Na początku sierpnia zapraszamy Państwa na dwa połączone wydarzenia: Mazury AirShow 2017 i XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur

Na początku sierpnia zapraszamy Państwa na dwa połączone wydarzenia: Mazury AirShow 2017 i XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur

Mazury AirShow 5-6.08.2017  - plaża miejska i port w Giżycku

(pokazy lotnicze nad jeziorem Niegocin)

WSTĘP WOLNY !!!

XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur 3-6.08.2017 - Lotnisko Kętrzyn Wilamowo

(wystawa statyczna samolotów, dni otwarte lotniska)

  

Mazury AirShow 2017 to już XIX edycja jednej z największych imprez lotniczych w Polsce. Wcześniej, od 1999 roku, pokazy te odbywały się pod nazwą Festyn Lotniczy Mazury, gromadząc liczną publiczność rozmiłowaną w podniebnych ewolucjach na lotnisku organizatora (Aeroklub Krainy Jezior) w Wilamowie koło Kętrzyna. W 2009 roku organizatorzy zapragnęli zainteresować lotnictwem szerszą publiczność i przenieśli część pokazów nad jezioro Niegocin w okolice plaży miejskiej i portu w Giżycku. Ogromne zainteresowanie i zachwyt widzów potwierdziły, że ta właśnie lokalizacja jest najlepsza dla imprezy i dlatego kolejne edycje odbywają się właśnie w tym miejscu.

Scenerią tegorocznej imprezy będzie jezioro Niegocin, a miejscami widokowymi będą: plaża miejska, brzegi wokół jeziora, a także samo jezioro, na którym znajdą się jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, wodnosamoloty itp.).

 

XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur jest wydarzeniem towarzyszącym Mazury AirShow, przeznaczonym głównie dla polskich i zagranicznych załóg samolotów. Poza integracją wokół idei lotnictwa i wymianą doświadczeń uczestników, organizatorzy Zlotu stawiają sobie za cel jak najlepszą prezentację walorów turystycznych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, ich unikatowego piękna i potencjału wśród tej wyselekcjonowanej grupy docelowej.

 

Mazury AirShow to impreza dla całych rodzin, gwarantująca wielką wakacyjną przygodę dla małych i dużych miłośników awiacji. Atrakcje zaplanowane dla odwiedzających to:

ATRAKCJE NAZIEMNE m.in.:

Loty promocyjno- zapoznawcze.

Z lotniska Kętrzyn Wilamowo wszyscy chętni mogą odbyć podniebną wycieczkę nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Loty widokowe będą się odbywać przez cały czas trwania imprezy.

Wystawa statyczna samolotów.

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo, z którego startują samoloty biorące udział w pokazach w Giżycku, będzie w dniach 5-6 sierpnia otwarte dla publiczności. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć samoloty akrobacyjne, sprzęt lotniczy oraz porozmawiać z pilotami. Lotniskiem zapasowym będzie Mazury Residence k. Giżycka. Lotnisko to będzie przyjmowało część samolotów biorących udział w pokazach.

Program spadochronowy.

Program został przygotowany dla tych, którzy pragną przeżyć niesamowitą przygodę. Każdy będzie mógł skoczyć z samolotu z instruktorem w tandemie lub samodzielnie!

 Dodatkowo odbędzie się Koncert Orkiestry Wojskowej oraz nocny pokaz sztucznych ogni na molo. Niewątpliwie ciekawą atrakcją będą warsztaty modelarskie pn. „Smyki na start - Odlotowe wakacje Giżycko”, które w latach 2013-2016 cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

 

ATRAKCJE POWIETRZNE m.in.:

  • MIG 29

MiG-29 (oznaczenie NATO Fulcrum) to odrzutowy, rosyjski myśliwiec frontowy. Zaprojektowany w 1972 r. celem zastąpienia samolotów MiG-21 i MiG-23. Pierwszy prototyp wzniósł się w powietrze 6 października 1977 roku, a pierwsze seryjne samoloty MiG-29 9.12 („Fulcrum-A”) weszły do służby w 1984 r. Samoloty MiG-29 służą w 1 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego po dziś dzień.

Jednym ze zdecydowanie najgłośniejszych naszych pokazów będzie występ odrzutowego myśliwca frontowego naszej armii MiG-29. Zobaczyć i usłyszeć go będziecie mogli nad jeziorem Niegocin. Gratka dla miłośników lotnictwa jest o tyle wielka, że będzie to najprawdopodobniej jedyny występ MiG-a-29. na cywilnych pokazach w tym roku!

  • ZESPÓŁ AKROBACYJNY „ORLIK”

W tym roku, w drugim dniu pokazów będziemy gościć największy zespół akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych Zespół Akrobacyjny „Orlik”. Jego liderem od lat jest bardzo doświadczony kpt. pil. Dariusz Stachurski z nalotem na PZL-130 ponad 3’200 godzin. Jego cały zespół łącznie to ponad 16’000 godzin. Warto wspomnieć, że „Orlik” jest minimalnie starszym rówieśnikiem mazurskich pokazów. Powstał na kilkanaście miesięcy przed ich pierwszą edycją w 1999 roku.

Na tegorocznych wystąpi w składzie siedmioosobowym:

kpt. pil. Dariusz Stachurski – lider formacji

kpt. pil. Krzysztof Łysakowski – I prawy prowadzony

kpt. pil. Robert Paciorek – I lewy prowadzony

kpt. pil. Michał Anielak – II prawy prowadzony

kpt. pil. Krzysztof Kidacki – II lewy prowadzony

por. pil. Bartosz Niegrzybowski – prawy zamykający

kpt. pil. Sebastian Rajchel – lewy zamykający

 

  • PZL W-3 SAR SOKÓŁ Z 2.GPR W POKAZIE RATOWNICZYM

2. Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza z Mińska Mazowieckiego – wojskowa jednostka Sił Powietrznych Polski przeznaczona do prowadzenia akcji w systemie narodowego ratownictwa lotniczego. W roku 2013 2. GPR miała swój debiut na Mazury AirShow. Zaprezentowała wraz z Mazurskim WOPR pokaz akcji ratownictwa wodnego z wykorzystaniem technik linowych na wielozadaniowym śmigłowcu W-3 Sokół konstrukcji i produkcji PZL Świdnik.

Pierwszym pilotem na pokładzie Sokoła będzie por. Jarosław Lipiec – pilot wojskowy z nalotem ponad 1’400 godzin licząc tylko na tym typie statku powietrznego.

Wspierać go będą:

II pilot, por. Michał Jaśkiewicz

technik pokładowy – st. chor. Zbigniew Kokoszka

ratownik medyczny – chor. Artur Sękowski

ratownik pokładowy – chor. Adam Kowalczyk

Pomiędzy pokazami dynamicznymi będą ze swoim śmigłowcem stacjonować na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

 

  • UWE ZIMMERMAN NA EXTRA 300

Ten sympatyczny niemiecki pilot uprawia latanie akrobacyjne hobbystycznie. Uwe Zimmermann – nasz podniebny rockendrolowiec – Niemiec, biznesmen, mistrz wyścigów motorowych tego kraju, pilot akrobacyjny i zdecydowanie pasjonat tego, co robi. Swoją przygodę z lotnictwem zaczął jako dziecko od szybowców, następnie zrobił licencję pilota samolotowego, po czym wybrał się do Czech, do trenera czeskiej kadry narodowej w akrobacji by się tego sposobu latania nauczyć od razu od najlepszych. Następnie wziął udział w wielu zawodach akrobacyjnych po czym doszedł do wniosku, że latanie według ściśle oczekiwanego programu jest trochę nudne i rozpoczął swoją przygodę z pokazami akrobacyjnymi. Latał na Zlinach, Giles 202, a obecnie na Extrze co nie powinno nikogo dziwić, gdyż Uwe pochodzi z Zagłębia Ruhry, gdzie Extra jest produkowana.

W tym roku będzie go 50% więcej ponieważ przyleci na Mazury AirShow swoim nowym, o połowę mocniejszym, samolotem Extra 300.

 

  • ANBO – LITEWSKI ZESPÓŁ AKROBACYJNY

Litewscy piloci są stałymi gośćmi mazurskich pokazów. Samoloty na których latają to świetne radzieckie maszyny szkolne - Jakowlew Jak-50 i Jak-52. Pomimo, że nie są to samoloty wyczynowe, doskonale nadają się do prezentacji figur akrobacji zespołowej i indywidualnej. Litwini zaś słyną z nieprzeciętnej precyzji z jaką wykonują swoje pokazy.

 

  • WIATRAKOWCE 57-my Team

Do tej pory zespół znany jako para bliźniaczych wiatrakowców, gwarantujących niezapomniany pokaz figur, których nie jest w stanie wykonać żaden samolot. W tym roku zmiany! Będzie ich o połowę więcej, gdyż do zespołu dołącza kobieta – Barbara Amber na Xenonie 2 RST SP-XENU. To, co piloci, czyli Wiesław Jarzyna, Romuald Owedyk i wspomniana Barbara Aber wykonują na nich w powietrzu, to już balet połączony z corridą, a to wszystko w gęstej polewie z dymu. Ci doświadczeni piloci tworzą zespół 57-my TEAM posiadający doświadczenie łącznego nalotu 3’700 godzin i to licząc tylko na wiatrakowcach.

WIATRAKOWIEC – a właściwie WIROWIEC – bo taką nazwę ten statek powietrzny otrzymał w Polsce w latach przedwojennych – to maszyna w klasie ultralekkiej do której pilotowania wystarczy świadectwo kwalifikacji z uprawnieniem UAG(L).

 

  • SKY MAGIC

Skoki spadochronowe są ich największą pasją, której oddają się od dawna. Każdy z nich ma duże doświadczenie w tej materii a umiejętności indywidualne postanowili wykorzystać z zespole. Kilka lat temu zaczęli specjalizować się w tzw. kanpach czyli lataniu i akrobacji na otwartych czaszach spadochronów - konkurencji trudnej – wymagającej zespołowej precyzji i wyobraźni – ale bardzo efektownej dla publiczności obserwującej to z ziemi.

Jako grupa pokazowa Sky Magic zadebiutowali w 2012 roku. Pokazali perfekcyjne figury i precyzję grupowego lotu na otwartych czaszach. Flagi, długie efektowne szarfy oraz dymy wzmocniły emocje tego występu. Podczas bardzo intensywnych treningów doskonalą swoje umiejętności i wzbogacają program o nowe elementy.

Skład grupy w tym roku stanowią Janusz „DRUCIARZ” Białowąs, Grzegorz „SUJEK” Sujkowski, Sebastian „SZCZENA” Ryżko, Piotr Piotrowski i Paweł Gawliński. W pokazach bardzo często bierze udział zaprzyjaźniony z nimi bardzo doświadczony skoczek Jacek „CZADZIK” Gawryszewski z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

W 2013 roku wystąpili pierwszy raz na Mazury Air Show. Od razu zapowiedzieli, że chcieliby tu wrócić, ze względu na fantastyczną atmosferę tej imprezy. I wracają co roku!

 

  • WODNOSAMOLOTY m.in.:

PIPER PA-18

Piękny klasyczny górnopłat, konstrukcyjnie pochodzący z lat 50. XX wieku, jest jednym z najpopularniejszych samolotów w północnej Ameryce. W wersji wyposażonej w pływaki pozwala dotrzeć wszędzie, również tam, gdzie nie ma dróg i lotnisk.

Na Mazurach oglądaliśmy egzemplarz z Niemiec, a w tym roku także będziemy gościć przesympatyczną załogę z Niemiec na tej niezwykłej latającej maszynie.

Oprócz znanego i lubianego PIPER PA 18 gościć będziemy inne wodnosamoloty.

3 x SEA MAX M22

Grupa aż 3 wodnosamolotów SeaMax M22 przyleci do nas z Włoch, z oddalonego o prawie 1’300 km w linii prostej jeziora Como.

SeaMax jest pierwszym na świecie ultralekkim wodnosamolotem zaprojektowanym w Brazylii przez Miguela Rosario w 1999 r. Jedną z najważniejszych cech SeaMaxa jest łatwość złożenia skrzydeł bez odłączania jakichkolwiek sterowań. W tej konfiguracji można holować go na przyczepie, jak zwykłą łódź. Cały proces składania może obsłużyć jedna osoba bez narzędzi, bez wysiłku i w czasie nie dłuższym niż 10 minut.

LAKE BUCCANEER LA-4-200

Lake Buccaneer LA-4-200. Amerykański czteromiejscowy, lekki samolot ze śmigłem pchającym, zamontowanym nad kadłubem.

 

  • LEGENDY LOTNICTWA

DOUGLAS DC-3

Legendarny amerykański samolot transportowy, stworzony w 1935 roku na zamówienie American Airlines. Okazał się samolotem niezwykle udanym, długowiecznym i wdzięcznym w eksploatacji. Przez ponad 30 lat po II wojnie światowej podejmowano nieskuteczne próby stworzenia samolotu, który byłby godnym następcą DC-3.

Egzemplarz, który przyleci na Mazury AirShow 2017, pochodzi ze Szwecji i należy do szwedzkiego Stowarzyszenia Latających Weteranów ”Flygande Veteraner”  z siedzibą na sztokholmskim lotnisku Bromma. Organizacja ma dwudziestosiedmioletnią historię i ponad 2,7 tys. członków podróżujących samolotami po Europie.

 

Mapa dojazdu i dodatkowe informacje na www.mazuryairshow.pl

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter