World of Troy

World of Troy

Bartosz Szołucha

Troy Industries z West Springfield w stanie Massachusetts to znany producent broni strzeleckiej oraz szerokiej gamy akcesoriów, jak łoża czy przyrządy celownicze. Została założona w 2003 roku przez Steve’a Troya, który wcześniej był żołnierzem oraz policjantem, a jednocześnie ekspertem w dziedzinie broni strzeleckiej. Oprócz produkcji własnych projektów, firma jest często podwykonawcą elementów dla innych znanych marek pochodzących z USA. Niektóre z konstrukcji oferowanych przez Troy Industries były proponowane w różnych amerykańskich programach wojskowych, mających na celu wyłonienie następców takich konstrukcji, jak M4A1 czy M110. Obecnie broń firmy Troy jest popularna wśród strzelców cywilnych oraz w wielu departamentach amerykańskich policji i innych służb porządkowych.

SOCC

Najnowszym elementem oferty Troy Industries jest wprowadzona do sprzedaży w 2017 roku seria karabinków Special Operation Compatible Carbine, czyli klonów AR-15 kalibru 5,56 mm NATO z klasycznym systemem gazowym, stworzonych z myślą o użytkownikach ze służb mundurowych, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność i kultura pracy broni. Charakterystyczną cechą karabinków dostępnych z lufami 14,5’’, 10,5’’ oraz 7,5’’ są fabrycznie zainstalowane teleskopowe kolby mocowane na osłonie mechanizmu powrotnego (buffer tube).

Pierwszym karabinkiem z tej serii jest SOCC Carbine z lufą 14,5'’ (skok gwintu 1:7) zakończoną urządzeniem wylotowym umożliwiającym montaż tłumika dźwięku, wyposażony w czteropozycyjną kolbę Troy SOCC Airborne Stock z prowadnicami umieszczonymi tuż pod dolną krawędzią buffer tube, przechodzącymi przez wzmocnioną osadę. Szyny te wzmacniają konstrukcję karabinka w tym punkcie, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko złamania rury osłaniającej mechanizm powrotny. Karabinek SOCC CQB z lufą o długości 10,5’’ różni się od SOCC Carbine krótszą lufą i łożem oraz 5-pozycyjną kolbą teleskopową Troy Tomahawk Standard o nieco prostszej konstrukcji niż Airborne, ale opartej na podobnym pomyśle. Najkrótszym i chyba najciekawszym przedstawicielem tej grupy karabinków jest SOCC PDW z lufą o długości zaledwie 7,5’’ zakończoną skutecznym urządzeniem wylotowym Troy Claymore® Muzzle Brake, wyposażony w kolbę Troy Tomahawk Short o czterech pozycjach roboczych. SOCC PDW został opracowany zgodnie z wymaganiami amerykańskich sił specjalnych, które poszukiwały zwartej konstrukcji do działań „po cywilu” (czyli tzw. undercover).

Wszystkie karabinki serii SOCC wyposażone zostały w lekkie łoża SOCC BattleRail z interfejsem montażowym M-LOK na godzinach 1., 3., 5., 6., 7., 9. i 11. pozwalającym na montaż szeregu akcesoriów, w tym mocowanych na szynach Picatinny (wystarczy zastosować odpowiednie przejściówki), wykonane z lekkiego stopu aluminium, co przekłada się na ich niewielką masę całkowitą. Na godzinie 12. znajduje się standardowa szyna Picatinny/MIL-STD-1913 do montażu urządzeń optoelektronicznych. Cechą charakterystyczną dla szyn SOCC BattleRail jest specjalne wyprofilowanie szyn w górnej części, ponieważ tuż pod szyną Picatinny znajduje się szereg okrągłych otworów wentylacyjnych poprawiających oddawanie temperatury do otoczenia – widać przez nie rurkę systemu gazowego. SOCC Carbine ma łoże o długości 12,5’’, SOCC CQB o długości 9,2’’, natomiast PDW o długości 7,6’’. Odcinek szyny Picatinny znajduje się również na szczycie komory zamkowej.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter