Vortex Spitfire HD Gen II 5x

Vortex Spitfire HD Gen II 5x

Marek Czerwiński

Pytanie „co jest lepsze: celownik pryzmatyczny czy luneta biegowa?” pozostanie zapewne bez odpowiedzi. Biegówki przy wielu zaletach (w tym przede wszystkim regulowanej krotności, np. 1-6x, a nawet 1-8x i dużej szerokości pola widzenia przy powiększeniu 1-1,5x) mają jedną zasadniczą wadę: gabaryty. Z reguły mają wielkość dojrzałego banana i masę zbliżoną do 0,5 kilograma.

Miałem przyjemność sprawdzenia nowego kolimatora firmy Vortex Spitfire HD Gen. II, o pięciokrotnym pozornym przybliżeniu celu. Jest to pryzmatyczny celownik kolimatorowy opracowany specjalnie do karabinków kalibru 5,56 mm NATO/.223 Rem. Nasz Vortex jest daleko mniejszy od wspomnianych we wstępie biegówek. I o to chodzi.

Supermarine Spitfire (z ang. choleryk, złośnik) to wspaniały myśliwiec z okresu II wojny światowej. To głównie dzięki niemu (i oczywiście świetnym pilotom) bitwa o Anglię zakończyła się klęską Niemców. Czy jakikolwiek kolimator zasługuje na tak dumną nazwę?

Spitfire był już na rynku ale z krotnością 3x – był także opisywany w „Strzale”. Czym więc różni się nowy model od poprzednika?

Otóż wyraźnie zmodernizowano układ optyczny, korpus i siatkę. Dzięki temu dostajemy urządzenie wielkości zwykłego kolimatora (ze świetną optyką HD), które może spełniać rolę lunety celowniczej o stałym, pięciokrotnym powiększeniu. Dostajemy więc „prawie” biegówkę, w dodatku z siatką AR-BDC MOA (wykonaną metodą fototrawienia na szkle), dostosowaną do trajektorii pocisków 5,56 mm x 45 NATO. Nowa konstrukcja korpusu umożliwiła zbudowanie urządzenie mniejszego, a co za tym idzie i lżejszego od poprzednika.

Zupełnie nowy układ optyczny HD został wprowadzony celem poprawy rozdzielczości, ograniczenia aberracji chromatycznej oraz wysokiej transmisji światła. I widać to już na pierwszy rzut oka.

Mimo ograniczenia gabarytów Spitfire HD Gen. II zakres regulacji punktu celowania został zwiększony do 200 MOA (5,82 m/100 m, zarówno w pionie, jak i w poziomie). Pozwala to na łatwe przystrzelanie celownika na broni, nawet przy przekoszonej szynie montażowej. Jeden pełny obrót pokrętła regulacji zmienia SPT o 42 MOA.

Siatka celownicza o wysokim kontraście zaprojektowana jest pod karabinki systemu Armalite AR15, na co zresztą wyraźnie wskazują oznaczenia AR. Dzięki krzyżowi BDC strzelec może dokonywać szybkich zmian dystansu prowadzenia ognia (czyli w praktyce przenosić punkt celowania na inne odległości) bez konieczności wprowadzania poprawek na bębnach. 

Siatka AR BDC składa się z centralnej kropki 1 MOA (29,1 mm/100 m) oraz belki pionowej z czterema poziomymi znacznikami, które pozwalają na nanoszenie poprawek w zakresie 273,6 – 547,2 m. Skalowanie dotyczy 300 – 600 jardów, stąd konieczność przeliczenia. Centralny punkt celowniczy otoczony jest niepełnym pierścieniem, w którym linie mają grubość 1,5 MOA. Pierścień (inaczej niepełny okrąg) przesłania 18,85 MOA, czyli 54,8 cm/100 m. Tyle mniej więcej wynosi szerokość sylwetki człowieka. Jeśli więc popiersie mieści się w tym kręgu, dystans do celu wynosi 100 metrów. Gdy mieści się w połowie pierścienia, odległość do celu wynosi 200 m etc.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2021

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter