Ćwiczenie MACE XVI


MICHAL J. STOLAR, MIROSLAV GYŰRÖSI


 

 

 

 

Ćwiczenie MACE XVI

 

 

 

Przestrzeń powietrzna Republiki Słowackiej we wrześniu 2014 r. stała się kolejny raz areną międzynarodowego ćwiczenia metod walki radioelektronicznej i przełamywania obrony powietrznej przeciwnika MACE XVI, w którym udział wzięły wydzielone siły lotnictwa i naziemnej OPL państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

 

 

Po raz pierwszy ćwiczenie MACE – XIII – odbyło się na Słowacji w dniach 16–27 kwietnia 2012 r. Obecna edycja została zaplanowana na okres od 15 do 30 września 2014 r. Dowództwo Sił Powietrznych Republiki Słowackiej przygotowało je wspólnie z ACG 3 (Aerospace Capabilities Group 3), NAFAG (NATO Air Force Armaments Group) i podgrupą SG/2 przy dowództwie NATO w Brukseli. Dowódcą ćwiczenia był ppłk inż. Adolf Uličný z Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej.

Działania lotnicze podczas MACE XVI realizowane były nad środkową i częścią wschodniej Słowacji. Samoloty wykonywały loty z lotniska Sliač, a środki rozpoznania radioelektronicznego i naziemnej OPL rozlokowane były na poligonie Lešť (powierzchnia 145,59 km2), położonym na południowy wschód od miasta Zvolen, na południowych stokach pogórza pasma Javorie.

Celem ćwiczenia było zwiększenie możliwości jednostek lotniczych różnych krajów w realizacji wspólnych misji związanych z przełamywaniem obrony powietrznej i niszczeniem środków OPL przeciwnika, a także wykonywanie zadań w warunkach intensywnego przeciwdziałania elektronicznego przeciwnika. Z kolei działania lotnictwa zostały wykorzystane do szkolenia operatorów naziemnnych środków OPL i systemów rozpoznania radioelektronicznego Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej.


PRZEBIEG ĆWICZENIA
Fazę przygotowawczą rozpoczęło przebazowanie wyposażenia naziemnego, rakietowych zestawów OPL i techniki zabezpieczającej do rejonu ćwiczeń, trwające od początku września. W dniu 8 września uzbrojenie i sprzęt znalazły się na wyznaczonych pozycjach.

Pierwszą fazę ćwiczeń rozpoczęły przyloty samolotów uczestników w niedzielę 14 września 2014 r. Jako pierwszy w Sliaču wylądował samolot transportowy C-17A Globemaster III USAF, który przywiózł naziemne wyposażenie obsługowe, a także specjalne systemy walki radioelektronicznej i części zapasowe dla biorących udział w ćwiczeniach jednostek. Maszyna jeszcze tego samego dnia opuściła Sliač. Wkrótce po maszynie transportowej na pasie słowackiej bazy wylądowały trzy samoloty Boeing EA-18G Growler dywizjonu VAQ-135. Stały się one pierwszymi samolotami bojowymi lotnictwa US Navy, które przyleciały na Słowację. Z kolei w poniedziałek 15 września w Sliaču wylądowały samoloty Lockheed Martin C-130J Super Hercules z Danii i C-130H oraz Embraer ERJ.145, które przywiozły wyposażenie i personel z Belgii. Następnego dnia przybyły dwa samoloty Lockheed Martin F-16AM Fighting Falcon z Belgii i samolot Dassault Falcon DA-20ECM z Norwegii. W środę 17 września 2014 r. samoloty z Belgii, Danii, Norwegii i Stanów Zjednoczonych wykonały pierwsze loty operacyjne w ramach ćwiczenia.

Druga faza MACE XVI rozpoczęła się w poniedziałek 22 września 2014 r. Po odlocie samolotów i personelu z Belgii, do Sliaču przybyły francuskie maszyny Dassault Rafale i niemiecki Learjet 35A. Następnego dnia ćwiczenia opuścił norweski Falcon DA-20, a francuskie Rafale i amerykańskie Growlery rozpoczęły loty operacyjne, które jednak – z przyczyn technicznych – trzeba było na kilka dni przerwać. 23 września swój udział w ćwiczeniu rozpoczęły Siły Powietrzne Królestwa Szwecji z samolotami Saab JAS-39 Gripen i Siły Powietrzne Królestwa Hiszpanii z maszynami Eurofigter Typhoon. Ciekawostką było samodzielne zabezpieczenie hiszpańskich samolotów po wylądowaniu, zrealizowane siłami ich pilotów zaraz po przylocie, bez udziału naziemnego personelu technicznego.

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 11/2014

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter