Aktualności

Robot IBIS® dla kolejnych Placówek Staży Granicznej w Polsce

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawy trzech kompletów mobilnych robotów IBIS® wraz z wyposażeniem dodatkowym dla Straży Granicznej w Gdańsku, Wrocławiu i Modlinie.

Roboty służyć będą na terenie portów lotniczych w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Są to już kolejne – po Warszawie, Poznaniu i Katowicach – roboty IBIS®, które znalazły się na wyposażeniu lotnisk. Warto wspomnieć, że roboty PIAP (nie tylko IBIS®-y) służą na wszystkich największych lotniskach w Polsce.

IBIS® jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. W Straży Granicznej zyskał uznanie dzięki dużemu udźwigowi manipulatora (50 kg) i dużej prędkości (10 km/h).

Zakupione dla Straży Granicznej roboty IBIS® posiadają szereg urządzeń dodatkowych zwielokrotniających ich zastosowanie i znacznie ułatwiających pracę funkcjonariuszom. Są to m.in.: uchwyt do przenośnego urządzenia rentgenowskiego, uchwyt do wyrzutnika pirotechnicznego, wymienne szczęki chwytaka do podejmowania i przenoszenia przedmiotów wielkogabarytowych oraz zestaw negocjacyjny.

Zobacz więcej

Zestawy rakietowe Iskander-M w rosyjskich siłach lądowych

W listopadzie 2016 roku Wojska Lądowe FR odebrały dziewiąty brygadowy operacyjno-taktyczny kompleks rakietowy 9K720 Iskander-M. System został przekazany 119. Samodzielnej Brygadzie Rakietowej podporządkowanej 41. Armii Ogólnowojskowej z Centralnego Okręgu Wojskowego. Przekazany kompleks brygadowy jest ósmym systemem przekazanym rosyjskim siłom zbrojnym na mocy kontraktu z 4 sierpnia 2011 roku pomiędzy Ministerstwem Obrony FR a AO Korporacją Naukowo-Produkcyjną „KB Maszynostrojenia” na dostawę dziesięciu kompleksów 9K720.

 

Brygada rakietowa z kompleksami 9K720 składa się z baterii dowodzenia, trzech dywizjonów po dwie baterie, w każdej baterii są dwie wyrzutnie, dywizjonu technicznego i dywizjonu zabezpieczenia. Standardowy kompleks brygadowy liczy 51 pojazdów, w tym 12 wyrzutni 9P78-1, 12 pojazdów transportowo-załadowczych 9T250, 11 wozów dowodzenia 9S552, pojazd przygotowania informacji 9S920, pojazd warsztatowy MRTO i 14 pojazdów zabezpieczenia socjalnego oraz 4 wozy dowodzenia R-145BM Jednostka ognia brygady to 48 manewrujących rakiet balistycznych (aerobalistycznych) 9M723 Iskander-M o zasięgu oficjalnym do 500 km lub taka sama ilość skrzydlatych pocisków manewrujących 9M728 (R-500) Iskander-K o zasięgu oficjalnym 500 km. 

Dowiedz się więcej na: Zestawy rakietowe Iskander-M w rosyjskich siłach lądowych

Zobacz więcej

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Rolls-Royce podpisały umowę ramową o współpracy

28 listopada br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Rolls-Royce PLC i Rolls-Royce Polska Sp. z o.o. w obecności Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwigi Emilewicz podpisały ramową umowę o współpracy. Jej celem jest zbadanie i ocena potencjalnej współpracy biznesowej pomiędzy podmiotami w sektorach morskim, lotnictwa cywilnego i wojskowego, systemów napędowych oraz w sektorze energetycznym.

Podpisanie umowy ramowej pomiędzy PGZ S.A. i Rolls-Royce’em to efekt wielu spotkań i rozmów, dotyczących obszarów, w których istnieje możliwość współpracy przemysłowej pomiędzy Spółkami. Ze strony Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. podpisali ją Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Siwko oraz Członek Zarządu PGZ S.A. Adam Lesiński, zaś ze strony Rolls-Royce’a Paul Kaye, Prezes Zarządu Rolls-Royce International (Europa Centralna i Wschodnia), Przemysław Roth, Prezes Zarządu Rolls-Royce Polska Sp. z o.o oraz Adam Laskowski, Dyrektor Zarządzający Centrum Rolls-Royce’a w Gdyni.Podczas podpisania umowy obecni byli także przedstawiciele zarządów spółek, które dedykowane są przez PGZ do współpracy Rolls-Royce’em.

 

przeczytaj więcej na: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Rolls-Royce

 

Zobacz więcej

Polska Grupa Zbrojeniowa dostarczy system „Pilica” dla Sił Zbrojnych RP

24 listopada br. w terenie Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza została podpisana umowa na dostawę dla Sił Zbrojnych RP przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”. Dostawę zrealizuje konsorcjum, na którego czele stoi Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Wartość umowy to 746 155 165,41 zł.

 

Dostawcą i liderem technicznym konsorcjum, które zrealizuje dostawy systemu „Pilica”, są Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A, spółka zależna Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. ZM „Tarnów” zapewnią również obsługę serwisową i pogwarancyjną sprzętu. 

 

Przeczytaj więcej na: Polska Grupa Zbrojeniowa i ZM Tarnów

Zobacz więcej

Testy skonstruowanego przesz PIAP robota BALSA zakończone sukcesem!

Uprzejmie informujemy, że 21 listopada 2016 roku Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP otrzymał od Inspektoratu Uzbrojenia oficjalną informację potwierdzającą pozytywne zakończenie testów Lekkiego Robota Rozpoznawczego – model Robot Inżynieryjny 1507, znany szerzej jako BALSA. 

Dla przypomnienia: testy odbyły się jako jeden z etapów realizacji umowy pomiędzy Zamawiającym- Inspektoratem Uzbrojenia, a Wykonawcą -Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 53 kompletów Inżynieryjnego robota wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych kryptonim BALSA - Lekki Robot Rozpoznawczy (LRR).

Testy urządzenia prowadzone były od końca sierpnia 2016 zgodnie z Programem Testów i potwierdziły spełnianie wymagań Wstępnych Założeń Taktyczno- Technicznych.  Robot testowany był na zgodność z WZTT oraz normami: NO-06-A103:2005, NO-06-A105:2005, NO-06-A107:2005, NO-06-A200:2012, NO-06-A500:2005, PN:EN-60529:2003.

Dalszym etapem realizacji umowy jest dostarczenie Zamawiającemu pierwszego egzemplarza robota jeszcze w tym roku. Kolejne dostawy BALSY, zgodnie z umową odbędą się do końca czerwca 2017 i 2018 roku.

Zobacz więcej

Airbus 400M dostarcza Hiszpanii pierwszy samolot A400M

Hiszpańskie Siły Powietrzne odebrały A400M, swój pierwszy transportowiec nowej generacji i najbardziej zaawansowany samolot, jaki dotychczas wyprodukowano w Hiszpanii, który zmieni oblicze wojskowej floty transportowej.

Dzisiejsze przekazanie pierwszego z 27 zamówionych samolotów oznacza, że Hiszpania stała się szóstym krajem, który wprowadził do służby A400M.

Samolot znany jako MSN44 został formalnie odebrany od Airbus Defence and Space przez przedstawicieli hiszpańskich Sił Powietrznych i Ministerstwa Obrony podczas krótkiej ceremonii w zakładach montażu końcowego (FAL) A400M w Sewilli.

A400M zastąpi w Hiszpanii starzejący się typ C-130, umożliwiając przewożenie około dwukrotnie większego ładunku na tę samą odległość lub tego samego ładunku na odległość dwukrotnie większą. Może również służyć jako taktyczny tankowiec powietrzny innych samolotów transportowych, w tym innych A400M.

Unikatową cechą samolotu jest to, że może latać z szybkością i na wysokości charakterystycznej dla odrzutowców na dystansach interkontynentalnych dzięki czterem potężnym silnikom i zaawansowanej konstrukcji aerodynamicznej, a zarazem operować na krótkich i nieutwardzonych pasach startowych w obszarach działań wojskowych albo kryzysu humanitarnego.

Na mocy umowy podpisanej 14 września, 14 samolotów A400M będzie dostarczanych w równomiernym tempie od dziś do 2022 roku, a dostawy pozostałych 13 zaczną się w 2025 r.

Hiszpańskie A400M będą stacjonować w Saragossie w północno-wschodniej Hiszpanii i służyć do przewozu ciężkich ładunków we flocie transportowej, która obejmuje również samoloty C295 i CN235 średniej wielkości oraz lekkie C212 – wszystkie produkowane przez Airbus Defence and Space. MSN44 poleci do Saragossy w najbliższych dniach. 

Zobacz więcej

XXV TARGI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ

Serdecznie zapraszamy na XXV Targi Książki Historycznej, które odbędą się 24-27 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Targi otwarte będą w godz. 10.00-18.00 - wstęp wolny

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszego stoiska na Targach: stoisko  nr 96

Zapewniamy bogaty wybór numerów archiwalnych naszych publikacji w atrakcyjnych cenach.

Zobacz więcej

Gdyńska firma RADMOR S.A., wchodząca w skład największej prywatnej grupy kapitałowej w polskim przemyśle obronnym WB Group, podpisała kolejną wieloletnią umowę na dostawy radiostacji dla Polskich Sil Zbrojnych o wartości około 73 mln. netto.

RADMOR S.A. podpisał kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej 20 października 2016 roku. Dostawy radiostacji i dodatkowego osprzętu mają być zrealizowane do 2020 roku. Część zakontraktowanego sprzętu, o wartości prawie 33 mln. netto,  będzie dostarczona polskiej armii jeszcze w tym roku.

RADMOR S.A.jest producentem i dostawcą nowoczesnych środków łączności radiowej dla wojska i służb cywilnych. Firma prowadzi działalność na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, produkuje radiostacje wojskowe oraz dostarcza radiotelefony cywilne. Zaopatruje w sprzęt łączności taktycznej Polskie Siły Zbrojne i armie innych krajów. Oferta obejmuje kilka odmian radiostacji taktycznych, w tym najnowszą rodzinę radiostacji definiowanych programowo COMP@N - na wspólnej platformie hardwarowej można zaimplementować waveformy umożliwiające integrację z sieciami IP, jednoczesną transmisję głosu i danych. Waveform może zostać zaproponowany przez Radmor lub wykonany zgodnie z życzeniem odbiorcy.

RADMOR uczestniczy też w europejskich programach badawczych. Między innymi bierze udział w europejskim programie ESSOR (European Secure SOftware defined Radio) mającym za zadanie opracowanie standardu europejskiego radia programowalnego, umożliwiającego współpracę systemów łączności wojsk różnych państw UE.

Zobacz więcej

BAE Systems dostarczy system zarządzania walką dla duńskich bojowych wozów piechoty CV90

ÖRNSKÖLDSVIK, Szwecja — BAE Systems podpisało z duńską Agencją Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO) kontrakt na zamontowanie systemu zarządzania walką specjalnie przystosowanego dla floty 44 bojowych wozów piechoty CV9035.

CV90 to rodzina gąsienicowych bojowych wozów piechoty, zaprojektowanych i produkowanych przez BAE Systems Hägglunds – firmy, która poświęciła ponad 4,5 miliona godzin prac inżynierskich na rozwój i integrację tych zaawansowanych i nowoczesnych pojazdów.

Kontrakt obejmuje szeroką współpracę przemysłową pomiędzy BAE Systems i partnerami przemysłowymi z Danii. Rozwiązanie przemysłowe BAE Systems zapewnia utworzenie miejsc pracy, transfer technologii oraz inwestycje, stwarzające warunki do rozwoju ekonomicznego i wzrostu produktu krajowego. Od 2009 roku działalność przemysłowa BAE Systems, będąca częścią zobowiązania do współpracy z duńskimi firmami w ramach wsparcia floty CV90, przyniosła duńskiej gospodarce niemal 300 mln euro.

Wozy CV90 są z powodzeniem eksploatowane na całym świecie, w tym w ramach misji ONZ i NATO. Zapewniają interoperacyjność, wysoką mobilność taktyczną i strategiczną, a także są zdolne do wykonywania zadań obrony powietrznej i zwalczania broni pancernej przeciwnika. Charakteryzuje je wysoka przeżywalność, doskonała skuteczność oraz zdolność działania w każdym terenie i środowisku taktycznym.

Obecnie używanych jest ponad 1280 wozów CV90, w dziewięciu wariantach, przez siedem krajów europejskich, w tym cztery państwa członkowskie NATO. Najnowszy wariant jest produkowany dla Norwegii.

Zobacz więcej

Satelita meteorologiczny MetOp-A zbudowany przez firmę Airbus od dziesięciu lat na orbicie

MetOp-A, pierwszy europejski satelita meterologiczny na orbicie polarnej, wciąż spisuje się doskonale po 10 latach – czasie dwukrotnie dłuższym od zakładanego. Precyzyjne dane pogodowe pomagają firmom, rolnikom i organom bezpieczeństwa

Satelita okrążył Ziemię niemal 52 000 razy, dostarczył ponad 100 terabajtów danych meteorologicznych oraz klimatycznych i przyczynił się do znacznego zwiększenia trafności prognoz pogody, pomagając w ratowaniu życia i ochronie mienia.

Pierwszy europejski satelita na orbicie polarnej, MetOp-A zbudowany przez Airbus Defence and Space na zamówienie ESA/EUMETSAT, dostarcza precyzyjnych danych o pogodzie i klimacie od czasu wyniesienia na orbitę 19 października 2006 roku.

Globalna gospodarka jest w coraz większym stopniu zależna od pogody. Dokładne prognozy mają kluczowe znaczenie dla wielu sektorów, takich jak energetyka, transport, budownictwo, rolnictwo i turystyka, ponieważ umożliwiają efektywniejsze i skuteczniejsze planowanie oraz używanie zasobów.

Ostrzeżenia ogłaszane zawczasu przez krajowe organizacje meteorologiczne pomagają ratować życie i mienie zagrożone burzami, powodziami, falami upałów i zanieczyszczeniem powietrza. Jak twierdzą eksperci, wiarygodne prognozy pogody przynoszą krajom Unii Europejskiej roczne korzyści rzędu 5 miliardów euro.

MetOp-A był pierwszym europejskim satelitą na niskiej orbicie okołoziemskiej (ok. 830 km), dostarczającym szeroką gamę globalnych pomiarów o kluczowym znaczeniu dla prognozowania pogody oraz monitorowania klimatu.

MetOp-A, jeden z trzech identycznych satelitów, 14 razy dziennie okrąża ziemię po orbicie słoneczno-synchronicznej i znajduje się dużo bliżej Ziemi, niż geostacjonarne satelity meteorologiczne zawieszone 36 000 km nad równikiem. Umożliwia znacznie dokładniejszą obserwację całej Ziemi, w tym regionów na wysokich szerokościach geograficznych, które mają kluczowe znaczenie dla prognozowania pogody w Europie, i dostarcza bogatych danych o oceanie, lądzie i atmosferze, mierzonych instrumentami mikrofalowymi, które nie działałyby na odległej orbicie geostacjonarnej.

4-tonowe satelity MetOp to nadal najbardziej kompleksowe satelity meteorologiczne na świecie, wyposażone w 12 instrumentów, spośród których 3 powstały pod nadzorem Airbus Defence and Space. Są to instrumenty na podczerwień, mikrofalowe i ultrafiolet, które dokładnie mierzą ciśnienie, wilgotność, temperaturę i gazy na różnych wysokościach w atmosferze ziemskiej, a także skaterometr, który mierzy kierunek i szybkość wiatru.

Zobacz więcej

Zgodnie z umową, w latach 2016 - 2017 do 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie zostanie dostarczonych osiem samolotów M-346 wraz z całym systemem szkolenia zaawansowanego AJT.

W skład systemu wchodzą symulatory lotu i procedur awaryjnych, komputerowe systemy wspomagania szkolenia i pakiet logistyczny. Umowa przewiduje również szkolenie personelu technicznego i latającego, w tym dostarczenie wyposażenia dydaktycznego, sprzętu obsługi naziemnej, dokumentacji i informatycznego systemu wsparcia eksploatacji, a także części zamiennych.

Obecnie trwające rok szkolenie we Włoszech kończy grupa sześciu pilotów, którzy pod koniec października po powrocie do kraju zajmą się wprowadzeniem systemu szkolenia zaawansowanego AJT do Sił Powietrznych RP w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

We wrześniu bieżącego roku kolejni czterej polscy piloci rozpoczęli szkolenie teoretyczne we Włoszech. Po pozytywnym zakończeniu tego etapu oraz zdaniu egzaminów, rozpoczną szkolenie na symulatorach, po którym będą mogli zasiąść za sterami M-346.

Równolegle ze szkoleniem trwają kolejne etapy testów pierwszych samolotów M-346 przeznaczonych dla Polski. Pierwsze samoloty mają przylecieć do Dęblina pod koniec listopada br.

Samolot M-346, który zastąpi wysłużone Iskry zapewni możliwości szkolenia pilotów bojowych na samolotach szkolenia zaawansowanego o charakterystykach lotnych i wyposażeniu pokładowym zbliżonym do charakterystyk i wyposażenia wysoko manewrowego samolotu bojowego. Wypełni on lukę technologiczną i pozwoli prowadzić kompleksowe szkolenie z przeznaczeniem pilotów na samoloty F-16.

Dysponując samolotami M-346, Polskie Siły Powietrzne mogą zbudować jeden z najnowocześniejszych systemów szkolenia lotniczego w Europie.

źródło: http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2016-10-20-intensywne-przygotowania-do-przyjecia-samolotu-m-346/

Tekst: kpt. Magdalena Busz / 4. SLSz

fot. Leonardo

Zobacz więcej

Podsumowanie XXIV edycji targów MSPO w Kielcach

MSPO XXIV – Przemysł zbrojeniowy kołem zamachowym polskiej gospodarki

 

XXIV MSPO upłynęły pod znakiem polskiego przemysłu obronnego, pomimo tego, że podczas tegorocznych targów w Kielcach zaprezentowała się rekordowa liczba 614 firm z 30 krajów świata. Po raz kolejny impreza objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który uświetnił swoja obecnością uroczystość wręczenia nagród. MSPO towarzyszyły XXII Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA. Obie imprezy odwiedziło łącznie 50 oficjalnych delegacji z46krajów, oraz ponad22tys. zwiedzających.

 

Znamienici goście na MSPO

Tegoroczna targi przemysłu obronnego odwiedzili szczególnie licznie przedstawiciele władz państwowych. W ostatnim dniu MSPO, 9 września Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda zwiedził stoiska polskich producentów oraz Sił Zbrojnych.

- Oglądałem wystawę z ogromnym zainteresowaniem jako mężczyzna, ale przede wszystkim jako zwierzchnik sił zbrojnych w czasie, gdy modernizujemy polską armię. Oczekuję, że program wydatków na wojsko polskie i zobowiązania wobec sojuszników będą realizowane sprawnie. (…) Chcę, by wyposażenie było najlepsze i by cena była adekwatna do jakości w trosce o bezpieczeństwo polskiego żołnierza – oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas gali zakończenia XXIV MSPO. Prezydent pogratulował również światowego poziomu organizacji Salonu Przemysłu Obronnego Prezydentowi Miasta Kielce Wojciechowi Lubawskiemu, Prezesowi Zarządu Targów Kielce dr. Andrzejowi Mochoniowi oraz Wojewodzie Świętokrzyskiemu Agacie Wojtyszek. 

Salon Obronny odwiedził również Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który nie tylko ogladał ekspozycję, ale również ogłosił istotne dla programu modernizacji technicznej decyzje, takie jak przesłanie zapytania ofertowego w sprawie systemu przeciwlotniczego Patriot oraz wskazanie PGZ jako dostawcy systemu Rosomak BMS. 

 

Przeczytaj więcej na: Podsumowanie XXIV edycji targów MSPO w Kielcach

Zobacz więcej

MSPO 2016

Wśród 614 tegorocznych wystawców Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 349 to polskie marki przemysłu obronnego, między innymi Polska Grupa Zbrojeniowa​ - partner strategiczny salonu, Biuro ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej MON, prywatne firmy działające w sektorze obronnym. Ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni zajmuje Wystawa Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej - wystawa wiodąca pod hasłem "Kierunek: Nowoczesność". Jednym słowem widać polską siłę na tegorocznym MSPO 2016 w Targach Kielce.

https://www.youtube.com/watch?v=ibHvWj8EQQc

Oficjalnie Salon Przemysłu Obronnego otworzył Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej. Podczas otwarcia głos zabrali również Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski, która powitała gości tegorocznego Salonu, dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce, Arkadiusz Siwko – prezes Zarządu PGZ S.A. Minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W imieniu Zwierzchnika sił Zbrojnych RP pogratulował organizatorom wspaniałej inicjatywy (MSPO), która tak dobrze promuje Polskę i jej gospodarkę na świecie. W liście Prezydent RP zapowiedział swoją wizytę w czwartym dniu targów (9 września). Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce zgromadził 614 wystawców z 30 krajów. Wystawę można zwiedzać do 9 września.

https://www.youtube.com/watch?v=9Ggbxrczy34

Zobacz więcej

Taktyczny Robot Miotany TRM 2.0 dla Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej

29 czerwca 2016 r. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował kolejną dostawę najnowszej wersji Taktycznego Robota Miotanego 2.0. Tym razem robot wesprze działania funkcjonariuszy Śląsko - Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

TRM jest urządzeniem do zastosowań wspomagających operacje antyterrorystyczne, powstałym w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji.

 

 

przeczytaj więcej na: Taktyczny Robot Miotany

Zobacz więcej

Roboty PIAP GRYF dla Komendy Głównej Policji

20 maja 2016 r. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę dwóch kompletów zrobotyzowanych urządzeń do rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych – robotów PIAP GRYF. Zamawiającym jest Komenda Główna Policji, a roboty trafiły do policyjnych techników bombowych.

 

Roboty PIAP GRYF w wersji policyjnej wyposażone są w akcesoria dodatkowe, m.in. w uchwyt do przenośnego urządzenia rentgenowskiego, uchwyt do wyrzutnika pirotechnicznego, uchwyt do strzelby, a takżenożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. Wyposażenie dodatkowe poszerza zakres zadań, w których może być wykorzystywany robot.

 

Przeczytaj więcej na: Roboty PIAP Gryf dla Komendy Głównej Policji

Zobacz więcej

PIAP dostarczy Lekkie Roboty Rozpoznawcze dla Wojska Polskiego

18 maja 2016 r. została podpisana umowa pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 53 kpl. inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych kryptonim BALSA - Lekki robot rozpoznawczy. Roboty przeznaczone są dla pododdziałów rozpoznania inżynieryjnego i EOD. Wesprą żołnierzy w krytycznych sytuacjach, bez narażania ich życia i zdrowia. Według założeń taktyczno-technicznych, za pomocą robota będzie można prowadzić rozpoznanie w trudno dostępnym, niebezpiecznym terenie, np. w rejonach zaminowanych, w rejonach objętych działaniami specjalnymi. Operator wykorzystując robota będzie mógł przeszukać środki transportu pod kątem obecności przedmiotów niebezpiecznych, czy dokonać inspekcji rowów przydrożnych i przepustów.

Obserwację terenu w zmiennych warunkach natężenia światła, zapewnią wysokiej rozdzielczości kamery: z oświetlaczami podczerwoni, dzienno-nocna i  termowizyjna.

Realizacja kontraktu zakończy się w 2018 roku.

Zobacz więcej

X edycja Wystawy AIR FAIR 2016

W dniach 20-21 maja 2016 roku na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A.
odbędzie się X edycja Wystawy AIR FAIR 2016.

 

AIR FAIR to Międzynarodowa Wystawa, której głównym celem jest konsolidacja środowiska lotniczego. To dzięki zaufaniu naszych gości mamy możliwość zorganizowania już X edycji AIR FAIR, która dzięki licznym Wystawcom nie tylko z Polski, ale z całego świata stała się ważnym wydarzeniem i na stałe wpisała się w kalendarz imprez lotniczych.

Patronat Honorowy nad Wystawą objął Minister Obrony Narodowej, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezes Aeroklubu Polskiego, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także władze lokalne.

Zobacz więcej

Dyskusja o przyszłości polskiego przemysłu zbrojeniowego – raport NCSS

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych chcąc zwrócić uwagę na brak długofalowej strategii dla przemysłu zbrojeniowego w Polsce oraz problemy tego ważnego sektora gospodarki,  stworzyło platformę do dyskusji podmiotów zaangażowanych w formułowanie polityki przemysłowo-obronnej. W ramach analiz, dyskusji i warsztatów trwających przez ostatnie pół roku, powstał raport, w którym zaprezentowano wizję polskiego przemysłu zbrojeniowego przyszłości. Podczas odbywającej się w czwartek konferencji NCSS „Bezpieczeństwo i konkurencyjność – rekomendacje dla strategii przemysłowo – obronnej RP” przedstawiono główne tezy raportu i poddano je dyskusji.

Główne zagadnienia, wymagające zdaniem ekspertów szerszej dyskusji wśród decydentów, to brak długofalowej sformalizowanej wizji potrzeb Sił Zbrojnych RP, potrzeba określenia priorytetów polskiego przemysłu zbrojeniowego w perspektywie wieloletniej oraz wspieranie polskiej myśli technicznej i promowanie naszych wyrobów na runku globalnym.Raport NCSS z rekomendacjami zostanie przekazany decydentom szczebla centralnego oraz instytucjom państwowym odgrywającym kluczową rolę w sektorze obronnym.

Zobacz więcej

IV Targi i Forum Logistyki Służb Mundurowych

W dniu 10 maja 2016 r.

zapraszamy na uroczyste otwarcie

IV Targów i Forum Logistyki Służb Mundurowych,

które rozpocznie się o godz. 10.00

 

 

 

przeczytaj więcej: IV Targi Logistyki Służb Mundurowych

Zobacz więcej

Akcesoria do walki z zagrożeniami CBRN dla robotów mobilnych

W wyniku współpracy inżynierów PIAP z praktykami mającymi na co dzień styczność z zagrożeniami CBRN powstały akcesoria zwiększające zakres możliwości robotów mobilnych podczas prac w warunkach skażeń. Dzięki opracowanym urządzeniom możliwe jest m.in. zdalne pobieranie próbek do analizy laboratoryjnej oraz wyświetlanie informacji o skażeniu wprost na dodatkowej konsoli operatora robota mobilnego.

Na targach MSPO 2015 PIAP po raz pierwszy zaprezentował swoje produkty do pobierania próbek oraz wykrywania substancji CBRN. 

przeczytaj więcej na: akcesoria do walki z zagrożeniami CBRN dla robotów mobilnych

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter