Pociski Spike-LR na wozach Marder

Pociski Spike-LR na wozach Marder

Bojowe wozy piechoty Marder z pociskami Spike-LR - wzmocnienie obrony przeciwpancernej niemieckich pododdziałów grenadierów pancernych

Niemiecka grupa zbrojeniowa Rheinmetall Defence poinformowała 20 marca br., że zakończono wyposażanie pierwszych 35 bojowych wozów piechoty Marder 1A5 w przeciwpancerny system rakietowy MELLS (MEhrrollenfähiges Leichtes LenkflugkörperSystem) z pociskami Spike-LR. System MELLS jest produkowany w Niemczech przez spółkę joint venture EuroSpike GmbH, stworzoną przez niemieckie podmioty Diehl BGT Defense GmbH & Co. KG i Rheinmetall Defense Electronics GmbH (część grupy Rheinmetall) oraz izraelską firmę Rafael Advanced Defense System.

Prace na pojazdach dla jednego batalionu grenadierów pancernych zostały wykonane w ramach tzw. fazy studyjnej integracji Marderów z MELLS. Grupa Rheinmetall Defence podpisała w listopadzie 2016 roku z niemieckim urzędem do spraw zamówień obronnych BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) na realizację prac instalacyjnych systemów MELLS (Spike-LR) na bojowych wozach piechoty Marder. Jednocześnie zamówiono 44 sztuki kompletów zestawów MELLS, które dostarczono do Bundeswehry do końca grudnia ub. roku. Wartość kontraktu wyniosła około 35 mln EUR. Doposażenie Marderów w nowoczesny wielozadaniowy przeciwpancerny system rakietowy jest jednym z elementów częściowej modernizacji i przedłużenia czasu eksploatacji tych pojazdów. Dwa zmodernizowane w ten sposób bwp Marder 1A5 były testowane od czerwca ub. roku. Wyrzutnia Spike-LR ze standardowym kontenerem została zamontowana na wieży Mardera z jej prawej strony. W ramach testów badano m.in. wpływ drgań generowanych w czasie jazdy pojazdów na podzespoły optoelektroniczne, elektroniczne i mechaniczne wyrzutni i samych pocisków Spike-LR.

Kolejna faza projektu to integracja systemu MELLS z pojazdami Marder w wariantach 1A3 i 1A5A1. W marcu 2017 roku niemiecki BAAINBw zamówił dla pododdziałów Bundeswehry 97 przenośnych kompleksów MELLS (Spike-LR) i 1000 pocisków rakietowych Spike-LR, a w styczniu br. kolejne 16 zestawów przenośnych oraz 1500 pocisków. Dostawy mają być zrealizowane w br.

 

Tekst: Tomasz Kwasek

Foto: Rheinmetall

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter