawrockiego.

Więcej informacji na: http://www.marepolonia.pl/

 
 
 
 

Zobacz więcej

Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? – nowa analiza kmdr rez. Ryszarda Grudzińskiego, eksperta Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych

W swoim najnowszym tekście dla Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) pt. Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? kmdr rez. Ryszard Grudziński, oficer związany przez wiele lat z Dywizjonem Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów, omawia kwestię wymagań operacyjnych względem nowych, planowanych do pozyskania przez Polskę w ramach program Orka okrętów podwodnych.

Z lektury analizy można dowiedzieć się nie tylko o środowisku działania Marynarki Wojennej i roli okrętów podwodnych w doktrynie działania naszych sił morskich, ale przede wszystkim o tym jakimi cechami wyróżniają się współczesne konwencjonalne okręty podwodne i które z tych charakterystyk są szczególnie istotne z polskiego punktu widzenia – to temat tak naprawdę niezwykle rzadko dyskutowany szerzej w debacie publicznej. 

Zobacz więcej

Cztery BlackHawki z PZL Mielec dla Sil Zbrojnych RP

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał na terenie fabryki PZL Mielec umowę na zakup dla Wojsk Specjalnych czterech śmigłowców S-70i BlackHawk. Wraz ze śmigłowcami został nabyty pakiet logistyczny i szkoleniowy. Wartość kontraktu to 683,4 mln zł brutto. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną.

Dostawy wszystkich czterech śmigłowców mają nastąpić jeszcze przed końcem bieżącego roku. Dzięki nowym śmigłowcom zwiększona zostanie mobilność pododdziałów wojsk specjalnych.

 

Fot. por. Robert Suchy/MON

Zobacz więcej

!!! Zimowa promocja TW Historia i Poligon !!!

Polecamy lekturę na długie zimowe wieczory. Zapraszamy do zakupów wybranych numerów magazynów TW Historia i Poligon w promocyjnej cenie 10 zł. Promocja będzie trwała do 31.01.2019 r. do godz. 23.59.

http://www.magnum-x.pl/sklep/promocje

 

Zobacz więcej

Cubic prezentuje system szkolenia artyleryjskiego

Brytyjski oddział firmy Cubic Global Defense otrzymał kontrakt na dostawę demonstratora koncepcji systemu szkolenia artyleryjskiego (Artillery Mission Training System, AMTS) dla Królewskiej Szkoły Artylerii Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii. Po 14 miesiącach prac badawczo-rozwojowych pierwszy zestaw do szkolenia w zakresie obsługi haubic L118 został dostarczony we wrześniu 2018, natomiast pozostałych pięć zestawów ma zostać dostarczonych do końca bieżącego roku. Cubic pracuje też nad wariantami tego systemu przeznaczonymi do szkolenia obsługi moździerzy oraz rakietowych systemów GMLRS.

 

Zobacz więcej

Podsłuch na podsłuchu – czyli pokój, z którego nie wychodzą żadne tajne informacje

Nawet budynki rządowe narażone są na ataki terrorystyczne – nie tylko te głośne od bomb, ale też ciche od podsłuchów. Podczas Zimnej Wojny ambasada USA w ZSRR pewnego razu dostała od radzieckich „przyjaciół” płaskorzeźbę w formie amerykańskiego godła z orłem. Orzeł w rzeczywistości był koniem trojańskim, bo zawierał podsłuch, który przez 7 lat (!) przekazywał do Moskwy tajne informacje.

Szpieg w Twoim biurze? Można go łatwo znaleźć

Każdy, kto dba o prywatność swojego biura na pewno nie raz marzył o pomieszczeniu zupełnie odciętym od sygnałów radiowych i transmisji danych. A odcięty oznacza bezpieczny. Czy to w ogóle możliwe w dzisiejszych czasach? 

Zobacz więcej

Kolejna faza realizacji programu Homar za nami

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Obrony Narodowej podało do wiadomości komunikat o przekazaniu stronie amerykańskiej szczegółowego zamówienia - tzw. Letter of Request na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS w ramach realizacji zadania o kryptonimie HOMAR.

HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. Używa jej obecnie kilkanaście państw NATO. W ramach programu dostarczony zostanie wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km. System HIMARS pozwoli na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Stanowi to niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Razem z wyrzutniami rakietowymi, Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Przyjęty tryb pozyskiwania uzbrojenia ma przyśpieszyć dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR, w ramach przewidzianych na ten cel środków finansowych. Kolejnym etapem będzie wynegocjowanie przez Ministerstwo Obrony Narodowej projektu umowy.

 

Zobacz więcej

Militaria XX wieku - Wystawa historyczna

Chcesz poczuć się jak w wehikule czasu? W ostatni weekend października będzie to możliwe!

Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego, pamiątki i eksponaty lotnicze, wystawa modelarstwa, giełda kolekcjonerów - to wszystko będzie można zobaczyć w Lublinie, przy ulicy Dworcowej 11.

W dniach 26-28 października 2018 r. na terenie Targów Lublin, odbędzie się III edycja niezwykłego powrotu do przeszłości, wydarzenie pn. "Militaria XX wieku - Wystawa historyczna".

Wystawa będzie okazją do spotkania i dyskusji na temat odkryć, podróży i dociekań bibliograficznych. Gośćmi honorowymi będą m.in.: niestrudzony pasjonat historii, autor programu "Było, nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii"- Adam Sikorski, pisarz i podróżnik Mariusz Borowiak, opowiadający o odnalezienia wraku i wyciagnięciu dzwonu z niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak". Pokaz będzie uzupełniony prezentacją unikalnego filmu zrealizowanego na głębokości 100 m oraz wystawą fotografii wielkoformatowej 3D polskich eskortowców ORP Ślązak, Krakowiak, Kujawiak .

Dla entuzjastów historii, organizatorzy przygotowują ścieżkę edukacyjną, w skład której wchodzą wystawy eksponatów muzealnych, inscenizacje grup rekonstrukcji historycznych, prezentacje pojazdów militarnych, wirtualny lot samolotem oraz przejażdżki zabytkowymi pojazdami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

https://www.youtube.com/watch?v=vHGtnAILv6Y

Zobacz więcej

Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE” | Lublin, 24-25 października 2018

W dniach 24-25 października 2018 r. w Targach Lublin odbędzie się druga edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „GRANICE”. Bezpieczeństwo granic na wschodniej flance Unii Europejskiej i związane z tym wyzwania, przegląd aktualnego stanu modernizacji wyposażenia polskich służb granicznych oraz infrastruktury wspierającej ochronę granic, miejsce i rola portów lotniczych w systemie granic RP – to tylko część zagadnień, jakie zostaną poruszone podczas tegorocznej edycji wydarzenia.

Dopełnieniem konferencji będą targi, podczas których zaprezentują się krajowi i zagraniczni producenci szeroko rozumianego wyposażenia, urządzeń i  technologii do ochrony granic przeznaczonych dla funkcjonariuszy służb granicznych, celnych, kontroli sanitarnej. Wśród gości spodziewani są przedstawiciele instytucji związanych z tematyką graniczną z państw wschodniej flanki UE oraz przedstawiciele działów techniki i logistyki krajowych służb granicznych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny po rejestracji. Liczba miejsc na konferencję jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej www.granice.targi.lublin.pl

Więcej informacji: Granice 2018

Zobacz więcej

9. Noc w Instytucie Lotnictwa

Ponad 20 statków powietrznych – w tym myśliwiec F-16, specjalna strefa wystawowa ze śmigłowcami wojskowymi i cywilnymi, spotkanie z jedynym polskim kosmonautą, Mirosławem Hermaszewskim, prelekcja i wystawa zdjęć najsłynniejszego polskiego fotografa lotniczego Sławomira „Hesji” Krajniewskiego, panel dyskusyjny z udziałem wyjątkowych kobiet związanych z lotnictwem – to tylko niektóre ze 130 atrakcji 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa, która odbędzie się w piątek, 12 października 2018 w godz. 17-23 w al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Program imprezy zawiera wiele nowości, ale także sprawdzone i uwielbiane przez warszawską publiczność atrakcje.

Impreza tradycyjnie przeznaczona jest dla każdego niezależnie od wieku. Najmłodszych pasjonatów przyciągną liczne konkursy, interaktywne gry i zabawy. Będzie można zobaczyć sokoły strzegące lotnisk, zajrzeć do wozów strażackich, obejrzeć eksponaty Muzeum 303, występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina i pokaz ratownictwa drogowego. Dostępne będą także symulatory lotu i wirtualnej rzeczywistości oraz żyroskopy.

Ta jedyna noc w roku będzie rzadką okazją zwiedzenia laboratoriów Instytutu Lotnictwa. Będzie można zobaczyć m.in. tunel aerodynamiczny, w którym trenowali polscy skoczkowie narciarscy, rakietę ILR-33 „Bursztyn”, która po ostatniej edycji Nocy zaliczyła swój pierwszy udany start, bezzałogowiec MOSUPS, system antydronowy SUDIL, robot do układania taśm kompozytowych oraz silniki lotnicze.

Udostępniony zostanie także taras widokowy, z którego będzie można zrobić wyjątkowe zdjęcia lub obejrzeć gwiazdy przez teleskop.

Więcej informacji: 9. Noc w Instytucie Lotnictwa

Zobacz więcej

Chcesz poczuć się jak w wehikule czasu? Już w październiku będzie to możliwe!

Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego, pamiątki i eksponaty lotnicze, wystawa modelarstwa, giełda kolekcjonerów – to wszystko zgromadzone w 1 miejscu w Lublinie. W dniach 26-28 października 2018 r. na terenie Targów Lublin odbędzie się III edycja niezwykłego powrotu do przeszłości, wydarzenie Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Więcej informacji na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/2157309937882998/

 

Zobacz więcej

”Polityka Obronna Unii Europejskiej – Europejski Fundusz Obronny” Dialog Obywatelski o przyszłości polityki obronnej UE w czasie 26. MSPO w Targach Kielce

W czwartek, 6 września, podczas 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, odbędzie się Dialog Obywatelski, w którym weźmie udział Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Na scenie towarzyszyć jej będzie marszałek Adam Jarubas. Tematem spotkania jest obronność i wojskowość.

Uczestnicy spotkania z Elżbietą Bieńkowską w Targach Kielce, które będzie miało charakter dialogu obywatelskiego, rozmawiać będą m.in. na temat potencjału obronnego i przyszłości Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. W czasie dyskusji uczestnicy poruszą również temat związany z Europejskim Funduszem Obronnym. Ma on pomóc w koordynowaniu, uzupełnieniu i zwiększeniu krajowych inwestycji, przede wszystkim w badania na rzecz obronności, rozwój prototypów i zakup sprzętu i technologii wojskowych. Badania są finansowane na zasadzie grantów w dziedzinie innowacyjnych technologii i produktów obronnych w priorytetowych dziedzinach, uzgodnionych wcześniej przez państwa członkowskie. Obejmują na przykład elektronikę, metamateriały, oprogramowanie szyfrujące lub robotykę. Przeznaczono na nie 90 milionów euro do końca 2019 roku. Po 2020 roku Unia zamierza wydawać na ten cel 500 milionów euro rocznie.

Dialog Obywatelski jest dobrym uzupełnieniem odbywającego się od 4 do 7 września w Targach Kielce Salonu Obronnego. Od 8 do 9 września odbędą się II Dni Otwarte MSPO. Te obydwa wydarzenia spaja jubileusz 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.

Zobacz więcej

4-5 sierpnia zapraszamy na pokazy lotnicze Mazury AirShow 2018

Wielkimi krokami zbliża się już XX – jubileuszowa edycja Mazury AirShow 2018. Wydarzenie jakim jest Mazury AirShow przyciąga corocznie szersze grupy miłośników podniebnych akrobacji. Jedyne takie pokazy odbywają się od 1999 roku, a od roku 2010 nad i na wodzie, w pięknej scenerii giżyckiego jeziora Niegocin oraz na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo, gdzie można podziwiać wystawy statyczne oraz odbyć niezapomniane loty widokowe nad Krainą Wielkich Jezior. Mazury AirShow to impreza o charakterze międzynarodowym, przybywają na nią liczne załogi z zagranicy min. Litwy, Czech, Szwecji, Hiszpanii, Niemiec a nawet USA. Impreza stwarza możliwość spotkań z pilotami takimi jak ikona akrobacji samolotowych i ulubienica publiczności Radka Máchová (The Flying Bulls Aerobatics Team), czy kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski

więcej informacji: Mazury Airshow 2018

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter