Wodowanie ORP Ślązak

Wodowanie ORP Ślązak

Tomasz Grotnik


W chwili przekazywania lipcowego numeru NTW do druku, w Stoczni Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej w Gdyni, trwały ostatnie przygotowania do ceremonii chrztu i wodowania okrętu patrolowego ORP Ślązak. 29 czerwca przetoczono jednostkę na podnośnik, zaś sama uroczystość odbyła się 2 lipca.
Matką chrzestną jednostki została Maria Waga, wdowa po admirale Romualdzie A. Wadze (1936-2008), dowódcy Marynarki Wojennej w latach 1989-1996. Była to pierwsza po 14 latach ceremonia chrztu nowego okrętu dla MW RP...
Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, gestor odebrał XXVIII etap budowy jednostki. Prace wyposażeniowe są kontynuowane. Obecnie obejmują one głównie kładzenie instalacji elektrycznych wszelkiego typu i przeznaczenia. W pomieszczeniach, gdzie już to zrobiono, montowane są panele izolacji termicznej i akustycznej, okładziny przeciwpożarowe, a w niektórych także osłony balistyczne. Przygotowywany jest również zespół napędowy, którego próby na uwięzi mają rozpocząć się w końcu br. W związku z tym, w pierwszej połowie czerwca br., przeprowadzono testy hydraulicznego systemu zmiany kąta natarcia płatów śrub napędowych produkcji Andritz Hydro GmbH.
Ważnym etapem wyposażania będzie oczywiście montaż urządzeń wchodzących w skład systemu walki. Ich dostawa ma się zakończyć do połowy sierpnia. Jeszcze przed wodowaniem, w stępce i dnie okrętu przygotowano miejsca do instalacji czujników logu, telefonu podwodnego UT 2200 i sonaru nawigacyjnego Vanguard. Trafią one na swoje miejsce latem, bowiem właśnie w tym celu Ślązak raz jeszcze - na krótko - powróci na ląd. W związku ze zmieniającymi się w trakcie długotrwałej budowy wymaganiami gestora w zakresie wyposażenia i uzbrojenia, zaistniała potrzeba instalacji dodatkowych urządzeń elektrycznych. Najprawdopodobniej zostaną one ustawione w dwóch dodatkowych pomieszczeniach, które będą zlokalizowane po bokach pokładówki przeznaczonej pierwotnie do pionowej wyrzutni rakiet przeciwlotniczych. Skoro mowa o uzbrojeniu, pojawiły się też informacje, że Zarząd Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej rozważa możliwość powrotu do pierwotnej koncepcji w tym zakresie. Nic dziwnego, bowiem okręt jest przygotowany konstrukcyjnie do zainstalowania rakietowego systemu przeciwlotniczego i kierowanych rakiet przeciwokrętowych.

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter