Aktualności

Numer Specjalny NTW MSPO 2021

Zapraszamy do pobrania Numeru Specjalnego Nowej Techniki Wojskowej MSPO 2021.

Zobacz więcej

Saab dostarczy SZ RP rozwiązania z zakresu szkolenia bojowego

Spółka Saab podpisała umowę na dostawę laserowych systemu symulacji oraz pakietu wsparcia dla Sił Zbrojnych RP. Całkowita wartość zamówienia wynosi około 1 mld SEK i obejmuje dostawę kompletnego rozwiązania szkoleniowego dla wzmocnionego batalionu zmechanizowanego oraz do czterech ośrodków szkoleniowych dla pododdziałów wielkości kompanii. Okres realizacji umowy obejmuje lata 2021-2026, w tym wsparcie przez okres trzech lat.

Zobacz więcej

MSPO i LOGISTYKA 2021 wystartowały!

W uroczystości otwarcia XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego oraz XXVII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA wzięli udział m.in. Paweł Soloch - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej.

Tegoroczne MSPO, oraz odbywające się równolegle targi LOGISTYKA, to 400 wystawców z 27 krajów, w tym:  Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. W trakcie trwających cztery dni targów podpisane zostaną liczne porozumienia i umowy o współpracy z czołowymi przedstawicielami polskiego i światowego przemysłu obronnego. Ekspozycji MSPO towarzyszyć będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana w tym roku pod hasłem  „WYTRWAĆ-OPANOWAĆ-POKONAĆ”, gala wręczenia nagród Defender, gala IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa -2021, Wręczenie Statuetki „Dumny weteran”- Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz Ceremonia wręczenia statuetki Niebieskiej Wstęgi. Tradycyjnie już, targom towarzyszą liczne seminaria i konferencje.

Zobacz więcej

Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE” odbędzie się 27 sierpnia 2021 roku

W dniu 27 sierpnia 2021 r. w Centrum Lotniczym PWSZ Chełm w Depułtyczach Królewskich odbędzie się IV edycja Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „GRANICE 2021 ”. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone różnym aspektom ochrony granic oraz prezentacji formacji działających na granicach, ich zadań, wyzwań oraz współpracy z innymi instytucjami.

Wiodącym partnerem merytorycznym i Głównym Patronem Honorowym wydarzenia GRANICE 2021 jest Straż Graniczna, która w tym roku świętuje jubileusz 30-lecia istnienia. Podczas konferencji zostaną poruszone zagadnienia związane z ewolucją, modernizacją i wyzwaniami, przed którymi obecnie stoi Straż Graniczna. Dopełnieniem konferencji będą targi, podczas których zaprezentują się krajowi i zagraniczni producenci szeroko rozumianego wyposażenia, urządzeń i technologii przeznaczonych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej oraz dla kontroli sanitarnej i weterynaryjnej na granicach.

Zobacz więcej

Zmiana terminu targów Polsecure

Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE zmieniają swój termin. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-17 listopada.

Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego to wydarzenie dedykowane służbom mundurowym. Pierwotnie wystawa miała się odbyć między 22 a 24 listopada, jednak z uwagi na  organizacje w tym samym terminie 89. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej (Interpol) w Stambule, zachodziła obawa, że przedstawiciele służb i resortów krajowych i zagranicznych, z przyczyn obiektywnych, nie będą mogli uczestniczyć w zaplanowanym na Targach Kielce wydarzeniu.

Odbiorcami targów są służby podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Targi POLSECURE dedykowane są więc Policji, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Służbom Specjalnym, Służbom Więziennym, a także krajowej administracji skarbowej oraz GOPR, TOPR, WOPR oraz LPR.

Zobacz więcej

MSPO 2021 z pawilonami narodowymi

Trwają przygotowania do 29. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Swój udział zgłosiło już blisko 150 wystawców z całego świata.

Charakterystyczne dla tegorocznych targów będą Pawilony Narodowe. W Pawilonie Narodowym USA będziemy mogli zobaczyć ofertę m.in. Bell, Cubic, Lockheed Martin Corporation, Northrop Grumman czy Raytheon Technologies. Pawilon włoski będzie reprezentowany m.in. przez grupę Leonardo. Nie zabraknie również reprezentantów brytyjskiego, niemieckiego czy norweskiego przemysłu zbrojeniowego.

Partner strategiczny wydarzenia – Polska Grupa Zbrojeniowa, zapowiada swoją obecność z najnowszymi technologiami powstającymi w spółkach należących do Grupy.

Uzupełnieniem oferty globalnego przemysłu obronnego tradycyjnie będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP, która w tym roku nosi tytuł „Wytrwać–opanować–pokonać”.

29. Edycja Salonu odbędzie się od 7 do 10 września 2021 roku. Honorowy Patronat nad Targami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Zobacz więcej

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wyzwania i rozwój obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Obronność RP XXI wieku”

Lotnicza Akademia Wojskowa

wraz ze współorganizatorami: Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Wojsk Lądowych, Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Sztuki Wojennej

ma zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Wyzwania i rozwój obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Obronność RP XXI wieku”

Konferencja odbędzie się 20–21 października 2021 r. w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie

Problematyka konferencji będzie się koncentrować na organizacyjnych, technicznych doktrynalnych i prawnych aspektach rozwoju zdolności obrony powietrznej w Polsce, rozpatrywanych z punktu widzenia prognozowanego rozwoju środków napadu powietrznego i kosmicznego w XXI wieku oraz zmian w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa.

Zobacz więcej

Zielone światło dla targów

W światowym Dniu Targów 2 czerwca rząd ogłosił decyzję o odmrożeniu branży targowej, która jak zapowiadają organizatorzy wystaw, faktycznie ma szansę ruszyć we wrześniu. O znaczeniu targów dla gospodarki rozmawiali szefowie największych ośrodków targowych w Polsce , samorządowcy, biznesmeni i, przedstawiciele świata kultury podczas konferencji online - Zielone Światło dla branży - Back to Business.

Rząd zdecydował, ze targi mogą wystartować 6 czerwca w reżimie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych – W rzeczywistości oznacza to, że pierwsze wystawy odbędą się we wrześniu – wyjaśnia Andrzej Mochoń prezes Targów Kielce – Wystaw nie organizuje się bowiem w kilka dni. Ostatni rok pełen obostrzeń pokazał nam, że jesteśmy bardzo społeczni, spragnieni kontaktów osobistych i to jest źródłem mojego optymizmu co do przyszłości targów. Służą one bowiem budowaniu zaufania niezmiernie ważnego w biznesie, czego nie da się osiągnąć za pośrednictwem Internetu .

 

Zobacz więcej

Prenumerata naszych czasopism

Prenumerata krajowa

 • Nowa Technika Wojskowa:
  prenumerata roczna: razem 12 numerów w tym 2 numery gratis – 149 PLN.
 • Technika Wojskowa Historia + Technika Wojskowa Historia Numery Specjalne:
  prenumerata roczna: razem 12 numerów w tym 2 numery gratis – 185 PLN.

 • Lotnictwo:
  prenumerata roczna: razem 12 numerów w tym 2 numery gratis  – 199 PLN.

 • Morze, Statki i Okręty :
  prenumerata roczna: razem 6 numerów w tym 1 numer gratis – 99  PLN.

 • Strzał:
  prenumerata roczna: razem 6 numerów w tym 1 numer gratis – 92 PLN.

 

Zobacz więcej

Dostawy RADMOR do Afryki Środkowej

Spółka RADMOR dostarczyła sprzęt nadawczo-odbiorczy do wojsk lądowych działających w klimacie równikowym. Siły zbrojne jednego z państw Afryki Środkowej zamówiły radiostacje taktyczne 3501 i osobiste R35010 oraz repeatery BS3501/1 produkowane w Gdyni.

Wchodząca w skład GRUPY WB spółka RADMOR od wielu lat prowadzi aktywne działania na rynkach Azji i Afryki. Zaowocowały one we wcześniejszych latach sprzedażą sprzętu łączności do odbiorców instytucjonalnych w Malezji, Indonezji i Bangladeszu. Nowoczesne radiostacje wytwarzane w Gdyni zostały w 2021 roku dostarczone również do armii jednego z państw Afryki Środkowej.

Siły zbrojne zamówiły głównie środki łączności będące osobistym wyposażeniem żołnierzy. RADMOR dostarczył do afrykańskiego odbiorcy najnowszy wariant radiostacji taktycznych VHF 3501 z szyfrowaniem AES256 i hoppingiem częstotliwości oraz radiostacje osobiste krótkiego zasięgu R35010.

Ze względu na ukształtowanie terenu w kraju odbiorcy, klient zdecydował się także na zakup repeatera BS3501/1. Wykorzystanie tego urządzenia o mocy wyjściowej 50 W zwiększa zasięg łączności VHF dla radiostacji pracujących w trudnych lokalnych warunkach.

Zobacz więcej

„Miecznik” w centrum debat NATCON

W dniach 20–22 kwietnia br. odbędą się cykliczne targi Balt Military Expo. Zwykle uczestników wydarzenia goszczą hale Międzynarodowych Targów Gdańskich, lecz w tym roku, z wiadomych powszechnie powodów, targowi goście zapraszani są w przestrzeń wirtualną. Wirtualnie będzie więc można zapoznać się z ekspozycją wystawców, ale i z ofertą wydarzeń towarzyszących. Do głównych zaliczana jest odbywająca się równolegle do Balt Military Expo i nierozerwalnie z nimi związana od lat konferencja naukowo-techniczna NATCON.

Plan Modernizacji Technicznej w obszarze okrętowym zawiera całą grupę projektów, w ostatnich miesiącach dominuje jednak temat okrętów bojowych kryptonim „Miecznik”. Fregaty, tak bowiem coraz częściej definiowane są te jednostki przez decydentów, stają się centralnym punktem odniesienia do okrętowych debat konferencji NATCON. Pierwszego dnia konferencji (20 kwietnia) w godzinach 11–12 przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Marynarki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, PGZ Stocznia Wojenna, Stocznia Remontowa Shipbuilding i Stocznia Remontowa „Nauta” porozmawiają (on line) na temat „Program Miecznik jako pochodna Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP szansą na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego i ośrodków naukowych”. W tym gronie debatę będzie moderować Mariusz Cielma – redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”.

Zobacz więcej

Radiostacje RADMOR dla Indonezji

Od ponad dekady wchodząca w skład GRUPY WB spółka RADMOR jest dostawcą sprawdzonego sprzętu łączności do sił zbrojnych Republiki Indonezji. W bieżącym roku odbiorcy z tego tropikalnego państwa otrzymają kolejną partię doręcznych radiostacji taktycznych wyprodukowanych w Gdyni.

Spółka RADMOR kontynuuje owocną współpracę z siłami zbrojnymi Republiki Indonezji. W ramach podpisanej umowy do jednostek wypełniających zadania straży granicznej na obszarze pięciu prowincji Kalimantan (indonezyjskiej części wyspy Borneo) trafią polskie doręczne radiostacje taktyczne 3501. To sprawdzony w najtrudniejszych warunkach sprzęt, wykorzystywany także przez Wojsko Polskie.

Dostawy sprzętu łączności dla formacji pełniących rolę straży granicznej to kolejny sukces spółki RADMOR na rynku indonezyjskim. Od ponad dekady wojska lądowe tego państwa używają radiostacji doręcznych VHF R3501. Siły zbrojne Indonezji są zadowolone ze sprzętu, dlatego zamówiły więcej urządzeń produkowanych w Gdyni.

Użytkownikiem polskich rozwiązań łączności jest Korpus Piechoty Morskiej Marynarki Wojennej Indonezji (Korps Marinir Republik Indonesia, KORMAR RI). Polskie radiostacje doręczne RADMOR R35010 są wykorzystywane m.in. w wersjach pojazdowych, jako wyposażenie transporterów opancerzonych.

Zobacz więcej

Roboty Patrolowo-Przenośne dla Sił Zbrojnych RP dostarczone!

W drugiej połowie grudnia 2020 roku Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dostarczył kolejną partię 17 sztuk Robota Patrolowo Przenośnego – model „Robot Inżynieryjny 1806” – dla Sił Zbrojnych RP. Roboty przekazane zostały razem z zestawem części zamiennych (ZCzZ) oraz zestawem obsługowo-naprawczym (ZON).

Dostawa robotów poprzedziło szkolenie 26 operatorów, serwisantów i instruktorów w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Ostatnia dostawa robotów RPP Łukasiewicz-PIAP zrealizuje do końca 2021 roku.

Dostawa 17 sztuk RPP została zrealizowana jako jeden z etapów wykonania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Łukasiewicz - Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 35 kompletów Robota Patrolowo-Przenośnego – model „Robot Inżynieryjny 1806”

Zobacz więcej

Prezydent RP Andrzej Duda objął MSPO 2021 Honorowym Patronatem

Po raz kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce uzyskał wsparcie wyjątkowego patrona.

”Pan Prezydent wyraża przekonanie, że to ważne – organizowane od ponad dwudziestu lat – przedsięwzięcie stanowi doskonałą okazje do wymiany cennych doświadczeń i nawiązania kontaktów między polskimi i zagranicznymi producentami sektora obronnego oraz przyczynia się do promocji polskiej gospodarki na świecie – czytamy w piśmie adresowanym do Andrzeja Mochonia, prezesa Targów Kielce, które nadesłano z Kancelarii Prezydenta RP.

Zobacz więcej

Saab dostarczy Szwecji zintegrowany system naziemnej obrony powietrznej

9 grudnia, Saab podpisał umowę ze Szwedzką Administracją ds. Materiałów Obronnych (FMV) i otrzymał zamówienie na zintegrowany system radarowy obrony powietrznej wraz z systemem dowodzenia i kontroli. Wartość zamówienia to około 2,1 miliarda koron szwedzkich, a umowa będzie realizowana w latach 2020-2025.

Zamówienie obejmuje systemy Saab Giraffe 4A oraz modernizację radarów naziemnych Giraffe AMB będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych Szwecji. W ramach umowy Saab dostarczy dodatkowe zestawy sensorów, jak również zmodernizuje będące w linii systemy dowodzenia i kontroli. W ramach podpisanego kontraktu Saab zapewni także szeroką integrację jednostek ogniowych batalionów obrony powietrznej.

Zobacz więcej

Saab zadba o Sea Giraffe AMB na okrętach Marynarki Wojennej RP

Pod koniec listopada 2020 roku SAAB AB podpisał umowę wsparcia technicznego dot. radarów Sea Giraffe AMB zainstalowanych na okrętach Marynarki Wojennej RP.

Uzgodniony zakres wsparcia będzie obejmował naprawy, modyfikacje, przeglądy techniczne oraz szkolenie personelu technicznego zgodnie z „Wymaganiami Technicznymi” Marynarki Wojennej RP. Umowa będzie obowiązywać do końca 2021 roku.

Podpisana umowa jest efektem prowadzonego od 2019 r. przez 1 Regionalną Bazę Logistyczną z Wałcza postępowania w trybie przetargu ograniczonego, celem zapewnienia niezbędnego wsparcia technicznego dla radarów Sea Giraffe AMB dostosowanego do potrzeb Polskiej Marynarki Wojennej.

Sea Giraffe AMB to trójwspółrzędny (3D) wielozadaniowy system radarowy średniego zasięgu do zastosowań morskich. Zapewnia jednoczesne rozpoznanie przestrzeni powietrznej oraz nawodnej średniego zasięgu, a także umożliwia oznaczenie celów. Radary Sea Giraffe AMB znajdują zastosowanie w wymagającym środowisku morskim, niezależnie czy chodzi o realizację misji przybrzeżnych, czy na otwartym morzu.

Zobacz więcej

Saab otrzymuje zamówienie na wsparcie Centrum Szkolenia Bojowego w Norwegii

Saab otrzymał zamówienie od Sił Zbrojnych Norwegii w zakresie obsługi i wsparcia Norweskiego Centrum Szkolenia Bojowego. Wartość zamówienia to około 200 milionów koron szwedzkich, a umowa obowiązuje od października 2020 roku do października 2024 roku, z możliwością przedłużenia jej o dodatkowe trzy lata.

Zobowiązania Saaba zawarte w umowie obejmują wsparcie operacyjne i stworzenie nowego obiektu w północnej części Norwegii. Saab współpracuje z Norwegią i wspiera ją w zakresie systemów szkoleniowych i symulacji od 2004 roku.

„Cieszymy się, że możemy kontynuować nasze wieloletnie wsparcie systemów szkolno-treningowych Sił Zbrojnych Norwegii. Dzięki tej umowie nie tylko utrzymamy zdolności szkoleniowe oraz interoperacyjność z członkami NATO i innymi państwami sojuszniczymi, ale także zapewnimy dodatkowe zdolności norweskiemu klientowi poprzez utworzenie nowej lokalizacji” – powiedziała Åsa Thegström, szefowa działu Training & Simulation w jednostce Saab Dynamics.

Zobacz więcej

Saab otrzymał kontrakt na dostarczenie granatników Carl-Gustaf® do U.S. Army

Saab podpisał wieloletni kontrakt ramowy z U.S. Army na dostawy najnowszej wersji wielozadaniowego, przenośnego granatnika Carl-Gustaf, w armii USA oznaczonego symbolem M3E1, a na świecie symbolem M4. Saabowi przyznano kontrakt na nieokreśloną ilość oraz nieokreślony czas dostaw M3E1 o wartości 87 mln USD, a realizacja pierwszego zamówienia o wartości 9,2 mln USD rozpocznie się w 2021 r.

Zamówienie zostało zawarte na podstawie umowy ramowej na dostawy nieokreślonej ilości sprzętu i pozwala nabywcy składać zamówienia na najnowszą wersję granatników Carl-Gustaf przez okres 7 lat, do wartości około 87 mln USD. W ramach niniejszej umowy ramowej granatniki Carl-Gustaf będą obsługiwane przez U.S. Army, Korpus Piechoty Morskiej (USMC) i Dowództwo Operacji Specjalnych (SOF).

„Saab M3E1 jest zoptymalizowany pod kątem potrzeb żołnierzy. Ten lekki i skuteczny granatnik bezodrzutowy zapewnia pełną gotowość na współczesnym polu walki z możliwością wykonywania różnego rodzaju zadań, dzięki szerokiej gamie amunicji, w tym rażącej cele ukryte za przeszkodami, przeciwbudynkowej i przeciwpancernej” - powiedział Erik Smith, prezes i dyrektor generalny Saaba w USA.

Zobacz więcej

Apel PIPT do premiera o wsparcie sektorowe

1,5 miliarda – tyle potrzebuje branża targowo – konferencyjna w postaci wsparcia rządowego, aby przetrwać i wyjść z kryzysu covidowego. Swoje oczekiwania przedstawiciele tego sektora gospodarki sformułowali jako postulaty i skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego w apelu sygnowanym przez członków zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu Targowego. O problemach branży szefowie czołowych polskich ośrodków targowych dyskutowali z samorządowcami w Targach Kielce. (...)

Polska Izba Przemysłu Targowego proponuje, aby rząd wprowadził vouchery targowo – konferencyjne do wykorzystania przez trzy lata. W przyszłym roku byłoby to 400 milionów złotych, w 2022 - 300 milionów i taka sama kwota w 2023. – W sumie miliard złotych na pobudzenie gospodarki za pośrednictwem targów – potwierdza prezes Tomasz Kobierski – To pozwoli nam na przetrwanie i stanie się konkurencyjnymi dla silnych targowo krajów europejskich jak Francja, Hiszpania czy Kraje Benelux-u.Targi to najlepsza platforma jaką posiada Polska do promocji na arenie międzynarodowej.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter