Aktualności

Saab dostarczy Szwecji zintegrowany system naziemnej obrony powietrznej

9 grudnia, Saab podpisał umowę ze Szwedzką Administracją ds. Materiałów Obronnych (FMV) i otrzymał zamówienie na zintegrowany system radarowy obrony powietrznej wraz z systemem dowodzenia i kontroli. Wartość zamówienia to około 2,1 miliarda koron szwedzkich, a umowa będzie realizowana w latach 2020-2025.

Zamówienie obejmuje systemy Saab Giraffe 4A oraz modernizację radarów naziemnych Giraffe AMB będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych Szwecji. W ramach umowy Saab dostarczy dodatkowe zestawy sensorów, jak również zmodernizuje będące w linii systemy dowodzenia i kontroli. W ramach podpisanego kontraktu Saab zapewni także szeroką integrację jednostek ogniowych batalionów obrony powietrznej.

Zobacz więcej

Saab zadba o Sea Giraffe AMB na okrętach Marynarki Wojennej RP

Pod koniec listopada 2020 roku SAAB AB podpisał umowę wsparcia technicznego dot. radarów Sea Giraffe AMB zainstalowanych na okrętach Marynarki Wojennej RP.

Uzgodniony zakres wsparcia będzie obejmował naprawy, modyfikacje, przeglądy techniczne oraz szkolenie personelu technicznego zgodnie z „Wymaganiami Technicznymi” Marynarki Wojennej RP. Umowa będzie obowiązywać do końca 2021 roku.

Podpisana umowa jest efektem prowadzonego od 2019 r. przez 1 Regionalną Bazę Logistyczną z Wałcza postępowania w trybie przetargu ograniczonego, celem zapewnienia niezbędnego wsparcia technicznego dla radarów Sea Giraffe AMB dostosowanego do potrzeb Polskiej Marynarki Wojennej.

Sea Giraffe AMB to trójwspółrzędny (3D) wielozadaniowy system radarowy średniego zasięgu do zastosowań morskich. Zapewnia jednoczesne rozpoznanie przestrzeni powietrznej oraz nawodnej średniego zasięgu, a także umożliwia oznaczenie celów. Radary Sea Giraffe AMB znajdują zastosowanie w wymagającym środowisku morskim, niezależnie czy chodzi o realizację misji przybrzeżnych, czy na otwartym morzu.

Zobacz więcej

Saab otrzymuje zamówienie na wsparcie Centrum Szkolenia Bojowego w Norwegii

Saab otrzymał zamówienie od Sił Zbrojnych Norwegii w zakresie obsługi i wsparcia Norweskiego Centrum Szkolenia Bojowego. Wartość zamówienia to około 200 milionów koron szwedzkich, a umowa obowiązuje od października 2020 roku do października 2024 roku, z możliwością przedłużenia jej o dodatkowe trzy lata.

Zobowiązania Saaba zawarte w umowie obejmują wsparcie operacyjne i stworzenie nowego obiektu w północnej części Norwegii. Saab współpracuje z Norwegią i wspiera ją w zakresie systemów szkoleniowych i symulacji od 2004 roku.

„Cieszymy się, że możemy kontynuować nasze wieloletnie wsparcie systemów szkolno-treningowych Sił Zbrojnych Norwegii. Dzięki tej umowie nie tylko utrzymamy zdolności szkoleniowe oraz interoperacyjność z członkami NATO i innymi państwami sojuszniczymi, ale także zapewnimy dodatkowe zdolności norweskiemu klientowi poprzez utworzenie nowej lokalizacji” – powiedziała Åsa Thegström, szefowa działu Training & Simulation w jednostce Saab Dynamics.

Zobacz więcej

Saab otrzymał kontrakt na dostarczenie granatników Carl-Gustaf® do U.S. Army

Saab podpisał wieloletni kontrakt ramowy z U.S. Army na dostawy najnowszej wersji wielozadaniowego, przenośnego granatnika Carl-Gustaf, w armii USA oznaczonego symbolem M3E1, a na świecie symbolem M4. Saabowi przyznano kontrakt na nieokreśloną ilość oraz nieokreślony czas dostaw M3E1 o wartości 87 mln USD, a realizacja pierwszego zamówienia o wartości 9,2 mln USD rozpocznie się w 2021 r.

Zamówienie zostało zawarte na podstawie umowy ramowej na dostawy nieokreślonej ilości sprzętu i pozwala nabywcy składać zamówienia na najnowszą wersję granatników Carl-Gustaf przez okres 7 lat, do wartości około 87 mln USD. W ramach niniejszej umowy ramowej granatniki Carl-Gustaf będą obsługiwane przez U.S. Army, Korpus Piechoty Morskiej (USMC) i Dowództwo Operacji Specjalnych (SOF).

„Saab M3E1 jest zoptymalizowany pod kątem potrzeb żołnierzy. Ten lekki i skuteczny granatnik bezodrzutowy zapewnia pełną gotowość na współczesnym polu walki z możliwością wykonywania różnego rodzaju zadań, dzięki szerokiej gamie amunicji, w tym rażącej cele ukryte za przeszkodami, przeciwbudynkowej i przeciwpancernej” - powiedział Erik Smith, prezes i dyrektor generalny Saaba w USA.

Zobacz więcej

Apel PIPT do premiera o wsparcie sektorowe

1,5 miliarda – tyle potrzebuje branża targowo – konferencyjna w postaci wsparcia rządowego, aby przetrwać i wyjść z kryzysu covidowego. Swoje oczekiwania przedstawiciele tego sektora gospodarki sformułowali jako postulaty i skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego w apelu sygnowanym przez członków zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Targowego. O problemach branży szefowie czołowych polskich ośrodków targowych dyskutowali z samorządowcami w Targach Kielce. (...)

Polska Izba Przemysłu Targowego proponuje, aby rząd wprowadził vouchery targowo – konferencyjne do wykorzystania przez trzy lata. W przyszłym roku byłoby to 400 milionów złotych, w 2022 - 300 milionów i taka sama kwota w 2023. – W sumie miliard złotych na pobudzenie gospodarki za pośrednictwem targów – potwierdza prezes Tomasz Kobierski – To pozwoli nam na przetrwanie i stanie się konkurencyjnymi dla silnych targowo krajów europejskich jak Francja, Hiszpania czy Kraje Benelux-u.Targi to najlepsza platforma jaką posiada Polska do promocji na arenie międzynarodowej.

Zobacz więcej

Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE z nową datą

Blisko 98 tysięcy policjantów i policjantek na co dzień strzeże bezpieczeństwa państwa. To właśnie im dedykowane jest wydarzenie, które Komenda Główna Policji organizuje wspólnie z Targami Kielce. POLSECURE to wystawa w pełni dedykowana bezpieczeństwu publicznemu i służbom mundurowym.

Wydarzenie początkowo planowano na listopad tego roku, jednak po dokonaniu głębokiej analizy możliwości organizacji wystawy Komenda Główna Policji wraz z Zarządem Targów Kielce podjęła decyzję o zmianie terminu.

I Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE odbędą się między 9 a 11 czerwca 2021 roku, w kieleckim ośrodku targowym.

Targi POLSECURE dedykowane są także innym służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, a więc Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Służbom Specjalnym, Służbom więziennym, a także krajowej administracji skarbowej oraz GOPR, WOPR, TOPR, LPR.

Zobacz więcej

Saab otrzymał z Niemiec zamówienie na pociski przeciwokrętowe RBS15

Saab otrzymał od Diehl Defence – swojego niemieckiego partnera – zamówienie na pocisk przeciwokrętowy RBS15, który ma zostać dostarczony do niemieckiej Marynarki Wojennej. Wartość zamówienia to około 1.7 biliona Koron Szwedzkich, a dostawy będą realizowane między 2022 a 2026 rokiem.

Zamówienie to jest częścią umowy ramowej pomiędzy Saabem i Diehl Defence, która daje możliwość składania dodatkowych zamówień na sprzęt do końca 2024 roku. Udział Saaba w umowie to około 1.5 biliona Koron Szwedzkich.
Pociski i systemy wyrzutni RBS15, które mają zostać dostarczone, będą umieszczone na korwetach typu Braunschweig, należących do niemieckiej Marynarki Wojennej. Oprócz systemów rakietowych zamówienie obejmuje również dodatkowy sprzęt i serwis. Niemiecka Marynarka Wojenna jest użytkownikiem RBS15 od 2011 roku.

Zobacz więcej

Podsumowanie MSPO 2020

We wrześniu oczy światowego, nie tylko militarnego przemysłu skierowane są na Targi Kielce. Wyjątkowo w roku padnemii z dwóch powodów. Po pierwsze tradycyjnie to właśnie w Kielcach jesienią światowe koncerny militarne prezentują wizje nowoczesnego wojska. Drugi aspekt dotyczy covidowej hibernacji branży wystawienniczej, którą dzięki determinacji między innymi prezesa i pracowników kieleckich targów udało się pokonać.

Zorganizowany pod ścisłym nadzorem sanitarnym tegoroczny Salon zgromadził 185 firm z 15 krajów, w tym elitę producentów uzbrojenia rakietowego – od Raytheona i Lockheed Martin z USA po brytyjską część MBDA. Przez trzy dni wystawę odwiedziło kilka tysięcy gości. Najlepszym podsumowaniem tych liczb mogą być słowa, które wypowiedział podczas uroczystości otwarcia Jeremy Quin Minister do spraw Zamówień Obronnych Zjednoczonego Królestwa, który przewodniczył brytyjskiej delegacji organizującej podczas tegorocznego MSPO Wystawę Narodową: „Jakim wielkim zaszczytem jest być tu dziś z Wami.   W wielkiej Brytanii zawsze jesteśmy pod wielkim wrażeniem wytrzymałości i determinacji Polaków. Przykłady tej wytrzymałości i determinacji można mnożyć patrząc na wieloletnią historię narodu. Zatem nie jest żadnym zaskoczeniem, że, pomimo wszystkich wyzwań przed którymi stoi świat , to właśnie Polska daje przykład organizując najwyższej klasy targi. Cyfry może są bardziej skromne, od tych, do których się przyzwyczailiśmy. Dziś rano rozglądałem się po halach, patrzę na zgromadzonych – cyfry może są skromniejsze. Ale jakość jak zawsze wysoka”.

Zobacz więcej

Nagrody i wyróżnienia MSPO 2020

Tradycyjnie, jak co roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wręczono liczne nagrody i wyróżnienia. Sztandarową nagrodą jest oczywiście Defender, który w tym roku otrzymali:

  • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy (lider); Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. z Warszawy za e-NOSP sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych;
  • Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki (lider); Autocomp Management Sp. z o.o. ze Szczecina za autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PIORUN;
  • ZURAD Sp. z o.o., Ostrów Mazowiecka za RobUV.

 

Zobacz więcej

Mundurowi z ważną misją na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2020

20 żołnierzy 5. Pułku Chemicznego Dowództwa Generalnego będzie wspierało Targi Kielce w zakresie bezpieczeństwa epidemicznego.

Żołnierze wyposażeni w ozonatory i rozpylacze środka dezynfekującego vikon s będą dbali o odpowiednie odkażanie miejsc i sprzętów Wystawy Sił Zbrojnych RP. Jak zapewnił odpowiedzialny za Wystawę płk Grzegorz Lisowski, mundurowi pozostają do dyspozycji Targów Kielce w zakresie zintensyfikowania działań dezynfekcyjnych.

W trosce o bezpieczeństwo gości, wystawców i zwiedzających nie tylko podczas MSPO, ale także wszystkich jesiennych wydarzeń Targi Kielce podjęły szereg działań, które umożliwią bezpieczny udział w wydarzeniach. Pojawiły się wielofunkcyjne kabiny, wyposażone w funkcje mierzenia temperatury oraz automatycznej dezynfekcji, tzw. dekontaminacji. Oprócz stosowania innowacyjnych kabin, podczas MSPO zachowane zostaną również niezbędne środki ostrożności m.in.: wzmożone czynności polegające na regularnej dezynfekcji często dotykanych elementów infrastruktury. Podczas jesiennych wydarzeń przed wejściem do terminali dodatkowo dostępne będą punkty sprzedaży maseczek, rękawiczek i płynów antywirusowych. Na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego nie zabraknie tablic informacyjnych, oznaczeń kierunku ruchu oraz strategicznych punktów takich jak punkty obsługi medycznej czy punkty zakupu środków ochrony indywidualnej. We wszystkich halach i pomieszczeniach sanitarnych zainstalowane są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Swoją obecność w tegorocznej edycji potwierdziło już 171 firm, z Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Izraela, Korei Płd., Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczone, Szwajcarii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Włochy na powierzchni niemal 10.000 mkw.

MSPO 2020 odbędzie się od 8 do 10 września

Zobacz więcej

Prezydent RP Andrzej Duda objął MSPO 2020 Honorowym Patronatem

Po raz kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce uzyskał wsparcie wyjątkowego patrona.

”Pan Prezydent wyraża przekonanie, że ta cenna inicjatywa ukazująca potencjał i najnowsze osiągnięcia polskiego i zagranicznego przemysłu zbrojeniowego, stanie się również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania licznych kontaktów z krajowymi i zagranicznymi partnerami, co przyczyni się do sprawnej modernizacji polskiej armii i rozwoju gospodarki narodowej" – czytamy w piśmie adresowanym do Andrzeja Mochonia, prezesa Targów Kielce, które nadesłano dziś (07.08.) z Kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Duda 6 sierpnia złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką. Decyzja o przyznaniu patronatu kieleckiemu wydarzeniu jest więc jedną z pierwszych oficjalnych decyzji Prezydenta po uroczystym zaprzysiężeniu.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w Targach Kielce od 8 do 10 września 2020 roku, Partnerem Strategicznym wystawy jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Zobacz więcej

Saab oferuje Gripeny Kanadzie

Wspierany przez Szwecję Saab złożył ofertę w przetargu na myśliwce wielozadaniowe w ramach kanadyjskiego programu Future Fighter Capability Project. Oferta Saaba obejmuje 88 myśliwców wielozadaniowych Gripen E z kompleksowym pakietem wsparcia i szkoleń, jak i programem dodatkowej współpracy technologicznej i przemysłowej.

Jest to formalna odpowiedź na zapytanie ofertowe wystosowane przez Urząd usług i zamówień publicznych (PSPC) z dnia 23 lipca 2019 r. Saab zobowiązuje się dostarczyć program współpracy przemysłowej, obejmujący możliwości trwałego zatrudnienia dla wysoko wykwalifikowanej kadry w obszarze nowoczesnych technologii oraz możliwości rozwoju biznesu we wszystkich regionach Kanady.
„Myśliwiec Gripen został stworzony z myślą o operacjach przeprowadzanych w trudnych warunkach do zwalczania najbardziej zaawansowanych typów globalnych zagrożeń....

Zobacz więcej

MSPO 2020 w gotowości, ruszyła rejestracja online.

Przygotowania do tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wkraczają na ostatnią prostą. Targi Kielce staną się centrum światowego przemysłu obronnego od 8 do 10 września. Ruszyła rejestracja zwiedzających.

Obecnie udział w targach potwierdziło już 133 wystawców. Swoją ofertę przedstawią firmy z 16 krajów: Australii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Izraela, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Polski, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii, która w tym roku przygotowuje Wystawę Narodową. Tradycją MSPO w Kielcach obok Wystaw Narodowych jest Wystawa Sił Zbrojnych, która w tym roku zatytułowana będzie "Siły Zbrojne na miarę współczesnych zagrożeń" , której koordynatorem pozostaje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Na stronie www wydarzenia dostępna jest już rejestracja online dla zwiedzających.

https://www.targikielce.pl/mspo/rejestracja-zwiedzajacych

Zobacz więcej

Rekonesans przed MSPO pod znakiem bezpieczeństwa

Każdego roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce służbę pełni kilkuset żołnierzy. Przygotowanie Wystawy Sił Zbrojnych traktowane jest jako zadanie bojowe i jako takie wymaga rekonesansu. Podczas tegorocznego spotkania głównym tematem było bezpieczeństwo wydarzenia targowego w czasie pandemii COVID-19.

W środowym spotkaniu wzięli udział koordynujący Wystawę Sił Zbrojnych przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, reprezentanci Baz Logistycznych oraz przedstawiciele kieleckiego ośrodka. Rekonesans był okazją do wielu niezbędnych ustaleń dotyczących rozmieszczenia stoisk, zakwaterowania żołnierzy czy transportu sprzętu, choć głównym tematem była procedura bezpieczeństwa obowiązująca w Targach Kielce. Strategia kieleckiego ośrodka została opracowana zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia raz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, niektóre jej elementy takie jak bramki dekontaminacyjne czy punkty do samoobsługowego zakupu środków ochrony osobistej wykraczają poza obligatoryjne restrykcje, ale są podyktowane troską zarządu Targów Kielce o wystawców i gości MSPO 2020.

Wojskowi bez zastrzeżeń przyjęli zaproponowane przez Targi Kielce środki bezpieczeństwa. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zaplanowany jest od 8 do 10 września. Udział w wydarzeniu potwierdziła Polska Grupa Zbrojeniowa, Wystawę Narodową w tym roku organizuje Wielka Brytania.

Zobacz więcej

PGZ i Wielka Brytania na MSPO 2020

W kieleckim ośrodku spotkali się: przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej, PGZ-u oraz Targów Kielce.

Podczas czwartkowego (16.07.2020), organizacyjnego spotkania omówione zostały zagadnienia dotyczące zaawansowania prac nad wystawą, programu wrześniowego wydarzenia oraz w bardzo szerokim zakresie przygotowań zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Goście dowiedzieli się między innymi, że w Targach Kielce na MSPO pojawi się 8 wielofunkcyjnych kabin, w których znajdą się punkty indywidualnej kontroli sanitarnej, automaty z maskami i rękawiczkami czy specjalne „strefy wejść” umożliwiające każdorazowo np. dezynfekcję rąk. Tradycyjnie organizator przygotował także bramki i urządzenia służące do wykrywania metalu.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaprezentowali stanowisko spółki dotyczące jej udziału w tegorocznym wydarzeniu, które zostało opublikowane na stronie www Partnera Strategicznego: „W związku z decyzją zarządu Targów Kielce o zorganizowaniu w tym roku XXVIII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w terminie 8-10 września informujemy, że Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. przewiduje udział w tym przedsięwzięciu, o ile pozwolą na to warunki sanitarne. Forma naszego zaangażowania uzależniona będzie od sytuacji zdrowotnej panującej w kraju. Podstawowym kryterium niezmiennie pozostaje troska o bezpieczeństwo odwiedzających i pracowników PGZ S.A. a także rachunek ekonomiczny (…)”.

kliknij, aby czytać dalej

Zobacz więcej

PIAP PATROL® robot do zadań C-IED i rozpoznania CBRN

ŁUKASIEWICZ – PIAP wprowadza nowy model robota mobilnego PIAP PATROL®.

PIAP Patrol® jest średnim robotem gąsiennicowym przeznaczonym do detekcji zagrożeń CBRN (chemicznym, biologicznym, radiologicznym i nuklearnym) oraz rozpoznania i neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych. Ze względu na swoje wymiary oraz rodzaj zastosowanego układu napędowego PIAP Patrol® jest przystosowany do prowadzenia działań zarówno wewnątrz budynków jak i w trudnych warunkach terenowych. Kompaktowa i modułowa budowa umożliwia transport nawet w samochodzie osobowym. Robot wyposażono w manipulator o 6 stopniach swobody z funkcją zacisku szczęk chwytaka. Dzięki temu może zostać użyty do obserwacji, transportu i podejmowania obiektów o masie do 22 kg. Manipulator zapewnia 2 m wysięgu i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie.

Najnowszy robot Warszawskiego Instytutu ŁUKASIEWICZ - PIAP może być użyty do wsparcia działań sił zbrojnych, i policji lub straży pożarnej. W tym celu robot przystosowano do montażu różnorodnego wyposażenia, w tym akcesoriów i uzbrojenia służącego do neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych, takich jak wyrzutnik pirotechniczny (RDS/CSL 50- 40 VULKAN) lub strzelba gładkolufowa (Benelli M4 Super 90 z kamerą i celownikiem kolimatorowym. Robot jest też zintegrowany
z przenośnym urządzeniami rentgenowskimi amerykańskiej firmy Logos Imaging.

Zobacz więcej

Oświadczenie Zarządu Targów Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 8 do 10 września 2020.

Z ogromną radością przyjęliśmy zapewnienie premiera polskiego rządu pana Mateusza Morawieckiego z 9 lipca 2020 roku o udziale Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Targach Kielce planowanego od 8 do 10 września 2020 roku.

Po tej zapowiedzi możemy już bez przeszkód przystąpić do ostatnich działań organizacyjnych przed jesiennym sezonem wystawienniczym. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który tym razem potrwa trzy, a nie jak dotychczas cztery dni, będzie jednym z jego najistotniejszych elementów. Polska Grupa Zbrojeniowa podobnie jak w poprzednich latach będzie pełniła na nim rolę strategicznego partnera, a narodową wystawę przygotowuje Wielka Brytania.

 

Impuls do działania i wzmożonej aktywności w przygotowaniu jesiennych wystaw, w tym MSPO, dają nam także wypowiedzi członków polskiego rządu, którzy potwierdzają, że sytuacja epidemiczna w kraju jest opanowana. Zapewniają o tym w swoich wypowiedziach minister zdrowia oraz szef polskiego rządu, który podczas jednego ze spotkań z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego i Kraśnika 30 czerwca 2020 roku powiedział: (…) Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się (…) wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście. Już teraz nie trzeba się jego bać…

Kliknij aby przeczytać pełną treść oświadczenia

 

Zobacz więcej

List otwarty – zaproszenie na XXII MZPLiM

Koleżanki i Koledzy Piloci!
 
W tym roku z powodu pandemii nie odbędą się mazurskie pokazy lotnicze pn. „Mazury AirShow 2020” , które zawsze stanowiły finałowe wydarzenie Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Natomiast odbędzie się międzynarodowy ZLOT załóg lotniczych, który zamierzamy zrealizować w dniach 5-9 sierpnia 2020 r. , co pozwoli pewne akcenty skoordynować z OPERACJĄ BOYEN – na historycznej twierdzy w Giżycku.
 
Tym razem XXII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur będzie skoncentrowany wyłącznie na wielką przygodę oraz na wyjątkowo atrakcyjny i towarzysko przyjemny pobyt załóg lotniczych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Będzie to okazja do aktywnego wspólnego spędzenia czasu na jeziorach (może regaty na OMEGACH), czy kajakami po uroczej rzece Krutynia , odwiedzenia kilku atrakcji turystycznych oraz miejscowości i nowych lądowisk. A wieczory pełne muzyki i wspaniałego nastroju.
 
Szczegółowy program ZLOTU zostanie dopracowany w terminie do 15 lipca br. , który będzie uwzględniał również sugestie nadesłane od zgłaszanych na ZLOT załóg.
Zapraszamy więc na ZLOT oraz wspólny relaksujący pobyt na Mazurach. Zaproszenie kierujemy również do załóg zgłoszonych na odwołany w czerwcu RAJD po lotniskach Warmii i Mazur. Mile widziane będą jak zawsze załogi wodnosamolotów.
 
Organizując ZLOT chcemy cały swój potencjał możliwości poświęcić załogom uczestniczącym w ZLOCIE i oczywiście musimy się do tego wydarzenia jak najlepiej przygotować . Prosimy więc o jak najszybsze zgłoszenie gotowości udziału w Zlocie , przez wypełnienie załączonego zgłoszenia i przesłanie na email: biuro@lotniskoketrzyn.pl lub faxem na nr +48 89 752 45 21
 
Stanisław Tołwiński
Prezes AKJ
------
 

Zobacz więcej

Wywiad z dyrektorem przedstawicielstwa MBDA w Polsce

MBDA to jeden z najważniejszych podmiotów europejskiego przemysłu obronnego, dostarczający swoje rozwiązania do wielu użytkowników na świecie. W ramach polskich programów modernizujących potencjał militarny MBDA najbardziej znana jest z oferty na system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew. Korzystając z możliwości rozmowy z przedstawiciele firmy, zapytaliśmy, jak wygląda obecna oferta MBDA dla polskiego systemu militarnego i blisko z nim związanego - przemysłu. Odpowiedzi udzielił Jan Grabowski, dyrektor przedstawicielstwa MBDA w Polsce

Mariusz Cielma: Czekamy na konkretniejsze decyzje dotyczące polskiego programu Narew, ale jak wygląda mapa drogowa MBDA dla CAMM/CAMM-ER w 2020 roku i dłuższej perspektywie?

Jan Grabowski: CAMM to najnowsze pociski na rynku, a zostały już zamówione przez wiele krajów. Dlatego dzisiaj jesteśmy zajęci dostarczaniem ich klientom. Od blisko dwóch lat brytyjskie siły zbrojne używają CAMM-ów w operacjach militarnych i nadal realizujemy ich dostawy zarówno dla brytyjskich wojsk lądowych, jak i marynarki wojennej.....

Kliknij aby przeczytać cały wywiad

Zobacz więcej

List Prezydenta Kielc do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. MSPO

Prezydent Kielc Bogdan Wenta, tuż po powrocie z kwarantanny, zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie w sprawie uczestnictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

 - Zarząd Targów Kielce prowadził w konsultacji ze mną rozmowy z zarządem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mimo pozytywnych deklaracji, zarząd PGZ wciąż nie przyjął jednoznacznego stanowiska. Organizacja MSPO jest na tyle poważnym przedsięwzięciem, z udziałem wielu zagranicznych partnerów biznesowych, że nie można jej zorganizować w ciągu kilku tygodni. Potrzebujemy szybkiej decyzji, dlatego poprosiłem Pana Premiera o rozmowę w tej sprawie - powiedział prezydent Bogdan Wenta.

W liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego, prezydent Kielc napisał, że organizacja we wrześniu MSPO może stać się widocznym na całym świecie sygnałem, że polska gospodarka, mimo pandemii koronawirusa, zachowała swój potencjał produkcyjny i ma szansę ekspansji na nowe rynki. - Nasze doświadczenia pokazują, że w przypadku polskiego przemysłu obronnego to nie tylko najbardziej skuteczna, ale również i najtańsza metoda osiągania tego celu - napisał Bogdan Wenta.

Prezydent nie sugerował terminu ani formy spotkania. - Pozostajemy w tej sprawie do dyspozycji premiera - stwierdził.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter