Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 stycznia – 23 lutego 2023 r.
Marcin Strembski
Pomimo bardzo ciężkich walk kolejny miesiąc wojny minął bez uzyskania zasadniczej przewagi przez którąś ze stron. Większą inicjatywę w tym okresie wykazywali Rosjanie, którzy wyprowadzili serię silnych ataków na trzech głównych kierunkach linii frontu: Wuhłedaru na południu, Bachmutu na środkowym odcinku frontu i Kupiańska na północy. Pod tym ostatnim postęp ograniczył się do podejścia pod ukraińskie pozycje. Natarcie na Wuhłedar okazało się zupełną klęską. Widoczne postępy Rosjanie poczynili jedynie w okolicach Bachmutu, który po upadku Krasnej Hory i Kliszczijewki znalazł się w półokrążeniu. Za to w samym mieście, przy ogromnych stratach piechoty w tzw. mięsnych szturmach, udało się wydrzeć Ukraińcom jedynie kilka ulic. Wszystkie te działania Rosjanie prowadzili przy wsparciu lotnictwa szturmowego. Równocześnie kontynuowana była kampania uderzeń lotniczo-rakietowych na infrastrukturę krytyczną Ukrainy.
24 stycznia
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło osiem nalotów na obszary koncentracji sił wroga i trzy na pozycje rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zgłosiła zestrzelenie w rejonie Bachmutu rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25. Ponadto nad całym frontem zniszczono trzy bezzałogowce Orłan, jeden Merlin i pojedynczy egzemplarz amunicji krążącej Lancet.
Tego dnia rosyjskie samoloty operacyjno-taktyczne, jednostki rakietowe i artyleria zaatakowały 79 pozycji ukraińskiej artylerii na stanowiskach strzeleckich i 124 rejony koncentracji wojsk i sprzętu Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU). W pobliżu Słowiańska w obwodzie donieckim myśliwiec rosyjskich WKS miał zestrzelić ukraiński samolot Su-27. Z kolei operatorzy systemów OPL zgłosili zestrzelenie ukraińskiego śmigłowca Mi-8, który miał spaść w pobliżu wsi Nowodarowka w obwodzie zaporoskim. Ponadto w ciągu dnia zostały zniszczono cztery ukraińskie BSP i cztery pociski systemu HIMARS.
25 stycznia
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 nalotów na obszary koncentracji sił wroga i dwa na pozycje plot. zestawów rakietowych. Ponadto ogłoszono zestrzelenie dwóch samolotów Su-25 i śmigłowca Ka-52 oraz czterech BSP Orłan-10 i jednego Supercam.
Rosyjskie lotnictwo operacyjno-taktyczne oraz wojska rakietowe i artyleria zaatakowały 83 stanowiska ukraińskiej artylerii i 119 rejonów koncentracji wojsk i sprzętu SZU. W trakcie tych działań w pobliżu miasta Oczaków w obwodzie mikołajowskim miano zniszczyć stację radarową plot. systemu rakietowego S-300. Na kierunku donieckim ogniem artylerii miał zostać zniszczony radar kontrbateryjny AN/TPQ-50. Dwa radary o identycznym przeznaczeniu (AN/TPQ-37 i AN/TPQ-50) ostrzelano w rejonie Chersonia. W pobliżu wsi Andriejewka w obwodzie donieckim samolot myśliwski WKS miały strącić ukraińskiego Su-25. Drugi taki samolot został zgłoszony jako zestrzelony przez jednostkę OPL w pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim. Poza tym rosyjskim przeciwlotnikom przypisano zniszczenie ośmiu BSP, siedmiu rakiet systemów rakietowych Wilcha, Uragan i HIMARS, a także pojedynczego pocisku antyradarowego HARM.
26 stycznia
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło osiem nalotów na obszary koncentracji sił wroga i atak na pozycję kompleksu plot. Ogłoszono zestrzelenie trzech rozpoznawczych BSP. Wojska rakietowe i artyleria SZU uderzyły w cztery rosyjskie punkty dowodzenia, jeden obszar koncentracji siły żywej, dwa obszary koncentracji artylerii, magazyn amunicji i dwa inne ważne obiekty.
Siły Powietrzne SZU poinformowały, że w nocy z 25 na 26 stycznia wojska rosyjskie podjęły kolejną próbę ataku za pomocą irańskich dronów uderzeniowych Szahed. Wszystkie 24 aparaty zostały zestrzelone, wiele z nich w głębi terytorium Ukrainy, w obszarze odpowiedzialności Dowództwa Lotniczego „Centrum”. Nad ranem za pomocą pocisków manewrujących zaatakowały rosyjskie bombowce strategiczne, samoloty operacyjno-taktyczne i okręty. Według informacji Kijowa w uderzeniu na obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy przeciwnik użył pocisków hipersonicznych Kindżał odpalonych z dwóch samolotów MiG-31K, pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555 odpalonych z sześciu bombowców strategicznych Tu-95MS operujących nad Morzem Kaspijskim, morskich pocisków manewrujących Kalibr odpalonych z okrętów nawodnych i podwodnych operujących na Morzu Czarnym oraz kierowanych pocisków rakietowych Ch-59 odpalonych z samolotów Su-35. W sumie nadleciało 55 pocisków różnych typów: do dwóch Kindżałów, do 40 Ch-101/Ch-555, do dziewięciu Kalibrów oraz około cztery Ch-59. Lotnictwo i obrona powietrzna ukraińskich Sił Powietrznych, we współpracy z jednostkami innych komponentów SZU, ogłosiły zniszczenie 47 pocisków manewrujących i kierowanych. Ponadto trzy Ch-59 nie osiągnęły swoich celów.
Siły Zbrojne FR stwierdziły, że atak na obiekty systemu energetycznego miał na celu zakłócenie pracy przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego zajmujących się produkcją i naprawą sprzętu wojskowego SZU oraz paraliż transportu kolejowego Ukrainy (w tym przewozu broni i amunicji na teren działań wojennych). Ponadto w rejonie linii frontu rosyjskie samoloty operacyjno-taktyczne, wespół z oddziałami wojsk rakietowych i artylerii, zaatakowały 79 stanowisk sprzętu artyleryjskiego oraz 102 miejsca koncentracji żołnierzy i pojazdów SZU. Na kierunku donieckim miało dojść do zniszczenia ogniem artylerii ukraińskiego radaru kontrbateryjnego AN/TPQ-50, a na kierunku południowodonieckim i zaporoskim ostrzelano dwa radary AN/TPQ-37. Ponadto w rejonie wsi Senkowo w obwodzie charkowskim zniszczono należącą do SZU stację radarową plot. systemu S-300. W pobliżu Wuhłedaru w obwodzie donieckim rosyjskie systemy OPL miały zestrzelić ukraiński samolot szturmowy Su-25. Poza tym na konto rosyjskich systemów plot. MO FR zapisało zniszczenie 11 ukraińskich BSP i 14 rakiet systemów Wilcha, Uragan i HIMARS.
27 stycznia
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło osiem nalotów na rejony koncentracji wojsk i sprzętu wojskowego przeciwnika oraz na pozycje plot. zestawów rakietowych. Ukraińska OPL zniszczyć miała samolot Su-25, śmigłowiec Mi-8 oraz dwa BSP Supercam. Wojska rakietowe i artyleria SZU ostrzelały dwa rosyjskie punkty dowodzenia, dwie pozycje systemów OPL i pięć obszarów koncentracji personelu wojskowego.
Rosyjskie lotnictwo operacyjno-taktyczne, wojska rakietowe i artyleria dokonały 86 ataków na stanowiska ukraińskiej artylerii i 124 rejony ześrodkowania wojsk. Na kierunku donieckim jednostki lądowe rosyjskiej Południowej Grupy Wojsk miały zniszczyć radar AN/TPQ-37. W rejonie osady Krasnoarmiejsk w obwodzie donieckim myśliwiec WKS miał zestrzelić ukraiński samolot MiG-29. W ciągu dnia rosyjskie systemy OPL zestrzelić miały dziewięć ukraińskich BSP i osiem rakiet systemów HIMARS i Wilcha.
SP SZU utraciły samolot szturmowy Su-25, który według strony ukraińskiej został zestrzelony przez rosyjski myśliwiec i spadł w pobliżu wsi Szabelkiwka pod Kramatorskiem w obwodzie donieckim. W szczątkach maszyny zginął kpt. Danił Muraszko z 299. Brygady Lotnictwa Taktycznego.
Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 3/2023