Wyborowe Groty w Zielonce

Wyborowe Groty w Zielonce

FRAG OUT!

4 grudnia 2020 roku, na strzelnicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, odbył się pokaz karabinów wyborowych GROT 762N, zorganizowany przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom dla przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialnych za szkolenie strzelców wyborowych.

W spotkaniu ze strony Fabryki Broni uczestniczyli m.in.: członek zarządu Maciej Borecki, dyrektor handlowy Seweryn Figurski, dyrektor ds. rozwoju Paweł Madej, kierownik działu konstrukcyjnego Janusz Pawlak oraz „matka” wspomnianych karabinów, czyli konstruktorka Joanna Romanowska. Producenta broni w realizacji przedsięwzięcia wsparł WITU, a TeamGrey Accuracy (Jarosław Walczuk posiadający karabin GROT 762N od roku oraz Piotr Drygas) przeprowadzili część „dynamiczną” pokazu.

W pierwszej części uczestnikom przybliżono karabin wyborowy z FB Łucznik-Radom, podkreślając, że broń jest tworzona jako następca przestarzałego SWD oraz dla Wojsk Obrony Terytorialnej w ścisłej współpracy z końcowym użytkownikiem, co zawarto w stwierdzeniu „tworzymy broń dla was i z wami”.

W dalszej kolejności zapoznano przedstawicieli WOT z podstawowymi cechami GROT 762N, zwracając uwagę na celność rzędu 0.7-1.2 MOA (średnia dla karabinów DMR), identyczne rozmieszczenie manipulatorów, jak w karabinkach kalibru 5,56 mm (a co za tym idzie – identyczny manual i obsługa), poręczność wersji z lufą 16” i składaną kolbą (taką samą, jak w GROTACH 5,56), stosunkowo niewielką masę wynoszącą 4,5 kg oraz na fakt, że w tej wersji na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić go od od innych karabinków w drużynie, co podnosi bezpieczeństwo strzelca.

Podkreślono także takie fakty, jak krótkie łańcuchy dostaw, bazowanie wyłącznie na produkcji w Polsce, a także możliwość skokowego zwiększenia produkcji i pełnego wsparcia serwisowego na miejscu.

Spotkanie było także okazją do przedstawienia częściowych wyników testów karabinów, które obejmują m.in., badania specjalne (działanie bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur, działanie zmiennych temperatur, wpływ zapylenia pylenie, etc.), badania bezpieczeństwa (zrzuty broni z wysokości, zatykanie lufy, nieprawidłowy montaż, etc.), strzelanie różną amunicją z użyciem różnych magazynków.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 9-10/2020

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter