Works 11 na poligonie WITU w Zielonce

Works 11 na poligonie WITU w Zielonce

Works11

 

Na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, firma Works 11 zorganizowała prezentację swojego zaawansowanego asortymentu oraz dynamiczny pokaz wybranych systemów bojowych. Jako dystrybutor i producent tych środków firma zaprosiła przedstawicieli różnych rodzajów sił zbrojnych, służb mundurowych oraz gości z kraju i zagranicy, aby zaprezentować najnowsze dostępne rozwiązania.

Po pandemii to wydarzenie jest największą prezentacją, którą organizowaliśmy. Naszym celem było pokazanie najnowszych modyfikacji produktów naszych partnerów, szczególnie tych, które zostały ostatnio ulepszone - mówi Jakub Bokiewicz, Prezes WORKS 11.

Wśród prezentowanych rozwiązań, znalazł się ultralekki moździerz ANTOS 60,7 mm, ceniony przez operatorów za swoją kompaktowość, lekkość i bezpieczeństwo użytkowania. Na podstawie opinii użytkowników oraz przedstawicieli Wojska Polskiego, dokonano szeregu udoskonaleń w moździerzu, w tym zmian w płycie oporowej ułatwiających naprowadzanie broni na cel i poprawiających jej osadzenie przy prowadzeniu ostrzału oraz w systemie selekcji ognia, co przyczyniło się do stworzenia nowej, zmodyfikowanej wersji. Zaprezentowany został także Antos LR, czyli wersja charakteryzująca się zwiększonym zasięgiem ognia, strzelająca jak „klasyczny” moździerz z dwójnogu i płyty oporowej.

Pokaz odwiedził również Christopher Travis Dillon, właściciel amerykańskiej grupy firm obronnych, w tym Dillon Aero - producenta karabinów M134D. Długoletnia współpraca między Works 11 a Dillon Aero zaowocowała decyzją o przejęciu udziałów w Works 11 przez właściciela Dillon Aero. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentacji na żywo M134D – w trakcie pokazu wystrzelonych zostało kilka tysięcy sztuk amunicji w celu zademonstrowania możliwości tej broni.

Pokaz uhonorował także MD530, wielozadaniowy śmigłowiec bojowy i rozpoznawczy, który doskonale sprawdza się w różnych misjach. Dzięki systemom montażu uzbrojenia od Dillon Aero, MD530 może być wyposażony w karabiny M134D, wyrzutnie rakiet 70mm czy karabiny napędowe 12,7 mm.

W ramach współpracy z DEZAMET, Works 11 i jej partner ZEVETA opracowali granaty termobaryczne i dymne dla wojsk lądowych w ramach projektu TYTAN, które również zostały zaprezentowane podczas pokazu.

Podczas prezentacji zademonstrowano także granatniki jednorazowe RPG-75 w różnych wersjach, kilka rodzajów amunicji do dobrze znanego RPG-7 oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy KPWT i karabinki z rodziny AR15 „By Hans” oferowane przez Works11 strzelające amunicją łamliwą ICC Ammo. Uzupełnieniem całości była demonstracja różnego typu ładunków wybuchowych służących do wykonywania przejść w zaporach, niszczenia budowli i sprzętu oraz cięcia i wykonywania umocnień.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 3-4/2024

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter