Włoski atak na Francję, część 2. Bitwa o Mentone, sektor Bardonecchia–Modane

Włoski atak na Francję, część 2. Bitwa o Mentone, sektor Bardonecchia–Modane

Marek Sobski

 

            W rejonie miasta Bardonecchia włoską ofensywę w czerwcu 1940 roku w ograniczonym stopniu wsparła artyleria forteczna. Rozlokowano tutaj działa 75 mm/27 baterii B3 i B4 na Punta Quattro Sorelle (2698 m; były to 619. i 612. Bateria GaF), działa 149 mm/35 w Forcie Bramafam (516. Bateria GaF) oraz baterie Foens (211. GaF) i Jafferau (137. GaF).

            Obrona francuska rozdzielona została na dwa sektory – Maurienne i Delfinat. W sektorze Maurienne różne dzieła fortyfikacyjne rozmieszczono pomiędzy Modane a dolinami ciągnącymi się od przełęczy Fréjus i Colle della Rho (2541 m). W Modane zlokalizowano forty Sapey, Replaton, Saint-Antoine i Sain-Gobain. Sapey (149 ludzi) uzbrojono w cztery działa kal. 75 mm, które mogły prowadzić ogień w stronę wszystkich przełęczy na granicy. Replaton posiadał cztery działa kal. 95 mm i dwa 155 mm. Grupę warowną Saint-Gobain obsadzało 154 ludzi z 71. BAF, była uzbrojona w cztery moździerze kal. 81 mm, siedem podwójnych stanowisk cekaem i siedem erkaemów. Fort Saint-Antoine (146 ludzi) posiadał m.in. dwa działa 75 mm i cztery moździerze 81 mm. Ogień tych fortów miał blokować wszelki ruch drogą prowadzącą doliną rzeki Arc.

            Doliny prowadzące w stronę granicy blokowała dzieło pozycja Lavoir, usytuowana w pobliżu sanktuarium Notre Dame du Charmaix. Na fortyfikację składało się pięć kazamat z sześcioma działami kal. 75 mm, czteroma moździerzami kal. 81 mm i bronią maszynową. Garnizon stanowiło 232 ludzi. W rejonie przełęczy Rho istniało wysunięte stanowisko obronne z dwoma cekaemami i dwoma erkaemami, a także moździerzami. Obsadzało je 29 ludzi z 81. BAF W rejonie Col du Fréjus znajdowała się pozycja Pas du Roc z dwoma działami kal. 75 mm, czterema moździerzami kal. 81 mm i jednym 60 mm oraz czterema stanowiskami podwójnych cekaemów (167 ludzi obsady). W niedalekiej odległości od niego zlokalizowano jeszcze pozycję Ouvrage d'Arrondaz, którą uzbrojono w dwa podwójne cekaemy i trzy erkaemy (obsada to 55 ludzi z 81. BAF). Okolicznych dolin broniły pomniejsze wysunięte stanowiska obronne. Ustawiono wiele zapór z drutu kolczastego.

            Dywizja Piechoty „Superga”, wspierana przez trzy bataliony Alpini, miała maszerować na Modane, zaczynając swój marsz ze wzniesień w pobliżu Bardonecchia. Udana operacja miała w zamierzeniu obezwładnienie francuskich fortyfikacji w dolinie rzeki Arc, co pozwoliłoby na atak włoskich wojsk szybkich zgrupowanych w rejonie Moncenisio. Atakujące tutaj siły podzielono na cztery kolumny, które poruszając się po różnych osiach, miały spotkać się w rejonie Modane i Sain-Michel de Maurienne.

Pełna wersja artykułu w magazynie TW Historia Nr Specjalny 6/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter